Vietnamská vláda komoušů vytvořila v zemi takové podmínky, že lidé od tudy prchají pryč. Za to si ale můžete sami, vaši dědové vybojovali slavné vítězství nad demokracií a kapitalismem a tak místo aby teď byli na tom jako jihokorejci, pracují za 150 dolarů měsíčně. Vaše chyba. Zajímavé je, že té vaší slavné vládě nevadí, že do té nenáviděné USA postupně odešlo 1,5 mil Vietnamců. Co tam dělají nevim, ale ve fabrikách ani na stavbách určitě nepracují.
Já také dělám do stavebnictví, ale Vietnamce jsem na stavbě za celé roky neviděl.
To, že Vy jste někde chodil s notýskem po stavbě , vás šlechtí, ale tady jsou potřeba spíše ruce dělníka a ten je většinou z Ukrajiny.
Co se děje v Dubaji je mi šumafuk, tam jim tryskají peníze ze země a tak je jasný ,že místní pracovat rukama nemusí, mají na to dělníky hlavně z Indie, Bangladéše a Malajsie. Pochybuji, že tam mají desetitisíce asiatů provozující obchody. Alespoň známí, co tam byli, je tam neviděli.
Opět si pletete pojmy s dojmy. To snad Jihovietnamci měli čekat na to, až je Severovietnamci postřílí nebo zavřou do pracovních táborů? To by byli docela troubové, ne? Němcům v Sudetech bylo taky po válce hej, že? Proč by mělo vietnamské vládě vadit, že je tolik lidí v zahraničí, když sami vládní činitelé posílají své děti studovat na prestižní univerzity, ať už v Kanadě, Spojených státech či Evropě? Víte, že i strýček Ho Chi Minh studoval ve Francii? Pokud nevíte, co Vietnamci v zahraničí dělají, zkuste se podívat do statistik a možná nebudete plodit takové nesmysly na internetu. Jinak k té vaší milované fabrice: do Vietnamu se nově přesunula např. výroba Apple, Lega nebo i jejich vlastní automobilky Vinfast. To je co? To, jak to na stavbě funguje, byste měl vědět a ne tady plkat, že někdo chodí s rukama dozadu. Pokud jsou zde potřeba ruce dělníka, tak by tomu mohla odpovídat poptávka. Trh má sám tu moc určit, po čem je poptávka a po čem ne. Nebo si myslíte, že dnešní generace vám bude makat na stavbě za pár korun?
To, že vás nezajímá, co se děje v Dubaji, je vaše věc, ale slouží to jako krásná analogie toho, co se děje ve světě, a jaksi upozorňuje na to, jak nesmyslný populační příměr jste zde udal. Navíc, pokud obyvatelé vámi vyjmenovaných zemí nejsou Asiaté, i když se jejich země nachází v jižní Asii, tak jim tam asi provozují obchody tučňáci ze severního pólu. Zkuste se známých ještě jednou a pomalu zeptat.
Každá země si musí svoje problémy vyřešit sama, ne že bude vysílat do světa po statisících vlastní obyvatelstvo, které už nedokáže uživit.
Není normální , aby desetimilionová země hostila na svém území 70 tis šmelinářu z druhého konce světa. Další desetitisíce vás jsou v okolních zemích a samozřejmě , že nikdo z nich tam ve fabrikách nebo na stavbách nepracuje, jen zase s něčím obchodují, jestli legální , nebo nelegální s tím si hlavu nelámou.
Do toho miliony Afričanů a Arabů, kteří se válí na dávkách...
Ani jedny Evropa nepotřebuje, naopak!
