Mně to až tak divné nepřijde. Jen to, že hraboš je poměrně velký. Veverka nikdy nebyla úplně býložravec. Žere krom semínek tak hmyz a občas malé ještěrky, které se hmyzem živí. A nepohrdne ani mláďaty jiné veverky. Hmyzu ale podle vědců celosvětově ubývá a tím pádem i těch ještěrek. A nějak tuhle složku v potravě nahradit musí. U nás taky začaly sýkorky ve větší míře zabíjet vrabce a vědci byli se stejným vysvětlením hotoví hned. Tak proč zrovna u veverek by to mělo být jinak?
A čím že se to chlubí? Ohřívací televizní papuč(návlek) už existuje desítky let a od doby dostupných powerbank je k mání i v přenosné verzi. No a ten vynález má navíc snad jen prodlouženou verzi namísto běžně používané deky nebo přehozu přes kolena i stehna a termostat nastavený na těch 25 stupňů. Jinak ohřívací návlek se taky dal prát v pračce. Jen ta ohřevná deska ne, ta se vyndala a otřela hadrem. Z přenosné se dokonce jen vytahuje jen ta powerbanka.
Porad dokola firmy pisou, ze nemohou sehnat odbornikyna pozice, kde jsou vysoke platy.
A pokazde, kdyz to tady napisu, tak se mi snese spousta komentaru "kazdy nemuze delat ajtaka!" a "jo? A kdo bude opravovat kouhoutky?" a jednim dechem dodavaji, jak maji nizke platy.
Ano, skoro kazdy u nas muze delat ajtaka a dostat tak pekne penize, neopak ve velkoskladech opravdu skoro nikdo delat nemusi.
Kdo pracuje stále, tak má skutečně plat nízký. Ale bohužel jak se dá přesvědčit v praxi, ten kdo víc nepracuje než pracuje, tak stejné peníze považuje za dost dobré a kolikrát vydrží sotva zkušební dobu a hurá na nějakou dlouhodobou marodku. Protože i na té marodce má víc než dělala podpora nebo socdávky. A dělat zase nemusí, když je přece "nemocnej nebo nemocná". Jen je doma za víc peněz chvíli. Než se vrátí z nemoci a je odejit. Pak to stejné jde udělat o dům dál. A že takových opravdu není málo. Pro ty stabilně pracující to ovšem znamená, že takový "marod" blokuje místo, ale tu práci ve výsledku udělat někdo musí. Někdo z těch pracovitých.
Každý, kdo s radostí nakupuje na Temu, Sheinu a podobných platformách. by si měl uvědomit, že tak nízké ceny se musí někde projevit. Jestli si myslíte, že zaměstnanci obchodů sdružených na těchto tržištích mají mzdu jako vy, tak byste si to měli jít vyzkoušet. Je mnohokrát prokázané, že tito lidé pracují nějakých 14-16 hodin každý den (bez víkendů) za denní mzdu cca 1 USD, tedy 24 Kč! Měsíčně tedy 720 Kč! Tak málo si v Česku nevydělá zaměstnanec ani za jeden den! Nemluvě o tom, že v těchto zemích pracují i děti. To je jediný důvod, proč jsou ceny tak nízké. Můžete se svobodně rozhodnout, kde nakoupíte, ale taky byste si měli uvědomit, že vykořisťujete jiné přesně tak, jak si pořád stěžujete, že jiní vykořisťují vás!
To je fakt. Raději si má člověk koupit například drahé boty od nike, které se vyplácí skoro každý rok zaplatit pokuty za to, že se část jejich zboží vyrábí právě v zemích za těch vašich dolar za den a dokonce i za podpory dětské práce. Nebo si koupit značkovou kabelku za desítky tisíc. tam je jistota, že ji vyrobili přímo v evropě a dostali dost dobře za práci zaplaceno. Ale že materiál včetně vyšitého loga pochází ze stejných továren jako ty najky už zůstává veřejným výrobním tajemstvím.
Dnes si prostě člověk moc nemůže vybírat odkud co koupí. Skoro na všem je made in asie.
Možná je to jak píšete a klobouk dolů, protože málokdo je schopen takové sebekritiky.
