Je mi líto občanů Slovenska. Vypadá to, že se tam vlády ujímají lidé, jejichž intelekt se pohybuje na hranici mentální retardace. Fico a teď tihle dva, jsou toho důkazem. Ať mi nikdo netvrdí, že vzdělání občané SK, s tímhle přístupem souhlasí. Skutečně mě mrazí z toho, jak se historie opakuje. Během 2. sv. se Slovensko patolízalsky připojilo na stranu Hitlera. Dnes stojí SK elity na straně Putina. A já jsem Slováky vždy obdivoval, pro jejich temperament a charakterové vlastnosti. Teď jim však přestávám rozumět.
Nádherná. Pokud budeme prosperovat stejným tempem, pak se nám podaří dostihnout Němce kolem roku 2075. To už nám, co teď žijeme v produktivním věku, bude jedno. Nemluvě o tom, že my je nedoženeme nikdy, protože náš trh si neumí podržet kreativní firmy a pozoruhodné start upy, které by mohli produkovat zisk, ale ty radši utíkají do USA nebo celkově na západ. Je ostudou tohoto státu, že za 30 let od pádu komunismus, nebyl schopen nastartovat kreativní třídu. Místo toho, si pod sebou řezal větev, aby vytvořil tzv. příhodné podmínky pro zahraniční investory, upevnil spojení vlastního trhu s parazitujícími státy. Samo, že to není jen o demokracií, je to i o tom SSSR co nás tu 40 let zotročoval. Jen mě na téhle době vadí, že nám ani jedna z politických stran jaksi není schopná nabídnout nějaké východisko. Jedni jdou na ruku investorům, druzí zase hlupákům. Při debatách se neustále omýlají stejná témata, ale za tu dobu co na tom světě jsem, jsem jaksi neviděl ani jeden jejich plán, který by se zabýval možnou strategií pro zvýšení ekonomické konkurenceschopnosti. Na druhou stranu, jsme stát na který se naši partneři mohou spolehnout, v rámci Ukrajiny, jsme schopní sáhnout hluboko do kapsy. Nicméně, už teď tak nějak tuším, že se na obnovování poválečné UA nijak zvláště nenapakujeme.
Jako učitel, mám i já sám určité obavy o vzdělávací systém ČR. Strategie uvedená v Bílé knize a rámcových vzdělávacích programech je poněkud "idealistická" proti tomu, jak výuka vypadá v reálné praxi. Nicméně, jistý vhled do situace by paní Geislerové neuškodil. Já si osobně myslím, že skutečným problémem českého školství je svázanost. Ta se však upíná směrem k faktorům, s nimiž se musí vypořádat. Ty faktory o kterých mluvím jsou na straně společnosti i koncepce vzdělávání a jejího pojetí na úrovni samotných škol. Jsou školy osvícené, kde se to snaží dělat jinak. No a pak jsou tu školy přespříliš konzervativní, které se bojí odstoupit či vyšlápnout ze zajetých kolejí. Často si kladu otázku, proč tomu tak je. Skutečnost je asi taková, že je pro školy i pedagogy velmi obtížné implementovat inovativní metody výuky do reálné praxe, už jen třeba z hlediska tlaku na jeho efektivitu. Efektivita školství, minimálně na základní úrovni není založena na analýze kompetencí, ale úrovně znalostí. Učitele, se tedy snaží najít cestu, jak najít vyváženost mezi tím, co stanovuje kurikulum a jeho kontrolními nástroji. Skoro se zdá, že práva ruka neví, co dělá levá. Současně je zde tlak společnosti, které chybí skutečný vhled do situace. Spousta pedagogů s inovativním přístupem se setkává s opovržením ze strany rodičů, protože i oni mají mnohdy zkostnatělé názory na výuku. Pedagog, tak třeba může zařazovat činnostní či kompetenční metody jak chce, ale stejně se nemusí setkat s jejich přijetím. Pak také záleží na tom, s jak velkou skupinou pedagog pracuje.
Prosím Vás, vy určitě nic oslavovat nemusíte. Nebojte.
Nevím kam jste to dopracoval vy, ale bitky v hokeji jsou už minimálně 50 let.