Opravdu? Vietnamská vláda posílá vládní letadla do všech zemí, aby je ostatní země živily? Vše bez vízových kontrol a s plnou palbou dávek? Páni, kde si mohu zažádat o letenku? Prosím, první třídu! Ne, teď vážně. Pokud jste se nikdy nezabýval problematikou získání víza do Schengenu, tedy Evropy obecně, myslím, že váš názor je tak málo hodnotný, že nemá smysl ho brát vážně. Věřte, že to není tak jednoduché. Předpokládám, že nejste obeznámen ani s jejich prací. Já osobně jsem svého času působil jako stavební dozor při výstavbě OC Forum v Ústí nad Labem. Podle jména si vás nepamatuji, že byste na stavbě byl, takže asi nevíte. Totéž platí pro mnoho RD a různých center včetně metra. Dokonce byste se divil, kolik jich působilo jako svářečů ve Škodovce. Je toho samozřejmě mnohem více, ale na tyto jsem si vzpomněl. Podle vás snad Vietnamci mohou za to, že zde a v Evropě působí vláda, jaká působí? To si snad děláte legraci?
Pokud podle vás není normální poměr obyvatelstva, který jste uvedl, tak to bych se raději vyhnul informacím o poměru Arabů a pracujících migrantů v Dubaji. Přeji pěkný den.
Nedělejte z českých obchodníků neschopné nemakačenky. S Vietnamci v obchodě mám úplně jiné zkušenosti. Osobně jsem 2x zažil, že se jim pronajmul prostor na obchod a první co udělali, tak se nabourali do elektriky (černý odběr), druhý krok byl, že dovezli rostlinky marihuany a začali pěstovat. Obchod byl jen zástěrka. U obou provozů zasahovala policie, ale až tak po roce od nahlášení, takže bylo dost času něco vydělat. Zhruba 2x do měsíce přijel v autě za 2 mega jejich boss, vybral od nich peníze a zboží a byl jsem dokonce svědkem, že když se mu něco nelíbilo, byl na nich schopen i násilí. Vietnamské podnikání je založeno hlavně na financích, na které český obchodník není nikdy schopen dosáhnout. Pro vietnamskou komunitu (či mafii) není problém (třeba i jen pro likvidaci konkurence) položit na stůl v hotovosti třeba 3 milióny a odkoupit jakýkoli obchod nebo nemovitost. Odkud peníze jsou by měly posoudit úřady (hlavně finanční správa). Spousta vietnamských pracovníků v těch slavných večerkách jsou jen námezdní pracovníci (dalo by se říci i novodobí otroci) pod vlivem jejich bossů. Dokonce jsem na jistém úřadě (celní správa) zaslechl, že tento způsob podnikání u nás je podporován v tichosti vietnamským státem. Mafii s nevyčerpatelným množstvím financí se těžko konkuruje. Také je zajímavé, že obchodují hlavně s rychloobrátkovým zbožím (potraviny, rostliny) a službami (restaurace), kde lze v krátkém časovém období kouzlit s výnosy i náklady.
Samozřejmě, co ještě jedna paní povídala? Povídejte. Jako ekonom se s vámi podělím o úryvek z knihy Ekonomie od Jiřího Holmana: Podnikání je soustavná činnost prováděná samostatně podnikatelem vlastním jménem a na vlastní odpovědnost za účelem dosažení zisku. Předpokládám tedy, že nejen vietnamské podnikání je založeno na penězích. Tím samozřejmě nechci snižovat význam neziskovek, družstev a podobných organizací. Osobně zastávám názor, že černá ovce se najde v každé komunitě, avšak i zde si stojím za tím, že poptávka určuje nabídku. Pokud nebude po těchto 'rostlinkách' poptávka, nebude ani nabídka. Z pohledu těchto lidí jde samozřejmě o boj za lepší budoucnost, a to za využití jakýchkoliv možností, což samozřejmě chápu. Neznamená to však, že s tímto způsobem souhlasím. To, v čem vám musím opravdu oponovat, jsou vaše slova o novodobém otrokářství. Komunitu znám velice, ale velice dobře. Znám mnoho případů, kdy se muselo mnoho generací jedné rodiny složit na to, aby mohl syn/dcera vycestovat do zahraničí a dostat – a teď zdůrazňuji – 'ŠANCI' uplatnit se ve světě. Bez vzdělání, jen s podporou rodiny a v zemi, kde je kultura a jazyk naprosto odlišné od toho, co znají z domova a v čem vyrostli. V těchto případech často omezují své vlastní výdaje, např. tak, že se všichni společně skládají na ubytování a jídlo. Mnoho pracovníků pak spí ve stísněném prostoru, ale i přesto jsou schopni vydělat více než v zemi, kde průměrná mzda činí 148 USD, tedy nějakých 3,5 tisíce korun.
