Může za to pouze a jen policista který řídil. Za prvé nemusel nahánět jiného jen pro pocit vlastního uspokojení, tuningové auto není vrah s pistolí. Za druhé, policista si vždy i se zapnutými majáky musí na silnici počínat, tak aby nikoho neohrozil. To ostatně platí i pro hasiče a sanitky.
Ostatně policistů je ve službě dost a mohl přes vysílačku koordinovat další hlídky aby dotyčné vozidlo někde zablokovali.
Za další, jsou na každém rohu kamery, takže i kdyby jim ujel, není problém přes dispečink zjistit kam zajel, případně kudy ujíždí. A za poslední, jezdit rychle se musí umět. Když je za volantem jelito, končí to tragicky.
Co to melete za kraviny. Auto je vždy zbraň, a při 100 km/h má 1000x větší kinetickou energii než kulka vystřelená z pistole.
A pokud jde o odpovědnost, tak tam vidím 3 viníky:
1) řidič tuningového auta, který nezastavil na výzvu policie
2) řidič policejního auta, který nedával pozor, když vjel do křižovatky
3) řidič nabouraného vozidla, který nedal přednost vozidlu s právem přednosti v jízdě
Která z těchto pochybení byla příčinou tragédie, o tom musí rozhodnout vyšetřovatelé. Ale dle mého názoru všichni 3 mají svůj díl odpovědnosti za tragédii
Ankety, které probíhají "tady", jsou většinou výrazně "provlastenecké". 😕 Euro prostě funguje. Chápu, že to mnohé jedince mrzí, ovšem to jsou převážně ti, co sedí doma na zadku a nepracují ve společnosti, která obchoduje v eurech.
Tady nejde o "provlastenecké" nebo ne. Já jsem taky 100% pro vsup ČR do Eurozóny, ale ale!!! při splnění 2 podmínek:
1) všechny členské země Eurozóny budou splňovat Maastrichtská kritéria
2) po vstupu ČR do Eurozóny nebude ČR ručit za jakékoliv půjčky poskytnuté Eurozónou před vstupem ČR do Eurozóny.
Pouze pokud tyto 2 podmínky budou spněny pak jsem všemi deseti pro vstup.
Možná to nevíte, jelikož se o tom moc nemluví, ale názor Dmitrije Suslova nepřišel jen tak z ničeho, jelikož vychází ze zkušeností bývalého Sovětského svazu, který, ačkoliv také vlastnil jaderné zbraně, rovněž nebyl Američany respektován. Tento stav trval až do chvíle, dokud Rusové neuskutečnili nejsilnější jaderný výbuch v historii odpálením Car bomby na ostrově v Severním ledovém oceánu, kdy následná tlaková vlna třikrát obletěla zeměkouli, přičemž při prvním obletu způsobila v New Yorku vichřici o síle větru 110 km/h. Teprve po tomto výbuchu přišli Američané s iniciativou zahájit se Sovětským svazem jednání o omezení počtu jaderných zbraní...
A to jste se dočetla v TASSu? Aby způsobil výbuch takovou vichřici na druhé straně zeměkoule, tak by musel mít sílu tisíců nebo víc takových bomb. A další výmysl: Američané i Sověti jednali o zákazu zkoušek již před tímto výbuchem. A jednání o omezení počtu jaderných zbraní "SALT" začalo až v roce 1967 a podepsáno v roce 1972. Důvodem bylo, že v té době se Sověti blížili paritě v počtu strategických jaderných zbraní s USA a začali budovat protiraketový systém kolem Moskvy.
No teď si ale už přizpůsobujete fakta. Rudá armáda byla čistkami zdecimovaná velmi silně, zvláště důstojnický sbor. To nezpochybnitelný fakt popsaný v mnoha materiálech. Na velitelská místa nastoupily politické kádry bez kvalifikace. K čemu to vedlo bylo vidět na katastrofálním průběhu Zimní války s Finskem. Po napadení SSSR v roce 1941 byli důstojníci, kteří čistky přežili a dostali se jen do gulagu honem povoláváni zpět.
