Přesně tak, máte pravdu, jen doufám, že do té školy někdy dojde, jak je cukr nezdravý (samozřejmě i pro zdravého jedince, nejen pro diabetiky).
Cukr nemá vliv na rozvoj diabetes mellitus 2. typu. Rizikové faktory pro rozvoj diabetu jsou především nadměrný energetický příjem (nadváha, obezita), vysoký krevní tlak, kouření a další. Samozřejmě cukr přispívá k nadměrnému energetickému příjmu. Cukrovka (diabetes) nemá s cukrem v potravinách nic společného. V názvu se právě odráží hyperglykémie (vysoká koncentrace “krevního cukru” v krvi), která je pro diabetes typická. Diabetici cukr také potřebují např. při hypoglykémii, kdy hrozí ztráta vědomí.
Samozřejmě záleží na zdroji a množství cukru. Pokud je to 20 kostek cukru v 1 l nejmenovaného slazeného nápoje, je to na zvážení, jestli je to vhodné. Pokud je to cukr přirozeně se vyskytující třeba v ovoci, tak nevidím problém. Ale nemá cenu démonizovat samotný cukr (sacharózu) jako škodlivou látku. A zase se budu opakovat, že je to individuální.
Někdo může zkonzumovat 2 lžičky cukru v kávě a nic jiného s přidaným cukrem během dne nezkonzumuje a někdo jiný vypije 1 litr slazeného nápoje (220 g cukru) a “mlsná” každou chvíli něco sladkého.
Neexistuje nezdravá potravina, nezdravé je její množství.
Ono jde také o to, co Vás v té škole učí. Přídatné látky a trans tuky jsou sice regulovány legislativou, ale ta je pod vlivem potravinářských loby a koncernů - a v tom je problém. Další, co udělá tzv.: kokteilový efekt těch přídatných látek- tedy směs např. éček, když jich za den zkonzumujeme tolik ? Vždyť jsou ve všem. Nikdo nezkoumá, jak fungují společně. Jen sem tam vykmitne zpráva, že se to a to éčko zakázalo......Ozařování potravin je také regulováno legislativou, a myslíte, že denně stojí u ozařovny kontrolor ? A to nemluvím o tom, zda to ve skutečnosti neškodí i v povolených dávkách. A co hmyzí protein ? Taky je regulován legislativou, ale co na to tělo řekne cca za deset let ? /Maďarsko a Itálie to nepřijali/ Když dovolíte, na VŠ jsem pár let učila právo spotřebitele, takže něco o tom vím......Co se z údajů napsaných na obale potravin dozvíme ? Nemluvě o malém písmu, který nepřečtete možná ani Vy, tam mnohdy není výrobce - jen distributor, nebo vyrobeno v EU. Údaj o trans tuku obvykle žádný, éček plno. Takto by se dalo pokračovat.
Vážená paní,
výzkum ve výživě je stále tématem. Já osobně se neučím pouze ve škole, ale i ve svém volném čase nad rámec výuky. Je mi jasné, jak to v potravinářském průmyslu funguje. Je mi jasné, že se potravináři mají řídit legislativou, ale v praxi to může být jinak, ale pokud je kvalitní výrobce potravin a plní vše tak, jak mají, ozáření potravin bych se nebála. Ozařování potravin, pokud je v míře, ve které má, nemá žádné negativní účinky na lidský organismus a potravina se nestává radioaktivní oproti mikroorganismům, které jsou ozařováním z velké části usmrceny, protože mohou mít negativní účinky na lidský organismus.
Údaj o trans tucích bohužel není na obalech, ačkoliv se to odborníci snažili prosadit, tak bohužel neprosadili. Výrobce musí na obalu být vždy - jedná se o povinný údaj na etiketě. Hmyz byl nedávno přidán do legislativy a patří mezi POTRAVINY NOVÉHO TYPU (viz Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/2283 o nových potravinách), a pokud vím, tak hmyz je konzumován již řadu let v některých kulturách. Existuje mnoho druhů jedlého hmyzu (nepropaguji, poskytuji fakta).
