Můžete to prosím rozvést tento hyper nesmysl, který jste vyplodila? Doporučuji navštívit jakoukoliv mzdovou kalkulačku a tam zadat různé příjmy. Další komentář není ani snad potřeba.
Není jen daň z příjmu, to je menší část příjmů do státní pokladny. Co DPH? To je podle vás nesmysl? I ta daň z příjmu po zrušení superhrubé mzdy přidala víc těm výše příjmovým.
U nás je progresivní zdanění dáno zejména odpočty na děti a daňového poplatníka, takže nelze tak jednoduše srovnávat mezi státy. Navíc máme též dvě daňové sazby, ale to se vám zarytým bolševikům těžko vysvětluje. Stejně tak vyspělé země není jen Francie, ale třeba i státy mimo EU, kde takové přerozdělování není fakt normální.
Naše progresivní zdanění je mnohem nižší než třeba v USA, Francii, Německu a Rakousku. Pravda, v takové Nigérii asi nebude.
Moc šikovná paní. Zajištěná na celý život a přemýšlí o projektech, které pomůžou spoustě dalších lidí. Na rozdíl od toho slovenského bandity, co maže lidem med kolem huby, jen aby nacpal do strožoku ještě víc miliard pro sebe.
I ten bandita, jak jste Babiše pojmenoval, věnuje část peněz do charity. Kolik asi dává do charity takový Stanjura, Fiala, Pekarová nebo třeba Rakušan či Polčák?
To je to nejhorší co může být když bohatý člověk vstoupí do politiky.Bývalý ředitel TV NOVA Železný prohlásil že do politoky by měl vstoupit člověk který je bohatý aby neměl důvod získavat peníze z titulu politiky.V Česku to úplně obrátili ti bohatí co vstoupili do politiky hrabou ještě víc.
Tak to funguje i jinde. Jinak by se bohatství nehromadilo u čím dál menšího procenta lidí. Málokterý bohatý má dost. Chce víc a víc. Přitom vůbec nemusí být v politice.
Paní ví co má dělat a dělá to. V politice by se uvařila.
Ale jako občasný glosator by špatná nebyla. Jenže - pak by třeba řekla, že se jí třeba nelíbí populismus - a uz by na ní nastoupily hnojomety.
Co je pro jednoho populismus, pro jiného je to jeho reálný život. To slovo je hodně zneužívané kde kým a ztratilo svůj původní význam.
Naprosto přesně. Tady je tolik zarytých bolševiků, včetně těch z těch neziskovek jako Úle a Prokop, kteří šíří bludy, že nízkopříjmoví doplácí na vysokopříjmové a přitom je to přesně naopak. Dalším zářným příkladem je třeba sociální pojištění teda spíše daň. Ten co odvádí třikrát více než ten s nízkými příjmy, dostane důchod o 20% více. Tady jde vidět, kdo na koho doplácí.
To máte pravdu. Legrační je, že po zásahu současné "pravicové" vlády včele s ODS se tato nivelizace důchodů ještě prohlubuje.
Zase další nesmysl a desinformace. Naopak chudí a ti s nejnižšími příjmy skoro žádné daně neplatí. Naopak pokud máte vyšší příjem, z něho platíte daně a hlavně odvody na zdravotní a sociální, které často ani nevyčerpáte a jsou přerozdělovány ve prospěch s nižšími příjmy, protože jejich odvody by jejich důchody a zdravotnictví, které čerpají, nezaplatily. Typický příklad jsou sociální odvody na důchody. Ten co odvádí třikrát víc než ten s 20k příjmem, dostane zhruba o 20% výši důchod. Tady jde vidět, kdo na koho doplácí.
V poměru k příjmům platí chudí větší daně jako bohatí.
I u nás neplatíte daně s nižším příjmem, díky slevám na poplatníka a slevám na děti. Naopak já bych zase mohl požadovat, aby sociální a zdravotní pojištění bylo skutečně pojištěním a ne daní, stejně jako je USA. Ti co třeba na sociální odvedou málo, třeba třetinu oproti těm s vyššími příjmy, berou jen o 20% nižší důchod. Tady jde vidět, že ti více vydělávající už jsou dostatečně solidární až na můj vkus moc a přesto se to tady některým komunistickým pohrobkům nelíbí jako vám nebo Prokopovi a Ulemu z neziskovek, se to zdá málo.
Větší progresivní zdanění jako je v Česku je ve vyspělých státech normální.
