To je docela riski, nezamykat nebo nechat klíče ve dveřích.
Bydlíme v rodinnémdomku, tedy je to dvojdomek. Ale zamykám nejen vrata a branku, oba vstupy do verandy, ale též ještě vnitřní dveře z verandy do chodby (jsou stejuné jak venbkovním, co se bezpečnosti týče).
Tady u nás se to prostě musí i za bílého dne a nechat si odemčeny jen ty, na které, když jsem venku na zahradě, vidím. A nabitý telefon stále po ruce.
Až tak krásné bydlení tu máme. 🙁
Taky v osmdesátých letech "jehláky", klidně i dvanáct centimetrů, hlavně na zábavu na tancování. Jen autobus se v nich dobíhal špatně - to raději skopnout z nohy, popadnout do ruky a bosa...hlavně přes náměstí ze štípaného kamane...🙂
Dneska jsem ráda, že obuju botasky na suché zipy - do jiného typu bot nemám šanci svoje opuchlé nohy nacpat.
Ale co, své jsem si užila...dřeváky, brikety, shrnovačky, kačenky...prostě každá doba a každý věk má svoje.
Maso bylo, jenže do vesnického krámku si toho řezník nemohl vzít hromadu.Ve městech ale bylo vždycky.
A že fronty? No samoobsluh ještě tolik nebylo a každý musel počkat,až na něj dojde řada,až mu tu flákotu prodavač uřízne a podá. Dneska si to vezmete zabalené v regále sám. Ale pokud je "volné", tak u toho pultu taky musíte počkat, až na vás dojde.
Dneska? Maso všade hory,to jhe pravda, ale za jaké ceny?
Tak většina lidé zase přejde na ty knedle a erteple, masíčko jen v akci a občas.
Já tedy "nebe v hubě" znám jako řezy.
A určitě nejsem sama.
Pisálek zde ukuchtil jeden z mnoha druhů ořechových rohlíčků s krémem a politých čokoládou.
A když už - mám recept na krém, kde jde vlastně o oslazený kakaový pudink, do kterého se po jeho uvaření ještě přimíchá kakaový prášek a může se, dle chuti i lžička rumu. Žádné máslo, nic. Navrch čokopoleva.
Toho cukroví nemusím mít tuny. Pokud peču z jedné dávky, kde se dá přibližně 150g mouky, takových pět až sedm druhů,raději menší kousky - tak mne to nepoloží.
A jsou i druhy cukroví, kde máslo nepotřebujete a jsou i tak dobré. Nač šílet už teď, když mám recepty, které se mohou jíst hned druhý třetí den po upečení a jsou výborné (tady ale platí, že každý, nač je zvyklý).
Cukroví - to je o pečení, o provonění celého bytu i domu, hřebíček, skořice...
byť sebelepší a kvalitnější koupené cukroví by mi tohle nikdy nahradit nemohlo.
Pro mne vánoce nejsou jen ten Štědrý den a Boží hod - tam už se jenom zažívá atomosféra a odpočívá.
Blíží se mi sedmý křížek, dost toho zvládám, ale už pár let jsem občas připadala, že potřebuju "naučit žít v současnosti" - a sice zaučit ovládat tehdá ty populární hifi-věže, nebo jak si pustit domácí video (při nemoci by se hodilo) nebo i jenom zdárně a bez návodu před nosem ovládat automatickou pračku nebo myčku.
Jo, nakonec jsem to zvládla, ale neznamená to, že mne podobné "ataky" nenapadají i dnes. A to si s počítačem a internetem celkem rozumím, bankomat i platbomat zvládm "levou zadní".
Zato "chytrej" telefon je pro mne záhada.A všechny ty stahovací aplikace jak by smet - prostě slevy s aplikacema jsou pro mne zkrátka tabu.
Ne že bych nikoho neměla, spíš nikdo nemá tu trpělivost, aby mne ty moje "strašlivé nedostatky v dnešním světě" naučil - to je samé - hop hop, že nestačím anmi sledovat, natož pochopit a pak i zapamatovat. Takže rodina fakt ne, to nedáme nikdo z nás.
Ale co - chytrá jsem já, telefon mi stačí ten obyčejnej, "blbej" - tak :-)
Omáčku na způsob svíčkové vařím z vepřového, libového masa.
Vařím - koření dávám, mrkev, celer, petržel kořen, cibuli, celý pepř, nové koření, sůl, ocet. A vařím do změknutí masa.
NIc víc, žádný rozmarýn, hořčici nebo tymián ani cukr - to už jsou pak zcela jiné omáčky.
Po uvaření zeleninu osmažím na másle, rozmixuju a následně procedím. Vývarem ředím postupně na požadovanou hustotu.
Jen někdy, vyjímečně, přidám ke smažení lžíci mouky, musí se ale následně dobře provařit, pakpřidám i trošku mléka.
Ono je rozdíál mezi zdravotní péči domů a sociální péčí domů. Tu zdravotní pojišťovna uhradí, sociální musí pacient a jeho rodina sami.
A tam jsou ceny skutedčně vysoké až až...
Spadá sem i třeba taková pedikura a minkura, bez které se tito lidé také neobejdou. A taky kadeřník, byť jde "jen o pouhé ostříhání". A co vám z toho příznaného příspěvku že zbude? Využívat donášku nákupu byť jen dvakrát týdně, no to se vám ten rohlík či koláč pěkně prodraží.
Pokud nemáte bezbarierovou koupelnu, můžete si zajistit u provozovatele sociálních služeb vykoupání u nich - sprchu nebo ve vaně s bočním vstupem - jenže za to se taky platí a ne zrovna málo, byť si toho svého starouška tam vykoupete sami - nebo může personál, ale za to pak platíte víc.
Katastrofou ovšem je, pokud pracovníci takovéhoé zařízení nabídnou zajištění dalších věcí, jako třeba průpkazu ZTP/P a podobné.
Ano, přijdeďte, pobudete, zařídíte. Jenže - i ta doprava DOSIO nebo podobně, tu si musíte uhradit, tam i zpět (pokud nemáte někoho, kdo vásdoveze vlastním autem k tomu uzpůsobeném. Posadí vás do jídelny či společenské místnosti a - čekejte. Jenže se předpokládá, že si jak pacient, tak doprovod aspoň "něco dá" v jejich bufítku, minimálně kávu, avšak za ceny jako v kavárně.
Dočkáte se, pracovnice ÚP vše vyřídí, jim nic neplatíte.
Odjíždíte domů.
Jenže během pár nejbližších dní za vámi přijde pracovnice onoho zařízení s tím, že musíte uhradit částku XY. Za co? Přece za to, že vám zařídili ten průkaz.
Vědět tohle, tak to oběhám sama, i je na ten ouřad přivezu, aby je praconice viděla - a vyjde to líp. Proto už nikdy více
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
V patnácti už by měl vědět, že se tam neleze.