Podařilo by se to zažehnt, kdyby mělo dvacet procent domácností v RD baterku o kapacitě 40 kWh?
Dotované byli maximálně 10 kWh, kdo má 40 kWH a například elektromobil, nebo velkou spotřebu tak tomu se to vyplatí.Jinak je tady spousta lidí kteří nestojí o to, aby obyčejný lid měl doma baterie a neplatil vysoké ceny energie, kde 60 % ceny určuje státní úředník.
Tohle všechno jsem věděl už v polovině 80. let, kdy jsem u zkoušky na (neelwktrickou) VŠ odpovídal na otázku, jaké jsou možnosti nahrazení uhelných elektráren, skrze něž tehdy v horších dnech prekracovala koncentrace SO2 (potvrzuju: SO2, nikoliv CO2) okamžitě limity několikanásobně; tuším 1200 proti 200 v extrémnech ne úplně unikátních a v Jeseníkách lítala vrtulníky rozorasujici vápenec, aby to tam nedopadlo jak v Krusnych horách.
Takže VÍM, že problém s úložišti je v tom, že množství potřebné ke stabilizaci site slozene z OZE koštuje nějaké 2 až 3 státní rozpočty, Což je neufinancovatelne bez ohledu na to, jestli "tam" bude sedět Fiala, Babiš nebo M. Arťan, a to i kdyby se úložištím v předpisech říkalo úložiště a ne pitomě spotřebič nebo vyrobce; ani jedno totiž baterie, vodík, e-pal7va ani nic podobného nejsou.
Krucityrkn, to si fakt propagátor OZE neumějí spočítat, že vyfukovanim dymkoveho kouře do vody zlato nevznikne?
Financování z EU je taky nesmysl, ta má stejný problém, jen mnohem větší. Asi padesatinasobny, počítáno podle počtu obyvatel.
Problém je že energetici nepočítají náklady spojené s oteplováním, a v Česku je problém silné uhelné lobby. Vemte si ebitu ČEZU o kolik zbohatnul Tykač a spol, v období kdy se hovoří o energetické krizi , krize je v automobilovém průmyslu tam jdou marže dolů ale ne v energetice. Je směšné když se svádí vše na Green deal, jak státní rozpočet zachrání 28 miliard o které se zkrátí dotace do zelné energie, na druhé straně se na tajňačku schválí zákon o zaručeném zisku pro ,,chudé" provozovatele energetických sítí .
Pokud jste odborník, tak víte jaká je situace v Evropě , ve většině zemí EU, přibývají jak solární tak větrné elektrárny, kdo bude mít baterie ten bude mít výhodu.
Bohužel na druhou stranu vidím že se pořád argumentuje ja jsou zelené zdroje drahé, zjistěte si jaké jsou aktuální náklady ujišťuji vás ceny většiny zelených zdrojů se významně snižují, což když sleduju odborné diskuze o nákladech na nové jaderné bloky , nedá říct o jaderných elektrárnách.
Odbocim k věci. Chapu-li dobře, je cílovým stavem výroba 200% elektřiny z OZE. OZE jsou naprosto bez ironie, zdroje občasné. Na jak dlouho je třeba mít zálohu, jedno jakou, klidně v horké vodě, aby byl zajištěn chod - nebojte se toho slova - státu. Od teplého sunaru pro mimina až po těžký průmysl.
A nezkoušejte mi vykládat, že se ocelarny na zimu vypnou, já nemám na to, abych měl zdvojené kapacity, protože v zimě jsou krátké dny.
Bavíme se o využití bateriových úložišť. Podívejte se na OTE-cz, to je jedno možné využití, nakoupit když je levná a spotřebovat nebo prodat když je drahá, dále se je možnost využívat při vyrovnávání sítě, když nemáte baterie tak můžete při nadvýrobě pouštět elektřinu maximálně do země, navíc se dá baterie využít v hodinách kdy je minimální spotřeba a atomovka nejde vypnout. Toto plné využití není v Česku zatím možené, protože dle české legislativy je bateriové úložiště vedené jako spotřebič a ne jako výroba.
Určitě neposloucháte rádio ani v autě, a informace o povodních ste určitě poslouchal na Netflixu a Voyu😂😂😂. A tak bych mohl pokračovat. Navíc ČT má vysílat pořady a sportovní pořady, které nejsou atraktivní pro komerční televize. Plní službu média pro výchovu dětí(ČT D). Vám se stačí dívat na Voyo na bezduchý seriál a na Netflix na akční žánr. Nic proti, ale je to trochu ubohé.
