Ekonomická gramotnost lidí je špatná. Proto i během vysoké inflace cca 40% od roku 2019 si stále berou hypotéky a půjčky s vysokým úrokem a také dochází ke zdražování jen proto, že ty drahé věci své kupce najdou. Hotovost sama o sobě této gramotnosti pomáhá, jelikož se při transakci sahá na něco hmotného. Není to jen číslo na obrazovce. Je až vtipné, kolik lidí si neuvědomuje samotnou podstatu hotovosti a tou je svoboda. Svoboda proti špiclování. Nedávno zde byl COVID, co třeba tresty za nákupy během covidových omezení, kdy měli být prodejny zavřené ? Stále je Vám jedno, že banka ví, že jste si ten rohlík koupil a kde ? Co třeba automatické stržení peněz při porušení zákona např. rychlejší jízdě ? Je možné Vám zablokovat hotovost jednoduchým stiskem na klávesnici ? Tak jednoduché to není, že ? Zde je příběh, který se stal před pár lety - Odkaz . Je to jeden z mnoha příběhů, který zažívá mnoho lidí ať už skrze bankovní či nebankovní společnosti. Nebojte nejsem člověkem z jeskyně, také používám apple pay a různé vychytávky. Je to super služba, ale cash je king. Co se týče rezerv ty vždy v hotovosti ! Investice a jiné prostředky jejíchž ztráta člověka finančně nezruinuje klidně mít umístěné na účtech.
Samozřejmě, že hodně lidí je finančně negramotných. Minimálně je to vidět na chování lidí a bank při snižování úroků. Tedy i přes to, že ČNB snížila svou úrokovou sazbu, banky své úroky drží vysoko a to jednoduše kvůli tomu, že je zde stále poptávka a vydělávají se tím značné peníze. Což znamená, že lidé jsou ochotni platit bance 5% úrok za byt např. na Černém Mostě, kde ve výsledku zaplatí mnohem více peněz než za penthouse v Dubaji. Samozřejmě to je ke gramotnosti lidí. Dále je zde vláda a ČNB, kteří mohou ekonomiku pomocí fiskální a monetární politiky značně ovlivnit. Jako člověk pohybující se v energetice Vám musím říct, že právě nekompetentností vlády dochází k nesmyslnému zdražování a to především kvůli nesmyslné politice, kdy se vláda snaží být papežštější než papež. Všechna doporučení, která EU zasílá nejenom, že přijímá, ale zároveň i nesmyslně zpřísňuje. Chtěl bych zvýraznit slovo doporučení, jelikož se nejedná o nařízení a ČR má možnost jej buď přijmout nebo odmítnout a to je právě práce našich dobře placených politiků. Jako malý příklad z mnohého za co člověk je nucen v energetice platit jsou například emisní povolenky. Samozřejmě, že je to způsob jak dosáhnout omezení produkce emisí v zájmu ekologie, ale toto omezení stejnak zaplatí každý spotřebitel, kterému doma teče např. teplá voda nebo jede topení. Dále Vám musím říct, že kvůli nadměrné byrokracii opět způsobené jak předchozí tak dnešní vládou je nesmyslně těžké podnikat viz. sklenice vody je za 12%DPH a sklenice vody s citronem 21%DPH. Udělejte si o tom svůj obrázek.
Na dovolené v Dubaji jsem takto zachránil dvě děti na nafukovací labuti. Na pláži obrovská cedule zákaz nafukovacích lehátek a rodina naprosto ignorovala. Když je to táhlo na širé moře a plavčíci včetně jejich matky nevěděli co maj dělat vzal jsem si svůj kruh a plaval za nima. Povím Vám, to byla makačka, závod moře vs člověk. Po pocitově opravdu dlouhé době se mi je povedlo doplavat a vrátit zpátky na pláž, kde už mě čekal personál hotelu, aby mě vynadal, že si mám hlídat "své" děti. Mávnul jsem na ně rukou a šel si vysílený lehnout za svou rodinou. Nakonec se mi omluvili a poděkovali za pomoc, kterou plavčíci nezvládli. Rodina dětí také. Nevím, co za nemehla dneska zaměstnávají.
