Asi je to možné, že jsme před listopadem nemohli, já to zažil jen pár let v dětství a to jsem nemohl spoustu věcí takjakotak - třeba mít řidičák 🙂, neboť mi bylo 6let. Dnes ale zažívam omezení také, - třeba že na to, co bych si přál, neseženu peníze. Dřív asi člověk zas nevěděl zda sežene povolení. A ty peníze asi taky. Zkratka vždy můžeme jen to, co nám okolnosti dovolí. A ano, ty okolnosti jsou dnes jiné. Třeba, že si muže vybrat z více politických stran. Vtip je v tom, že člověk neví, co mu okolnosti kdy dovolí. Hodně štěstí v té politice, Davide!
Taky jsem to zažil jen pár let, vlastně prakticky stejně 🙂 taky na spoustu věcí nemám peníze, ale vnímám to tak, že jsem o tom do značné míry rozhodl sám, tím že dělám v nezisku, a už to je velký rozdíl. Současně platí, že je spousta lidí, kteří dělají od nevidím do nevidím, nebo se od rána do noci starají o děti a taky nemají na všechno peníze, i když dělají všechno proto, aby měli. Ne že bych měl nějaký kouzelný proutek, ale tahle okolnost je jedna z těch, kvůli kterým jdu do politiky. Sečteno a podtrženo: dnes si ty okolnosti, které mnohdy nedovolí, určujeme hlavně sami, tak pojďme na to 😉 Díky za přání, budu dělat všechno proto, abych nebyl ostudou sobě nebo svým nejbližším a aby to celé bylo k užitku, pokud možno nám všem, ale hlavně těm, co nejvíce strádají. Pěkný den, Ondro.
Ahoj Davide.
Opět jsem rád, že přinášíš téma, co mi zajímá a o němž poslední dobou často přemýšlím. Především o tom, zda slovem ‘svoboda’ neoznačujeme bezděčně něco jiného, než co ‘opravdu’ znamená. Podle mě jde o ‘tvůrčí vnitřní prostor’ každého z nás, který je ale nutně omezován prostorem vnějším (ať už zákony, konvencemi, fyzikálními silami…). Ten vnitřní prostor (tu opravdovou svobodu) nelze vytvořit tím, že odstraníme vnější omezení (staneme se opravdu svobodnějšími, když zrušíme gravitaci? 🙂). Lze říci, že dnešní člověk, který realizuje svou svobodu tak, že sežene peníze a odletí na víkend do Kalifornie, realizuje větší svobodu než člověk, co se před listopadem rozhodl vydávat samizdat?
Dnes, ve chvíli, kdy na mě vyskočil tvůj článek, jsem si mimochodem zrovna pouštěl novou píseň od Lady Šimíčkové - Něco ke čtení:
‘Nad prázdným sešitem
Nevím kudy se dát
Ze svého vězení
Je podzim devětaosmdesát
A nic se nemění’
Hezky den!
Ahoj Ondro, díky za tradičně podnětný koment. Já si myslím, že to hlavní, co se v devětaosmdesátém změnilo, je, že teď můžeme být tou změnou my. Jasně, když ustrneme v tom, že můžeme někam vyletět, nebo zarobit velkou škváru a stejně budeme semletí celou tou honbou, tak to moc jako svoboda nevypadá, ale my jsme ti, kdo to teď může měnit. My jsme ti, kteří můžeme do té veřejné debaty beze strachu o vlastní existenci vstupovat; my jsme ti, co můžeme udávat agendu a směr; my jsme ti, co mohou utvářet politiku. A to je obrovská změna.
Přijde mi tristní, že u nás jsou sotva promile politicky aktivních lidí. Jasně každý na to není, ale už kdyby to byla procenta, je to desetkrát víc. To je další z dědictví toho, co jsme tu měli před listopadem - stát a strana jsou pořád sprostá slova a nepřátelé. Špatně, tak se nikam nedostaneme. Stát už je náš a stran je tu spoustu, jenom si vybrat. A kdo si nevybere, může se pokusit o vlastní projekt. Jasně, žere to energii, čas a prachy, ale ta investice za to stojí. Navíc žijeme stran politických kampaní a občanské participace v docela zlatém věku. Dnes už nepotřebují kandidáti miliony či spíš desítky milionů na billboardy, kvůli kterým se zavážou podnikatelům a pak jim budou muset jít na ruku. S nástupem internetu kampaně řádově zlevnili. To je obrovská výzva pro nás pro všechny, pojďme se jí chytit.
