Srovnávat kupní sílu důchodu s rokem 2015 mi připadá dost zavádějící z jednoho prostého důvodu. Kupní síla českých důchodů vyjádřená v PPS (počet standardů kupní síly) byla v roce 2015 podle Eurostatu sedmá nejnižší v Evropě! Srovnávací laťka je tedy nastavená příliš nízko! Nebyla právě ona důvodem, proč Babiš důchodcům přidával nad zákonný rámec?
To není můj výmysl, to jsem se dočetla ve statistické publikaci Senioři a jejich výdaje, mezinárodní srovnání z 31. 12. 2019. Menší kupní sílu než čeští důchodci měli tehdy (sestupně) jen Srbsko, Bulharsko, Lotyšsko, Rumunsko, Estonsko a Makedonie. I Černá Hora byla před námi.
Můj osobní pocit? V současné době kupní síla mého důchodu citelně klesá.
Ke studentským slevám: Za mých mladých časů to bylo tak, že studenti platili za cesty do školy pakatel, ale slevy na cestování po celé republice nebyly. Podobně to bylo i s cestami do zaměstnání. To mně v dobách, kdy státní pokladna úpí, připadá fér. A my důchodci? V Praze jezdí zadarmo na vzdálenost, která se rovná minimálně velikosti našeho okresu. My máme slevu 50 %. To jen pro porovnání.
JIP mám z ruky, ale příležitostně v něm nakupuji. Sortiment mají široký. Mít ho blíž, určitě bych šla raději tam jako do Kauflandu. Kaufland je klasický příklad prodeje zboží ve slevách kombinovaný s předraženým dalším zbožím. Kolikrát je v něm cena zboží vyšší než u nás v COOPu.
Skákání cen už mně také leze na nervy. U nás v městečku žádný supermarket není, na velké nákupy musím dojíždět. Už jsem si kolikrát říkala, že se to ani nevyplatí. U nás koupím třeba máslo o 5 Kč dráž, ale neprojedu. I jablka tu míváme poměrně levné.
Zrušením valorizace výchovného se popřel jeho prapůvodní význam - dorovnat aspoň částečně pečujícím osobám, což byly převážně ženy, ztrátu na výdělku díky mateřství a péče o děti a tím i následně na důchodu. O to přece šlo, to byl smysl výchovného.
V roce 2022, před přiznáním výchovného, byl rozdíl mezi mediánem důchodu mužů a žen celých 3 247 Kč. Při nízkém příjmu je to opravdu hodně peněz, které představují třeba náklady na bydlení. V roce 2023, po poskytnutí výchovného, se rozdíl snížil na 2 435 Kč. I to je hodně, ale pořád méně jako rok před tím.
Zdroj: Důchodové ročenky
Podívala jsem se na ČSÚ, jak inflaci rozebral statisticky. Nevěřila jsem svým očím! Meziroční inflaci u potravin uvádějí jen 0,0 %, přestože ceny másla, čokolády a čokoládových výrobků narostly významně. Vzhledem k předvánočním nákupům se toto zdražení v peněženkách projeví. Co na vyrovnání cenového skoku právě u potravin zlevnilo? Nevíte? Já si nevšimla.
Mě jako důchodce zajímá důchodcovská meziroční inflace. Ta je vyšší, podle ČSÚ je 3,3 %. Valorizace průměrného důchodu bude v lednu 353 Kč. V červnu byl průměrný sólo důchod 20 653 Kč, bude se zvyšovat o 1,7 %, což pokryje jen polovinu současné inflace. Sólo důchody od března do září narostly sice o 37 Kč, ale navýšení jde plně za novými důchody, které jsou dlouhodobě vyšší než důchody dříve přiznávané. Tak to chodí rok za rokem.
Dnes jsem narazila na váš článek a musím nesouhlasit.
1) Tvrzení, že ČSÚ nepracuje s důchodcovským spotřebním košem, je mylné.
Když si prokliknete na stránkách ČSÚ míru inflace -> pak odkaz s názvem Indexy spotřebitelských cen - inflace - měsíc, rok -> až dole najedete na Přílohy -> z nich si vyberete Tab. 4 Index spotřebitelských cen (sociální skupiny domácností - indexy, míra inflace), po otevření tabulky zjistíte, že v samostatném řádku jsou uvedeny domácnosti důchodců. Poslední údaj za září 2024 říká, že meziroční inflace u důchodců je 3,0 %, inflace celkem je 2,6 %.
Co osobně postrádám již delší dobu, tak nemůžu najít vyčíslení spotřebního důchodcovského koše. Naposledy jsem ho našla za rok 2014, tedy 10 let starý. Přečtení vašeho článku mě popostrčilo a před chvílí jsem zaslala prosbu o odkaz na novější data přímo na ČSÚ.
