Problémy se státy ? Co to je ? Ty státy mají v Unii svá práva.
Ale nepovídejte. Víte, o čem vlastně byla občanská válka? Práva států jsou od té doby marginální. Ale státy mají právo rozhodnout si, jak budou zacházet se svými voliteli. To, že vítěz ve státě bere hlasy všech volitelů, není federální výmysl.
Autor jasné nezduraznil, že prezidenta USA, které jsou federaci/unií volí většina hlasů z jednotlivých statů. Něco jako bylo v Československu, kdy s podstatnými věcmi museli souhlasit i Slováci i když jich bylo v porovnání s Čechy polovina.
Je to federální prezident, pokud by byly USA jeden volební okrsek, odpadjí problémy se státy. Stačí? Československý federální parlament fungoval sice na principu zákazu majorizace, ale v dobách vlády KSČ to ničemu nevadilo (rozhodovala strana a parlament byl jen taková ozdoba), a po roce 1989 se rychle ukázalo, jak snadno lze parlament zablokovat.
Nojo. Hezké čtení. A co jako? Mám tomu rozumět tak, že americký systém volby prezidenta je dobrý? Nebo špatný? Nebo zastaralý? Nebo jinak nevyhovující?
Ať je takový nebo makový-pravidla jsou už dvě stě let pro všechny stejná. A že Kalifornie má víc volitelů než Wyoming? To je v pořádku. Víc obyvatel, víc voličů, víc volitelů, větší váha při hlasování.
Nic přece kandidátům nebrání získat na svou stranu voliče (a volitele) ve státech, kde je to rozhodující.
Ale to je právě slabina. Původní idea sboru volitelů byla ta, že sbor bude volit prezidenta dle vlastního uvážení. Vlastně ani nemusely být prezidentské volby. Není ale možné, aby existovalo několik málo států, "kde je to rozhodující", když je to federální prezident. Nikoliv prezident Texasu (nebo obecně Jihu, protože jsou to jižanské státy, které se jakékoliv změně brání, seč můžou).
Jestli se nepletu, tak Habsburkové přišli na česky trůn na základě vídeňských smluv mezi nimi a Jagelonci.
Habsburkové byli zvoleni. Smlouvy asi mohli mít vliv na rozhodování stavů, ale neměly žádnou zvláštní právní platnost, především proto, že ke sňatku princezny Anny s Ferdinandem Habsburským nedaly stavy souhlas. No a pak v tom je typicky zmatek. České stavy ignorovaly vedlejší země Koruny, ty uznaly Ferdinanda za panovníka i bez volby a tak se vlastně volil jen český král (a zjednodušeně, jen pro Čechy). Kandidátů bylo asi dost, ale nikdo než Ferdinand neprošel.
Samozřejmě, že je správně protěžovaná. Snad jste se někdy setkal s pojmem jako, že něčí názor či hlas má větší váhu než jiný. Nebo v matematice vážený průměr.
Protežovaná, z francouzského "protégé", chráněný, protežovaný. Chybná lidová etymologie vede k spojení s jinak nesmyslným slovem "protěžovat", asi tak, jak předvádíte vy. Stačí? Nebo chcete skutečný lingvistický rozbor?
Pěkný bláboly. My jsme nebyli pod útlakem Rakouska - Uherska. Jen byl úřední jazyk Němčina, byli zakázané české knihy a česky se mluvilo jenom na venkově, Borovský byl zločinec a různí buditelé jenom měli roupy.
Rakousko-Uhersko vzniklo v roce 1867. Tehdy byly zakázány české knihy, česky se mluvilo jen na venkově a ještě existovali i buditelé? To jste ve škole hodně spal.
Mluvila jsem o těch Češích, co se museli vystěhovat. Často intelektuální elita, která nám pak citelně chyběla. Ale ano, na konci třicetileté války už většina těch, co tu zůstali (protože museli, byvše vázáni k půdě coby poddaní) měla všeho dost, to je pravda. Ale zapátrejte, jak to oddělalo města. Můj rodný Český Brod, královské město, se během třicetileté války scvrknul asi tak na třetinu, a trvalo hodně hodně dlouho, než zase nabyl aspoň části významu, který měl předtím.
Jenže nemůžete všechno svalovat jen na náboženství. Válka sama o sobě byla extrémně ničivá. Utíkali i poddaní. Každý byl v posledku poddaný, i kdyby jen krále. Utíkali ale i poddaní v tom běžném slova smyslu a vrchnost už ani neměla sílu je trestat. Případy i několikanásobného zběhnutí na lepší panství popsány jsou.
To jsou jenom kecy, činy ty jsou důležitější. Pletete tu hrušky s jabkama, víte jak se říká účinné látce v léčivých rostlinách? DROGA! Takže tu vůbec nemíchejte co sem nepatří. Měl jsem na mysli drogy pro feťáky a to vy jistě víte. Jen tak učeně škádlíte. Zlegalizovat, zajistit přehled o lidech kteří berou, zajistit čistotu drogy, tudíž by neexistovalo předávkování, dostupnost v každé lékárně, levnost, protože výroba stojí zlomek prodejní ceny na ulici. Tím by odpadlo mnoho kriminality, tito lidé by byli schopni normálně fungovat, protože by celý den nepotřebovali shánět finance na další dávku protože ji v každé lékárně koupí za pár korun.
Zajímavé, že se lidé soustavně a někdy smrtelně předávkovávají běžně dostupnou, extrémně nebezpečnou a společensky velmi škodlivou drogou. Na kterou si tu a tam její producenti sjednají i daňové úlevy. To vám asi nevadí, co?