Já jsem se rozhodl do toho praštit. Už druhým dnem jsem registrovaným příznivcem Pirátů a za půl roku vstoupím do strany. Nevím, co to se mnou udělá, čím budu přínosem, ale i kdyby to na něčem krachlo, ta politická aktivita je sama hodnotou.
Děkuji, pane Němečku za článek, který ve mne probudil otázky, které jsem si kladl kdysi dříve, když jsem o tom principu volby us prezidenta slyšel prvně před pár lety. Asi by nebylo složité pro někoho, kdo do toho volebního systému vidí a vyzná se v základní kombinatorice, vyčíslit, kolik nejvíce procent hlasů může obdržet prohrávající kandidát. Jestli dobře odhaduji, existuje teoretická situace, kdy prohravajici kandidát prohraje v polovině států o jeden hlas a v ostatních státech vyhraje stoprocentní podporou a přesto prohraje? Kolik procent v takovém případě obdržel prohravajici? Odhaduji 75%? Pokud ano, přijde mi absurdní, že se takový volební systém vydává za demokratický. Nebo spíše za spravedlivý! Asi by šel vylepšit, ale do toho mi vlastně nic není. Poslední dobou si ale často kladu otázku, v čem je lepší demokracie redukovaná na chození k volbám a vyprázdněná od veřejné diskuze, než jiné státní zřízení. A nevím. Hezký den vám přeji!
Pěkný den, pane Chvojko, možná už bychom si mohli tykat 🙂 Pozorní a přemýšliví čtenáři jako vy jsou pro mě vždycky vzpruhou. Přesně o tomhle vyčíslení jsem přemýšlel kdysi na studiích a dospěl jsem k závěru, že celý ten systém padne nejpozději ve chvíli, kdy bude celková převaha prohrávajícího tak velká, že už to prostě nepůjde přehlížet. V roce 2016 to byli 3 miliony, což ale dělalo s ohledem na počet odevzdaných hlasů jen něco přes dvě procenta. I tak to vzbudilo celkem ohlas. Těžko říct, kolik by byla kritická hranice, pět, deset procent? Snad se to nedozvíme v těchto volbách a Kamala Harris vyhraje nejen na celkový počet hlasů, ale i na volitele. Myslím, že i ta vyprázdněná demokracie, byť je to jenom slupka, je lepší než nedemokratická zřízení, dokud jsou volby svobodné a férové. Spíš bez té diskuse takovými dlouho nezůstanou. Mějte se moc fajn, přeji nám všem pěkný večer a probuzení do rána s první americkou prezidentkou.
Jestli se jedná o Libinu na Šumpersku tak bych volil
Brno - Vyškov 57,- tarif JMK Poseidon
Nezamyslice - Libina 116,- IDSOK přes Šternberk a lze ještě ušetřit cca 10kc při výběru zóny 710 místo 71
Celkem 173,- dospělý, dítě bude cca polovina, tedy 3x 86=259,-
Jsem na max 432,- a 270 minut platnost takže se na to pak dá jet za hodinu po obědě zpět anebo po cestě skočit třeba ještě na orloj.
Pokud tam jedete na víc hodin ale vracíte se v ten samý den, tak je skupinová víkendová pro OL kraj vyjde 329 a platí celý den pro 2 dospělé a tři děti.
Pěkný den, právě, když nejedete jenom "skočit na orloj", nebo se nevracíte ten samý den, tak si celkově moc nepomůžete. Skupinová víkendová JMK+OK by byla řešením, kdyby neplatila jenom vybraný jeden den. Pro cestu v pátek tam a v neděli zpět vyjde ještě dráž než klasika. Jinak věřím, že když se člověk pohrabe v jízdenkách IDS, tak se dostane o pár desítek korun - v povedených případech třeba i nějakou tu stovku - níž, ale to už děláme vlastně jakousi detektivní činnost, abychom se vyhli pálkám od ČD. Každopádně díky za tip a taky za váš čas s mým textem a podnětný komentář, přeji pěkný víkend.
