Odpůrci brexitu teď také rozehrávají skotskou kartu, kdy tvrdí, že Skotové chtějí nezávislost a do EU. To je ovšem iluzorní. I přes příjmy z těžby v Severním moři, je Skotsko vůči zbytku Británie výrazně deficitní. A dokud bude trvat ve Španělsku studená občanská válka s Katalánskem, Španělsko jednak Skotsko nikdy diplomaticky neuzná a využije práva veta v EU a nepřipustí, aby se Skotsko stalo členským státem EU. Šlo by o velmi nepříjemný precedens.
Snad jednu faktickou poznámku. Evropský parlament je instituce bez pravomocí. Faktickou vládu vykonává Evropská komise. A stačí se podívat jaké politiky tam jednotlivé země na vedoucí posty vysílají. Paní von Leyen, která na pozici německé ministryně obrany nadělala spoustu chyb a nakonec měla být vyšetřována v nepěkné korupční aféře. jenže doklady se "ztratily" a paní von Leyen byla odsunuta do Bruselu. U nás byl takto uklizen třeba pan Špidla či paní Jourová. Z jiných zemí to nebude lepší. Samozřejmě silným státům, zejména Německu takový stav vyhovuje.
To jsou předčasné úvahy založené na zbožných přáních. Je to vedeno snahou zakrýt skutečnost, že celé vedení EU je už delší dobu naprosto neschopné řešit globální problémy, ať už je to mezinárodní politika, nelegální migrace, covid, fungování eurozóny, hospodářské vztahy a další. Evropská komise se soustavně snaží omezovat suverenitu členských států, ale dost dobře nechápe, že s vyššími pravomocemi je spojená i vyšší odpovědnost. Tu nenaplňuje a jasným indikátorem jsou mezinárodní vztahy. Kdykoliv se jedná o důležité mezinárodní jednání, politici ostatních zemí se - kromě zdvořilostní návštěvy v Bruselu - baví jen s čelními představiteli předních členských států - s Merkelovou, Macronem. A tak do Číny jezdí samostatně Macron, o migrantech vyjednává s Erdoganem Merkelová, ta rovněž jedná i s Trumpem o hospodářských vztazích, Italové jednají samostatně s Lybií o omezení pašeráckých cest přes Středozemní moře, atd.
No, a Britové už takovévlády měli dost. Jsou dostatečně silným a velkým státem, aby si to mohli dovolit. My bohužel ne. A čekat od Bruselu nějakou sebereflexi a přiznání, že na rozvodu mívají obvykle vinu oba partneři, se od nich nedá čekat taky. Zřejmě to nevidí ani pan redaktor.
Zásadním problémem císaře Františka Josefa I. bylo, že vládl příliš dlouho. Byl konzervativní a svět kolem něj, který prodělával prudké změny nechápal. Ferdinand d´Este, následník trůnu měl daleko realističtější pohled a bylo mu jasné, že bez hlubokých změn se monarchie neudrží a proto uvažoval o federálním uspořádání. K Čechům měl blízko, mluvil slušně česky. Otázkou je, jak by něco takového prosadil, protože naopak vyloženě nenáviděl Maďary a oni zas jeho. Pokud by byl na trůně, s největší pravděpodobností by válce dokázal zabránit. Tvrdil, že pokud by k válce došlo, v Evropě by padlo hned několik monarchií - v tom se nemýlil. Dokázal krotit válkychtivé rakouské jestřáby a Conrada von Hoetzendorf dokonce zbavil funkce náčelníka generálního štábu. Císař ho však později znovu jmenoval a ten pak sehrál klíčovou roli v podněcování k válce.
Myslím si, že tato diskuse odráží skutečný stav věci, kdy obě strany mají pravdu a není nic černobílé. Pravdou je, že sociální podpora potřebným občanům je znakem hospodářsky i ideově vyspělého státu, ovšem na druhé straně je takový systém zneužíván lidmi, kteří takovou pomoc nepotřebují. Nechám-li stranou samoživitelky, obdobná situace je i u zneužívání invalidních důchodů. Jako asi většina z vás, i já jsem přispěl tu na lepší vozík pro handicapované. Člověka pak otráví a zamrzí, když vidí "invalidní" důchodce, kteří si to uměli zařídit a každoročně takové vozíky těm potřebným spotřebují oni sami.
Takže ano, podpora a spolucítění jsou nezbytné, ovšem zavírat oči před negativními stránkami našeho sociálního systému určitě správné není.
Už loni Plzeň postupně ztrácela na kvalitě již minulý ročník, protože nezvládla generační výměnu. V lize to ještě šlo, měli tam taky několik šťastných výsledků, takže bodově to stačilo na druhé míso. Gula přišel do této situace a vedení čekalo, že s tím, co v Plzni je, plus nějaké levné nákupy, Gula bude bojovat o první místo v lize a přiveze spoustu peněz z evropských pohárů. Jenže to fungovat nemohlo a tky nefungovalo. Gula je dobrý trenér, ale ne kouzelník.
Je nutné vidět, že za všechno nemůže jen jeden ministr zdravotnictví. Selhal celý státní aparát, tedy ministerstva zdravotnictví, vnitra a obrany. ve spolupráci s krajskými institucemi měl již dávno být vypracován alternativní systém scénářů v závislosti na to jaká vakcína bude k dispozici. Ten pak měl být již jen upravován a zpřesňován. Od dubna, kdy bylo jasné, že vakcína k dispozici bude a čekalo se na jen na testování a schválení, mohl tenhle proces probíhat na mezirezortní úrovni. Neproběhlo nic, žádná iniciativa, přestože se pořád mluví o kontinuitě ve státním aparátu, bez ohledu na výměny na politicky obsazovaných místech, viz tzv. superúředník, atd.
Podle mne je nejdůležitějším ukazatelem počet hospitalizovaných s covidem. V relativním srovnání s ostatními ukazateli je nejpřesnější a nejméně podléhá vedlejším vlivům a současně ukazuje na vytížení zdravotního systému. Toto číslo pomalu klesá a nyní se pohybuje kolem 4000. Samozřejmě, ani tak to není ideální. Náš bratranec měl po dlouhém čekání přijít na řadu na náhradu kyčelního kloubu v říjnu. Teď mu řekli, že zatím na ortopedii řeší jen bouračky a jiné úrazy s když vše půjde dobře tak někdy v dubnu by mohl přijít na řadu. Zatím polyká prášky proti bolesti.
Lidé se ptají jak bylo možné, že tenhle stav trval mnoho let, přestože všichni věděli, že to to v pořádku není. Odpověď je jediná. Šlo v podstatě o systém, který praktikovali komunisté v minulém režimu. Voleb do FAČR se účastnili delegáti, kteří věděli koho musí volit. Za to měli různé výhody a ústupky. Pokud kluby chtěly tyto delegáty ovlivnit, neměli možnost kontroly, jak jejich delegát hlasoval. Samozřejmě, kdo se vzepřel měl smůlu. nešlo jen o výsledky na hřištích, ale i o rozdělování peněz. Chcete nové kabiny či sprchy tak držte hubu a podporujte svého delegáta.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Asi by bylo vhodné od počtu lidí co je trápí nespavost a deprese ty, které trápila i předtím. Nespavost je mezi naší populací dost rozšířený jev i bez koronaviru.