V žádném případ nezpochybňuji to, co pan premiér uvádí, je to jistě správné, vize jsou třeba. Mám s tím jediný problém. Poslechnete li si předvolební sliby pana profesora z roku 2021, které byly velmi ambiciózní (zkrotíme inflaci, vyřešíme drahé energie a bydlení, stabilizujeme veřejné finance - Můžete se spolehnout...) a srovnáme je se skutečností po třech letech vládnutí zjistíme, že vše dopadlo zcela naopak. Jak má volič věřit, že nyní se jaksi nedařilo, ale v dalším volebním období bude vše jak panem premiérem slibováno?
Vize pana premiéra je krásná. Má to ale problém. Pustil jsem si předvolební sliby pana Fialy z roku 2021 a srovnal je se skutečností v 2024. A zjistil jsem, že nebylo splněno nic. Inflace 22 až 23 obří, energie drahé, státní dluh vyšší o bilion. Jak má potom ubohý volič věřit, že na druhý pokus bude pan Fiala úspěšný?
cha cha 🙂 jó propaganda funguje, a ty prrotivládní lži se vám daří pumpovat prostému občanovi do hlavy, takže ještě štěstí, že vás mnógo. Takže doufám, že v parlamentních volbách, kam chodí relevantní počet voličů, ne to sranda procento těch krajských, Gaussovka zafunguje - a krajní pravice se požere s krajní levicí, zatím populisté vysajou nacionalisty a zbyde zdravé jádro se selským rozumem.
A selský rozum volí koho?
Je to logické, že si ANO nárokuje tuto funkcí. Logické ale není vítězství ANO v krajských volbách. Tupí voliči teď budou čekat na to co jim vláda vzala. Ještě, že v mém kraji ANO podrž tašky nevládnou. A pořád věřím, zdravý rozum zvítězí i ve volbách parlamentních.
Vítku, hodně lidí (včetně mne, který od 1993 volil jen a pouze ODS) má totiž problém se srovnáním předvolebních slibů pana Fialy (v roce 2021) a skutečností po třech letech vládnutí. Zřejmě jim nestačí tvrzení, že pan Fiala se čtyřkoalicí vládne demokraticky, asi by potřebovali výsledky. Ty jsou zatím takové, že u nás reálné mzdy od roku 2019 zaznamenaly největší pokles z celé EU.
Víte co je zajímavé? Že mainstreamová media se mohou doslova přetrhnout při psaní ód na čtyřkoalici obecně a pana Fialu zvlášť (i když něco kritiky od ekonomů jsem zaznamenal při známém výroku v nedělních OVM ohledně německo-českých mezd), ale zatracované hnutí známého populisty pana Babiše získává jednu metu za druhou.
Mít velké cíle je jistě v pořádku. A že jedno volební období je na plnění velkých cílů krátké, v tom má pan premiér jistě pravdu.. Má to ale u cílů pana premiéra jeden závažný problém. Pustíte li si předvolební sliby pana Fialy z roku 2021 a srovnáte je se skutečností po třech letech vlády zjistíte, že ani jeden (zatočíme s inflací, vyřešíme drahé energie, stabilizujeme veřejné finance, vyřešíme drahé bydlení) z nich splněn nebyl. Mají se tedy voliči domnívat, že v druhých čtyřech letech vládnutí již nastane čas plnění slibů? A že plnění slibů z prvního období mu zhatili zloduši Babiš a Putin?
Já myslím, že do voleb povede ODS Kuba, který pak udělá koalici s ANO jako stabilní většinu. Taková trochu opoziční smlouva. Fiala dostane nějakou hezkou trafiku (třeba v Bruselu) a budou se mít všichni (z ODS) dobře.
A aby to nevypadalo pro voliče ODS blbě, ANO povede oficiálně Havlíček (jako že tam Babiš není, ten to bude řídit neoficiálně).
Michale ,nemyslím si to. Kuba v Budějicích ukázal, že UMÍ a takto rozumný člověk nespáchá sebevraždu. mmmmmmmmmmmm
Na pana Fialu jsem se včera v OVM díval. Názor jsem si udělal hned a stanoviska ekonomů mne nepřekvapují. V podstatě stačí se podívat na sliby pana Fialy před volbami 2021 (ono známé "Můžete se spolehnout..." a další) a srovnat je se skutečností po třech letech vládnutí pětikoalice. Slibem nezarmoutíš. Problém je ovšem, že si zdaleka nejsem jist, že ANO a další je schopno ten sešup Česka do dluhové pasti zastavit. Jisté je jedno. Dají li voliči důvěru Spolu a STAN, bude ten sešup demokratický, kdežto v případě opačném populistický.
