Pamatuji se na vyprávění jedné paní, která strávila dlouhou dobu mezi domorodým kmenem kdesi na Sibiři. S vodou to tam nebylo jednoduché a tak se mýt skoro vůbec nemohla. Zpočátku to pro ni bylo hodně těžké, ale tělo si zvyklo a psala, že za pár měsíců se nikdy necítila tak čistá, jako tam. Říkám to asi hodně jednoduše, ale bylo to tak.
Vážení. Děkuji za komentáře a dovolím si upozorněni: nezisková organizace je skutečně každá organizace, která nemá za cíl zisk a jeho maximalizaci, aby se následně rozdělil mezi vlastníky jako dividenda. Proto jsou NO i ČNB nebo příspěvkové organizace. Soukromému neziskovém sektoru tedy spolkům, nadacím, politickým stranám, církvím atd. se budu věnovat ve druhém dílu povídání. Jen drobnost: zdaleka nejvíce dotací od státu dostávají sportovní spolky. Fotbalová asociace, Svaz ledního hokeje atd.
Skála je… (nelze napsat, co), aniž by to nebylo na ban. Leč tleskávali jsme filmu Lid versus Larry Flint. Občas přemýšlím, zda pod pláštíkem demokracie, práva na to či ono nemizí svobody, které k demokracii neodmyslitelně patří. Když třeba napíšu, že si myslím, že v určitých případech je facka puberťákovi správný postup, okamžitě dostanu kontextuální komentář od Novinek nebo je příspěvek odstraněn. Stává se to stále častěji.
Divné století je skvost. Pan Nohavica je rozporný člověk, umělec. Kus Jekylla a Hyda je v každém z nás, je třeba si to jen přiznat. Kdo jsem já, abych ho soudil? Článku tleskám, zvláště jeho úvodu. Takový Král chrlí i několik článků denně. Třeba o tom, jak smrdí semináři. Já píšu také, ale asi 1 článek do týdne.
Odvěký rozpor mezi pravicí a levicí. Jenže u nás skutečná pravice neexistuje. Musea by zde být partaj, která slíbí, že se budeme mít po několik let hůř. Musela by slibovat jen nepopulární věci. A splatili a zaplatili by ti, kteří za současný nedobrý stav nemohou a nebo mohou jen málo. Zaplatii bychom to vastně všichni. Dobrý byl zákon o rozpočtu: přebytek 51 % přítomných pro a pak již jen čím větší schodek, tím větší % pro.
Marie Terezie uvažovala logicky a hlavně se uměla obklopit odborníky bez ohledu na jejich původ. Jako silně věřící katolička určitě uvažovala i o tom, že Bůh dal lidem dar Ducha Svatého a že je třeba jnenchat jej zakrnět. Samozřejmě, šlo jí zároveň o to, aby si poddaný uměl přeslabikovat befél z vídeňského ústředí a podškrábnout se v zámecké kamceláři. Vzdělání obyvatel svěřila státu a byl to velký krok vpřed.
Civilní strážník Bretschneider definitivně umlkl a jeho zachmuřený výraz se zlepšil teprve příchodem Švejka, který, vstoupiv do hospody, poručil si černé pivo s touto poznámkou: "V Moskvě dneska taky mají smutek." Bretschneidrovy oči zasvítily plnou nadějí, řekl stručně: "Na Kremlu je deset černých práporů." "Má jich tam být dvanáct," řekl Švejk, když se napil. "Proč myslíte dvanáct?" otázal se Bretschneider. "Aby to šlo do počtu, do tuctu, to se dá lepší počítat a na tucty to vždycky přijde lacinějc," odpověděl Švejk.
Před rokem 89 byly "ismy": Marxismus, leninismus, titoismus, trockismus, revizionismus, oportunismus, komunismus, kapitalismus, maoismus, bonapartismus... Ale "ingy", těch je určitě mnohonásobně víc. Vždy se vymyslí něco, co již lidé provozují od té doby, co jsou lidmi, připojí se k tomu "ing" a sepíše se bakalářská práce nebo alespoň článek na Seznam Medium.
Lobkowicové byli starobylý český katolický rod. Své češtství nikdy nezapírali. V 17. a 18. století byl Čechem ten, kdo žil na území Českého království. Buď mluvil česky, nebo německy. Podle Obnoveného zřízení (1627) byly oba jazyky rovnoprávné. Šlechta samozřejmě díky vazbám na důvr a Vídeň upřednostňovala němčinu, avšak ke germanizaci nedocházelo. To až za Marie Terezie a Josefa II. Ovšem nešlo o poněmčování ve stylu "Protektorát", ale o pragmatickou, racionální snahu ujednotit státní správu, armádu, soudy... Češtině tehdy chyběly odborné termíny, tak se ve Vídni zvolila němčina. A ti, co ji měli rádi jako svůj rodný jazyk, se vztekali, že všude vládne francouzština. Podobně jako dnes nesu třeba já těžce zbytečné a módní užívání angličtiny. Zvláště v 50. letech strana s. Konečné tvrdila, že vše dobré, pokrokové a správné pochází jedině ze SSSR. Ruskými výrazy komunisté plevelili češtinu taktéž. Někteří dokonce chtěli, abychom byli jednou či dvěma sovětskými republikami. Ještě tolik, že čeština 17. a počátku 18. století byla kvalitní. Viz Bedřich Briedel (básník) a kupodivu i Koniáš. Balbínovu "Obranu" cenzurovali i komunisté. Stejně jako nacisté.
3
Sledujících
0
Sleduje
3
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Marie počala z Ducha svatého a Josef byl pěstoun. Tradiční rodina jak vyšitá.
1 odpověď