Tak si v TV pusťte třeba šachy a nezapomeňte u toho mít zavřenou pusu 🙂
Tady nejde o to, že bych bitky nepovažoval za součást hokeje, jako spíš o to, jak je napsaný ten nadpis článku: "Sto ran pěstí......zámoří žasne" 😄 Jako nad čím žasne? Z čeho jsme v úžasu? Je rozdíl mezi bitkou a zápasem dvou mužů. Zápas má pravidla, filosofii a vyžaduje trénink. Cílem zápasu je poměřit síly, strategicky pokořit soupeře, nikoliv se jen tak servat, hlava nehlava. U zápasnických sportů, se celý děj ještě dá nějak projevit. Bez pravidel, jsou tyhle bitky pouze čistým projevem fyzické agrese. A to se na mě nezlobte, to nelze obdivovat.
Tento model vyrábějí v Indii, kde jsou výrobní náklady úplně jinde. O mzdách lidí se ani nemusím zmiňovat. Navíc 30% energie pochází ze solárních panelů s cílem, že chtějí údajně tento podíl zvýšit až na 75%. Pak těch 200 tisíc zcela chápu, tady u nás je to nemožné.
Tak tady se cena za ty auta vesměs dost prodražila i kvůli emisním povolenkám a dalším regulacím. Ostatně, tak jako všechno ostatní. Začínám koketovat s myšlenkou, že si v tomhle směru Evropa kope hrob. Máme velké plány, ale realizace pokulhává. Štěstí, že si to koncerny začínají uvědomovat a ozývají se. EU na skomírání automobilek a ztrátu konkurenceschopnosti vůči USA, ČÍNĚ a dalším mocnostem určitě nechce.
Hm, takže pro Indii jde vyrábět auta za 200 tisíc, ale v Evropě to nelze. Zajímalo by mě, jak to je s výrobními náklady. Jestliže auto prodávám za 220 tisíc a dodržují základní poučku, vydělávat na výrobku alespoň 1,5 násobek základní ceny, pak výroba automobil s poplatkem za výrobu, materiál a vývoj činí zhruba 85 tisíc. Nechci ani myslet na to, jak nás oje(d)bavají tady, se všema těma kravinama.
Myslím, že je to taková nechtěná záležitost. Zelenskyj má pravdu v tom, že pomoc západních zemí v čele s USA, VB, Francií a Německem je komplikovaná těžkopádnými kroky všech uvedených zemí. USA hrají otevřenou hru na více frontách. Jihočínské moře, Blízký východ a domácí problémy (gangy, krtely, opioidová krize, imigranti, pedofilní a úchylné celebrity, bezdomovci, vymírání bělošské populace apod.). Vlastně neví, kam by skočili. Británie, Francie, Německo, řeší téměř ty samé problémy, ale k tomu byly tyto země řadu let závislé na obchodu s Ruskem. Na jejich plynu, ropě a materiálech. Zbytek EU, je na tom po covidu taktéž špatně. Je to spousta problémů, kterým Západ musí čelit a k tomu vést zástupnou válku s Ruskem. Rusko nechce Ukrajinu, k tomu, aby dosáhlo na územní zisk. Chce prorazit Ukrajinu, aby získalo lepší přístup do Evropy. O nějaké "rebelující regiony" Putinovi nejde. Evropská pomoc vázne, vyprazdňují se staré zásoby starých šuntů a vojenský průmysl jede na plné obrátky. Zkrátka, není kde brát. Zelenskyj má pravdu, že naše pomoc ochabuje, ale musí si uvědomit, že cílem Západu není Ukrajinu zachránit, naším cílem je se aktivovat, dozbrojit a pokud možno, vyčerpat Ruskou armádu. A to si myslím, že se Západu daří. Kdyby to tak nebylo, tak je Ukrajina už dávno v NATU a EU. Nebo by přinejmenším dostávala to, co skutečně potřebuje bez zpoždění a "váhání". Celkově musím říct, že EU, USA a VB je banda vypočítaných pokrytců, co se Rusku bojí ukázat jasnou hranici, co si může a nemůže dovolit. Rusko zabralo Krym a pak se u nich pořádali OH, MS ve fotbale. Tak co chceme?
