A vůbec nikomu - voličům, parlamentním stranám a hlavně ani těm mimoparlamentním stranám, kterým v minulých volbách chybělo ke vstupu do PS pár tisíc hlasů (Přísaha, Sociální demokracie) nevadí ona pochybná, někdy v 90. letech zavedená, 5 procentní volební klauzule, díky které ve volbách do PS v roce 2021 propadlo cca. 1060000 hlasů, tj. přes milion voličů nemá své zástupce v Poslanecké sněmovně. A podle těch posledních průzkumů hrozí podobný propad hlasů ve volbách v roce 2025 jako ve volbách minulých, což opět může zásadně ovlivnit to, kdo bude vládnout. Volby jsou samozřejmě z nějakých hledisek svobodné (technicky, právně), nikdo nikoho do ničeho nenutí, ale když se nějaký příznivec malé (nevládní) strany s preferencemi 3 - 4 procenta podívá na grafy volebních průzkumů, tak už se pod hrozbou toho, že jeho strana nepřeleze onu pochybnou 5 % hranici potřebnou pro vstup do PS a jeho hlas propadne, nerozhoduje zas až tak svobodně, jak by jinak mohl bez oné nastavené hranice. Srovnejte volby do Poslanecké sněmovny s nastavenou 5 % hranicí, kdy strana dostane třeba 250 000 hlasů, což je při běžné volební účasti cca. 4,8 % hlasů a strana a její voliči pak nezískají ani jedno poslance s volbami do Senátu, kdy může přijít k volbám třeba jen jeden člověk a senátor je zvolený. Já budu radši, když budou mít všichni voliči své poslance v PS a bude tam třeba 15 politických subjektů, než když milion voličů nebude mít žádné svoje poslance.
Úvod článku na euro.cz z 6.8.2024 - Ceny zdejšího bydlení v poslední době dosahují nebývale vysokých částek, na něž musí lidé vydělávat mnoho let. Vyplývá to i z letošních dat výzkumu Deloitte Property Index, který se zabývá mimo jiné právě dostupností vlastnického bydlení v jednotlivých evropských zemích. V rámci nich analytici sledují, kolik průměrných ročních hrubých mezd je potřeba k pořízení nového vlastního standardizovaného bytu o velikosti 70 metrů čtverečních. Česko přitom z mezinárodního srovnání vůbec nevychází dobře.
Aby se Češi mohli stát majiteli nového bytu, aktuálně potřebují přibližně 13,3 hrubé roční mzdy, což je vůbec nejvíce v celé Evropě. Meziročně se tato nepříznivá situace téměř nemění.
„Česko se předloni umístilo nejhůře, loni nás přeskočilo Slovensko a skončili jsme předposlední, nyní jsme opět nejhorší z celé Evropy. Dostupnost vlastního bydlení u nás tedy zůstává nadále špatná a zatím to nevypadá na změnu,“ uvedl Miroslav Linhart, vedoucí partner v oddělení finančního poradenství Deloitte atd.
Tak nevím, jak si vysvětlit ten zřejmý rozpor - v poměru k roční průměrné mzdě nejdražší bydlení v Evropě a Češi opět kupují jako utržení ze řetězu ? Možná by odpovědí bylo vědět, kdo kupuje (zaměstnanci s onou průměrnou mzdou či nadprůměrnou, podnikatelé, spekulanti aj.) a za jakých podmínek (za hotové nebo na dluh) a jakým účelem (potřeba bydlet nebo na investici) ?
Jak už někdo v komentáři napsal, je to pravda tak 50 na 50 ? Jsou produkty, které jsou brutálně předražené a nepatří mezi základní potraviny, tak pokud je nekoupím, hlad by mě umořit neměl. Ale jak ověřit správnost názoru uvedeného v článku ? Když by všichni (určitě kromě kojenců), alespoň měsíc, byli živi třeba o chlebu a vodě (k výživovému deficitu by za měsíc snad nedošlo a mnoha ,,tučnějším,, lidem by to i prospělo) - začali by pak (kromě toho chleba) všechny ostatní potraviny zlevňovat ?