Navíc ČT vysílá reklamy, jako komerční televize které nikdo nedotuje.
Lžete. Dotace na bateriová úložiště je 8000 Kč/kWh.
Jinak ta záležitost ve Vraňanech disponuje výkonem 30MW, plus jednu hodinu k tomu může přidat 20MW z toho úložiště. Deset takových drahých bazmeků je schopno absorbovat 200MWh, tj. v poledne za letního celorepublikově bezmračného dne to stačí na 4minuty plného výkonu FVE v Česku. To je panečku stabilizace jako bejk, že?
Ty uhelné a plynové elektrárny musí jet "na volnoběh", aby byly připraveny vyrovnávat výpadky OZE. Jelikož jsou dodávky z OZE upřednostňovány, tak po tu dobu nedodávají a tedy nemají žádný příjem. Je logické, že se to musí nějak vyrovnat, protože jinak by byl jejich provoz ztrátový a vy byste si tak akorát mohl třít tyč liščím ohonem, když nesvítí a nefouká.
Jinak tady si přečtěte seriózní analýzu od Bank of America na téma zdrojů elektřiny za které vyplývá, že OZE jsou drahý nesmysl a pokud se to se snížením emisí CO2 myslí opravdu vážně, tak je jaderná energetika jedinou alternativou.
Odkazujete se na atomové elektrárny a ještě tomu na studii Americké banky, když bojovali Amíci o zakázku na Temelín. Kalkulovat v českých podmínkách, kdy rozpočet ani termín nic neznamená, takže dneska nikdo vlastně neví kolik bude atomová elektrárna stát, a kdy se dostaví je nereálné. Ekonomika solárních elektráren a bateriových úložišť je úplně jinde, solární panely šli cenově radikálně dolů a prodloužila se životnost. Zásadní problém je, že většinu lidí nezajímá co se děje s klimatem a jaké následky to bude mít nejen na přírodu ale i na ekonomiku a životní úroveň.
Tento komentář byl smazán uživatelem.
Zajímavý jev. 6 listopadu stoupla po dlouhé době cena na spotu odpoledne mezi čtvrtou a devátou hodinou na 700 eur, přitom většinu dne se cena držela nad 100 eur. To akcelerovalo pány uhelné pisatelé k odborným rozborům jaká je to katastrofa. Doporučuji kdo se solidně zajímá o energie , projděte si zpětně ceny na energetické burze na Odkaz . Zjistíte jak by nám efektivně pomohla bateriová uložiště, vyrovnávat jak cenu tak množství elektřiny.
NYT = Rudé právo. Nezajímá mě, co si myslí vaši svazáčtí kolegové. Trump vám ten ekofašistický green scam nežere. EU bude jen smutně koukat, jak se USA bude dařit. A my si zatím přidáme 10Kč daň k litru benzínu! 😄
Tak si počkáme co na to, jeho nejchytřejší poradce na světě. Jako že mu zařízne Teslu a výstavbu bateriových úložišť, nějak jste nepostřehli že v kampani se co se týká ekologie hodně mírnil.
Ekonomika založená na dotacích není žádná ekonomika. Ta sestava ve Vraňanech je z technického hlediska i ekonomického hlediska nesmyslná. Podíl baterií na celkové energetické kapacitě je marginální a existuje pouze kvůli těm dotacím. Jinak je to jen drahý nesmyslný přívažek.
Sestava ve Vraňanech byla bez dotací a naopak má daleko lepší ekonomiku, než uhelná elektrárna která čoudí 24 hodin.Jsem rád že uznáváte že dotovat fotovoltaiku a energii například firmě ĆEZ je nesmysl, určitě se vám nelíbí uvažované dotace na uhelné elektrárny, natož nový §13 energetického zákona.469/2023 který zaručuje vyrovnání případné ztráty a přiměřeného zisku dodavateli energie či plynu.
Tak a jak je to uložiště velké? Jedna uhelka třeba vyrábí stabilně 650 MW, Drží výkon když je třeba týden i déle, a k tomu topí teplo i teplou vodu třeba pro 70 tisíc lidí. 24 hodin denně, prostě pořád. Pro ní to není problém. Tak jděte do lesíka s kW, to není výkon.
Když takto pojedou uhelky, nebude lesík. Má to 50 MWH baterií a 60MW výkonu , plynové turbíny nabíhající v řádu sekund díky tomu nečouděj 24 hodin deně a mají daleko lepší ekonomiku než uhelná elektrárna a bez dotací.
Energetická krize je jenom v paličkách,těch nahoře.
