Jen na okraj: Autor uvádí odvody 16 tis. za měsíc, nikoliv za rok. A pokud bude ajťák OSVČ uplatňovat výdajový paušál 60%, zaplatí při fakturaci 160 000,- měsíčně ročně na dani z příjmu a odvodech cca 260 000,- , tj. cca 22 000,- měsíčně. Podotýkám, že výpočet není přesný, ale jsem OSVČ a dokážu to celkem odhadnout. Paušální daň se v případě uplatnění výdajového paušálu nedá využít. K tomu jako plátce DPH (pokud je, já jsem) odvedete státu dalších cca 400 000,- mínus odpočty DPH, ale těch není tak moc, pokud si zrovna třeba nekupujete auto pro podnikání (při prodeji auta ovšem musíte DPH ze zbytkové hodnoty znovu odvést).
Ano, vypadá to celkem výhodně. Na druhou stranu, pokud je to tak výhodné, proč se jako OSVČ neživí více lidí? Asi v tom bude nějaký háček. Třeba nejistota, 100% odpovědnost za sebe a za svoje podnikání, nižší předpokládaná penze, a tedy nutnost plánovat a investovat do budoucnosti atd. Takže potom lidi, kteří nechtějí ochutnat tyto kyselé hrozny jako pravděpodobně pan Jaroslav Krpata (rovněž odpovídal na stejný komentář), mluví o OSVČ jako o zlodějích, což, kdyby to bylo adresné a kdyby to dotyčnému stálo za více než za úsměv, by byl důvod k trestnímu oznámení. Není zlodějem ten, kdo dodržuje zákony, ať se tyto zákony komukoliv nelíbí.
Mimochodem, pracoval jsem dříve jako zaměstnanec pro mezinárodní korporaci, peníze jsem měl zhruba stejné, služební auto + vyšší sociální pojištění a další benefity. Za to jsem platil cenu dodržování korporátní politiky, na což jsem po určité době přestal mít žaludek.
Limit pro DPH se posunul na 2 miliony obratu za rok, to ajťák co fakturuje 160 tisíc měsíčně nepřesáhne, tedy státu nic na DPH neodvede.
Je nesmysl, že by OSVČ odvedla jen 16 tis. na daních a odvodech za rok, když paušální daň je 7498,- Kč/měsíc (sociální 4430,- Kč, zdravotní 2.968,- Kč a daň 100,- Kč), tj. OSVČ odvede minimálně 89976,- Kč (platí pro příjem do 1 mil./rok). S příjem do 1,5 mil je paušální daň 16745,- Kč/měsíc a při příjmu do 2 mil. pak 27139,- Kč/měsíc.
A minimální odvod sociálního a zdravotního pojištění platí OSVČ bez ohledu na to, jestli má či nemá potřebný zisk.
Vy fakt neumíte číst lidi, tam je napsáno 16 tisíc MĚSÍČNĚ (při fakturování 160 tisíc měsíčně = tzn roční příjem nad 1,5 milionu)
Oproti tomu za zaměstnance je měsíční odvod 60 tisíc+, při stejných nákladech pro zaměstnavatele.
Nemám problém s tím nevlastnit, mám problém s tím vyhazovaz peníze z okna a dát je někomu jinému.... Za 2 roky v pronajatém bytě jsem zaplatil majitelovi přes půl milionu korun... to mi jako vystřízlivění a touha jít do vlastního stačilo
půl milionu bylo včetně záloh za energie? a i kdyby ne, kolik z toho musel majitel poslat správě domu a na fond oprav ? a z toho zbytku měl majitel zaplatit daň z příjmu 15% .... takže jemu určitě nezůstalo na účtu půl milionu ....
Postavili dětské hřiště. Jaká drzost. Na to přeci nikdo soudný povolení nemůže vydat. Co si mysleli?
