V žádném případ nezpochybňuji to, co pan premiér uvádí, je to jistě správné, vize jsou třeba. Mám s tím jediný problém. Poslechnete li si předvolební sliby pana profesora z roku 2021, které byly velmi ambiciózní (zkrotíme inflaci, vyřešíme drahé energie a bydlení, stabilizujeme veřejné finance - Můžete se spolehnout...) a srovnáme je se skutečností po třech letech vládnutí zjistíme, že vše dopadlo zcela naopak. Jak má volič věřit, že nyní se jaksi nedařilo, ale v dalším volebním období bude vše jak panem premiérem slibováno?
Vize pana premiéra je krásná. Má to ale problém. Pustil jsem si předvolební sliby pana Fialy z roku 2021 a srovnal je se skutečností v 2024. A zjistil jsem, že nebylo splněno nic. Inflace 22 až 23 obří, energie drahé, státní dluh vyšší o bilion. Jak má potom ubohý volič věřit, že na druhý pokus bude pan Fiala úspěšný?
Víte co je zajímavé? Že mainstreamová media se mohou doslova přetrhnout při psaní ód na čtyřkoalici obecně a pana Fialu zvlášť (i když něco kritiky od ekonomů jsem zaznamenal při známém výroku v nedělních OVM ohledně německo-českých mezd), ale zatracované hnutí známého populisty pana Babiše získává jednu metu za druhou.
Mít velké cíle je jistě v pořádku. A že jedno volební období je na plnění velkých cílů krátké, v tom má pan premiér jistě pravdu.. Má to ale u cílů pana premiéra jeden závažný problém. Pustíte li si předvolební sliby pana Fialy z roku 2021 a srovnáte je se skutečností po třech letech vlády zjistíte, že ani jeden (zatočíme s inflací, vyřešíme drahé energie, stabilizujeme veřejné finance, vyřešíme drahé bydlení) z nich splněn nebyl. Mají se tedy voliči domnívat, že v druhých čtyřech letech vládnutí již nastane čas plnění slibů? A že plnění slibů z prvního období mu zhatili zloduši Babiš a Putin?
Na pana Fialu jsem se včera v OVM díval. Názor jsem si udělal hned a stanoviska ekonomů mne nepřekvapují. V podstatě stačí se podívat na sliby pana Fialy před volbami 2021 (ono známé "Můžete se spolehnout..." a další) a srovnat je se skutečností po třech letech vládnutí pětikoalice. Slibem nezarmoutíš. Problém je ovšem, že si zdaleka nejsem jist, že ANO a další je schopno ten sešup Česka do dluhové pasti zastavit. Jisté je jedno. Dají li voliči důvěru Spolu a STAN, bude ten sešup demokratický, kdežto v případě opačném populistický.
Příspěvků hodně, nepřekvapuje to. Významnou roli hraje zcela nepochybně náklad na bydlení. My bydlíme "ve svém", ale energie? Elektřinou i topíme (sazba D45d), tak jen pro ilustraci. V roce 21-22 za MWh 3600 Kč. Ve 22 až 23 - 6310 a 23 - 24 7640 Kč. Tedy o něco víc než dvojnásobek. No a když k tomu někdo ještě platí tržní nájemné, tak to ta svoboda pod taktovkou současné vlády může mít docela dost trpkou příchuť.
No, pan Babiš má v tomto případě štěstí, že nevlastní řadu restaurací. Kdyby ANO, byl by určitě našimi nejvyššími z prudkého zvýšení obviněn stejně, jako dle nich může za vysoké ceny másla. Ne že bych Babišovi nějak zvlášť fandil, ale už by se systémem Antibabiš mohli přestat. Protože za tři roky vládnutí přehledně prokázali, že směřování a ukotvení Česka na západě jim opravdu jde, ale ta ekonomika tedy jaksi vůbec.
I já dostal od E ONu návrh smlouvy na snížení o 31% s fixací na dva roky. V pořádku. Leč neradoval jsem se, protože zároveň s ročním vyúčtováním (měl jsem mírný přeplatek) mně poslali předpis záloh (na další rok, sazba D 45d) o něco málo vyšší. Z toho logicky vyplývá, že dodavatel sice snižuje cenu, ale v konečném důsledku předpokládá cenu vyšší. A pak se v tom spotřebiteli vyznej! Jen pro srovnání - 21 až 22 3,60/kWh, 22 až 23 6,31 a 23 až 24, tedy letos 7,64. Tak to vypadá, když se začne slevňoWAT. Jen pro ilustraci, v rodinném domku máme roční spotřebu 9 mega a elektřinou i topíme.
Ať jde pan vysoký soudce pěkně někam. V době, kdy vláda prodělává Česku gatě, zadlužuje republiku částkou přes bilion za čtyřletí období a když snížila valorizaci důchodů, tak chce (snad?) aspoň trochu zmírnit dopad svého katastrofálního hospodaření tímto opatřením. Ale páni soudci ne!!! Oni basu držet nebudou.
53
Sledujících
1
Sleduje
53
Sledujících
1
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Mladší voliči preferují současnou situaci, část starších nostalgicky vzpomíná. Někteří se měli opravdu lépe, ale velkou roli hraje to, že jsme byli mladí. Mám k tomu ale jednu otázku. Jak mohou lidé věku 40 a méně posuzovat rozdíl mezi životem za komančů a po sametce, když jim v roce 1989 bylo nejvíc pět roků a většina z nich ještě nebyla na světě?