No, ale odvádějí stejně, jak za Sobotky. Super hrubou mzdu zrušila vláda Babiše na konci svého období, proto ten pokles, což chybělo v rozpočtu, jasně ukazuje jeden z důvodů, proč má aktuální vláda větší schodek, než za Babiše.
Zrušení superhrubé mzdy byla zásadní Babišova chyba. Nutno ovšem připomenout, že by bez podpory ODS a SPD menšinová Babišova vláda toto zrušení neprotlačila.
Opravdu si myslíte, že všichni zaměstnanci na sebe vydělají? Všichni svou práci zvládají na 100%? Všichni jsou produktivní? Samozřejmě že ne. To by byl ideál. Ve skutečnosti na sebe vydělá možná 50 , možná 70% zaměstnanců, více ne. A proto je to oddělené. Je to náklad firmy . O odvody se dělí dva subjekty zaměstnanec a firma. Živnostník je jeden nebo dva subjekty? Jeden. Je sám za sebe. Proč by měl platit za sebe a za firmu, kterou nemá? Je jen za sebe. Měl by platit tak jako platí , jen za sebe. Nemám problém opravdu platit stejně jako zaměstnanec, nyní platím více, ale musíte srovnat i ostatní záležitosti. Zaměstnanec si bude sám hledat práci, kupovat vše potřebné k výkonu své práce, bude ručit svým majetkem. To ale nejde. Těžko si koupí operátor výroby kus linky, frézař soustruh. Tak mi vysvětlete jak to uděláte?
Prosím vás, vždyť jsou to jednoduché pošty má dáti-dal. Nejde o to, jak moc jsou zaměstnanci produktivní, ale o to, zda si na sebe vydělají. Má dáti - dal. Když zaměstnanec nevydělá na náklady, které s ním firma má, ta se s ním časem rozloučí. Včetně mezd a odvodů na ZP a SP. Žádná firma není dobročinný ústav.
Platby do důchodového systému zahrnují obojí, platby od zaměstnavatele i přímo od zaměstnance. Je to jen způsob účtování, nic jiného.
Máte pravdu v tom, že OSVČ jede na vlastní triko a má to složitější jako zaměstnanec. Má cca 3,5x nižší daň z příjmu na osobu jako zaměstnanci, to se dá z dostupných dat spočítat. Ale nevidím důvod, proč by měl živnostník odvádět na důchody a do zdravotního pojištění méně jako zaměstnanec. Platí se z toho náklady na rodiče a prarodiče jak zaměstnanců, tak i živnostníků a tak by měli platit stejně.
Jistě. Je to boj. Ale s potravinami bych to neviděl tak zle. Ty řeči, jak je všude levně, jen u nás draho, jsou absolutní nesmysl. To vedou řeči lidi, kteří nevytáhnou paty z Horní - Dolní. A že lidi nemají peníze? 😳 Tak to jsem dnes ráno při nákupu viděl úplně něco jiného... 😀 Až je z těch vrchovatých košů s jídlem jednomu špatně od žaludku. Přijdu si se svým proutěným košíkem (nákup pro dva) mezi těmi morbidně obézními úplně nesvůj. 🤣
Opět chybný úhel pohledu. Podstatné je, kolik procent z příjmu vydáte na potraviny. My Češi více jako Němci, kam někteří potraviny jezdí nakupovat, přestože je naše kupní síla mnohem nižší. V roce 2022 jsme byli v kupní síle v EU 11. od konce, necelých 63 % pod průměrem. Po propadu reálných mezd v posledních letech na tom budeme ještě hůře. Nemáme se čím chlubit.
I pohled na plné koše s jídlem jsou zavádějící. Vy můžete mít obchod po cestě z práce a tak se stavíte nakoupit téměř denně. Já v supermarketu nakupuji odhadem 3x do měsíce, takže ano, při návštěvě obchodu nakupuji víc. Ale to neznamená, že toho víc sním.
Živnostník 3852,-, zaměstnanec 2552,-. Máte to správně. Z tohoto musíme vycházet. Platby zaměstnavatele jsou jeho nákladem.
I odvod zaměstnavatele jde do systému důchodového a zdravotního pojištění. To je rozhodující. Na tento odvod musí zaměstnanec vydělat. Kdyby nevydělal, zaměstnavatel by ho nezaměstnával.