Díky za článek, pane Němečku. Mně vždy dopálí argumentování právem na sebeobranu bez jakékoli debaty o tom, co je sebeobrana, co je útok a co je pomsta. Když občas sleduji rozbory běžných pouličních rvaček, často se tam rozebírá, co lze ještě považovat za sebeobranu a co už je přes čáru a co je tak jako reakce nepřijatelné. Pro teoretiky pouličních rvaček jsou to zřejmě podstatné otázky. V otázkách izraelské reakce na řádění rozběsněných nájezdníků ale tento rozbor postrádám. Správná sebeobrana měla nastat v okamžiku útoku. Je ale to, co probíhá teď, ještě sebeobrana? Možná ano, ale nepřijde mi to vůbec samozřejmé a postrádám diskuzi na toto téma.
Pěkný den, díky, taky postrádám jakoukoliv diskusi. Sklouzli jsme k pozici, že je přece jasné na čí stranu se bez debat postavit a kdo se snaží diskutovat, nebo snad ukazovat, že je konflikt mnohem složitější, než se naše čelní reprezentace tváří, je hned za užitečného idiota nebo neúspěšného hysterika. Radši se nechám takto častovat, než abych umlčoval své svědomí. Díky za vaši podporu a tradičně podnětný komentář, přeji pěkné dny.
Podporovatelé vraždících zrůd, které si říkají "palestinci" pořád zkouší to svoje lhaní, kdyby tomu někdo ještě naletěl. Předstírají, že nevědí, co to je radikalismus. Po tři čtvrtě století palestinského vraždění a zvěrstev páchaných po celém světě je spíše nepochopitelné, že Izraelci ještě projevují tolik trpělivosti a pořád těm zrůdám zajišťují všechny základní životní potřeby a pořád se tváří, že jsou mezi nimi nějací ti "nevinní civilisté" a že vraždění s cílem vyhlazení jejich národa má na svědomí jenom jakýsi Hamás, zatímco ty dětičky vyřvávájící "smrt židům" je třeba chránit a opečovávat, dokud nevyrostou tak, aby mohly dělat to jediné, co se v životě učí - vraždit.
Radikální postup Izraele by vypadal hodně jinak.
Pěkný den, obávám se, že vraždit je učí především předchozí zabíjení jejich blízkých, tak jako na druhé straně. Tenhle nekonečný kolotoč odplaty jen urychluje, když na radikální útok přijde radikální odpověď, která zplodí kvanta budoucích radikálů a pořád dokola. Ano, nevím, jak ten kolotoč zastavit, ale natolik jsem fyzikálně zdatný, abych věděl, že přidávání otáček kolotoč nebrzdí. Stejně tak jako řeči o vraždících zrůdách od plenek. Díky za váš čas nad textem, přeji pěkné dny.
Tento komentář byl smazán uživatelem.
Pěkný den, stejně tak jako nevěřím výkladu, že Palestina je černá a Izrael bílý, nevěřím ani, že je tomu naopak. Tyhle rychlé soudy a zjednodušení nás nikam nedostávají, ať už jsou podnikány z jedné, nebo druhé strany. Děkuji za váš čas nad textem, přeji pěkné dny.
Islám je zrůdná ideologie a obyvatelstvo Gazy je touto ideologií nakaženo víc, než kdysi Němci nacismem... Proti zrůdným ideologiím jako nacismus nebo islám se nedá bojovat humanitou a vstřícností - radikálové totiž slušnost, vstřícnost či soucit vnímají jako slabost - sami totiž nevěřící nepovažují za lidi a soucitu s nimi nejsou schopni. Žádná válka se nedá vést v rukavičkách, bez civilních obětí a bez utrpení civilistů - žádná... Za každou jednotlivou oběť konfliktu může agresor a tím je Hamas podporované většinou obyvatel Gazy - vše ostatní je irelevantní... Pakliže většina obyvatel nějakého státu nebo enklávy podporuje vraždění žen a dětí, je naprosto nepatřičné řešit jakým následkům kvůli tomu vlastní vinou čelí...
