50metru a nezastavil? Mohl a mel tomu zabranit, ale mozna to byl taky pech. Nicmene mrtvej je ten frajer a on je zivej. Proste clovek musi mit porad 100% pozornost, kor kdyz ridi takovy kolos, jinak za sve chyby plati. A jako rok podminka za zabiti, to muze tomu soudci libat ruce. Ten rozsudek pak asi cetl zpameti, pres ty prihmoureny obe oci nemohl ani nic videt.
Ale pozor, ve Vámi popisovaném případě je časový rozdíl pro hledání dané dg. Pacient byl na specializované pracoviště převezen až po několika dnech, tedy vhodný čas, kdy místní nemocnice (jež jistě s FN v Olomouci dlouhodobě spolupracuje) měla zajistit přesun na specializované pracoviště, kde by provedli PCR na HSV a kde by s vysokou pravděpodobností nasadili vhodnou kombinaci již tehdy u nás dostupných antivirotik (acyklovir event. foskarnet při kontrole renálních fcí), nebyl dodržen.
Ok. Pokud je to tak jasne, ze jste to vyresil od stolu, proc to prvoinstancni soud resil 13 let? Stacilo se zeptat v diskusi na seznamu.
Proc byl preklad az za 4 dny? Ja nevim, ja tam nebyl. Otazka je, zda treba konzultovali driv a zda misto nabizeneho okamziteho prekladu nedostali treba hromadu “dobrych rad”. Zda bylo ve FN na JIPu misto, zda nebyl vikend, statni svatek, zda byl dostupny lekar provazeijici lumbalnk punkci, zda nebyla nejaka kontraindikace vykonu, atd, atd. Ne vse je dostupne 24/7. Pouze spekuluji. At to zhodnoti ten, kdo to ma resit, at jde do te nemocnice, vrati se v case do daneho dne roku 2002 a vyhodnoti vsechny okolnosti a moznoszi ktere tehdy byly. Jinak nenadrzuji zadne strane, spravedlnost by mela byt nalezena, trest a odskodneni, pokud se prokaze ze byla velka a realna sance udelat veci spravne a bylo zasadni pochybeno, nicmene pokud situace, mistni a casove okolnosti prokazou, ze neslo delat vic, pak tezko nekoho vinit, ze neslo delat vic.
Nemohu s Vámi souhlasit. V tomto případě šlo o hrubé zanedbání standardů neurologické péče (selhání v dif. dg.). Pacient měl být v takovém stavu včas předán na neur ve FN, kde měl být proveden odběr CSF a ten testován pomocí PCR. Následné nasazení acykloviru event. foskarnetu při kontrole renálních funkcí je samozřejmost.
Ja ale neznam tento pripad do detailu a neznam objektivni skutecnosti a moznosti ktere dane pracoviste v tu chvili melo. Pisu to pouze v obecne rovine, ze vse se ma hodnotit z pohledu ex ante, nikoliv z pohledu vysledku ex post.
Jestli s timto nesouhlasite, tak se proste neshodneme.
Stejne tak byste mohl rict, ze pokud vetchy senior zkolabuje u praktika v cekarne v Bezdikove, neschopen rict co mu je, je bledej a ma nizky tlak, tak mate volat vrtulnik a zalarmovat kardiochirurgicky tym v motole, protoze je preci jasny, ze ma prdle aneurysma brisni aorty a bez rychleho chirurgickeho zasahu do hodiny zemre (z pohledu ex post). Misto toho obvodak ale chybne zavolal rychlou s vedomim ze senior ma nejspis pouze hypotenzi = špatna dif dg., ti ho vezou na mistni internu a on tam v prijmove ambulanci zemre. Takze odskodne 20 mega je na miste za spatnou diagnozu?
Přímá souvislost vzniku onemocnění s očkováním nebyla ovšem prokázána. Soud poukázal jen na nesprávný způsob léčby. HERPETICKÁ ENCEFALITIDA (HSE) je ale poměrně vzácným onemocněním v celé Evropě. Pokud je do 5 dnů od prvních příznaků intravenózně podaný acyklovir (ACV), je šance na přežití až 90 %. To se zřejmě nestalo, proto se dalšímu vývoji už nepodařilo zabránit. Samotné očkování přitom nikdo nezpochybnil.
A jsme doma. Takze pri vcasnem nasazeni antivirotik se 90% vyleci. Ale i pri vcasnem nasazeni acykloviru se 10% nevyleci! Postrilime doktory? Zacaluje to stat?
Anebo plosne nasadime kazdemu diteti pri prijeti s neurologickymi priznaky desatery antivirotika a desatery antibiotika, antituberkulotika a pro jistotu i antimalatika a jina antipatazitika?
Na herpes, na borreliozu, na listeriozu, tuberkulozu, meningokokovou meningitidu, na trypanozomozu, pro jistotu pak aspon dvoje antiepileptika apod.
Takze pokud nemeli jine indicie, ze by to mohl byt zrovna herpes a pokud nemeli na tu dobu supermoderni CT (o magnetu pochybuji), pokud nemeli provedenou lumbálni punkci, a pokud byl kluk ve stavu neschopen transportu ci lumbalni punkce, nebo nebyl nikdo schopen ji udelat, tak predpokladam, ze dostal cefalosporiny III generace a jinak asi byli dost namydleni.