Bohužel neznám žádné přijmení to bez ová které se skloňuje.Dovede si představit jak při oddávání je nevěsta představována jako Lazopululovová?Místo Lazopulu.Ve všech pádech je pak stále Lazopulu.(s Lazopulu,o Lazopulu,kdo,co Lazopulu,bez Lazopulu)Vidíte nutnost něco měnit při skloňování?
Vy jste to asi nepochopila, že? Předně mají ženy i jména, nejen příjmení (v některých kulturách dokonce jen jména) a ta se běžně skloňují, pokud jsou zakončena samohláskou. Což je, dle logiky, kterou tak nadšeně propagujete, také špatně. Ale moje hlavní námitka je ta, že jazyk je mluvený, nikoliv psaný, a jména se v proudu řeči přizpůsobují české fonetice a tím jsou opět "komolena", někdy k nepoznání. Což je normální a přirozený jev. Hodláte mu nějak bránit? (A až se budete snažit být vtipná, tak to jméno alespoň přechylte správně.)
Zásadně neuznávám přechylování zahraničních příjmení u hereček a sportovkyň!Je to vlastně jejich znevažování a jistě nikdo z nich v dokladech ová nemá.Přitom je spousta přijmení u nás kde se to bez ová obejde a neuvádí se.Proč?
Přechylování vadí a skloňování ne? K tomu celkem určitě ani netušíte, jak se většina těch jmen vyslovuje a i kdyby, výslovnost se v české řeči přizpůsobuje české fonetické soustavě. Takže ta jména komolíte už jenom když o těch lidech mluvíte. A to neřeším, že jiné jazyky na stupidní názory neberou ohled. V čínštině byste svoje jméno nepoznala ani napsané ani vyslovené.
Tento komentář byl smazán uživatelem.
Beneš lhal vlastním lidem dokonce i o Mnichovu. Nečasova mise není dodnes nijak známá. A Mnichov je sice hanebnou ukázkou selhání jediných dvou evropských demokracií své doby, které měly nějakou moc, ale nelze tvrdit, že je jenom tím. Cesty k Mnichovu začínají už ve Versailles. A jsou mnohé a na mnoha z nich nepůsobí Češi zrovna dobře.
Nástup druhého nevolnictví, náboženský útlak a odchod elit nebyl důsledek 30leté války, ale důsledek panování Ferdinanda II a jeho následovníků
Válka pokračovala ještě 11 let po smrti Ferdinanda II. Zpřísňování nevolnictví je reakcí na ztrátu pracovní síly. Způsobené hlavně válkou. Navíc probíhalo na různých panstvích různé. Pořád ještě se vedou debaty mezi historiky, jak je vůbec možné, že se většinově nekatolická země stala prakticky plně katolickou během relativně krátké doby (a hypotézy by vás asi nepotěšily). A pokud jde o elity: koho vlastně pokládáte za elitu? Ona třeba analýza vzdělávací politiky Jednoty bratrské (a nekatolíků obecně) nevyznívá zrovna v jejich prospěch. Jejich reakce na jezuitský řád byly dost vlažné a hlavně měly zpoždění, takže mnozí mladí čeští šlechtici konvertovali ke katolictví už během vlády Rudolfa II., protože jim připadalo atraktivnější. A nakonec to stejně vypadá tak, že ty nekatolické elity reprezentuje jen Komenský, případně Skála ze Zhoře. Na nikoho jiného si většina Čechů ani nevzpomene.
možná jo, možná ne
co je jisté že musel odejít
a takovou dobu může za rozkvět označovat jenom hlupák
Tři věci: Komenský také není kdovíjaký vzor tolerance. Protestantské státy kdovíjakou tolerancí vůči jimým konfesím netrpěly. Je iluzorní myslet si, že to nebyla doba rozkvětu, minimálně po skončení třicetileté války se postavení obyvatel země zlepšovalo. No a za třetí, pokud jde o literaturu, tak tam to nebylo moc slavné ani před Bílou Horou. Takže není moc co srovnávat. Většina textů je náboženské povahy, předbělohorské nekatolické prostředí nic jiného nepodporovalo stejně jako to pobělohorské katolické. Jedinou výjimkou je nečekaný rozvoj a produkce gramatik češtiny. Kterých vyšlo v "době temna" pomalu víc než na začátku 19. století. Pro koho asi?
Moc nerozumím. Skutečnost, že v době stavovského povstání nikdo nebojoval za národ, ale za náboženství, neznamená, že důsledek nemohl být národnostní katastrofou. Stejně tak fakt, že konfiskacemi byla postižena česká i německá šlechta, neznamená, že nepokročilo poněmčení šlechtického stavu. Čechům se zkonfiskovaný majetek nerozdával. A nejde jen o šlechtu, ale i o masovou emigraci inteligence. Nakonec čeština přežívala jen díky venkovu. To je málo?
Největší konfiskace postihla Čecha, který svůj majetek získal právě konfiskacemi majetku jiných převážně českých šlechticů. A čeština nepřežívala díky venkovu.
1
Sledujících
2
Sleduje
1
Sledujících
2
Sleduje
Komunismus je zcela jiná stránka, obsah článku popisuje charakterý lidí a jejich konání bezprostředně po válce. I kdyby to chtěl někdo sebevíc, komunismu to připsat nelze.
11 odpovědí
9
Sledujících
0
Sleduje
9
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Trochu si to nastuduj. A nepleť si utopický komunismus idealistů počátku 19. století s tím zvěrstvem, co tu existuje tak od Marxe.
1 odpověď