Ideálně zrušit náš štědrý systém výsluh (v roce 2023 šlo na výsluhy cca. 12,5 miliardy Kč) a tyto miliardy přesunout na platy aktivním příslušníkům ozbrojených složek, což by dalo dobrých 10000 Kč měsíčně navíc každému (policie, armáda, celníci, hasiči, Vězeňská služba atd. - tj. cca. 95 tisíc zaměstnanců). A nebo ten systém alespoň radikálně změnit - nevím, proč musí brát výsluhu 100 tis. měsíčně nějaký ředitel Vězeňské služby a nebo spousta dalších generálů, policejních prezidentů (seděli léta v kancelářích), co nyní dělají hejtmany, velvyslance apod., nebo prostě pracují u těch ozbrojených sborů dál jako civilní zaměstnanci s rentou, která se vypočetla z jejich hrubého příjmu za poslední rok, a tak často navýšeného všemožnými odměnami. Daňový poplatník ze soukromé sféry může jen přihlížet a doufat, že zvolení zástupci (politici) nebudou skákat, jak si kdo pískne a dávat dárečky určitým skupinám v domnění, že si tak zajistí hlasy ve volbách. Bylo by zajímavé vědět, kolik ze 40 tis. policistů volí hnutí STAN (Rakušana), nebo kolik vojáků volí ODS (Černochová) - možná že odmítnutím požadavků policejních odborů by pár tisíc hlasů z řad policie, armády ztratily, ale třeba by naopak získali - v rámci slibované rozpočtové odpovědnosti - násobně víc hlasů od ostatních občanů ?
Díky našemu štědrému výsluhovému systému (cca. 13 miliard ročně jde na výsluhy všem bývalým příslušníkům ozbrojených sborů) můžou snadno vyhrožovat, že odejdou - zvláště ti, jak se v článku píše, co mají odslouženo třeba těch 20 let. A když vyhrožují, že odejdou, tak ať také řeknou, kam odejdou. Myslí si, že seženou v soukromém sektoru podobný typ práce za lepší peníze ? Do fabriky ,,šroubovat,, u mašiny z nich nepůjde nikdo (ruce jim jdou dozadu), ještě za mzdu, která by možná jen výjimečně dosáhla výše jejich policejního platu. Tak ať se pochlubí, jaké mají plány, až odejdou.
Který zaměstnavatel ze soukromé sféry by při náboru motivoval uchazeče tím, že jim nabídne odměnu za to, že od něj odejdou po 15 letech, tj. že by se chtěl zbavit již zkušených lidí a odborníků ? Snad žádný. Pokud třeba Jiří Šimoník tvrdí, že chybí policajti, bachaři, hasiči (ovšem kdo určí, jaký je ten správný počet příslušníků v těchto profesích, že ?), tak je potřeba k vykonávání profese motivovat spíše slušnou výší platu u aktivních a začínajících příslušníků, kterým je třeba kolem 25 let, tj. jsou ve věku, kdy potřebují bydlet, či zakládají rodiny a potřeba dostatečného výdělku je tedy asi největší. Proč platit 100 tisíc měsíčně nějakému panákovi z Vězeňské služby, nebo jiným policejním prezidentům a generálům, kteří třeba u policie pracují dál, jako civilní zaměstnanci a nebo vykonávají pěkně placené veřejné funkce ? Pokud by se těch cca. 12 - 13 miliard Kč místo na výsluhy použilo na platy aktivním příslušníkům ozbrojených složek, tak to dá dobrých 10 tisíc Kč měsíčně každému navíc, i když těm plukovníkům a generálům by snad stačilo přidat jen symbolicky.
Starostové nám tlačí do hlav, jak makají 24/7 a že tím pádem jsou jejich odměny vlastně ještě nízké (např. uvolněný starosta obce do 300 obyvatel má nyní 51164 Kč, primátor Havířova má min. 110735 Kč). Tak jak je možné, že stihne ještě vykonávat funkci poslance a nově i funkci hejtmana kraje ? V poslanecké sněmovně se vyspí (asi jako primátor Prahy Svoboda) a co dělá jako hejtman ? Prostě klasický korytář.
Soukromníci na to kvantum státních zaměstnanců přece v pohodě vydělají, si možná říkají ministři této údajně rozpočtově ,,odpovědné,, vlády. Ale kdyby se třeba zrušil štědrý systém výsluh (za rok 2023 vyplaceno cca. 13 miliard, nejvyšší výsluha cca 100 tis. Kč měsíčně), tak použití těchto miliard na platy aktivním příslušníkům ozbrojených sil a vojáků (cca. 100 tis. lidí) by znamenalo navýšení platu každému z nich nějakých 10 tis. měsíčně - plukovníkům a generálům by se ale jistě tolik přidávat rozhodně nemuselo. Takový mladý příslušník (25 - 30 let) potřebuje peníze právě teď (řeší bydlení, zakládá rodinu) a ne až někdy za 15 let, kdy bude mít nárok na výsluhu a takto motivován už jako zkušený tak třeba zbytečně ve služebním poměru skončí a půjde někam do civilního zaměstnání.