Neobhajuji potravináře. Svým komentářem jsem chtěla poukázat na to, že každý z nás je individuální a že ne vše, co si zde přečtěte se zakládá na skutečných faktech a měli byste se tím řídit, a chtěla jsem čtenáře chránit před zavádějícími informacemi.
Hezký zbytek dne.
Tento komentář byl smazán uživatelem.
Vážená Hano,
uvědomuji si, že to tak vypadá, že naše studium je pouze o poučce “Jezte, co chcete, ale střídmě a pestře.” Já jsem komentář napsala velmi stručně a chtěla jsem především poukázat na nesmysly, co se v článku píšou, protože množství znaků je zde omezeno.
Hlavně nás odborníků není moc slyšet, protože většina z nás řeší následky podobných článků v praxi, bohužel.
Individualita je hodně podceňovaná při psaní podobných článků.
Drahá mladá nutriční specialistko, zapomněla jsem reagovat na PIVO!!! PIVO totiž není alkohol, ale nápoj, který obsahuje skoro všechno, co je k životu zapotřebí 🙂)
Ale teď vážně, hezky napsané, díky.
Vážený pane, bohužel komentář je omezen na 1600 znaků a já jsem je všechny spotřebovala. Pivo je alkoholický nápoj, což si někteří neuvědomují, ale pokud si dáte 1 nebo 2, tak to Váš zdravotní stav neohrožuje, také záleží na velikosti člověka, horší je chronický alkoholismus. Osobně netuším, proč si autoři vybrali zrovna pivo. Alkohol (etanol) způsobuje dehydrataci (blokuje tvorbu hormonu, co zadržuje vodu a vy vylučuje víc vody). Psala jsem komentář obecně, osobně mám radši přistupovat k lidem individuálně, co v této oblasti potřebují pomoc. Chtěla jsem k pivu dopsat, že zvyšuje chuť k jídlu, což může být někdy vhodné u starších osob, které mají sníženou chuť k jídlu.
Nemáte vůbec zač. Jsem ráda, že to moje stručné shrnutí bylo k něčemu prospěšné.
Dobrý den, jsem studentkou nutriční terapie a nesouhlasím s informacemi v článku. Chápu, že lékaři jsou odborníci na medicínu, ale o výživě dost často neví vůbec nic. Proto prosím nechte výživu na odbornících na výživu (lidé s vysokoškolským vzděláním v oboru nutriční terapie) a ne vždy jen na lékařích.
Všechny přídatné látky, které se v potravinách používají jsou legislativou stanoveny a používají se v bezpěčném množství. Sladidla mají vliv na mikrobiom, ale pokud člověk jí pestrou a vyváženou stravu, tak mu sladidla v proteinovém prášku jednou za čas moc neuškodí (nedostatek bílkovin má závažnější následky než příjem sladidel).
Slazené limonády - cukr poškozuje cévy, ale pouze pokud jste diabetik, protože ti jsou často hyperglykemičtí (vysoký krevní cukr). U zdravých jedinců je glykémie (krevní cukr) regulována mechanismy, které nedovolují překročit "zdravou" hodnotu glykémie a cukr tak nemá u zdravého člověka žádný vliv na poškozování cév - buď je okamžitě využit jako zdroj energie nebo uložen do tukové tkáně.
Margaríny obsahují trans-tuky, to ano, ale máslo je přirozeně v malém množství také obsahuje. Množství trans-tuků je regulováno legislativou.
Ano, alkohol má vliv na buňky mozku, ale pokud pijete střídmě (příležitostně), tak to zdraví mozku ovlivňuje minimálně.
Co se týče zdraví mozku, tak je vhodné volit potraviny plné antioxidačních látek (vitaminy - C, D, E, A, minerální látky, omega-3 apod.) a stravovat se pestře a vyváženě. Hlavně si nic nezakazujte, pouze omezujte. Jsou vhodné a méně vhodné potraviny, ne "zdravé" a "nezdravé".
Hezký zbytek dne
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Klauzová píše nesmysly...
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Dobrý den vážený pane Pšeničko,
prosím o upřesnění v čem, a prosím uveďte relevantní zdroje, odkud čerpáte, díky. Ráda se poučím.
Hezký zbytek dne.
1 odpověď