Fakultní nemocnice jsou už podle názvu nemocnice vzdělávající mediky. Budoucí lékaři se musí naučit a ve své nemocniční praxi získat zkušenosti i s běžnými nemocemi a stavy, s kterými se ve své lékařské praxi budou setkávat nejčastěji. Nebo byste rád, aby byl lékař schopen poznat nějaké vzácné onemnocnění, ale nepoznal by zánět slepého střeva?
Pro pořádek, tohle nám říkali ve Fakultní nemocnici Motol, když jsme se ptali, proč tam mají i nemocné s běžnými onemocněními. Sice to je už víc než čtyřicet let, ale nepředpokládám, že by dnes bylo něco jinak.
Po pravde, ja behem studii zadny akutni slepak nevidel. Proc? Protoze ten pacient prijede a prakticky hned jde na sál. Rozhodne se s tim nečeká az budou mit medici praktika.
Máte pravdu, velká nemocnice má totiž sály vybavené lepší technikou a proto provoz těchto sálů je mnohem dražší než u sálů vybavených technikou o něco méně nákladnou, proto ten rozdíl.
Takže když malá pekárna bude péct rohlíky kus za korunu a Penam bude péct kus za 3 koruny, protože oni přeci nemají jenom rohlíky, ale i veky, bábovky, tousťáky a vánočky a k tomu všemu potřebuj fúru různých mašin a velké prostory a hafo zaměstnanců a mají velkou spotřebu elektřiny a plynu... Takže akceptujeme, že rohlík od Penamu je za 3 kačky?
Tohle je ta vaše logika?
To jsou nesmyslné konstrukce. Každá nemocnice má jiné náklady, na energie, odměny, vybavení.Je na čase oprostit se od představ, že to zdravotnictví trh nepatří. Máme příliš malých oblastních nemocnic, ne málo personálu.
Takže když malá pekárna bude péct rohlíky kus za korunu a Penam bude péct kus za 3 koruny, protože oni přeci nemají jenom rohlíky, ale i veky, bábovky, tousťáky a vánočky a k tomu všemu potřebuj fúru různých mašin a velké prostory a hafo zaměstnanců a mají velkou spotřebu elektřiny a plynu... Takže akceptujeme, že rohlík od Penamu je za 3 kačky?
Tohle je ta vaše logika?
Má to název. Kapitalismus. Haló. Němci jsou dlouhodobě socani a teď je to dohání k šílenství protože se to hroutí jak hliněnej dům v dešti. Ve finále je toto jen a pouze selhání jednotlivce (ředitel nemocnice) pokud by investoval energii a zdroje které dal do této "analýzy" do jednání s pojištovnami, jsem přesvědčen, žew by dosáhl dohody která by byla výhodnější než má teď. Ale místo toho brečí jak malé děcko a co hůř úkoluje podřízené, (aby mu vyměňovaly plínky). Nemáš tam co dělat, běž řídit sámošku.
Nikoliv kapitalismus ale špinavá politika a lobbing a vše je posvěceno vykořisťovatelskými praktikami pojišťoven.
Úhrady nemohou být nikdy stejné, protože větší nemocnice např. fakultní mají větší fixní náklady než nemocnice malé. To je faktum, které neobhájíte!!
Takže když malá pekárna bude péct rohlíky kus za korunu a Penam bude péct kus za 3 koruny, protože oni přeci nemají jenom rohlíky, ale i veky, bábovky, tousťáky a vánočky a k tomu všemu potřebuj fúru různých mašin a velké prostory a hafo zaměstnanců a mají velkou spotřebu elektřiny a plynu... Takže akceptujeme, že rohlík od Penamu ja za 3 kačky?
Tohle je ta vaše logika?
Také cesta k postupné likvidaci malých městských nemocnic. Tak jak tam mizí obchody, hospody, tak zmizí i malé nemocnice. Pan Kabátek už na tom pracuje.
např. Motol se svou monstrosní kapacitou operuje komplikované případy, což patří k podstatě jeho existence, a kterážto komplikovaná péče je i adekvátně tomu zaplacena, nicméně do toho vyplňuje vatu, aby neměli prázdné sály, tak tam sekají žlučníky, slepáky, varixy, TEPky. Za ty ovšem berou 120% normy a tím mimo jiné i vyzobávají nekomplikované výkony malým nemocnicím ve Středočeském kraji, kde pak přísný úředník řekne: vy máte jenom 250 totálních endoprotéz ročně a minimum je 280, takže vám končíme smlouvu a lidi se můžou hlásit do Motola, který jich udělá 1000 za rok, ale čekačka je 3 roky. A mimochodem je tam tolik doktorů, že zatímco mladý ortoped na periferii udělá 20 totálek za rok, v Motole pouze 3, protože se na to stojí fronty a na všechny se nedostane. Nicméně úředník se bije v prsa, že 250 totálek za rok na 1 ortopedii nestačí na zachování kvality a erudice operatérů.