Pěkný den, zhoubný není Islám, ale náboženský radikalismus, a to náboženský radikalismus všech značek. Konflikt počítal oběti už dávno předtím, než Hamás ovládl Gazu, a útok z října nevyrostl na zelené louce - tenhle postřeh je všechno možné, jen ne irelevantní. Jak jste dospěl k názoru, že většina obyvatel Gazy podporuje vraždění žen a dětí? Díky za váš čas nad textem a za komentář, přeji pěkné dny.
Jsou v tom samozřejmě namoceny asi jako kdysi obyčejný Nemci takže skoro nijak, ale to nebude nikoho zajimat přednost má prostě likvidace nebezpečí, které Hamas který je reprezentuje představuje.
Pěkný den, jenže tady k žádné likvidaci nebezpečí nedochází. Čím více civilního obyvatelstva v Gaze padne, tím větší bude následná radikalizace a potenciál dalších útoků na Izrael. Tady neexistuje útok, který by zastavil útoky. Útok, byť reakční či preventivní nebo jak si ho pojmenujeme, je jenom další z řady útoků, který vyvolá násilnou reakci druhé strany. Nemám žádný kouzelný proutek, ostatně jako nikdo, ale čím více bude jedna nebo druhá strana páchat zvěrstva na civilním obyvatelstvu, tím více bude ukončení násilí v nedohlednu. Tady nejsme v příběhu, který začal v říjnu nechutným útokem Hamásu, ale v příběhu, který za 75 let dospěl až k němu. Jádrem konfliktu i jeho nejvýkonnějším motorem je radikalismus, takže radikální reakce jenom zvyšuje otáčky. Díky za váš čas nad textem a za komentáře, přeji pěkné dny.
Je v pořádku, že toto téma budí velmi protichůdné emoce. Ale zcela bez emocí nutno konstatovat, že nechutný teroristický akt vzal Hamásu právo na existenci. S tím nelze polemizovat. A podobné výzvy jaké se vydávají v poslední době jen dávají Hamásu prostor k přežití, protože si před sebe zase staví civilisty a náš soucit. A takhle to prostě dál nemůže být.
Pěkný den, obávám se, že v izraelsko-palestinském konfliktu neexistují žádná konstatování bez emocí, a konstatování, že je potřeba zničit Hamás za každou cenu, patří k těm s největším emočním nábojem. Pokud bude izraelská vláda nadále postupovat proti Hamásu metodou, "když se kácí les, lítají třísky", může být výstupem těžko něco jiného než genocida, pokud ono zničení Hamásu bude rozšířené na celou Gazu, nebo obrovská vlna nenávisti a radikalizace přeživších. I kdybychom odhlédli od morálních hledisek k čistě pragmatickým, ani jeden z těchto výstupů neudělá z Blízkého východu bezpečnější místo pro život. Děkuji za váš čas nad textem a za podnětný komentář, přeji pěkné dny.
Pane Němečku, kde přesně v té výzvě se píše, že "Signatáři v textu nezpochybňují odsouzení útoku Hamásu na izraelské civilisty ani právo Izraele na legitimní obranu" ?
Pěkný den, v tomto odstavci: "Útok Hamásu proti izraelským civilistům odsoudily všechny státy EU, podpořily právo Izraele na legitimní obranu, ale také vyjádřily znepokojení nad humanitární krizí v Gaze. Česká vláda přesto bezvýhradně podporuje současnou izraelskou vládu bez ohledu na humanitární katastrofu, a to jak na mezinárodních fórech a v Izraeli, tak i svou komunikací v České republice. Nerozumíme tomu." Tuhle pasáž chápu právě tak, že "signatáři v textu nezpochybňují odsouzení útoku Hamásu na izraelské civilisty ani právo Izraele na legitimní obranu", ale že současně očekávají "znepokojení nad humanitární krizí v Gaze" jakého jsme svědky u jiných států EU, nikoliv bezvýhradnou podporu izraelské vojenské odezvy bez ohledu na oběti mezi civilním obyvatelstvem. Díky za váš čas nad textem a za dotaz, přeji pěkné dny.