Prosím, také jsem Vietnamec. Čech si novostavbu koupit může a Vietnamec ne? Proč si myslíte, že je to nemožné? To, že něčemu nerozumíte, znamená, že je to nepoctivé? Chcete porovnávat český individualismus s vietnamským společenstvím? Chápete, že takový dům se snáze koupí, když se složí celá komunita lidí? To samé platí i v podnikání. Není to tak, že si jedna paní otevře zelinářství – zde je zapojena celá rodina a mnoho lidí okolo.
A pokud mohu rovnou odpovědět na Váš dotaz, kde pracují a čím se živí jejich děti, tak za sebe mohu říct, že jsem aktuálně zaměstnán na ředitelství v energetice. Co se týče mého vzdělání, mám tři vysoké školy a svůj volný čas věnuji také podnikání.
Jen naivní člověk může věřit tomu, že majetky nabyli z poctivé práce. U nás koupili novostavbu za 14 mega, před domem nové Audi, nová dodávka. Do ČSSR přišli výměnou za námi dodané technologie do Vietnamu. Přišli bez znalosti jazyka, vzdělání. Už tehdy se živili pašováním zboží. Jejich dnešní hadrárny ani večerky je nemohou poctivě uživit. A kde pracují nebo čím se živí jejich děti?
Prosím, také jsem Vietnamec. Čech si novostavbu koupit může a Vietnamec ne? Proč si myslíte, že je to nemožné? To, že něčemu nerozumíte, znamená, že je to nepoctivé? Chcete porovnávat český individualismus s vietnamským společenstvím? Chápete, že takový dům se snáze koupí, když se složí celá komunita lidí? To samé platí i v podnikání. Není to tak, že si jedna paní otevře zelinářství – zde je zapojena celá rodina a mnoho lidí okolo.
Ekonomická gramotnost lidí je špatná. Proto i během vysoké inflace cca 40% od roku 2019 si stále berou hypotéky a půjčky s vysokým úrokem a také dochází ke zdražování jen proto, že ty drahé věci své kupce najdou. Hotovost sama o sobě této gramotnosti pomáhá, jelikož se při transakci sahá na něco hmotného. Není to jen číslo na obrazovce. Je až vtipné, kolik lidí si neuvědomuje samotnou podstatu hotovosti a tou je svoboda. Svoboda proti špiclování. Nedávno zde byl COVID, co třeba tresty za nákupy během covidových omezení, kdy měli být prodejny zavřené ? Stále je Vám jedno, že banka ví, že jste si ten rohlík koupil a kde ? Co třeba automatické stržení peněz při porušení zákona např. rychlejší jízdě ? Je možné Vám zablokovat hotovost jednoduchým stiskem na klávesnici ? Tak jednoduché to není, že ? Zde je příběh, který se stal před pár lety - Odkaz . Je to jeden z mnoha příběhů, který zažívá mnoho lidí ať už skrze bankovní či nebankovní společnosti. Nebojte nejsem člověkem z jeskyně, také používám apple pay a různé vychytávky. Je to super služba, ale cash je king. Co se týče rezerv ty vždy v hotovosti ! Investice a jiné prostředky jejíchž ztráta člověka finančně nezruinuje klidně mít umístěné na účtech.
