Takže, "zásadní" zvrat v preferencích. Sněmovní koalice má 42%, sněmovní opozice 43%. Sice je to stav, který je tu prakticky od voleb plus mínus procento dvě, ale proč z toho zase nezkusit udělat velké haló... Kdyby byly volby uprostřed minulého volebního období, možná by dnes koalice měla dokonce ústavní většinu. A mohl by za to spíš Covid, než Babišova neschopnost. Tak prostě vypadají volební cykly - když se nedaří, nebo když se dělají nepopulární kroky, vládní strany ztrácejí. A když se naopak daří, vládní strany nabírají popularitu částečně nezávisle na vlastních zásluhách. Ale není to důvod dělat předčasné volby při každém průzkumu, který neodráží volební výsledek.
Článek je dobrý, ale myslím, že zapomíná na drobnosti jako je dluhová brzda. Pokud vaše finance nejsou v deficitu, je supr moct si je někam ukládat na horší časy, protože jejich vlitím do rozpočtu by se roztočila inflace, jak článek uvádí. Ale pokud jste dlouhodobě v mínusu, někdo vám ty peníze musí půjčit. A ten někdo to dělá s úroky které reflektují inflaci. A úroky se musí splácet. Takže tvrdit, že deficitními rozpočty a špatným nastavením důchodů své děti/sebe v budoucnosti nezadlužujeme mi přijde přinejmenším zavádějící. Nevím, jestli mám přesná čísla, kdyžtak mě opravte, ale letos šlo na úroky z dluhu cca 4% rozpočtu. Čím vyšší toto číslo bude, tím větší je to problém, až jednoho dne prostě dojdeme do bodu, kdy prostě budeme muset snížit výdaje, což může znamenat například snížení důchodů a platů státních zaměstnanců, nebo zvýšíme příjmy např. skrze daně. Přebytkové rozpočty takové problémy řešit nemusí, nikdy není tolik peněz, že už by nebylo kam je investovat.
Takže, "drtivě by vyhrálo ANO". Jen teda, když si člověk sečte ta procenta, tak se realita od voleb moc nezměnila, poměr koalice:opozice je vyrovnaný na 40,5:41,0. Což uprostřed volebního období po krizích vlastně pro vládu není špatný výsledek. Jen pro porovnání, třeba v lednu 2021 měla podle Mediánu vláda ANO+ČSSD podporu 26,5+7,0, tj. 34,5%, o 6% méně, než vláda současná. Oproti tomu Spolu+PirSTAN, což byla jen část opozice, měla ve stejném průzkumu 43,5%. A že by to vedlo k pádu vlády si nějak nevzpomínám.
Seznam zprávy mám rád, ale bylo by možné uvádět ohledně vína plnou informaci, tj. místo "bez daně zůstává tiché víno" uvést, že nebude zavedená SPOTŘEBNÍ daň na tichá vína? Protože DPH se z vína platí jako všude jinde, ale kdejaký populista se to pokouší přehlédnout a srovnávat víno např. s kojeneckou vodou. A tímto zjednodušeným výrokem jim značně nahráváte.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Pan autor platí státu 13 tisíc měsíčně. Spadá do toho zdravotní pojištění, případná nemocenská, a samozřejmě i něco na důchody. Za mě zaměstnavatel měsíčně odvádí 32tisíc, tj. cca 2,5x více. Čistě matematicky bych si tedy zasloužil cca 2,5x vyšší důchod, i když realita bude rozdíl v řádu jednotek tisíc. Ani tak bych se nespoléhal, že ze svého důchodu bez dalších zdrojů rozumně vyjdu. Chápu, že OSVČ leccos nemají lehké, s podnikáním je spousta práce, rizik, dovolenou si musí napracovat, nevyhnou se nezanedbatelné míře papírování a tak. Ale to je jejich volba. A pokud nemohou odvést, nebo si bokem uspořit, tak, aby v důchodu měli z čeho žít, asi něco dělají špatně. Možná pracují příliš za levno. Nebo dělají v odvětví, kde je ze slušných zakázek vytlačí přílišný přetlak jiných OSVČ či firem. Třeba mají za sebou fakt špatný rok ale je důvodné očekávat, že další bude mnohem lepší (a tak tenhle problém řeší jen letos). Anebo možná jen nejsou dost dobří v tom, co dělají. Ať je to jak chce, nikdo je nenutí dál podnikat. Pokud si věří, že jejich práce tu hodnotu má, nic jim nebrání upravit ceníky. Ale aby stát udržoval na nohou OSVČ, kteří na to reálně nemají, jen proto, že měli odvahu do toho jít - to je jen jiná forma dotací, kterými je náš stát už tak tragicky prolezlý. A když pozoruji, jak tu na střídačku brečí doktoři, důchodci, živnostníci, akademici, zaměstnanci soudů a škol, úředníci a spousta dalších, vidím v nich jen spoluobčany, kteří mají pocit, že "blahobyt je něco nárokového co jim dnes berou". Prohlášením "to radši půjdu na pracák" si mě prostě autor úplně nezískal
2 odpovědi