Pomoc SSSR v září 1938 sice byla deklarována, ale prakticky se nekonala. Výstavba klíčové železnice přes Rumunsko vázla a v rozhodujících zářijových dnech byla i odpověď Alexandrovského na dotaz, o poskytnutí přislíbené letecké pomoci vyhýbavá. I tak by to bylo problematické, protože na Podkarpatské Rusi i na západní Ukrajině nebyla vhodná blízká letiště. Je to všechno podrobně popsáno v knize Karla Pacnera "Osudové okamžiky Československa". Některé citace jsou zde Odkaz 1
Nejde o to, že Freikorps neměl proti vojsku šanci, jde o to, že by to vázalo část sil.
Ano, Německo jelo na dluh, ale obsazení českých zemí i když přineslo určitý podíl zbraní a vybavení určitě nezachránilo Německo před bankrotem. A ve válečné ekonomice je nějaký dluh irelevantní.
Spekulace o uranu ponechám bez komentáře. To už je opravdu jen fabulace. To už je pravděpodobnější podpora Německa ze strany GB a Francie, kdyby SSSR napadl Polsko. Je také úplně nelogické, proč Britové a Francouzi nejednali o rok později a jen seděli na západní hranici a v Maginotově linii, když podlé vás představoval ten uran takové nebezpečí.
Neříkám, že v SSSR neproběhly čistky to ano, ale nebyla to taková zhouba jak tvrdili nacisti. Co se týče Finska, tak Finové byli rozhodně lépe připravení k boji než Poláci a navíc měli svou Mannerheimova linii, což sovětům způsobilo velké ztráty a trvalo jim skoro 10 týdnů než ji prorazili. Poláci byli v roce 1939 na tom daleko hůř než češi r roce 1938 co se týče vojska i co se týče polohy země. Já mám informace, že severní koridor byl připraven k případnému transportu zásob do Československa. Co se týče letadel, tak tam by byl problém se stíhačkama, které mají kratší dolet, takže na Podkarpatské Rusi by se muselo postavit nové vojenské letiště.
Freikorps by nevázal síly, jelikož naše rozvědka už po mobilizaci dokázala sledovat jejich členy a ještě před začátkem boje by nebyl problém pro české vojáky je zlikvidovat. Ministr financí Německa už na počátku 1938 varoval Hitlera, že Německá ekonomika se do roka zhroutí (kvůli enormnímu vojenskému rozpočtu a sociálnímu systému). Anšlus Rakouska zachránil Německo o necelý rok, proto potřeboval získat Česko (na Slovensku mu nezáleželo) neporušené. Hitlerovi nešlo o sudetské němce, ale o celé česko (to ostatně věděl i Beneš). Už koncem září rozvědka rozkryla, že pokud se Beneš vzdá, tak do půl roku příjde okupace celého česka.
Jenže Německo nemělo válečnou ekonomiku, na tu nastoupilo až v roce 1942. Takže aby nezbankrotoval musel by omezit válečnou výrobu (což by Hitler nikdy neudělal) nebo výrazně omezit sociální programy a zavést přídělový systém (což by znamenalo konec pro nacisty). Proto potřeboval nutně cizí zdroje.
To je optimistická varianta, ve které je řada kdyby. Letecký útok na Linec by vzhledem k úrovni letectva a malému množství pum, které bylo k dispozici, nebyl moc účinný a naopak by při něm čs. letectvo utrpělo vážné ztráty. Také zásoby se do Rakouska jistě vozily již v měsících před zamýšleným útokem. Další optimistický předpoklad je, že by von Rundstedt neprolomil severní hranici. Jistě ne hned, ale časem určitě ano a pak by došlo na klešťovou variantu. No a k tomu nedokončená těžká opevnění bez těžkých zbraní na západním přístupu. Nelze také zapomínat, že část jednotek by musela být vyčleněna na potlačování akcí sudeťáckého Freikorpsu a ostrahu železnic a silnic před jejich sabotážemi. Vstup SSSR do války proti Polsku by nám příliš nepomohl, neboť by to neznamenalo automaticky pomoc nám proti Německu. Dokonce by byla možná i katastrofická varianta, kdy Francie a GB vyděšené sovětským útokem by přímo podporovaly Německo. Je také otázka, zda by se v roce 1938, kdy byla Rudá armáda zdecimovaná čistkami Stalin vůbec do války pustil. Poláci i Maďaři by počkali, až boje čs. armádu oslabí a porážka by byla zřejmá a pak by nás pomohli dorazit.
