Katolická konzerva, kinofil.
Urputnost, s jakou autorky petice ignorují prokázaný fakt, že děti jsou od malička připravené vybudovat si attachement ke všem (!) osobám, které o ně pečují by zřejmě zasloužila samostatný výzkum.
"I want to emphasize that, despite voices to the contrary, looking after babies and young children is no job for a single person."
John Bowlby, A Secure Base, 1988
Platný občanský zákoník dává dětem nad 12 let celkem velkou možnost spolurozhodovat o tom, se kterým z rodičů tráví čas. Pokud ta záležitost skutečně dojde k soudu, je možné, že se protáhne do příštího roku, kdy se (snad konečně) zruší ty trochu matoucí pojmy "výlučná" a "střídavá péče" a oba rodiče budou o děti pečovat trvale i po rozvodu.
A tak jako je (zpravidla) různá kvalita péče a vztahů dětí a rodičů i ve v funkční rodině, bude to různé i po rozvodu.
Jen k tomu titulku... Pokud rodiče nežijí v jednom domě, děti mezi nimi musí vždycky nějakým způsobem "putovat".
I kdyby u každého z nich trávily jen půlden, musí se nějak dostat tam a zase zpátky.. :-)
Aneb jak z anekdotické evidence vyrobit anekdotický článek ukončený tragikomickou diskusí.
Tak bych si jen dovolil připomenout, že nový občanský zákoník umožňuje aby se rodiče dohodli na společné péči. Není pak upraveno vůbec nic a oba dál o děti pečují v rámci dohody, tak jako během jejich soužití. Není tedy vůbec stanoveno, kde a kolik času mají děti trávit, jak vysoké částky má kdo komu platit, atd. A je potřeba to řešit dohodou obou rodičů, optimálně se zapojením dětí.
Tím tedy padají ty nejčastější námitky proti střídavé péči.
A včil mudrujte :-)
Při diskusi o panelových domech není podle mne možné vynechat bytová družstva, což je IMHO něco dost jiného než SVJ.
Jsem členem obou těchto organizací a myslím, že obojí má výhody a nevýhody.
Ale ta družstva ani panelové domy bych zas tak moc nezatracoval. I když je pravda že bydlím zrovna na tom zajímavějším sídlišti... 🙂
S ohledem na to, že na konci článku je odkaz na zdroj, který popisuje výhody střídavé péče hlavně pro děti mi trochu uniká smysl článku.
Jasně, že když hádají dva rodiče hádají, děti trpí.
A je jasné, že rozchod těch dospělých automaticky nevede k tomu, že ty neshody mezi dospělými zmizí.
Ale z článku (a i ze států, kde mají se sdílenou péčí dlouhodobé zkušenosti) jasně vyplývá, že děti o které pečují oba rodiče mají kvalitnější život.
K tomu bych rád, poznamenal, že Uncanny Valley, má určitý nejnižší bod, kde je odpor proti napodobenině nejvyšší. Ale se rostoucí realističností se ztrácí schopnost vůbec odlišit, že o napodobeninu jde a s tím se pak ztrácí i ten odpor.
Předpokládám, že to platí pro sluchové vjemy stejně jako ty vizuální.
Hodně se to řešilo, při oživování herců v nových Star Wars třeba.
V situaci, kdy všechny čtyři archetypy umí celkem dobře napodobit umělá inteligence jednoho napadá, jak moc je popis pomocí příběhů zadrátovaný v lidské psychice. A zda popisy založené na jiných principech nemohou právě lidskou psychiku pochopit lépe.
Asi jako se okolní svět tak dobře popisuje pomocí matematiky, i když ta rozhodně jeho vlastností není. :-)
Pokud je možná alespoň nějaká domluva mezi oběma rodiči, je možné uvažovat i o tzv. "společné péči". Tedy o tom, že po rozvodu není nic dáno pevně a oba rodiče se spolu musí domlouvat a brát v potaz i názor stále staršího a "rozumnějšího" dítěte.
Střídavá péče je pak spíš nouzové řešení pro páry, které nejsou schopné se domluvit, nebo potřebují mít "pojistku" danou rozsudkem.
České soudy by se zásadně měly řídit názorem dítěte staršího 12ti let.
Katolická konzerva, kinofil.
3
Sledujících
0
Sleduje
Katolická konzerva, kinofil.
3
Sledujících
0
Sleduje
Při zběžném náhledu do diskuse si jeden nemůže nevšimnout, že si tu stěžují hlavně dospělí muži. Technicky tedy určitě ne ta hlavní cílová skupina pohádek.
A komentáře, ve smyslu, že zbytek společnosti snad dělá o vánocích trochu užitečnější věci si radši odpustím. :-)