Pěkný den, obávám se, že morální bída nás všech. Pokud bychom to stavěli tak, že tady máme na jedné straně morální bídu a na druhé morální uvědomělost, bylo by to jednak alibistické a pokrytecké, jednak hloubící další příkopy. Myslím, že to je další věc, ze které těží zmínění pánové. Když rozbíjíme společnost na my a oni, tak se jim v tom náramně plave a stupňuje společenské napětí, ze kterého vyrůstají. Začneme-li vnímat společenské problémy jako společný úkol a ne nešvary na té druhé straně, vezmeme jim vítr z plachet a snad i budeme směřovat k nějakému skutečnému řešení, ne ke zřízení nového panství. Dokud se budeme motat v tom, že opanování neuvidí jiné řešení, než přebrat vládu a panovat, protože se prostě panuje, jsme ve slepé uličce. Věřím, že se dá žít i bez panování jedněch nad druhými - doma i ve společnosti. Díky za váš čas a zamyšlení, přeji pěkné dny.
Co se stalo? Lidi už prostě mají dost levicackych woke liberalu, netolerantnich agresivních pokrytcu, kteří neustale poucuji, manipuluji, podvádí, lžou pohrdaji lidmi.... to se stalo, přesně to.
Pěkný den, v tom případě si lidi počínají dost kontraproduktivně, protože "netolerantní agresivní pokrytci, kteří neustále poučují, manipulují, podvádí, lžou a pohrdají lidmi" jsou i tihle zmínění, u kterých hledají útočiště. A pokud se chceme utěšit, že to nejsou aspoň woke liberálové, tak s tím daleko nedojdeme. Tenhle ochranný štítek je tam nalepený především proto, aby odvedl pozornost, vzbudil automaticky strach z bortícího se světa a chrání především ony tři zmíněné a další pokrytce, kteří si tu hrají na záchranáře, ale jde jim především o moc a vlastní záchranu. Díky za váš zájem o text a za komentář, přeji pěkné dny.
Nechci obtěžovat svými moudry, ale poukážu na to, že "jen Ježíš je cesta", není egocentrická představa...
nikdy neuhasíme.
Proto mohl říct já jsem cesta, pravda a život,.... Tak proč k NĚMU nejít ???
Pěkný den, právě jste tady popsal jednu z forem křesťanského světonázoru. Já vám ji neberu, ale pokud budeme mít za to, že tohle je danost, tak je to egocentrismus. Vlastně tím tvrdíme, že se svět odehrává tak, jak jsme uvěřili, a že lidi, kteří věří něčemu jinému, jsou na omylu. Vlastně tím říkáme, že tohle naše je ta pravda a všechno od toho odvíjíme. Vlastně tím ze sebe děláme arbitry toho, co je pravda, a cítíme se k tomu být oprávněni, protože jenom citujeme Knihu knih. To je za mě egocentrismus. Takových Knih je totiž spousta a každá tohle neříká. Nehledě na to, že i v rámci křesťanství máme každý tu představu individualizovanou. Děkuji za váš komentář, mějte se fajn.
Kráčejte směle za Ježíšem, ale netvrďte ostatním, že jiná cesta není. Každý si tu svou cestu volíme s nejlepším vědomím a svědomím a někdy kráčíme vedle sebe a ani o tom nevíme. Třeba proto, že se víc oháníme symboly a jmény, než se zajímáme o to, jaký člověk jde vedle nás. Pěkné dny.
Já bych známky taky zrušil, to ano, ale nezaváděl bych na to konto slovní hodnocení. Každý rok by dítě dostalo jen osvědčení o absolvování příslušného ročníku.