2) Spotřební koš důchodců je opravdu jiný, než spotřební koš celku. Je ovlivněn nižšími příjmy i jiným způsobem života. Po zaplacení nezbytných nákladů, jako je bydlení, jídlo a léky, jim zbývá na ostatní věci logicky méně peněz. Z důchodcovského koše je vyloučeno tzv. imputované nájemné, což jsou náklady vlastnického bydlení a náklady na pořízení, rekonstrukce a údržbu vlast. bydlení. To nechápu.
Rozdíly najdete zde:
Bohužel se jedná o starší rok 2021. Můžete vidět, že průměrný občan vydá za potraviny 17 %, senior 23 %. Proč? Protože má senior nižší příjem.
Čísla jsou uváděna v promilích a vztahují se k průměrným příjmům celkem / důchodců.
Pamatuji si dobu, kdy PC jelo na DOS. Za hříšné peníze si ho pořídila sestra (právnička) spolu s tátou (rok narození 2024, letos by se dožil 100 let). Sestra pracovala s T602, táta studoval DOS a byl na něj z rodiny nejlepší. Občas se dohadovali, kdo si k PC sedne a táta často vyhrál. Vždy jsem říkala, jak moc by se mu líbil Windows a internetová síť. Toho se ale nedožil.
Já se blíže seznámila s počítačem v práci. Začátky byly dost pomalé. Vzpomínám si, jak jsme sedávali před monitorem a opakovaně na něm četli: "Cekejte prosim, pracuji." Bylo to dost otravné. Postupem času se to zlepšovalo. Kvůli svému koníčku jsem se propracovala až k tvorbě webových stránek pro sebe a pár známých. Ale mé znalosti jsou povrchní, nastavovat třeba router nechávám jiné, to bych nezvládla. Přesto se ve svých 71 letech považuji za docela zdatného uživatele. Tedy až na to, že stále jen datluji. Mladým hbité prstíky na klávesnici závidím. V dobrém.
Srovnávat vybrané položky spotřebního koše, který se ale zásadním způsobem změnil, je neobjektivní. Navíc bez porovnání s aktivní částí obyvatelstva. Je to jako porovnávat život seniorů ve středověku a novověku (nadneseno).
Dala jsem si tu práci a z oficiální dat ČSÚ jsem si přepočítala růst kupní síly důchodů a mezd od r. 1989. Vycházela jsem z Tab. 13.08 Vývoj indexů reálných mezd a reálného starobního důchodu.
Pro rok 2023 není údaj u důchodů ke dnešku zveřejněn (což považuji za přinejmenším zajímavé), proto můžu uvést růst kupní síly jen za období od r. 1990 - 2022.
Reálné mzdy za tu dobu narostly o 81,7 %, reálné důchody o 22,25 %. To je relevantní údaj, ne počítat, jak na tom jsou jen důchodci. Společnost není homogenní a my se musíme na věci dívat v souvislostech, ne si vybírat jen něco.
Přes propad reálných mezd v posledním období si stále mzdy udržují náskok. Jejich reálný nárůst byl za sledované období 3,7x větší než tomu bylo u důchodů. Taková je realita.
Důchody jsou nejvyšší v historii. Mzdy také.
Když přepočítám kumulativní růst reálných mezd a důchodů, tak za období 1989 - 2022 mzdy reálně narostly o 76,9 % a důchody o 22,1 %. Pro rok 2023 není uveden reálný růst důchodů, takže nemůžu reálné mzdy a reálné důchody porovnat.
Zdroj: Tab. 13.08 Vývoj indexu reálných mezd a reálného starobního důchodu, Odkaz 1
V kontextu výsledného kumulativního reálného růstu mi samotný nadpis článku připadne jako silně manipulativní. Už samotné přidání 358 Kč pro rok 2025 není nic světoborného.
Porovnejme si 2. Q. 2024:
Průměrný sólo starobní důchod - 20 653 Kč, meziroční nárůst 420 Kč. Musíme vzít v potaz, že starodůchodcům se přidalo všem stejně - 360 Kč. Rozdíl 420-360=60 Kč jde plně na vrub nových důchodům.
Průměrná hrubá mzda - 45 854 Kč, meziroční nárůst o 2 797 Kč, v čistém 1 688 Kč.
Zdroj: ČSÚ
Že jsem si v článku nepřečetla, že mzdy jsou nejvyšší v historii a ještě porostou?!?
Za roční předplatné 339 Kč jsem si platila Seznam Premium. 179 Kč měsíčně představuje 2 148 Kč za rok. Vidíte ten rozdíl? To fakt platit nebudu. Tolikrát se mi můj důchod nezvedl.
Ono se to nezdá, ale tam zaplatíte předplatné 179 Kč, jinde 100 Kč, jinde zase 150 Kč ... atd atd ... ono se to naskládá.
Stává se, že kdo chce moc, nemá nic.
6
Sledujících
2
Sleduje
6
Sledujících
2
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Chybí mi komentáře Terezy Spencerové. Názor na současnou situaci v Sýrii by mě velmi zajímal. Není to jen další z barevných revoluci?
Ani Eva Filipi nemluví jednoznačně.