Myslím, že ten první graf vypovídá trochu něco jiného. Zlom, který přinesl růst výdajů na obranu začal na přelomu milénia. A viděl bych v tom různé faktory, jako třeba globální terorismus a válečné konflikty (Afgánistán, Irák, Gruzie, Ukrajina) no a nesmíme zapomenout na rutinní obměnu vojenského vybavení. Už jen kvůli technologickým změnám v posledních 20 letech. Já bych tedy netvrdil, že byl ten nárůst skokový, když od roku 2000 výdaje na obranu poněkud prudce rostou. Menší zpomalení je vidět pouze po roku 2010 a opětovný růst od roku 2014. Současná válka na Ukrajině, pouze posílala tyto tendence a akceleruje růst výdajů, ale rozhodně to není pouze kvůli Putinovi, ale kvůli zhoršení bezpečnostní situace na začátku milénia. Putina nesnáším, ale byl bych rád, kdyby jste ty informace občas analyzovali komplexněji.
U těch Mašínů, je to strašně těžká otázka. Člověk se u nich celkem snadno vžije do jejich příběhu. Touha po svobodě, život v útlaku, odpor vůči straně. Motivace je zdá se jasná. Nicméně, nevím jestli k nim máme vzhlížet. Jo jasný, postříleli pár vojáků. Takže kovbojka jak prase, ale co ten fakt, že opustili svou matku a nemocnou sestru, místo toho, aby se o ně starali? Co pro svou rodinu udělali? Já na jejich příběhu vidím velké mínus. To jejich sobectví zastřené touhou po svobodě. Neměli bychom si je idealizovat, protože si to nezaslouží. Z jejich rodiny, by si odměnu zasloužila především jejich sestra, která to tady kvůli nim a za ně, musela všechno přetrpět. Ta se kvůli nim obětovala mnohem víc, než se kdy oni obětovali za ní...
Nízké porodnosti se v dnešní době nemůžeme divit. Žijeme holt v turbulentním období, které definuje postupná ztráta sociálních a ekonomických jistot společně se změnou klimatu. Nejvíce mě však mrzí že vladá tento fakt dlouhodobě přehlíží. Kroky které činí, nejsou prosociální a nevedou k nějakému zvratu v této oblasti. Spíše naopak. Nejistota vlastního bydlení, vysoké ceny energií a potravin, pokles příjmů apod. Bylo by tedy dobré, popřemýšlet o tom, zdali trochu nepřehodnotit směr, kterým jsme se vydali. Ačkoliv chápu, že se tento fenomén netýká pouze našeho státu.
Tohle je hrozný pohled. A také nevím, zdali vůbec existuje nějaké řešení. Většina těch lidí, ujíždí na chlastu a drogách. Trunq, fentanyl, heroin. To jsou hlavní důvody, proč vám nic nepomůže. Až mě zaráží, že by jim chtěli postavit domy. Fajn, vy ty bezdomovce akorát relokujete na nějaké místo, ale způsob jejich života nezměnite. Čili, město si zase vytvoří pouze další ghetto s vysokou mírou kriminality a dalších sociálně patologických jevů. A to si nemyslím, že bude stačit. Současně však neexistuje žádné humánnější a efektivnější řešení.
Tabulkový plat 42.760 je snad málo? Kolik dělají u vašeho celkpvého příjmu další složky platu? Váš přkíjem není jen ten tabulkový plat. Takže vážení učitelé uvádějte váš skutečný plat. To je celkový roční příjem se vším všady děleno 12. Statistický úřad totiž u těch všech profesích co v ČR jsou právě vychází z toho celkového ročního příjmu.
Jenže na to dosáhnete, až po 32 letech praxe. Kdybyste trochu četl, uvědomíte si, že průměrná mzda v ČR je cca těch 42 tisíc, na které jako učitel dosáhnete po 32 letech v oboru. Tak tady do nás přestaňte kopat.