Problém je, že každý obchodní dům má mít nějaké množství parkovacích stání. To u tohoto objektu zbudovali už za komunismu na střeše .... a když se povolovala rekonstrukce, parkoviště na střeše zůstalo, protože tam podle legislativy být musí (a jinde ho tady v centru asi už neuděláte).... a vy si nemůžete jen tak vzpomenout, že tam chcete dětské hřiště a parkoviště zrušit (když to je podmínkou k existenci toho obchoďáku jako takového)
No to není tak úplně pravda protože někdo za ty peníze akcie nakoupil ale už je za ty peníze neprodá 🙂 nebo alespoň ne teď.
Za ty peníze se koupili jen zlomková procenta objemu těch akcií. Většina lidí ty akcie koupila dřív za výrazně nižší cenu (nebo někdo je má od založení firmy “zdarma”) a jen si ti dotyční škrtli kus zhodnocení ….
Jak je uvedeno v ekonomických učebnicích, peníze se nemohou ztratit, protože jsou oběživo. Mohou se pouze přemístit, - obíhat. A to jak formou obchodních transakcí, krádeží, nebo darů. Ale buďme klidní - peníze nezmizí. Vždy u někoho zůstanou, komu udělají radost. Protože jak říkal již Woody Alan. Je lépe být bohatým, než chudým. A to především z finančních důvodů.
Problém je vůbec tvrzení, že “zmizeli peníze”.
Žádné peníze nezmizeli, protože nikdy neexistovali. Hodnota akcií nejsou peníze.
Ale novináři raději napíšou žhavý titulek, co není fakticky správně; než aby psali nudnou pravdu.
A vsechno znarodnit! Boze, kam jsi to dal dusi? Naopak by se mel uzakonit nadstandard a nasobne zvysit spoluucast!
Jsem zaměstnaný, manželka taky. Z výdělku nám stát odebere 6000 korun měsíčně každému. Přesto musí manželka platit 1000 korun v hotovosti za preventivní prohlídku u gynekologa (kam se musí chodit pravidelně po 6 měsících jinak ji vyřadí z evidence), protože v Praze prostě gynekolog co tohle nechce v podstatě neexistuje. A to tento doktor má normálně smlouvu s pojišťovnou. Když už nás stát obírá o peníze pojištěním, tak k tomu musí zajistit ty služby aspoň v základní úrovni bez dalšího placení. A to ani nemluvím o tom, co chce dneska zubař za jakýkoliv úkon.
Pro samou starostlivost pak ale nějak zapomněl na děti, že.
určitě nechci toho člověka nijak hájit, jen se mi nelíbí zkreslující výklad některých lidí ohledně státních peněz, co vidí jen "nepracuje, dvě děti co nechodí do školy = bere 43k čistého sociální dávky" ; a opomenou tu část o "ošetřování zdravotně postižené sestry" (což vyžaduje posudek lékaře co jen tak neobejdete)
Na dohodáře a zaměstnavatele bič, na Roma, který nikdy nepracoval, má dvě děti a přesto bere 43 000,- čistého sociálně solidární úsměv.
Tak bylo by fajn si přečíst celý ten článek, třeba to, že bere dost peněž na zdravotně postiženou sestru, o kterou se prý stará (tedy asi sestra má plný invalidní důchod + on ošetřovné ?) .... což není úplně typický příklad romské rodiny co žije ze sociálních dávek
kolik takových rodin v Čechách je? oproti tomu, kolik lidí pracuje na řetězené dohody ? pár desítek tisíc ? stovky tisíc lidí ?
Náplava do Prahy se rozhodla zničit co jde. Jinak si nedovedu ty zhůvěřilosti v centru před památkově chránénou budovou vysvětlit. Vládnou divelopři v sepětí s ODS. Peníze ODS nikdy nesmrděly.