Největším problémem, který si Beneš velmi dobře uvědomoval, však byla ona mezinárodní situace a izolace ČSR uzavřením Mnichovské dohody. Při označení ČSR za původce války by každá pomoc ČSR byla brána jako porušení charty Společnosti národů. Bohužel Francie a GB byly hegemony SN a nátlak na potenciální spojence ČSR byl značný.
Němci v září 1938 byli motorizování pouze z 10% a ani do konce 2.sv.války nebyli plně motorizováni. Takže byli závislí na železniční a silniční dopravě. Na Linec by stačil 1-2 útoky aby to němce výrazně zdrželo. Severní hranici by prolomili možná až za 1-2 měsíce. I Rusku to v roce 1945 trvalo 2 týdny než se dostali do Ostravy a to měli daleko lepší zbraně než Němci v roce 1938 a také ty pevnosti již byly vyrabovány. Fraikorps byl účinný proti četníkům a SOS, ale proti pravidelné armádě neměl šanci. Rumuni byli ochotni koncem září 1938 povolit přejezdy vlaků z SSSR na Podkarpatskou Ukrajinu z vojenským materiálem a dokonce se jednalo o povolení přeletu bojových letadel řízených civilními posádkami. Sověti nebyli zdecimování Stalinskými čistkami - to je zas Goebbelsovská propaganda. A Polský východ 100% chtěli, tak jen čekali na příležitost. Netvrdím, že bychom 100% vyhráli, ale pravděpodobnost byla velká, a i kdyby ne, tak pro Německo by to bylo jen Pyrhovo vítězství. Protože kdyby z nás nic nedostala, kromě území, jen spálenou zemi, pak Německo by do roka zbankrotovalo. A je zde ještě taková hypotetická úvaha - v polovině října objevili němečtí fyzikové štěpení uranu, tento objev publikovali až v prosinci. Ale už v říjnu o tom věděli Britové a to o teoretické možnosti výroby atomové bomby. A nejkvalitnější uranová ruda v Evropě byla právě v Jáchymově, v Sudetech. Pokud by tedy válka s Německem trvala do listopadu, pak by chtě nechtě Britové museli začít jednat ve prospěch Československa (aby uran nezískal Hitler nebo Stalin).
Já jsem nikde netvrdil, že by k porážce došlo za 2 týdny. První útok bychom velmi pravděpodobně odrazili. I podle informací od mého otce se trvání bojů odhadovalo na 6-8 týdnů a pak ústup do slovenských hor, aby si armáda zachovala jakousi integritu. Na 2 týdny se odhadovalo získání vzdušné převahy. Rozhodující byly právě Stuky a Me109 pilotované veterány ze Španělska. Ty by spolu s dělostřeleckou palbou zničením komunikací a konvojů téměř znemožnily přísun munice, zásob a posil bojujícím jednotkám v pevnostech. Nezapomeňte, že manévrovací prostor čs. vojska vzhledem k území republiky byl velmi malý. Je to samozřejmě spekulace, ale němečtí generálové nebyli idioti, kteří by šli hned s pěchotou proti pevnostem. Počítalo se s útokem zejména z jihu na Moravu, kde byla pouze lehká opevnění a nebyly tam hory. Tím by byla vázána většina mobilních sil čs. armády a oslabené pevnosti s nedostatkem přísunu by pak už nezabránily hlavnímu útoku z jihu přes Č. Budějovice a ze západu přes Plzeň na Prahu.
Také nepopírám, že němečtí generálové se války s ČSR nijak nehrnuli, uvědomovali si značné ztráty, které by to stálo. Nicméně konečná porážka byla neodvratná. Také se nesmí zapomenout na to, že by po nepřijetí Mnichovské dohody byla ČSR označena za původce války a po porážce by měl Hitler volnou ruku. Takhle musel v březnu 1939 dohodu sám porušit a tím ztratil u Francie a GB veškerou důvěru. Beneš odhadl situaci velmi přesně a zvolil v dané chvíli nejmenší zlo s výhledem do budoucnosti.