Vážení, jen tak zběhle jsem si udělal obyčejný matematický model. Za předpokladu, že bych jako mladý chtěl založit rodinu koukal bych po bytu v Praze 3+kk a výše - aktuálně na sreality nejnižší nabídka v řádu 6ti milionů. Na hypo je nutné složit min. 10% půjčoval bych si tedy 5.4 mil s aktuálním úrokem 6% na 30 let. Výsledek 32 376,-Kč (nezapočteny náklady na energie, úklid atd.), po 30ti letech celkově zaplaceno 12 255 262,-Kč. Následuje rodinný vůz, dle dat z České spořitelny roční náklad cca 70 tisíc = 5 833,-Kč měsíčně. Následují běžné životní náklady (berte na vědomí, že se počítá pro 3 lidi, tedy 2 dospělé a dítě) - potraviny: 5 tis. oblečení: 4 tis. zdraví + hygiena : 2 tis. Telekomunikace: 2 tis (2x telefon, tv + internet). Volný čas: 4 tis. úspory (krátkodobé 10-20% z mediánu mzdy 1 živitele rodiny) mělo by být 4.8 tis. Celková suma tedy činní odhadem: 25 633,- Kč. S připočtením hypotéky to tedy celkově činní : 58 009,- Kč. Nyní k příjmům. Dle statistického úřadu je průměrná hrubá mzda v Praze 55 039,-Kč ovšem více odpovídající je medián ve výši 46 tis. Daň z příjmu: 46 000 Kč 15% = 6 900 Kč, Sociální pojištění: 46 000 Kč 9% = 4 140 Kč, Zdravotní pojištění: 46 000 Kč * 4,5% = 2 070 Kč. Takže čistá mzda z hrubé mzdy 46 000 Kč by byla přibližně 32 890 Kč. Paní dostane příspěvek 350 tisíc, čerpat bude 3 roky. 350 000 / 36 = 9 722,- Kč. Celkový příjem obou tedy činní 42 612,- Kč
Výsledek tohoto modelu tedy je příjem 42 612,-Kč oproti nákladům 58 009,-Kč výsledkem je záporná hodnota - 15 397,- Kč. A vláda se diví ? Pozn. jedná se o modelovou situaci !
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Vážení učitelé a pedagogové,
pamatujte, že cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly. I v naší rodině řešíme potíže s odbornicí, která má na starosti našeho neposedu v nulté třídě. Paní učitelku jsme informovali, že jedeme společně jako rodina na 14 dní do Afriky na dovolenou. Internetové spojení bude minimální a přístup k počítači či technice žádný, a proto jsme ji slušně poprosili, aby nám před odletem dala veškeré informace k tomu, co si máme připravit a vzít s sebou, aby bylo možné v osnovách pokračovat. Jaké bylo naše překvapení, když nám během cesty přišlo několik úkolů k okopírování stránek z knih uprostřed africké buše. Pokud tuto informaci sdělíte vzdělanému člověku, a on není schopen ji zpracovat, co si o něm můžete myslet?
Po návratu do ČR, hned první den, kdy se náš raubíř vrátil do školy, se objevila zpráva na Bakalářích, že své učitelce během výkladu nevěnoval pozornost a během vycházky kopal do podzimních plodů. To je samozřejmě nutné osobně probrat, a vy se přizpůsobte. Jaké mám jako rodič mít řešení? Mám snad celou hodinu během své pracovní doby stát u lavice s rákoskou a svázat mu nohy, aby nekopal do listí? Buďme realisti. Dítě se bude chovat jako dítě, a myslím, že je to tak správně. Co bychom sami měli za dětství, kdybychom nestavěli bunkry, nestříleli z klacků a neprozkoumávali nepoznané?
Jsou věci, které lze ovlivnit jako rodič a ty, se kterými se musí pedagog poprat sám. Nechtějte po mě, abych dělal vaši práci, protože vy mou také neděláte. Žijeme v 21. století, jste vzdělaní lidé. Pokud to je možné, zkuste takové věci řešit elektronicky, zavolat.