Samozřejmě, že hodně lidí je finančně negramotných. Minimálně je to vidět na chování lidí a bank při snižování úroků. Tedy i přes to, že ČNB snížila svou úrokovou sazbu, banky své úroky drží vysoko a to jednoduše kvůli tomu, že je zde stále poptávka a vydělávají se tím značné peníze. Což znamená, že lidé jsou ochotni platit bance 5% úrok za byt např. na Černém Mostě, kde ve výsledku zaplatí mnohem více peněz než za penthouse v Dubaji. Samozřejmě to je ke gramotnosti lidí. Dále je zde vláda a ČNB, kteří mohou ekonomiku pomocí fiskální a monetární politiky značně ovlivnit. Jako člověk pohybující se v energetice Vám musím říct, že právě nekompetentností vlády dochází k nesmyslnému zdražování a to především kvůli nesmyslné politice, kdy se vláda snaží být papežštější než papež. Všechna doporučení, která EU zasílá nejenom, že přijímá, ale zároveň i nesmyslně zpřísňuje. Chtěl bych zvýraznit slovo doporučení, jelikož se nejedná o nařízení a ČR má možnost jej buď přijmout nebo odmítnout a to je právě práce našich dobře placených politiků. Jako malý příklad z mnohého za co člověk je nucen v energetice platit jsou například emisní povolenky. Samozřejmě, že je to způsob jak dosáhnout omezení produkce emisí v zájmu ekologie, ale toto omezení stejnak zaplatí každý spotřebitel, kterému doma teče např. teplá voda nebo jede topení. Dále Vám musím říct, že kvůli nadměrné byrokracii opět způsobené jak předchozí tak dnešní vládou je nesmyslně těžké podnikat viz. sklenice vody je za 12%DPH a sklenice vody s citronem 21%DPH. Udělejte si o tom svůj obrázek.
Zajímá mne Po této zkušenosti šel by jste do toho zase?
To co si myslí ostatní mě nijak neobtěžuje. Viděl jsem problém, zareagoval jsem a přiznám se, měl jsem i docela velkou radost, když se mezi čumili na pláži objevila má rodina, která mě horečně skandováním podporovala abych to nevzdal a makal. Byl jsem v té chvíli opravdu rád, že jí mám. Dalo mi to velkou zkušenost v tom co dělá hlava, když cítíte únavu svalů, tělo říká dost, dost, dost a jde až do křečí a vy víte, že tam ty děti nemůžete nechat a snažíte se to za každou cenu překonat. Mezitím koukáte na objekt s dětmi, který se při každém podívání pocitově nijak nepřibližuje a říkáte si "musím ještě, ještě víc". Když se mi je podařilo doplavat, byla to vlastně jenom půlka cesty. Mořské proudy a vítr se dále snažili dostat plavidlo na moře a vy jste v situaci, kdy jdete proti těmto silám a musíte je překonat. Určitě toho nelituji, udělal bych to znovu a jsem rád, že se nestalo větší neštěstí.
Na dovolené v Dubaji jsem takto zachránil dvě děti na nafukovací labuti. Na pláži obrovská cedule zákaz nafukovacích lehátek a rodina naprosto ignorovala. Když je to táhlo na širé moře a plavčíci včetně jejich matky nevěděli co maj dělat vzal jsem si svůj kruh a plaval za nima. Povím Vám, to byla makačka, závod moře vs člověk. Po pocitově opravdu dlouhé době se mi je povedlo doplavat a vrátit zpátky na pláž, kde už mě čekal personál hotelu, aby mě vynadal, že si mám hlídat "své" děti. Mávnul jsem na ně rukou a šel si vysílený lehnout za svou rodinou. Nakonec se mi omluvili a poděkovali za pomoc, kterou plavčíci nezvládli. Rodina dětí také. Nevím, co za nemehla dneska zaměstnávají.
Ano budete v záporných číslech. Taky žít v Praze je pěkná blbost, pokud máte jen medián.
Druhá věc je, že žít v Praze ve vlastním je prostě drahé a třetí věc je, že příjem na nájem si vylepsite dávkáma (nesouhlasím, ale je to realita dnešních dní)
Problém tedy je hlavně v těch požadavcích. Koníčky, životní standart, auto, dovolené. Lidi chtějí vše a nejlépe ihned nebo skoro ihned a proto se děti nerodí a ani rodit nebudou
Vemte si stejný příjmy a fakt, že lidé mohou x dní dnes běžně pracovat v Praze, zbytek z domu a žít třeba v Ústí nad Labem. Ono všechno jde, ale není to pohodlné. Jen tímto najednou nepotřebujete 6M hypo , ale jen 3M, jenže to se chce málokomu.