A takhle máme 6 fakultek v Praze a ty aby obhájili svou nesmyslnou existenci ( k čemu 6?), tak vykrádají špitály ve středočeském kraji. Stačí se podívat, kolik špitálu ve středních Čechách za posledních 10 let zkrachovalo.
Rozdílné platby za stejný zákrok vypadají na první pohled nepochopitelně. Jenže zásadní rozdíl je v tom, že větší nemocnice vybavené mnohem dražšími přístroji mají větší fixní náklady i kdyby neoperovaly. Jedná např. o odpisy vybavení té konkrétní nemocnice, které jdou do nákladů. Krajských nemocnicích musí např. držet i větší počet akutních lůžek, které pochopitelně vyžadují i více odborného personálu, s většími platy.
Specializovaná centra často léčí i pacienty ze sousedních krajů, takže investice do vybavení musí být rozhodně větší než u menších nemocnicí, která komplikované zákroky vůbec neprovádí. Takže je logické, že úhrady za zákroky nemohou být stejné.
Tohle ale řeší systém plateb tzv DRG. např. nekomplikovaná pneumonie 17 tisíc, komplikace v podobě přidružených diagnóz (např maligní obezita, cukrovka , selhání ledvin) = plus další peníze za pacienta.
Takže když pak tomu pacientovi selžou plíce a jde na ECMO, tak jde sice do motola, ale cena jednoho případu se díky komplikacím zahrnutým v systému DRG vyšplhá klidně na několik milionu, i když základní sazba za zápal plic je 17 tisíc.
Takže okresní špitál nemá ECMO, za komplikovanou pneumonii shrábne třeba 50 tisíc, při komplikaci vyžadující ECMO nastoupí na scénu Motol ale ten pak bere za pacienta miliony (a to ECMO se mu mnohokrát zaplatí).
Problém je v tom , že motol i za tu samou nekomplikovanou pneumonii nedostane 17 tisíc ale třeba 25 tisíc.
Výsledkem toho všeho je 6 fakultních nemocnic v Praze + IKEM, takže se předhánějí v jednoduchých výkonech na kterých si nahrabou.
Nemyslete si, komplikovaný pacient sice dostane specializovanou péči ve fakultní nemocnici, např. defibrilátor, ale často na něj čeká na okresní nemocnici, než dostane termín, a po výkonu za den zpátky na okres. Podobně je to s infarkty, mrtvicemi.
Periferní nemocnice jsou pro ně odkladištěm pacientů, kteří už jim nevydělávají, ale musí být dál hospitalizovaní kvůli rekonvalescenci,
Když má pacient endokarditidu srdeční chlopně, vyžaduje vysoce specializovanou péči, ovšem udělají mu v Praze náhradu chlopně a pak dalších 6 týdnů leží v okresní nemocnici a dostává drahá antibiotika a k tomu fůru hotelových služeb zdarma, takže je to extrémně prodělečný pacient. To samé o spondylodiscitidy (zánět meziobratlové ploténky).
Takže Ludvík je samozřejmě klasický demagog, dostat v dnešní době kohokoliv do Motola k akutní superspecializvané péči je beztak nadlidský výkon.
A fakt, že kromě porodnice mají neonatologii a dětskou kardiochirurgii není náklad, ale zlatý důl, protože za ty hospitalizace a výkony se platí extrémně. Ty doktoři tam rozhodně na zadku nesedí a dělají operace za miliony Kč bez ohledu na to, zda je vedle porodnice či nikoliv.
Osobně nevidím žádný důvod k tomu, proč mají za nekomplikovanou náhradu kolenního kloubu dostávat 120% toho co dostávají ostatní. Je to pouze lobbing a politické kontakty.
