Posuzovat úspěch či neúspěch ekonomiky podle toho, zda má nebo nemá euro, je velmi primitivní. Jak se například na růstu bohatství projevily závratně rostoucí ceny nemovitostí v ČR za těch posledních 10 let? Dále: autor se domnívá, že velikost a umístění určitého trhu neovlivňuje zájem zahraničních investorů, bez ohledu na měnu? Za třetí: oba státy začínaly na nesouměřitelné úrovni. Jak dlouho trvá, než se ekonomická úroveň, s přihlédnutím k výše uvedeným vlivům, vyrovná?
Další hrůza z pera Jana Zieglera. Nevím, jestli by autor dokázal uvést jedinou pohádku, která není , jak píše, černobílá. V pohádkách jde vždy o soupeření dobra se zlem. Přirovnání k filmům Leni Rieferstahlové je úplně mimo. LR byla nacistka a její dílo vznikalo jako čistá propaganda nacismu. A proč vadí, že se král jmenuje Hostivít? V české pohádce? To se měl jmenovat Harald nebo Olaf nebo snad Ramses? Pan Ziegler se opět vyznamenal. I s ukázkami stejně zmatených tzv. recenzentů, kteří zřejmě vůbec netuší, co to je pohádka.
Kdo by asi profitoval z přijetí eura? Na to ani není nutné se ptát ekonoma, zvlášť, když jeho odpověď je poněkud mimo. Profitoval by zahraniční obchod jako celek. Jednak by odpadly kurzovní rizika, vyplývající z pohybu měn - jednou koruna zpevňuje, jindy oslabuje - takže by chvíli profitovali vývozci, jindy dovozci, a každopádně by se ani jedni ani druzí nemuseli obávat toho, co "ta koruna" zase udělá, až dojde na placení či se přiblíží termín inkasa. Kromě toho, konverze měn vždy něco stojí, byť u větších klientů bank ten kurzovní rozdíl je - ve srovnání s kurzem pro obyčejného občana - minimální.
Profitoval by občan, který by si nemusel měnit koruny za eura (a opačně) s patřičnou přirážkou.
Cestování by se tím i zjednodušilo.
Porovnávat ekonomiky dvou hospodářsky různě silných zemí, jako je ČR a SR, není férový argument. To jen tak na okraj. Slováci, pokud jsem od nich slyšel, si na euro nestěžují. Asi bychom se od nich měli učit.
Zbývají argumenty typu "koruna nás chrání", případně odkazy na tradici a na případnou ztrátu ekonomické nezávislosti, pokud bychom euro přijali. Ovšem, jaké nezávislosti? On si ještě někdo myslí, že je naše republika zcela nezávislá, když naprostou většinu ekonomiky dnes kontrolují nadnárodní společnosti? A s členstvím v EU to nemá nic společného, EU nerozhoduje o tom, co se u nás bude vyrábět a kolik stojí v obchodě máslo a vejce a které podniky se zavřou a přesunou jinam či kam poputují dividendy ze zisků vytvořených českými společnostmi.
Takže nám zbývá jen lkát nad tím, jak nás ti zlí cizinci chtějí připravit o tu naši drahou korunu,
Dobře napsaný článek o ne zas tak dávné historii vyvolal, jak je zřejmé z reakcí čtenářů, diskusi plnou emocí, ovšem diskusi, která se netýká minulosti, ale současnosti. Část komentátorů nasazuje Slovákům a Slovensku psí hlavu (protože Fico ...) a druhá část je neohroženě hájí (protože Fico ...).
Lidi, uklidněte se. Slovensko má právo se rozhodnout samo, ať se nám to líbí nebo ne. A historii těžko oddiskutujeme. Prostě taková byla a jsou etapy na které můžeme být pyšní a naopak i momenty, na které bychom rádi zapomněli. Bohužel, často opravdu zapomínáme. A týká se to všech, nejen Slováků, ale i Čechů a všech ostatních národů.
Text k úvodní fotografii je silně zavádějící. Podle něj mají mladí lidé díky internetu větší přehled než jejich rodiče, kteří tak spíše podléhají desinformacím ...
Bylo by hezké, kdyby tomu tak bylo. Ovšem nemohu se zbavit dojmu, že právě internet je zdrojem a prostředkem šíření desinformací. Dokonce bych řekl, že strčil do kapsy televizi i rozhlas 🙂.
Kdo na internetu rozšiřuje přehled mladých lidí? Influenceři? Celebrity (kolikrát nestačím zírat, jaké celebrity vlastně máme)? Nebo zaujaté servery, jejichž názvy ani nechci zmiňovat, prosazující "svou" pravdu a urážející každého, kdo si myslí něco jiného?
Nezatracuji celý internet, uznávám, že na něm lze nalézt spoustu zajímavých věcí, článků a dokumentů, ale také spoustu nesmyslů. Bohužel v hojném množství i na medium.seznam.
Už z nadpisu vyplývá, kam se řadí autor článku. Logicky, mezi mladé a vzdělané. A taky bohaté a krásné. Opakem jsou stáří a nevzdělaní, chudí a oškliví. A co ti vzdělaní a staří? A - nedej Bože -vzdělaní a zároveň chudí a oškliví? Jenom pro připomenutí - z nacistických pohlavárů, souzených v Norimberku, měli téměř všichni nadprůměrně IQ, s výjimkou jednoho, který spadal do průměru, a řada z nich se pyšnila akademickými tituly. Stejně, jako množství nacistických lékařů, právníků ... Může mi to někdo vysvětlit? Pozn.: jsem starej, nepříliš vzdělanej a navíc i ošklivej 😀
V roce 1972 i později se jako o pachatelích psalo jako o ustašovcích, kteří se ostatně k atentátu takřka okamžitě přihlásili. V pondělním pořadu ČT jsem zmínku o této organizaci nezaznamenal (možná se mýlím). Nicméně i v dalších článcích jsou ustašovci zmiňováni jen okrajově. To už jsme je uznali za bojovníky za svobodu? Jako třeba Banderu?
1
Sledujících
2
Sleduje
1
Sledujících
2
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Měl jsem to štěstí, že jsem zažil Jiřího Grossmanna na jevišti. Společně s Miroslavem Šimkem, Návštěvní den, divadlo Semafor. Byli skvělí.