Dřív lidé měli víc dětí, protože neměli možnosti. Kdyby dnes někdo chtěl žít stejně jako před 40 lety, tak klidně může a i tak bude mít čas a peníze na koníčky, jenže to nikdo nechce
Proč by bylo žití v Praze blbost ? Je to kulturně bohaté město, které má rozhodně co nabídnout. Snad se mi nesnažíte říct, že pokud budu pracovat jako skladník, prodavač, číšník nebo jakékoliv jiné povolání, které má mzdu buď pod nebo na úrovni mediánu, nemám v Praze co dělat. A nedej bože, abych si založil rodinu. Myslíte si snad, že to zboží na prodejně se snad objevuje z ničeho nic ? Že kadeřnice nemají nárok na to žít v Praze a mít rodinu ? Myslíte si, že povolání se mzdou pod mediánem mohou pracovat vzdáleně? Už Vás snad někdy ostříhal robot s asistencí kadeřnice na dálku ? Osobně znám dost lidí, kteří májí příjem hluboce pod mediánem a žijí právě z Vámi zmíněných příspěvků na Praze 1. Přitom vydělávají bokovkama přímo na ruku. Vůči tomuto životu jsem velmi skeptický, kritíéria příspěvku "dávky" se neustále mění a ještě více se řve aby se měnily kritéria pro výplatu příspěvku. Věřte mi našel bych bambilion způsobů jak bych Vám její výplatu pěkně zhoršil. Lze se na tuto nejistotu spolehnout ? Z mého hlediska nikoliv. Jinak dojíždění do práce je kapitola sama pro sebe. Každý kdo to má do práce déle než 40 minut mi myslím, že potvrdí, že prosedět na cestě do zaměstnání 2 hodiny denně je neuvěřitelná nekomfortní otrava. Kapitolu Praha x Ústí a to teď myslím z hlediska nabídky pro rodinu z pohledu nabídky ať už se jedná o vzdělávací zařízení, zdraví, dostupnosti veřejných služeb, dopravy, hřišť a sportovních aktivit nyní nechám uzavřenou. Tam myslím, že stačí zdravý rozum. Konkurence je vysoká a vězte, že rozdíl ve vzdělání bude mít zásadní vliv na potomkovu budoucí šanci.
K čemu potřebujete v Praze vůz?
Úrok není 6%
Proč vůbec bydlet ve vlastním, když mám holý zadek....
Píšete to zcela správně, ale ne co se týče peněz, ale co se týče uvažování. Lidi prostě chtějí vše a nemíní nic obětovat. To je ten problém.
Každý druhý vám řekne, že dítě chce, ale nejdřív chce cestovat, mít kariéru, vlastní bydlení, auto.... To dřív nikdo neměl, ale zas měl ty děti.
To je ten problém
Bohužel vůz je dnes již nutností. Vycházím z toho, že developer u stavby bytové jednotky dnes MUSÍ počítat s parkovacím místem pro danou bytovou jednotkou, jinak mu to stavební úřad neodsouhlasí. Já vím, radši cestovat vlakem. Jezdit MHD. Bohužel je automobil nesporně mnohem pohodlnější pro rodiny a nabízí výhody jako okamžitou mobilitu, okamžitý přístup k věcem, jenž si vezete např. náhradní ošacení, strava, kočárky, přezůvky a jednoduše vše co je potřeba. V MHD na vás koukají jako na exota jen kvůli tomu, že je např. děťátko nemocné a nemá to jak jinak ukázat než pláčem a řvem. Dále "úrok" - zdroj : Odkaz 1 . data aktualizována ke dni 19.4.24 - Ano úrok není přesně 6% je to rozsah 4.68% - 7.64%. Vybral jsem nabídku bank typu Česká spořitelna, Komerční banka, Raifka atd. Každopádně i když eliminujete z mého modelu náklady na automobil a nemusíte vůbec spořit (což zásadně nedoporučuji) stále se budete nacházet v záporných číslech.