Máte pravdu ,ale .... píšete že všude samá infekce , právě v sobotu, neděli o svátcích, noční, stres atd. ale vždyť oni si tu práci dobrovolně vybrali, je to jejich práce ! Co mají říkat jiné profese co jsou také jednou nohou v kriminále např : kamioňáci, strojvedoucí , hasiči a spousty jiných co také museli být na svých místech aby tato společnost fungovala i za covidu a nedostali žádné desetitisíce.
Tohle je srovnani asi jako “bojoval na frontove linii”, a “taky za valky pracoval”
Zajímavé, že PSA screening je doporučován jen pro věk 50-69. Pro 70 a výše už ne? Že prý test není spolehlivý, nádor roste pomalu a na něco se umřít musí, vyšetření biopsie je bolestivé a není spolehlivé, může to být jen zánět a pacient se zbytečně stresuje. Navíc je to drahé. Je to zvláštní, pro 69 se PSA silně doporučuje a pro 70 už nedává smysl.
Neni to zvlastni, je to tak jak jste psal. Objevit po 70-ce mikronador prostaty znamena, ze jak roste pomalu, tak uz cloveku zivot nezkrati a spis umre na neco jineho driv nez na ten nador
Ta hranice je sice arbitralni, ale pristip musi byt vzdy individualni
V Japonsku byla pred par lety vyznamna havarie jaderne elektrarny. Vedeli mili rodicove, jaka byla tehdejsi uroven radioaktivity prostredi, pudy, potravin, ryb, vody, behem jejich vyletu?
Tyto vzacne enzymaticke poruchy podobneho typu casto spadaji do kategorie divokych mutaci - t.j. Nikoliv dedicnych, ale vzniklych de novo behem embryonalniho vyvoje bodovou mutaci, pricemz radioaktivni zareni je idealnim nastrojem k poskozeni DNA oplodneneho vajicka a k vyvoji takoveto enzymaticke vady (Proto se tehotnym zenam nedoporucuje provadet ani obycejny rentgen).
Takze kdyz uz neco, tak jet otehotnet do Japonska bych rozhodne nikomu nedoporucoval.
Obzalovany Taz se jevi jako pitomec ale opak je pravdou. Uz po 5 dnech na svobode zjistil, ze takhle to asi nepujde, ze svoboda neni zadara a lehka na ziti. Tak spachal nejakej “zavaznej” trestny cin, aby sic nikomu moc neublizil a aby sel hezky zpatky do tepla.
A zaonacil to tak, aby to na prvni dobrou nevypadalo, jakoze tam tak moc chce. To ze ji vlastne neznasilnil (z pohledu prava jo a to staci), tak ok, ale jak jinak se da vysvetlit jeho starost o to, ze ji privezl i s autem zpatky?
To snad nemyslí vážně??? Přežije smrt, dlouhé týdny hospitalizována, voperovan defibrilator a NÁNA se jde nechat podruhé zabít!!!! Její léčba jistě nestála 100 000, ale daleko víc!!!! Její lečbu by měla pojišťovna po ní chtít zaplatit v plném rozsahu!!!!! Jsou lidé a děti kteří potřebují operace a pomůcky pro život a musí si je hradit nebo na ně shánět peníze, jelikož jim to pojišťovna nehradí a tyhle NÁNA jen díky lékařům nejenže neumře, ale jde do ringu riskovat další možné úmrtí či další nákladnou péči!!!! To není hrdinství, ale NEÚCTA ke všem zdravotníkům, kteří bojovali o její život!!!!!
Pokud nemate moc prestavu o cenach za lecbu, tak defibrilator samotny stoji asi milion, dlouhe tydny v nemocnici, vcetne ARO, s kompletni poresuscitacni peci a potrebnou diagnostikou a zminovanym pristrojem - radove 2-4 miliony.
Podmínky stanovené zákoníkem práce se nedodržují protože nemocnice musí zajišťovat péči 24 hodin denně a personál není. Na nedostatek lékařů, sester i dalšího personálu nejen z důvodu stárnutí upozorňoval LOK již v r 2002. Rath ani Julínek na zahrádce nikoho nevypěstovali, Schillerová v Čapím hnízdě na pávích vejcích žádné doktory nevyseděla tak by snad pomohlo snížit nároky na jazykové znalosti a přijímat cizince..(naši lékaři i sestry pracují v SRN, Rakousku, UK i USA běžně)
V Nemecku to funguje. Resili to poslednich 11 let a vyresili.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Nejvetsi radost z tohoto svazku ma Tokijska kaple ktera ho podojila o 300 voci… 😂