Moje babička pekla buchty, bábovky i cukroví neskutečně dobré a dala si s nimi pravdu práci. (narodila se 1901 a zemřela 1984) Do kynutého těsta kombinovala máslo, dobré sádlo a z vlastních slepic vyškvařené sádlo, co mívají na břiše, když jsou domácí a dobře živené. 🙂 Vlastní slepice nemám, ale máslo se sádlem kombinuji také. Do cukroví máslo!! Sádlo opravdu jen tam, kam patří. Heru a jiné tuky na pečení nepoužívám (jen někde, kam se to hodí, přidám kvalitní kokosový). Bohužel jsem postupně zjistila, že na rozdíl od původních, je dnes VŠUDE obsažen hlavně a nebo jen palmový tuk. Název vůbec neodpovídá původnímu složení!!! Takže, jestli jsme kdysi pekly i s Herou, tak dávno už je v obalu něco úplně jiného!
Okolo Vánoc, když baštím datle, nechám si pár větších pecek stranou a pak je zastrkám do květináče k fikusu benjamina. Ten má rád vlhčí zem, takže u něj jsou i poměrně stejnoměrně zalévána a stejně jako on v normální pokojové teplotě. Bydlím ve starém domě, v zimě udržuji teplotu min. 16°, když nejsme doma, a max. 21°. Rozsazuji zároveň s přidáním nebo výměnou zeminy u fikusu (ten je v podobě košatého stromku, vysoký asi 1,5 m, takže má větší květináč) Je fakt, že se mi ne všechny pecky povede dopěstovat a s klíčením si dávají načas, ale už jsem kdysi měla poměrně velkou, několik jsem rozdala, teď mám jednu asi tříletou a tři asi dvouleté. Nerozmazluji je. Jen je potřeba hlídat listy, když máte suchý vzduch, občas rosit. Přeji všem, aby se zadařilo! 🙂
Pozor na puklice!!!
Od známé ze Zvolena jsem slyšela, že medvědů je tam o hodně víc. Došlo se i k téměř trojnásobku!!! Měli by napsat, kdo a jak k danému číslu dospěl. Mláďat se prý rodí víc, než dřív, turistů je čím dál víc a s omezeními vstupu si často hlavu nedělají. Výsledkem je to, že místní lidé se téměř neodvažují do lesů poblíž měst. Hlavně pro starší a děti je to opravdu nebezpečné.
Je fantazie malovat tady lidem, že jste "byla" majitelkou zahradnictví a dokonce zemědělského podniku! Takovým se říká podvodníci!!! Nerozeznat jírovec maďal (koňský kaštan) od jedlých kaštanů a v celém článku je dokonale proplést, to tedy vyžaduje opravdu umění!!!
Ale jakékoliv znalosti je to na hony vzdáleno!
Léta uchovávám vyloupané vlašské ořechy tak, že jich většinu mlýnkem nastrouhám a pak lžicí postupně napěchuji do sklenice s víčkem se závitem. Díky tomu, že jsou tučné, pěchováním se vytěsní vzduch a sklenici naplním až po víčko. Další část si připravím k použití "na ozdobu" a zbytek pokrájím na kousky. Vše podle poměru, jak asi budu potřebovat. Nejdůležitější je uložení v temnu a chladu. V paneláku tohle asi bude problém, doporučuji opravdu pořádně uzavřít a dát do spíže nebo uzaviratelné skříňky až na zem. Nesmí přímo na ni svítit slunce nebo poblíž být topení. 🙂 Takhle mi v pohodě vydrží rok, dva - minimálně. Záleží na tom, jaká je další úroda - jestli s nimi šetříme nebo ne.
Nikdy jsem nekouřila, zato s chronickou bronchitidou mám letité zkušenosti. Mívám problém při typicky podzimním počasí sychravo, vlhko, chladno, obzvlášť ve spojení se smogem. Vliv má i psychika. Naopak to, že mléčné výrobky zahleňují je dávno vyvráceno. Bez dobrého mléka a co nejméně zpracovaných mléčných výrobků bych se neobešla. Chrání sliznice trávicího systému. S dýcháním nemá co společného.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Čekala bych, když někdo poučuje o chovu slepic, že taky upozorní na některé možné zdravotní problémy!!!