Vážení, jen tak zběhle jsem si udělal obyčejný matematický model. Za předpokladu, že bych jako mladý chtěl založit rodinu koukal bych po bytu v Praze 3+kk a výše - aktuálně na sreality nejnižší nabídka v řádu 6ti milionů. Na hypo je nutné složit min. 10% půjčoval bych si tedy 5.4 mil s aktuálním úrokem 6% na 30 let. Výsledek 32 376,-Kč (nezapočteny náklady na energie, úklid atd.), po 30ti letech celkově zaplaceno 12 255 262,-Kč. Následuje rodinný vůz, dle dat z České spořitelny roční náklad cca 70 tisíc = 5 833,-Kč měsíčně. Následují běžné životní náklady (berte na vědomí, že se počítá pro 3 lidi, tedy 2 dospělé a dítě) - potraviny: 5 tis. oblečení: 4 tis. zdraví + hygiena : 2 tis. Telekomunikace: 2 tis (2x telefon, tv + internet). Volný čas: 4 tis. úspory (krátkodobé 10-20% z mediánu mzdy 1 živitele rodiny) mělo by být 4.8 tis. Celková suma tedy činní odhadem: 25 633,- Kč. S připočtením hypotéky to tedy celkově činní : 58 009,- Kč. Nyní k příjmům. Dle statistického úřadu je průměrná hrubá mzda v Praze 55 039,-Kč ovšem více odpovídající je medián ve výši 46 tis. Daň z příjmu: 46 000 Kč 15% = 6 900 Kč, Sociální pojištění: 46 000 Kč 9% = 4 140 Kč, Zdravotní pojištění: 46 000 Kč * 4,5% = 2 070 Kč. Takže čistá mzda z hrubé mzdy 46 000 Kč by byla přibližně 32 890 Kč. Paní dostane příspěvek 350 tisíc, čerpat bude 3 roky. 350 000 / 36 = 9 722,- Kč. Celkový příjem obou tedy činní 42 612,- Kč
Výsledek tohoto modelu tedy je příjem 42 612,-Kč oproti nákladům 58 009,-Kč výsledkem je záporná hodnota - 15 397,- Kč. A vláda se diví ? Pozn. jedná se o modelovou situaci !
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Vážení učitelé a pedagogové,
pamatujte, že cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly. I v naší rodině řešíme potíže s odbornicí, která má na starosti našeho neposedu v nulté třídě. Paní učitelku jsme informovali, že jedeme společně jako rodina na 14 dní do Afriky na dovolenou. Internetové spojení bude minimální a přístup k počítači či technice žádný, a proto jsme ji slušně poprosili, aby nám před odletem dala veškeré informace k tomu, co si máme připravit a vzít s sebou, aby bylo možné v osnovách pokračovat. Jaké bylo naše překvapení, když nám během cesty přišlo několik úkolů k okopírování stránek z knih uprostřed africké buše. Pokud tuto informaci sdělíte vzdělanému člověku, a on není schopen ji zpracovat, co si o něm můžete myslet?
Po návratu do ČR, hned první den, kdy se náš raubíř vrátil do školy, se objevila zpráva na Bakalářích, že své učitelce během výkladu nevěnoval pozornost a během vycházky kopal do podzimních plodů. To je samozřejmě nutné osobně probrat, a vy se přizpůsobte. Jaké mám jako rodič mít řešení? Mám snad celou hodinu během své pracovní doby stát u lavice s rákoskou a svázat mu nohy, aby nekopal do listí? Buďme realisti. Dítě se bude chovat jako dítě, a myslím, že je to tak správně. Co bychom sami měli za dětství, kdybychom nestavěli bunkry, nestříleli z klacků a neprozkoumávali nepoznané?
Jsou věci, které lze ovlivnit jako rodič a ty, se kterými se musí pedagog poprat sám. Nechtějte po mě, abych dělal vaši práci, protože vy mou také neděláte. Žijeme v 21. století, jste vzdělaní lidé. Pokud to je možné, zkuste takové věci řešit elektronicky, zavolat.