Spíše ale jste generalista a nikdy jste o vyniknutí neusilovala nebo prostě jste nenarazila na obor, který by vás nadchl.
Nebo jsme vyrostli v jiné době a s jiným systémem školství. takovém, který nám jinde záviděli a dnes ho i napodobují. Jen naše školství šlo opačným směrem. Syn když chtěl udělat strojárku, tak se musel opravdu učit vyloženě jen do češtiny. Jinak mu šlo všechno tak nějak samo. Maturitu udělal s přehledem, ale pár jeho spolužáků, kteří měli v odborných předmětech srovnatelné výsledky, tak právě z češtiny úplně propadlo. V době mého mládí by maturitu udělali. Bylo považované za běžnou situaci, že matematicky, logicky, fyzicky nebo jinak nadaný člověk nenapsal bez sekretářky pořádně ani zprávu bez chyb. A naopak člověk živící se mluveným nebo psaným projevem plave celoživotně v počtech.
Ty školské úpravy na jednotné maturity a společné přijímačky nám byl čert dlužen.
Jsem prodavačka v jednom velkém pražském hypermarketu a toto je opravdu problém. Nechtěné zboží je zastrkané na těch nejneuvěřitelnějších místech, maso klidně mezi žvýkačkami, spousta věcí zamaskovaná, snad abychom měli ještě více práce... Chlazené výrobky odložené mimo chlaďák se pak musí odepsat, často je to dost vysoká částka. Pečivo se odepisuje vždy.
Vidíte a kousek za hranicemi podobné problémy mají zřídkakdy. Tady v čechách většinou když vidím člověka vracet zboží jinam, tak ale předtím stráví nějakou dobu hledáním původního umístění. Asi i proto mají v obchodech jinde regálky nebo koše s popisky, že sem mají lidé dávat to co neví kam patří zpátky. A prodavači si to pak rozmístí zpátky sami.
Mladší byl v autosedačce v zimní bundě úplně normálně. I když ne v nové. Koupila jsem pěknou bundičku na bazaru a až doma zjistila, že má "speciální úpravu". Měla na zádech po stranách vsazené zipy zapínané odshora dolů a zapravené légou, aby jimi netáhlo. Takže se zapnutými zipy to byla obyčejná zimní bundička, ale po rozepnutí to bylo ideální oblečení do "vajíčka" s pětibodovým pásem. Prostě se pás protáhl otvory na zádech a zapnul na bříšku. Přes něj se teprve mohla a nemusela zapínat bundička. Navíc zapínání pásu vycházelo tak dobře, že při sundávání nebylo ani potřeba rozepnout oblečení. Jen cvak a dítko vytáhnout. Až nebyla potřeba, tak zase putovala do světa. Tehdy jsem si myslela, že je to běžný druh oblečení pro mrňata, ale od té doby jsem nic podobného ani nezahlídla.
Jak najednou? Takhle je to každý rok. Napálí ceny do Mikuláše a pak jdou teprve dolů. Proto už taky pěkných pár let do mikulášského balíčku kolekci nedáváme. Stačí co se přeplatí na to, aby se nějaké daly na vánoční stromeček. Opravdová cena těch většinou čokonáhražek je uvěřitelná spíš až po štědrém dnu, kdy se stanou pro obchody poněkud zbytečné.
Temu není prodejce, ale tržiště. Je jasné, že tam jsou i neseriozní prodejci. Kolegyňka, která si objednala úklidový kartáč ho dostala zabalený, včas, ale v krabici byl rozbitý. Reklamovala ho a Temu jí vrátilo peníze a co víc, dané zboží včetně prodejce už nešlo znovu vyhledat. Prostě z nabídek zmizel. Takže za mě je to online tržiště jako kterékoli jiné. A osobní údaje? Virtuální kartu přijímají a kde nesbírají jméno, mejl a adresu dnes?
madam, možná okrajově se něco takového děje.
pokud se na to podíváte střízlivě všichni v tomto státě (tedy kromě vyjímek) mají společný zájem...
totiž, aby ta válka zůstala co nejdále od našich hranic.