Ignorujete legitimní poptávku veřejnosti, že v chtějí, aby se v Praze STAVĚLO !! aby lidi měli kde bydlet! ne aby tu z toho byl skanzen
Zástavba nad kolejištěm, proč ne, ale jedině po územní studií! Ale ta pergola je totální úlet. Zničíme oceňovanou plně funknční brutalistní stavbu (navíc po rekonstrukci je zde i poměrně příjemné prostředí), přijdeme o velké parkoviště na střeše, vyhodíme 2 mld (za to by se dalo třeba úplně v pohodě postavit 500 bytů) a ještě tam v zimě budeme mrznout - to je super vize!
Dnes v jiném článku tu bylo, že SKANSKA staví na kraji Prahy, skoro na zelené louce, 100 bytů za 1 miliardu nákladů, teda za 2 miliardy stěží postavíte v Praze 200 bytů, rozhodně ne 500
"Část mladých Čechů by přivítala, kdyby firmy zajistily rovné odměňování"
.
Co je tím rovným odměňováním míněno? Aby lempl musel dostávat to samé, co dostává zdatný a šikovný ?
No co já vím, tak to předně znamená, že odměna je transparentní a pro lidi co odvedou stejnou práci aby byla stejná. Aby odměna za práci nebyla tajná a rozdílná podle sympatií šéfa (kdy sympatie vůbec nemusí souviset s pracovním výkonem)
Anebo profesůrek s neziskovkou, který umí legálně přetahovat státní (tj. společné) peníze do své neziskovky pro Barmské ženy a následně ulívat miliony v kampeličkách.
Jenže profesůrek s neziskovkou vytáhne ze státu ročně maximálně stovky tisíc (a pak má někde uložený jednotky milionů), agrobaron vytáhne ze státu ročně stovky milionů ne-li několik miliard a pak si za to koupí zámek ve Francii
A od čeho je tam stavební úřad ? Stavební úřad posuzuje, zda projekt odpovídá zákonným požadavkům, územní plánu atd. Vůbec to neměli povolit, pokud to bylo špatně.
Zákon jasně říká kdo za co odpovídá. Je celkem jasně dáno, že úřad nemá po projektantovi kontrolovat každý výpočet; naopak úřad má zkontrolovat že projektant výpočet provedl a podepsal se pod něj ve smyslu : je vyhovující dle zákona. Pokud projektant podváděl tak to předně on porušil zákon. Úředník i dle zákonných požadavků na kvalifikaci vůbec tomu výpočtu nemusí rozumět v podstatě (úředníka stavebního úřadu může dělat například právník bez stavebního vzdělání). Naopak projektant musí mít stavební vzdělání, praxi a odbornou zkoušku pro autorizaci.
Za správnost projektu nese odpovědnost projektant, který na to dal svoje autorizační razítko a tím stvrdil jeho správnost. Pokud z nějakého důvodu (nejspíš pod tlakem investora na šetření) zaonačil počet parkovacích míst a navrhl jich tam málo a teď je dům “neprodejný”, pak způsobil škodu a bude ji muset zaplatit (respektive případně jeho pojišťovna - jako autorizovaný projektant musí byt povinně pojištěný)
Vůbec netuším, proč mi toto popisujete, jako bych psal něco jiného. Všechny odvody ale platí zaměstnavatel, nikoliv zaměstnanec, ať to nazvete, jak chcete.
ale zaměstnavatel ty peníze co odvede získá jedině díky odvedené práci svého zaměstnance (jinak by byl dost mizerný podnikatel, kdyby zaměstnával lidi co neodvádí výdělečnou práci)
16
Sledujících
0
Sleduje
16
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
No, řekněme si otevřeně, že v Itálii ten zákaz ve skutečnosti opravdu neplyne z obavy z ubytování teroristů, ale je výsledkem tlaku hoteliérů na Airbnb a podobné služby.
Nedivím se tomu, ale bylo by fér nazývat věcmi pravými jmény.
3 odpovědi
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
nejen tlaku hoteliérů, ale hlavně místních obyvatel, kterým vadí když se v bytovém domě obden mění turisti například; plus to šponuje cenu bytů v některých lokalitách