A on ten předěl mezi 1. a 2. stupněm je umělý, přece se nedomníváte, že všem dětem se o prázdninách mezi 5. a 6. třídou něco v hlavě přepne a je z něj jiný člověk, Je to pozvolné a navíc u každého dítěte jiné, stejně jako nástup puberty.
No, víte, je to asi už jedno, protože do 10-15 let bude děti učit umělá inteligence, individuálně doma, a školy jak je známe teď, odejdou na smetiště dějin. Hezký den
Jasně, že děti za dva měsíce nedospějí, ale mezi střetem se známkami je ten rozdíl pět let - buď v šesti, nebo v jedenácti. To si myslím, že už je dost. Dokážu si představit i variantu, že na druhém stupni bychom opustili i to závěrečné slovní hodnocení, to je zajímavý nápad.
Jinak s tou umělou inteligencí jsem sám zvědavý, jak se to bude vyvíjet. Nejenom na školách. Pěkný den i vám.
Vy chcete po škole hodnocení starostí vašeho dítěte? Nezlobte se, ale nemyslíte si třeba náhodou, že starosti svého dítěte byste měla znát především vy jako rodič? Potažmo tedy i ty znalosti, pokud se doma aspoň občas připravujete...
Pěkný den, za mě to není o tom chtít po škole, aby přebírala rodičovskou funkci, ale o tom, abychom se společnými silami starali. Pokud by se do toho škola nechtěla zapojit, tak to tam naše děti nemusejí chodit. A pokud se do toho zapojuje, což ani nejde jinak, když tam tráví děti takový kus života, tak je fajn, když se zapojuje se zájmem a dokáže k tomu říct víc než 1, 2, 3, 4, 5. Konečně moje rodičovská starost se realizuje výrazně líp na pozadí slovního popisu toho, co se dělo, než na základě známek. Díky za váš komentář a za čas strávený nad textem, přeji pěkné letní dny.
Je to pěkná nic neříkající blbost. Kdybyste někdy nějaké slovní hodnocení četla, tak to zjistíte. Jsou to zas jen obecné kecy, hlavně aby z toho někdo náhodou neměl trauma. I ten největší flákač tam nebude mít napsáno, že se flákání a nic nedělá, protože by tím učitel hluboce urazil ambiciózní rodiče, kteří si myslí, že jsou nejchytřejší na celém světě. Přitom neumí napsat kloudnou souvislou větu bez chyb.
Pěkný den, mám diametrálně rozdílnou zkušenost. Kecy mnohem konkrétnější než to, co se má skrývat za známkami, dcera spíš hrne, než že by se chtěla flákat. Díky za váš komentář a čas strávený nad textem, přeji pěkné letní dny.
2
Sledujících
0
Sleduje
2
Sledujících
0
Sleduje
Ty mantinely jsou tady stále, ať už za komunistů nebo kapitalistů. Dřív se nedalo cestovat a nikdo extra se neodlišoval, dnes ty možnosti jsou a zkrátka příjmové nůžky se ve společnosti rozevírají a není to jen něčí neschopností a něčí schopností. Je to i o klientelismu, korupci, o tom, že kdo má, chce víc a může mít víc, neboť investovaná koruna dělá další. No to by asi tak stačilo. 😄
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Pěkný den, díky za váš čas nad mým textem a za podnětný koment. Souhlasí s tím, že mantinely jsou tu stále, jen jiné, ale zásadní rozdíl vidím v tom, že tyhle mantinely, narozdíl od mantinelů diktatur, nejsou neměnné. Akorát to chce si nestýskat někde u piva nebo jinde v pozadí, ale vzít politiku za svou. Nemám lepší odpověď na prolamování mantinelů než aktivní občanskou společnost, kde se lidé nezdráhají být politicky aktivní. Čím víc pasivity, tím víc mantinelů. Tož pojďme být aktivní. Že přitom narazíme na mantinely? No jasně, ale pořád je nepoměrně větší šance je rozkývat a aspoň místy bořit v tom společenském uspořádání, které tu máme teď, než v tom, které jsme tu měli před 89. Ještě jednou díky a přeji dostatek chuti ke společenským aktivitám a pěkný zbytek dne.