Ještě pan premiér zapomněl podotknout, že se máme jako ve Švýcarsku, neboť Švýcaři mají fialovou krávu a Češi mají fialového vola. Přestože ten antibabišovský pětislepenec (program antibabiš je to jejich hlavní pojivo) nemusím, tak nezávisle na vládě se nepochybně do příštích sněmovních voleb ekonomická situace nějakým způsobem zlepší (minimálně pocitově, kdy už si lidi na vyšší či vysoké ceny zvyknou) a preference SPOLU, Pirátů a STANU opět porostou.
Nejhorší je, že při této konstelaci propadne díky 5% hranici pro vstup do PS odhadem nějakých minimálně 800 000 hlasů. V minulých volbách propadlo 1069359 hlasů, stranám Přísaha a ČSSD scházelo pár tisíc hlasů pro překročení oné 5% hranice - jak by pak asi vypadalo rozložení sil v PS a voliči těchto dvou stran měli své poslance ? Co je to za demokracii, když přes milion voličů nemá své zástupce v PS ? Jak to, že to třeba nevadilo Milionu chvilek pro demokracii, nebo hlavně voličům Přísahy a ČSSD ? Tak že třeba v souvislosti s korespondenční volbou - pár tisíc hlasů může být rozhodující. Je zajímavé, že Ústavní soud před volbami do PS v roce 2021 snížil volební klauzuli pro koalici 2 stran na 8 %, koalici 3 a více stran na 13 % - to vypadalo jak na objednávku koalice SPOLU a PirSTAN. Bylo by třeba tu 5 % hranici pro jednotlivou stranu snížit alespoň na kompromisní 3 %, nebo lépe na 2% (jako v Dánsku), protože TOP 09 a KDU-ČSL bude stejně kandidovat v koalici SPOLU, čímž se zachrání jako parlamentní strany a nehrozilo by opět, že statisíce voličů nebudou mít své poslance. Srovnejte např. se senátními nebo komunálními volbami, kde není žádná uzavírací klauzule (volební hranice) a když si senátora zvolí jeden člověk, tak je volba platná.
Češi na vlastní byt šetří nejdéle v Evropě, nestačí ani 14 ročních platů
Pořízení vlastního bydlení stojí Čechy nejvíce z celé Evropské unie, na průměrný byt musí Češi vynaložit 14,9 ročních platů, v hlavním městě to je zhruba 19 platů. Bydlet ve vlastním je přitom pro Čechy stále jedním z životních cílů.
Data vyplývají z průzkumu Index prosperity a finančního zdraví Čechů, který zajišťují Česká spořitelna, portál datové žurnalistika Evropa v datech a Sociologický ústav AV ČR.
„Bydlení v České republice je velmi nedostupné kvůli mnoha faktorům. Průměrný Čech musí vynaložit zhruba 15 ročních platů, aby si koupil průměrné bydlení. Průměrné bydlení znamená byt zhruba o 90 metrech čtverečních,“ uvedl na tiskové konferenci hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.
Zdroj: Odkaz Češi jsou holt pošuci, kteří jsou ochotní platit vysoké ceny za cokoli. Jak také řekl jistý analytik Vladimír Pikora, tedy v souvislosti s cenami potravin, ale ono to platí zdá se na všechno - Češi jsou ovce a dražší ceny poměrně ochotně akceptují. Není divu že byla (nebo stále je) v Česku také z toho důvodu nejvyšší inflace.
Přesně jak jsem čekal - už je to tam i zmíněno - první budou do těžkých profesí zařazeni hasiči, policie, armáda, vězeňská služba - prostě všichni ve služebním poměru se štědře nastaveným systémem výsluh. Nepochybně hasiči mají náročné zásahy (viz. třeba požár v národním parku České Švýcarsko), ale jak často mají na nějaké konkrétní stanici nebo služebně takový náročný zásah ? Jsou jiné fyzicky náročné profese a kde jsou lidi vystaveny škodlivým vlivům pracovního prostředí v podstatě denně - ty by měly být na seznamu první.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
FORUM 24 prý dělá nezávislou žurnalistiku ? Je zbytečné tento jednostranně zaměřený propagandistický plátek komentovat. Snad i Josef Goebbels, pokud by seděl ve vládě Petra Fialy, by byl spokojený. No, i když takový týdeník Respekt a jeho propagandista Erik Tabery svým fanatickým antibabišismem deníku FORUM 24 zdatně konkurují. A to tyto údajně nezávislá média ani nemusí vlastnit některý z vládních politiků a přesto těmto politikům jdou krásně na ruku.