Ahoj bojovníci. Za mě to zásadní zaznělo hned na začátku: levák potkává praváky pořád, ale obráceně to neplatí. Jak to bude v situaci, kdy to není 1v1 ale "davový boj" a bijci stojí proti sobě v řadě (předpoklad štít plus zbraň)? Co dělal levák tam? Ten svým štítem šťouchal do toho vedle... 🙂 Nebo z nich udělali velitele, aby nekazili formaci?
Nevíme, ale naše zkušenost hovoří, že je ideální jej dát na pravý konec řady, či formace, tak je krytá i druhá strana
Co se tyce toho nazvu, tak bych rekl, ze jsem i nekde videl sken stranky z nejake stare knihy o sermu, kde je pro tento streh pouzit. Myslim tady: Odkaz
Ano máte pravdu,
nakonec jsem Posta Di Flakone dohledal v pozdějším Italském zdroji od mistra Philippo di Vadi
Zdenál
tak já jsem šermoval maximálně klackem jako dítě stylem "větrný mlýn" (vlastní termín, jistě si představíte). pochopil jsem to ukazujete u dlouhého meče, napadlo by mě to možná spíše u krátkého jednoručního a z ukázky mě zaujalo, že by se to MOHLO hodit v případě druhorukého protivníka, tedy já pravák, on levák. A pak jak by se to třeba šiklo u dýky (skrytí, ...). To = reverzní úchop
u dýky se naopak ve středověku používá hlavně reverzní úchop
Nemůžete srovnávat laserový meč s normálním železným. Nemůžete ho jen tak vzít jako železný a jít se mlátit. To je úplně něco jiného. Je to obrovský proud energie vyvěrající s čepele, a aby ho člověk mohl ovládat a něco s ním pořádného dělat musí mít výcvik a hlavně znalost té jejich síly, kterou disponují jen ti jediové a sithové.
V tom případě, by ale někdo s laserovým mečem měl být expert na boj s touto zbraní, nebo by alespoň podle této teorie měl být lepší než by v podobné situaci byl šermíř se železným mečem.
nebo ne?
Za mě je ta obrazovka malá. Lepší je, když to člověk vidí velký. I když jsem tu scénu viděl v rámci shlédnutí filmu, tak si prostě nepamatuju podrobnosti. A hlavně se na to dívám trochu jinak.
Ke smrti té druhé čarodějky. Ono to v té scéně není moc zřejmé, ale v rámci univerza celého filmu nebyla kouzla zadarmo, platilo se za ně životní silou. A tady ten hrdina použil poměrně jednoduchou fintu, vypuštěním zvířat postavil proti čarodějce velké množství protivníků a na to nejspíš neměla dost energie. Přičemž se dá ale předpokládat, že pár zvířátek přeci jen vzala do hrobu sebou.
Každopádně super nápad, díky, že dáváte i takovéto soubojové "podivnosti". 😄
Děkujeme za vaše postřehy.
zaprvé díky moc za tahle vaše videa, moc se mi líbí
ad střihy - osobně mi to ani nevadí a nijak mě to nerušilo - než jste na to upozornili 🙂
ad zbroj a spol. - seriál jsem neviděl, mě se třeba mnohem víc líbil onen oplechovaný rytíř než Targaryen s jeho otevřenou přílbou (Jindřich II. by mu něco takového asi hodně rozmlouval, kdyby ten turnaj tenkrát přežil)
to je asi věc vkusu - ve "středověké" fantasy vidím rád co nejvíc středověkých prvků, místo fantasy zbroje..
ad ten rantl na štítě - a ani pro turnajové potřeby se nedělaly takové štíty? právě pro minimalizaci zranění?
ad vyznění - já to chápal jako souboj vysoce urozeného šlechtice královské krve s nějakým námezdným rytířem (snad vyzyvatelem), který má za úkol jej možná i zabít.. ovšem v boji "náhodou" ne že mu ležícímu rozbije hlavu
a ještě srovnání s Last duel - no tam byl ten souboj superfinále celého příběhu, tady je to jen jedna z mnoha akcí ( pokud jde Rod draka ve šlépějích Hry o trůny)
díky moc
Ani na turnaje se takové štíty nedělali,
ono pokud máte kopí, které není nařezané nebo tam nemá vložený kus balzy a pod.
tak pokud udeříte do štítu s rantlem tak zvyšujete šanci, že srazíte protivníka z koně, což protivník určitě nechce 😄
Já jsem nepochopil, jak nakonec ten řemdih uvolnil. V té scéně vypadá, že se odmotal, což mi nepřijde moc pravděpodobné. Mohl taky ten druhý pustit špičku meče a vyvlíknout ho, ale v té scéně to tak nevypadá. Zároveň je to ta zmatená prostříhaná scéna, kde není jasný proč upadl (a udržel v ruce namotaný řemdih, který se tou dobou jako zázrakem odmotal).
Bohužel se občas stává, že střihač zkrátí akci a chybí tam některé momenty.
Což může být i tento případ.
Dobrý den.
Jen pro upřesnění. Můj pokus, popsaný už poměrně dávno, byl o tom, že mi někdo tvrdil, že standardní technika byla uchopit meč oběma rukama za čepel, asi někde cca v polovině a níže druhou rukou, a mlátit soka hlavicí nebo záštitou. Při síle, kterou jsem považoval za nutnou k nějakému účinku vůbec nešlo o ostrost. Použil jsem starý orezivělý plocháč o délce cca 90 cm a šíři cca 5 cm, na bocích zkulacený rezivěním. I v rukavicích to bylo pro ruce takřka neúnosné a jak jsem psal, druhý úder bych neriskoval.
Jinak ale děkuji za velmi fundované ukázky technik a odborné a objektivní rozbory filmových soubojů.
Hezký den.
Vámi popisovaná akce se jmenuje Mordschlag a je používána pro boj ve zbroji.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Dobrý den.
Díky za další pěkné video. Taky jsem měl vždycky za to, že kopí byla primárně bodná zbraň. Ale v nějakým Kurosawově filmu (myslím že Skrytá pevnost) používal hrdina techniku, kdy kopí držel až za konec (nejenom, různě přehmatával) a roztáčel ho proti nepřátelům. Tohle použití jsem do té doby nikde neviděl. Samozřejmě chápu, že je to jen film. Jinak
Kurosawa je taky tip na Vaše další filmové rozbory. Ale myslím, že jste někdy zmiňovali, že Japonsko, nebo vůbec Asie není Váš hlavní zájem.
Jinak nedávno sem zase shlídnul Prince Bajaju a říkal sem si, co rozebrat tenhle film? Jasně, ty souboje sou dost toporný, ale zajímal by mi Váš pohled. Když už ste hodnotili i Máchala, kterej roste pro šibenici…
Tak ještě jednou díky a pěknej Novej rok. Mějte se.
Pavel Černý
1 odpověď
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
i ve středověkých rukopisech drží kopí až za konec a sekají s ním