Jo tak musí ty jejich vejvary placení pisálkové okecat . V auto průmyslu je krize, marže se tam pohybují kolem 4% a kdo má 8% tak je prosperující. Podívejte se na marže v energetice , takže jakápak krize, oblbování a strašení.Když v největší krizi vydělá ČEZ 80 miliard čistého, tak bych prosila nějakého ekonoma aby mi vysvětlil co to vlastně krize je?
Zdražováni energií se svede na dvě hodiny v jednom dnu ,kdy vyletěla cena elektřiny na spotu na 800 eur, přitom cena elektřiny je třetina s celkové ceny kterou platíme za energie a zbytek určuje státní úředník . To se hned mluví o energetické krizi.Tak si to srovnejte s auto průmyslem, tam je ziskovost v době krize 0 až 4% a kdo má 6% až 8% tak je král.Tak si to porovnejte se ziskovostí v ČEZU a spol. Tak jakápak krize když ebitu měl vloni ČEZ kolem 120 miliard a o nárůstu majetků pánů Křetínského a Tykače se radši nebavím.
Jenže při takovémhle počasí, které trvá už kolik dní, vyrovnají tak akorát h..no. Bateriová úložiště mají rozumné uplatnění pouze u odběratelů, kteří mají občas potřebu výkonových špiček, ale jejich průměrná spotřeba je jinak o dost nižší. To jim umožní ušetřit na fixních nákladech na příkon od distributora.
Bateriové úložiště dávají smysl tam , kde vláda neposlouchá majitele uhelných elektráren a je tam tržní prostředí.Nebo považujete tržní prostředí místo kde cenu elektřiny z 60 % diktují státní úředníci?
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
To, co píšete, je povětšinou pravda. Problém vidím na vyšší úrovni: skrze dotace to, co vidíme, není tržní stav neboli nemáme informace - my prostí zákazníci třeba u sporáku ani my ředitelé ČEZu - co je jak drahé čili vzácné. Počínaje tím, že uhlí zdražují povolenky a konče tím, že OZE elektřina je dotovaná a zákony preferovaná na devatero způsobů; přinejmenším investičně a zaručeností prodeje.
Neboli tvrdím, že to, o čem (správně) píšete, stojí na technicky a ekonomicky nereálných (nesmyslných!) nesmyslných předpokladech. Vždyť se rozhlédněte: FV dodává průměrně nějaká 3% elektřiny (tento a přinejmenším příští týden ani to ne), těch pár úložišť je co do mohutnosti pro srandu králíkům a už docházejí peníze.
V čem nemáte pravdu: Pavel Tykač přišel k penězům už docela dávno, zdaleka ne skrze aktuální energetickou krizi.
28 miliard státní rozpočet opravdu nezachrání. Ale bavíme se o MNOHEM větších penězích., těch 28 mld je spíš ukázka mého tvrzení, že peníze už došly. Budiž, tyhle dva omyly nejsou extra významné.
Vysloveně chybné je tvrzení o chudých provozovatelích sítí. V ČR je provozovatel jediný, a sice ČEPS. A peníze nepotřebuje, protože by byl chudý, ale protože je potřeba - a právě skrze green deal - ZÁSADNĚ posílit jednak vedení, jednak zálohy pro stabilizaci sitě, včetně těch bateriových a pozor - včetně uhelných, které mají fungovat jen příležitostně (plynové ještě nikdo nezačal projektovat), což není nic menšího, než "něco", co způsobí, že přebytková výroba z jasných letních dní bude v dostatečném(!!!) množství uložena na dny podobné těmto, tedy na dny pošmourné
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Podle Forbesu , což si myslím že se dá považovat za seriózní zdroj informací, zbohatli v době energetické krize , tedy od roku 2022 v Česku dva lidé radikálně o stovky miliard , oba podnikají v energetice .Když se podíváte ne ebitu ČEZ tak ta je taky od roku 2022 ve stovkách miliard.
Na druhou stranu radikálně stoupl poplatek za přenos energií, který je vyšší než cena silové energie, při spotřebě ČR kolem 60 TWH, což je 60 miliard KWh je inkaso za tuto službu, daleko vyšší než investice do přenosové soustavy,
Letos byla navýšena částka na posílení přenosové soustavy na 18 miliard.Vycházím s dohledatelných podkladů, bohužel jsem se zatím nezaznamenal že by nějaký ekonom, natož novinář publikoval podobný materiál, naopak jede se mantra za všechno můžou Zelený a EU.Pokud podklady, ze kterých vycházím souhlasí, tak nás vláda vodí jako ovečky a má nevalné mínění o inteligenci občanů této země.
1 odpověď