Co ale málokdo ví je, že německá armáda nebyla na dlouhodobé tažené připravena. Wehrmacht měl zásoby munice a paliva pouze na 1 měsíc války. Československá armáda také. Ale Německá Luftwaffe měla palivo a střelivo jen na 14 dnů bojů. Listova XIV.armáda proti jižní Moravě byla špatně zásobovatelná jediným železničním koridorem přes Linec a ten, dle plánu čs.letectva měl být cílem opakovaných útoků. Hitler taky zamítl klešťovou variantu a nedovolil by Listovi zaútočit, pokud by von Rundstedt neprolomil severní hranici. V čs.plánech bylo i odpálení vranovské přehrady po přechodu tanků a tanky bez pěchoty nebo podpůrných jednotek by neměli šanci na úspěch. Také bylo v plánu vypuštění rybníků v jižních Čechách což by von Leebovu XII. armádu na čas uvěznilo v jižních čechách. Jediný trvalý nápor by byl ze západu - von Reichenauova X.armáda, směr na Plzeň, ale tam by museli překonávat Šumavské kopce a polní obranné linie. Toto samotné, i když tam nebyla dokončena těžká opevnění, by stačilo účinně hájit s pouhou brigádou proti německé divizi. to znamená, že by si čs.armáda mohla uchova t až polovinu armády v záloze a pouhá polovina by byla rozmístěna na hranicích. Maďaři by se nepohli dokud by nevěděli jak to dopadne a navíc Rumuni přesunuli své jednotky k jejich hranici. A Poláci, Ti by se mohli pohnout, ale tím by nám jenom prospěli, jelikož by to automaticky znamenalo vstup SSSR do války proti Polsku. A Německo by se ocitlo v pasti, jelikož by muselo posílit své východní hranice a tím oslabit jednotky proti československu.
No mně už je hodně let, možná víc než vám. A věřte zkušenému, totiž mému otci, který se jako mladý poručík účastnil zářijové mobilizace v roce 1938. Čs. armáda byla sice na výši co se týče výcviku, automatických zbraní, obrněné techniky a dělostřelectva. Německo však mělo drtivou leteckou převahu a čs. protivzdušná obrana byla slabá. Pevnosti na hranicích sice byly, ale chyběly v nich těžké zbraně. Geografická situace byla též velmi špatná, ČSR byla de facto už před začátkem obklíčena, zvláště po anšlusu Rakouska a manévrovací prostor malý. Výsledek byl jistý.
Srovnání s Ukrajinou kulhá. Má mnohem lepší strategickou situaci, podporu ze zahraničí a Rusko ji na začátku hrubě podcenilo. Také současný způsob vedení války, kdy jsou k dispozici zbraně typu Javelin a podobně je něco úplně jiného než tehdy.
Asi taky jste podlehl propagandě dr. Goebbelse.
30.9. byla československá armády plně připravena, zatímco německá potřebovala ještě 2 týdny k plné bojové sestavě.
Německé letectvo mělo cca 2500 letadel, ale pouze 1000 byla
modernějších a lepších než československé. ČS mělo cca 1200-1500 všech letadel. A II.světová válka jasně ukázala, že samotné letectvo válku nevyhraje, zvlášť když nepřeje počasí. A v říjnu nastalo klasické podzimní počasí (které my už neznáme), dlouhé období zamračené, deštivé. Takže letadla by nebyla moc efektivní. Výškové bombardování by bylo vyloučeno. Takže jenom štuky a nízko letící bombardéry, které by byly snazším terčem i když protivzdušná byla slabá. Takže rozhodně by nedošlo k porážce během 2 týdnů a na delší dobu války nebyla ani wehrmacht připravená. Rozhodně si myslím, že po naší mobilizací jsme měli daleko větší šanci Německo odrazit, a i kdybychom pak prohráli tak wehrmacht by byl dost silně poškozen a neschopen dalších bojů. A to nemluvím o tom, že němečtí generálové plánovali atentát na Hitlera.
A to jste přesně na velikém omylu, protože dnes vynesením rozsudku praskla podříznutá větev této vlády a ta se zřítila. Tím, že zasáhla nejpočetnější část obyvatel se ještě vrátí u voleb takovým způsobem, že se nebudeme stačit divit jaká vláda příjde. Naopak a už jsem to jednou psal. Důchodci si své daně tvrdě odvedli a měli by důstojně žít a nikdo nemá právo zasahovat takovým způsobem do jejich života. Na jedné straně se plýtvá jako u mimozemšťanů a to, co se má řešit se neřeší. V jiné zemi už by nastala revoluce. A další článek, že nerv chce sahat na peníze spořících důchodových účtů, to už je loupež století. Nejsem důchodce a ještě makám, ale tohle už je fakt mimo mísu.
