A banky mají finanční gramotnost? Že budou někoho poučovat?
Pokud banky a jejich finanční specialisté jsou opravdu finančně gramotny, tak jak to že žádná z nich nenabízí produkt, který překoná inflace a nikdy není ve ztrátě?
Pokud banky mají finanční gramotnost, tak proč tak často půjčí peníze, které se jim nevrací?
O, můj Bože, tohle asi nikdy neskončí. AI je nástroj. Nejnovější nástroj v historii lidstva. Jako když kdysi husí brk nahradil kladivo a dlato, a pak přišlo plnící pero, propiska,psací stroj, t602, Word. Abakus byl nahrazen kalkulačkou, programovatelnou kalkulačkou, Excel. Pak Internet a Wikipedia. Teď generativní AI - prostě další nástroj. Vím o čem mluvím, používám placené AI dnes a denně.
Ten příklad s prezentaci na téma fotosyntéza je super. Ale ať si tu prezentaci žák udělá sám, ať použije co chce - knihu, encyklopedii, internet, AI. Nic špatného na tom nevidím. Ale ať si pak stoupne před třídou, ať spustí tu svojí prezentaci a ať o tom mluví vlastními slovy. Ne aby prezentaci přečetl. Figl je v tom, že žák musí o tom opravdu něco vědět aby o tom dokázal plynule mluvit aspoň 2 minuty. Prezentace má být jen pomůcka, nástroj, kostra pro... prezentaci znalostí. Ať odpoví na otázky... Tohle má být ta sebeprezentace, co si zaslouží známku. Netvářít se, prosím, že v reálném životě člověk nesmí používat nástroje - papír, tužku, PC, internet a AI. Škola má připravit žáka pro reálný život. A když u toho nebude souvisle mluvit a debatovat - nedostane lajk a palec nahoru.
Ubytování - celá třída v jedné nebo 2 společné ložnice je blbost a žádný učitel takové ubytování prostě neriskne. Takže pak je v sezóně lůžko za 500 Kč na osobu a noc. A klidně i víc. A hned máme 3000 Kč.
Učitel dnes vařit (z "přivezených zásob") nebude, nemůže a ani nesmí. Navíc dnes pomalu co dítě, to dietní omezení. Takže - zbývá restaurace 3 až 5 krát denně. Samozřejmě s vysokohorskou přirážkou. Tak to je cca 1000 na osobu a den. Jednou jsem to udělal - vařil jsem týden na lyžáku. A ještě jsem byl vstřícný (hloupý) a pobyt jsem si platil sám. Ale děti měli 3 krát denně teplé jídlo a 2 svačiny ze surovin z obchodů. Vstával jsem ráno ve 4 a šel spát v 22 hodin. Dokonce jednou jsem měl hodinu na lyžování. Už nikdy více!
Doprava také není zadarmo a něco stojí. Navíc je to "charter", čili dražší.
Pak je potřeba instruktor a v některých případech i medicinský dozor. To také stojí peníze.
A nakonec - pro učitele to není dovolená. Ten tam musí jako dozor 24 hodin denně. A ten jeho, v podstatě "nedobrovolný pobyt" něco stojí a... někdo to musí zaplatit.
10 000 za lyžák - to je ještě super cena.
Zkuste zorganizovat levnější lyžák a každá škola vás bude blahořečit.
Nejlepší bude zrušit prázdniny, zrušit dovolené. Úplně a pro všechny! Lidi mají makat minimálně 12 hodin denně. Jo, a žádné soboty a neděle. Prospěje to státní (i domácí) pokladně. Ale hlavně a především - časem nebudou ani děti, pak časem ani dospělé. A nezbude nikdo kdo by psal hloupostí. Byl by ráj na Zemi.
Sarkasmus.
Ok, budiž. A uvědomujete si vůbec, že platíte - a pozor - mnohem víc za jiné televize, YouTube, Google, Seznam, zprávy a podcasty z internetu. Nic není zadarmo. Ti společnosty mají příjmy z reklam. A tak vše platíme (i ti reklamy) v rámci ceny zboží. Sotva je tu někdo, kdo si nikdy nekoupil zboží na kterém není reklama. Takže klid a víc přemýšlet.
Již nějaký čas sleduju vaše super články. Moc vám fandím, jste inspirující. Třeba se za rok potkáme na Stezce, to už budu také v důchodu.
Škoda, že nemůžete napsat konkrétní názvy/modely svého vybavení. Nejde o reklamu, ale o zkušenosti. A ještě by mohlo být zajímavé jaké jsou (vaše) finanční náklady na takové cestování...
Koupil jsem si knížku Nalehko (autor Petr Kosek) a studuji a dělám si zápisky...
Takže někdy nashledanou a - ať vám to spolu a ve zdraví šlape.
Tohle přehnané generalizovaní těžko mohl napsat normální člověk.
Žádný stát o žádné dítě se nikdy, nikde nepostarál! O dítě se starají jeho rodiče. A oba! A tak je to správně.
Jsem starší ročník (60+) a znám osobně desítky lidi mého věku , které si postavili vlastní bydlení vlastníma rukama, s pomocí příbuzných a kamarádů. To je ta "nejlevnější pracovní síla - pracuje za jídlo a pití. To se koupil někde na vsi pozemek, pak materiál (ten se sháněl těžko) a už to jelo - víkend co víkend a celou dovolenou. A tak několik let. V tehdejším slangu se říkalo "jedu na maltu", nebo jedu na zlaté písky". A postavil se barák.
A teď otázka k mladší generaci - ať už X, Y nebo Z: kolik lidi znáte Vy osobně, co si postavili bydlení vlastníma rukama? Nebo na kolika takových stavbách jste pomáhali Vy osobně? Ruku na srdce...
Milá Mamynko, Váš problém nejsou známky, ani učitelky, ani škola, any školní systém. Váš problém je Vaše obrovská soutěživost. Není to o znalostí, ani o známce, ani o slovném hodnocením. Vám evidentně bude vadit cokoliv, co "neuděla" z Vašeho dítěte premianta.
V čem je problém, dozvědět se od Vašeho dítěte zda jednička byla za rychlost a kvalitu (a být na to hrdá) anebo že dvojka je za pomalost nebo neznalost pár jmenovaných slov? Naučit dítě mluvit o svých úspěšich, nebo čestně přiznat chybu prospěje i dítěti i Vám.
Dík za další krásný článek. Jsem v podobném věku a čím dál častěji si pohrávám s myšlenkou za rok dva se přidat k stezkařům. Vy jste úžasná inspirace, klobouk dolu.
V rámci mentální přípravy na budoucí brouzdaní Stezkou, jsem si koupil knihu Nalehko, autor Petr Kosek. Je tam hodně, hodně moc rad a návodu - co jak, kdy, kde a tak. Už vím, že jedna z vůbec nej, nej, nej důležitějších věci na treku je mít neustále suché nohy. Jak toho docílit - je to v té knížce.
Buďte zdravi a jen tak dál. Držím palce.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Bože, odpusť jim, neboť neví co píšou.
Autor z pedagogické rodiny neví co je motivace, čemu slouží a jak ji používat. Zřejmě ještě žije v dob umístěnek.
A posmivat se nebo si stěžovat na inženýry - to také dokáže kdejaký omezenec. IT je věda jako každá jiná a také se dá naučit. A opět jsme u motivaci.
Můj otec, inženýr a nepedagog mě učil, že "pro vodu chodí ten, kdo má žízeň". Teď tomu říkáme motivace. A ta se nedá koupit na Temu...
Psaním podobných článků, postů (a komentářů 😀) mlatime dávno prázdnou slámu.
1 odpověď