Je úplně jedno jakou měl hošík šanci, protože to už se teď nikdo nedozví. Základní je, že nemocnice pochybyla a zvolila úplně jinou léčbu než měla. Já jen nechápu, jak je možné, že nemocnice už dávno nezaplatila s obrovskou omluvou. A můžou bejt rádi, že rodiče požadují jen 2 miliony. Nemocnice by měla zaplatit desetinásobek této částky.
Chybna diagnoza ovsem neznamena postup non lege artis. Nikdo nema patent na rozum.
To ze dostal chlapec herpetickou encefalitidu je objektivne smula. Neni preci vina lekaru, ze onemocnel timto virem.
Kdyz privezli dite s v komatu s krecema, nejspis padla informace ze mel predtim ockovani.
Taky to mohla byt epilepsie, preumokokova encefalitida, tuberkulozni encefalitida, virova encefalitida, listeriova encelitida, krvaceni do mozku, mozkovy nador, hydrocefalus a kdovi co jeste.
V roce 2002 nejspis nemeli ani CTcko natoz magnet. Otazne pak bylo, jake meli diagnosticke moznosti a zda byli schopni spravnou diagnozu obstarat driv. Treba byl ve stavu, ze ani nebyl schopen transpostu - transportovat lze pouze pacient, u ktereho jste si jisti, ze behem transportu nezemre. Stejne to plati o vysetrovacich metodach.
Rozhodne v medicine neplati, ze kdyz nevim, tak do pacienta nacpu vsechny leky na vsechny nemoci sveta najednou hned u prijeti.
Soudy maji spravny postup lekaru, tzv. postup lege artis posuzovat z pohledu ex ante - to znamena, jake byly objektivni dostupne informace, klinicky stav a objektivni moznosti lecby a diagnostiky v okamziku prvniho kontaktu a zda byl zvolen adektvatni postup temto skutecnostem. Nehodnoti se finalni vysledek.Tohle je vis major.
Hodnotit pripad z pohledu ex post - t.j. z pohledu, ze to dopadlo spatne a tedy ze urcite postupovali spatne, tak to je samozrejme nepripustne, je to pouze zkratkovite mysleni neznalku mediciny, kteri by jako generalove po bitve nejradeji popravovali doktory za vsechno spatne, co se kdy lidem prihodi.
Vsichni hani plug-in hybridy, ze je to nesmyl, ale to je presne ono. Ciste elektro v nadich konci zch muze byt spise pro zlost. Mam druhym rokem hyundai ioniq plug-in hybrid1,6i, s dojezdem 60km na baterku, realne tak 50. Nabijim v garazi na solarni panely. Rozvazim deti po krouzkach po meste na elektrinu bez potreby zapnout spalovaci motor, za mestem prepinam na benzin resp. hybrid. Nebojim se jet do ani Brna, na 43L nadrz ujedu kolem 800-1000km. Vetsina brzdici energie se rekuperuje do baterky, pri 20% baterie se auto chova jako mild-hybrid. Spotreba ve meste obvykle pouze elektrina, mimo mesto ciste na benzin kolem 4-4,5L, ale auto vyuziva elektromotor k dynamickemu zrychleni - funguje jako nahrada turba. Behem 25tis. km mam prumernou spotrebu 3,8L /100 - za me idealni propojeni technologii.
Naklady do zdravotnictvi se za poslednich 10 let zdvojnasobily, ovsem kumulovana inflace za poslednich 10 let je 45%, takze realny narust je kolem 22%. Kazdy novy lek je drazsi, nez jeho predchudce, kazda nova metoda je nasobne drazsi nez stavajici a samozrejme, vse je stale pristupne vsem “zdarma”. Meni se demografie obyvatel, prodluzuje se delka zivota (obvykle v nemoci). Za 10 let se oproti dnesku zdvojnasobi pocet lidi v duchodu, versus vyrazny pokles produktivnich lidi, kteri je budou zivit a odvadet na jejich lecbu zdravotni daň, ktera je stale 13% z platu - za poslednich 30 let se nemenila. Produkce absolventu vysokych skol nestaci nahrazovat odchazeci generaci lekaru, kterym je nyni v CR v prumeru 50+. “Feminizace” ve zdravotnictvi - dalsi trend, jenz znamena, ze 70% lekaru jsou zeny, ktere vetsinove se zalozenim rodiny odmitaji plne uvazky, natoz prescasy, natoz nezakonne prescasy. Mladi muzi si vybiraji jine obory nez medicinu - lepsi penize za mene prace. Mladi lekari nemaji motivaci stravit mladi v praci, neberou si 30 lete hypoteky - jsou pro ne stejne nedosazitelne, takze se spolehaji na pripadne dedictvi nemovitosti po rodicich a tedy preferuji mensi vydelky ve prospech work-life balance nez pracovat prescasy do padnuti jako predchozi generace. Rada nemocnic neni schopna sestavit sluzby a kdyz, tak vetsinove z lekaru ve veku 40-50+ kteri ty hypoteky musi splacet. Tento stat po 30 letech najednou nema paku, jak lekare dal vydirat. 100 tisicovy plat za uvazek v celkove mesicni vysi 2,0 uz nikoho moc nenadchne.
Takze nashledanou dobre casy a poslední ať zhasne
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
A ze prumerny typek ma v Tokiu k ziti tak 10 m2 podlahove plochy, to je asi vedlejsi. Jinak byty velikosti 4x 2,5 m jsou tam velmi oblibene.