Důchodci by měli dostávat pouze tolik, kolik se vybere na důchodovém pojištění. Současný průměrný důchod je k čisté průměrné mzdě nejvyšší v historii. My takový důchod nebudeme mít a proto si musíme šetřit. Důchodci jsou jediná skupina lidí, kteří nepocítili žádné zdražování, jelikož se jim to kompenzovalo, ostatní skupiny byly na tom mnohem hůř.
To by důchodci dostávali hodně málo. To máte jako v rodině, když plat nestačí tak dotujete rodinný rozpočet třeba z pronájmu zahrady kterou pronajímáte. Za tu zahradu si můžete dosadit cokoliv jiného. Stát, vláda, ministerstva rozhazují peníze na všechny strany a státní aparát/zaměstnanci jen přibývají. Stát musí zeštíhlet a podporovat jen to co je pro stát přínosem. Ale jak známo kapři si svůj rybník nikdy nevypustí. A to ani tato ani ta příští vláda.
A teď si představte, že nemáte nic k zpeněžení kromě vlastního příjmu. Budete si půjčovat na výdaje a platit z toho úroky? Nebo přizpůsobíte výdaje svým příjmům?
Tady přese nejde o to komu fandíme. Samozřejmě že důchodcům. Necelých 20 miliard je ve státním rozpočtu skoro nic a když na to vláda nemá tak proč posílá miliardy na UA do Izraele a podobných končin. Jak je vidět vláda peníze najde a zdůvodní, ale pro cizí. Rozumným hospodařením, ponecháním registračních pokladen, snížením počtu politických náměstků a zeštíhlením některých ministerstev by se těch 20 miliard určitě dalo nalézt.
Já jsem pro aby se oddělil důchodový systém od státního rozpočtu a pak ať důchodci dostávají pouze to co se vybere. Bohužel už loni skončil důchodový systém v dluhu a já odmítám platit úroky z půjčky na platy důchodců. Důchodci totiž byli jediná skupina u nás, kterým vláda všechny životní náklady kompenzovala, narozdíl od ostatních skupin (rodiny s dětmi, samoživitelé apod.)
Nic jsi nepochopil Valo. jen nevím kde jsi přišel na ty tisíce mrtvých ukrajinských dětí?? Myslíš 5000 dětí co zabili Izraelci za 3 týdny a ticho po pěšině?
A na těch 5000 dětí jsi jak přišel? Asi propaganda Hamásu, co?
Jo jo, o síle propagady věděl už i Joseph Goebbels. Stačí neustále vykřikovat a násobit počty zabitých a zmrzačených aby se v jiných státech změnilo myšlení a přijali tu Vaší "pravdu".
Jak souvisí důstojnost s pyrotechnikou? Kromě jiného je to doslova vyhazování peněz z rozpočtu měst a obcí.
A co jsou potom všechny ty kulturní a společenské slavnosti, které financují obce a města? Taky pro někoho to může být vyhazování peněz. Tak ať každá obec nebo město vyhlásí referendum zda to občané chtějí nebo ne, nebo to může být i součástí voleb. A bude to spravedlivé. A ti co nesouhlasí s výsledkem voleb nebo referendem se můžou klidně odstěhovat, nikdo je tam nebude držet.
Chápete vůbec význam slova kompromis? Vaše naivní představa o kompromisu je očividně taková, že si odpálíte ohlušující pyrotechniku a druhá strana si dá vycpávky do uší a nebo si perfektně odhluční stavbu. Kompromis by byl, kdyby veškerá zábavná pyrotechnika vydávala hluk do 55 - 60dB, což je přijatelný hluk některých již hlučnějších domácích spotřebičů. Ale to by těm primitivnějším, co čekají velké bůůůům nejspíše nestačilo. Přitom daleko lepší jsou různé ohňostroje, které k povedenému světelnému efektu vůbec nepotřebují ten často ohlušující zvukový.
A Vy si myslíte, že se za celý dlouhý rok nesetkáte s žádným hlukem, který by měl víc než 55-60dB? Pak zřejmě žijete asi jako poustevník.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Pokud se mi nelíbí, druhý den mě tam nikdo neuvidí, jak jednoduché...
2 odpovědi
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Tady nejseš v Americe. Ty asi neznáš české zákony, že?
1 odpověď