Při příjmu cca. 20 tisíc měsíčně platí živnostník více, než zaměstnanec. Při příjmu cca 30-40 000 platí téměř stejně. Výhody má živnostník u vyšších příjmech při vyšších paušálních výdajích. Pak záleží jaké má skutečné výdaje. Daně jsou stejné 15%. Zvýhodnění u vyšších příjmů u živnostníků bych nechal. Pokud je srovnáte, jak budete kompenzovat živnostníkům výhody zaměstnanců jako je dostupnost práce, nákup všeho , co živnostník potřebuje k výkonu své práce a které nemusí zaměstnanec řešit, účetní služby, provoz firmy? Živnostník musí vykonávat řadu věcí, které zaměstnanec řešit nemusí. Proto by měl mít živnostník určitý " bonus " za toto znevýhodnění.
Při příjmu 20 tisíc platí živnostník minimum, na SP je to 3 852 Kč, protože vyměřovací základ má poloviční, tedy 10 tisíc. Jestli má skutečně takový příjem, pak by to měl zabalit a nechat se zaměstnat. Ale ono to tak většinou není, že ano?
Příklad:
Živnostníku s ročním příjmem 350 000 Kč a náklady 60 % (paušál) zbyde po odečtu nákladů paušálem 241 626 Kč, tj. 20 136 Kč měsíčně. Z toho měsíčně odvede SP ve výši 4 258 Kč a ZP ve výši 2 968 Kč, celkem tedy 7 226 Kč.
Zaměstnanec: Hrubý příjem 22 000 Kč, v čistém 18 718 Kč + SP a ZP placené zaměstnancem 2 552 Kč = 21 270 Kč. Ale ještě tu máme platby zaměstnavatele, na které si zaměstnanec také musí vydělat - 7 436 Kč. Takže SP+ZP celkem = 9 988 Kč.
Takže zaměstnanec platí víc.
Každý platí jinak. Jak si to zařídíte, tak to máte. Nestojím o to, aby mně stát dotoval energie... Měli jsme stropování, chudým lidem jistě pomohlo. Ceny klesají. U plynu výrazně... Alespoň jsme se "naučili šetřit". 🤣 U elektřiny je problém skokový nárůst regulované složky v tomto roce. Na druhou strany, předtím se 10 let neměnila... Řekl bych, že je to úplně v pohodě. Článek neukazuje, že bysme na tom byly nejhůř v EU. A PHM jsem uváděl záměrně, protože společně s Rumunskem máme nejlevnější ceny v EU. Všichni řeší "drahotu" a když pak vyrazí na delší dobu ven (ne na all in dovo) 😀, nestačí se divit jak to skutečně je. Každý krajíc je o dvou kůrkách. Jen Češi furt bečí. 🤣👌
Mno, s kupní sílou na tom Češi nijak extra nejsou. To je podstatný údaj. Máme levnější PHM, ale běžte si koupit byt. Stačí cena potravin a bydlení.
Lidé mají enormní množství peněz a nemají potřebu šetřit a obchodní řetězce toho využívají. Když stát rozhazuje již 4. rokem o stovky miliard navíc než před tím, ty peníze jsou mezi lidmi a lidé je utrácí a toho využívají podnikatelé ke zvyšování cen a to roztáčí inflační spirálu v Česku.
Za současný růst cen všeho může především to, že lidé nemají potřebu šetřit a akceptují zvyšující se ceny, tak je podnikatelé pořád zkouší zvyšovat. Stát rozdává, lidé pořád utrácí, tak je zase zvýší a to je naše inflace....
Nemáte pravdu. Vy určitě problém nemáte a utrácíte, jak je vám libo. Takoví pak hodnotí ty druhé z vlastního pohledu.
Počítejte se mnou: Jestliže vloni měla čtvrtina lidí větší problém vyjít s financemi jako rok před tím a v roce 2023 měla problém polovina, kolik je těch lidí, se musí šetřit a ne utrácet, letos?
Rok 2024:
Rok 2023:
4
Sledujících
0
Sleduje
4
Sledujících
0
Sleduje
Platby na důchodové pojištění zahrnuje obojí . Jak platbu zaměstnance, tak odvod firmy. Na odvod se skládá firma+ zaměstnanec. Já jsem jako OSVČ sám. Nikdo jiný není. Asi dělám něco špatně, ale nikdo jiný se se mnou na odvody neskládá.
1 odpověď
6
Sledujících
2
Sleduje
6
Sledujících
2
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Znovu opakuji: Na daně, co platí zaměstnavatel, musí vydělat zaměstnanec.