Když bydlíte ve svém tak si snad poradíte jak vyzápět levně. Pokud to nevíte jak a nedokážete se zařídit, tak jste neumětel a patří Vám to že trpíte.
Ladislave, já to "netrpím". Na rodinný domek není roční spotřeba 9 MWh celkem nijak vysoká. Jen poukazuji na to, že když za vlády, která před volbami slibovala (mimo jiné) vyřešení drahého bydlení a energií ceny takto vyskočí je zřejmé, že se jim něco nepodařilo.
Dovysvětlím.
Když si budete žít nad poměry a utrácet na dluh, tak vám bude fajn dokud nebude čas začít splácet dluhy. A to se přesně stalo s předáním vlády od Babiše na Fialu. Babiš ještě před tím zrušil superhrubou mzdu a podrazil rozpočet o 100 mld a tím dal základ silnější inflaci než byla v okolních zemích. Za Fialy se pak snížila valorizace důchodů, takže ty ztratily část kupní síly a objektivně se jim vede o něco hůř než v dobách Andreje rozdavače. Ale uvědomte si, že srovnáváme s dobou, která byla z pohledu státní kasy naprosto neudržitelná.
Má to problém, který tak moc nesouvisí s Babišem. Při pohledu na vývoj státního dluhu vidíme, že od roku 1993 (mimo jednoho roku za Kočárníka) státní dluh utěšeně rostl. Zastavil se až 2014 a do roku 2019 se nehnul, dokonce klest o 40 mld. Ve 2020 a 21 narostl o 800 mld, ale to byl kovid. Současná vláda před volbami slibovala stabilizaci státních financí, zatočit s inflací a vyřešit drahé energie. (Nevěříte? Pusťte si ze záznamu "Můžete se spolehnout..." pan Fialy.) No a dopadne to tak, že od roku 22 do 25 včetně státní dluh naroste o bilion a čtvrt. Máme se domnívat, že je to splnění předvolebních slibů???
Je to zcela logický dopad. Roky rostly mzdy rychleji než ekonomika, protože se zvyšovaly platy ve státním (tj. zásahy vlády), podniky musely přidávat z donucení kvůli nesmyslně nízké nezaměstnanosti, zrušilo se zdanění podle výpočtu ze superhrubé mzdy, a ještě k tomu ČNB uměle manipulovala kurz koruny. To vše byl tlakový hrnec, pod kterým se neustále topilo. Kdyby býval nepřišel covid a následně ruská válka, mohlo to Čechy posunout dopředu - ekonomika by postupně dohnala mzdy.
.
Jenže ony ty dvě katastrofy (které nemají srovnání za posledních osmdesát let vývoje ekonomiky) přišly. Díky tomu všechny ekonomické prohřešky vybouchly a bublina splaskla.
.
Ještě jedna obrovská bublina v Česku je, a tou je realitní trh. Ten také může vybouchnout a může ožebračit spoustu lidí.
.
Za mě je to velké varování, proč nechtít, nepřát si a nevolit, aby se vlády snažily uměle zvyšovat životní úroveň nad to, co ekonomika umožňuje. Je to hazardování s životy lidí. Každý hospodář ví, že v dobrých rocích musí dávat stranou na chudé roky, nebo investovat do věcí, které mu v chudých rocích pomohou. Nikoliv začít žít na vysoké noze, i když po tom samozřejmě každý touží.
Miroslave, naprosto přesné!!! Chce to jen "maličkost". Tedy - srovnat příjmy a výdaje státu a utrácet jen tolik, kolik se vybere na daních. Jen mám obavy, že se nenajde žádná vláda, která by měla "koule" na zvýšení (resp. zlepšení výběru) daní a významné osekání výdajů zejména osekáním dotací a daňových výjimek. Zejména tehdy, kdy všechny skupiny ze státní kasy placené (tedy mimo penzistů) ječí - máme málo, přidejte, přidejte a zase přidejte! Jenže není z čeho.
53
Sledujících
1
Sleduje
53
Sledujících
1
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Mladší voliči preferují současnou situaci, část starších nostalgicky vzpomíná. Někteří se měli opravdu lépe, ale velkou roli hraje to, že jsme byli mladí. Mám k tomu ale jednu otázku. Jak mohou lidé věku 40 a méně posuzovat rozdíl mezi životem za komančů a po sametce, když jim v roce 1989 bylo nejvíc pět roků a většina z nich ještě nebyla na světě?