😄 Ty pokuty, jsou absolutní výsměch. Ty obchodní řetězce, jsou většinou nadnárodní firmy a ČOI jim uloží pokutu v řádech desetitisíců. Páni... To tyhle obchody musi teda sakramentsky bolet. Když jsme měli kavárnu, tak si finanční úřad i hygiena dávali sakra záležet na tom, aby se něco našlo. U hygieny stačilo, aby vajíčko bylo ve stejné lednicí s ostatními surovinami. U finančního úřadu pal stačilo, aby vám chyběla jedna jediná účtenka, nebo faktura a už to létalo. Zatímco tyhle obchodní řetězce, odírají zákazníky jak to jenom jde. Všichni to víme, ale nejsme schopní je za to úměrně potrestat. Šizení zákazníků je odporné.
Opět bych napsal svou otřepanou fázi: "A už dost!", ale ani ta už na to nestačí. Vlastně na to nestačí ani slova. Česko se prostě mění na otrokářský skanzen, kde bohatí šikanují střední třídu. Tímhle stylem, okrádáme mladé lidi o motivaci. Proč by se snažili, když vše bude nedosažitelné? Drahé energie, drahé potraviny...drahota, kam se podíváš. Nůžky nerovnosti se opět o něco více rozevírají. Je to hnus, když trh ovládají velcí hráči a spekulanti, kteří umí vyhnat ceny do nepatřičných výšin...
Tak a dost! Přidat učitelům, policistům, hasičům a dalším oborům, které skutečně pracují pro lidi, je těmhle lidem na obtíž. Ale zvýšit vlastní platy o 14% je v pořádku? Reálné mzdy klesají, a Fiala se zbytkem té bandy "rádoby politiků" kážou něco o tom, že se občané ČR musí omezit. Za finance daňových poplatníků nakupují své byty, létají po světě a platí si drahé bankety. Jsou to skuteční pokrytci. Nicméně, současně si myslím, že je to součást marketingu vládnoucí koalice. Nakonec to udělají tak, že z toho vzejdou jako spasitelé.
Tady to vidíte, školství již dávno není priorita. Je to pouze téma, o které se každé otírá, protože je citlivé. Je to přeci jen státní služba že? Školství potřebuje změnu, nový nádech. Nic takového však kolem sebe nevidím. Spíše vidím, jak starší a zkušenější kolegové nemají sílu. Práce je sdírá, přebytečné papírování, nepochopitelná nařízení, nižší práva a možnosti ochrany. K tomu pro mladé učitele, tabulkový plat, za stejnou práci co vykonávají jeho starší spolupracovníci. Školství je lahůdka...
Ne ne, takhle to stejně nenapravíme. Co, může navrátit kondici dětem, je vyšší dotace tělesné výchovy. Je naprosto neúnosné, když žáci 1. i 2. stupně mají dotované pouze 2 hodiny TV týdně. Na 1. stupni ho většinou vyučují neaprobovaní učitelé, bez větších znalostí. Na 2. stupni, je to prakticky totožné, a ačkoliv tam žáci mají aprobované učitele, bohužel už nemají zájem, ani motivaci. Za úpadkem tělesné zdatnosti, však nestojí školní systém, ale jde o systémovou problematiku, která se týká celé společnosti. Proč? Je to naprosto jednoduché:
- strašně bych ocenil, kdyby užívání digitálních technologií, bylo věkové omezeno. Dětem do ruky mobilní telefony nepatří. Stejně tak, by neměli mít sociální sítě dříve, než budou alespoň částečně naučení, používat digitální technologie jako nástroj. Ne jako zábavu.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Oba dva jsou na stejné úrovni. Jeden, ani druhý tam nemá co dělat. Babiš soustavně lže, kupuje si voliče apod. Ten druhý že soustavného urážení Babiše, přešel na stihomam spasitele, který je pro voliče menší zlo. To určitě. Ke svým koaličním partnerům nemá respekt. No a co ti další? Rakušan, Pekárová, Jurečka, Stanjura, Bek apod. To jsou taky darečci k pohledání. O SPD, Motoristech, Přísaze a patolízalech bývalého SSSR nemůže být řeč. Jediné štěstí, že alespoň prezident je vcelku normální člověk. Je skutečná škoda, že nemá na politiku větší vliv. V téhle době by byl možná větším přínosem, než jmenování. Je čas, aby mladší generace přebrali otěže a vytmavili to těmhle stranám, které jsou plné bývalých straníků stejně tak jako ministerstva. Jeden komouš vedle druhého společně s aktivisty z různých neziskovek.
1 odpověď