jsou lidé, kteří říkají, že stačí dohodnout se s Putinem
neznám žádný příklad kdy Rusko dodrželo dohodu, pokud mu přestala vyhovovat.
proto podporuji Ukrajince
prosté
Smutným faktem ale je právě to, že kdysi byla dohoda Ukrajiny s Ruskem to jediné, co je aspoň trochu drželo zpátky. Jen proto 1991 dovolili vzniknout samostatné ukrajině, že jim tehdejší vláda poskytla záruku trvalé neutrality. Jenže čas běžel a rus číhal. A dočkali se, když nová ukrajinská vláda začala jednat o vstupech do nato a dokonce do eu. A kdoví jak toho ruského medvěda jak si říká zastavit... pokud vůbec, když tamní vládě na nějakých životech svých vlastních lidí očividně nezáleží.
Pokud to auto opravili v servisu, tak bych splnila žádost pana exekutora a postupovala podle zákona. Podala bych znovu vylučovací žalobu, ale ne na celé auto. Nechala bych vypsat díly, které jsou prokazatelně moje. No a pak ať si zbylý vrak bez zadní nápravy odtáhnou. Po právu se dá očekávat, že bude v následné dražbě nabídnut coby nepojízdný za hodně nízkou cenu. Sice bych o nějaké peníze přišla, ale rozhodně o míň. Takže úřadům by se zacpala ústa a auto se nakonec stejně hřálo v mojí garáži.
Česká televize nezveřejnila přesnou částku, kterou zaplatila za licenci na pořad Star Dance od BBC. Podmínky licence a cena jsou podle ní považovány za obchodní tajemství
Divný přístup veřejnoprávní instituce. Myslel bych, že podobné smlouvy musí být ze zákona někde zveřejňovány.
Myslím, že tu si docela dobře zaplatili na předraženém vstupném 😉, nebo aspoň tu částku hodně snížili, ať byla jakákoliv.
Pokud jsou v OC restaurace s posezením musí být zajištěna zdarma toaleta, zákon tak praví 🤣
A zrovna glóbus který má i restauraci musí zajistit bezplatný záchod, to jako by jsi šel do hospody a platil za záchod.
V hodně restauracích se už dávno platí. Jen jste na to sám možná ještě nenarazil. někde pak vrací peníze zákazníkům a někde si coby zákazník berete na toaletu žeton nebo lístek s kódem. Kupon na toaletu byl dokonce už před pár lety i u dálnice v mekáči.
Tady to zavádějí taky a není to ani Globus. Svým způsobem se jim nedivím. Kolem je vícero obchodů, především s oblečením nebo elektronikou a lidé jdou často do supermarketu jen na toaletu a nakupovat vedle. Ale náklady nese ten obchod. Nejdřív mi to taky nebylo moc po chuti, ale i když jen málokdy nosím hotovost, tak zaplatit kartou a na pokladně předložit lístek zas nijak velký problém není. Navíc vycházejí vstříc i lidem s častější potřebou. Takže si lidé můžou odskočit i po nákupu a s účtenkou jim vrátí peníze na informacích. Za mě pohoda a hlavně, když u nás povinnost mít toalety zůstane. Jinde za hranicemi to tak nemají.
Za 30kč jidlo jak ve Francii?
Vrať te se na zem.
Tady ale není cena školního oběda 30Kč. Je to pětasedmdesát a těch třicet přibližně, někde víc z toho platíme my rodiče. Na západ od nás v té Francii nebo Německu se ty ceny pohybují kolem 83-83 korun na porci v přepočtu. takže rozdíl na porci cca 10Kč v náš neprospěch. Takže pan Obdržálek správně píše, že by se v tom státním rozpočtu měly najít peníze na tenhle rozdíl víc než na jiné výdaje. U nás platíme ne třicet, ale o necelých deset korun víc za porci a v možnostech co a jak vařit to dělá u obědů docela hodně.
U nás na základní škole si děcka můžou jeden den v roce vybrat společně libovolné jídlo, které bude na oběd. Stejně jako píšou v článku, poprvé vyhrála pizza. Musím říct, že se kuchařkám hodně povedla. Ale ve výsledku bylo nedojedených obědů víc než jindy. Stejně dopadl o rok později hamburger. Takže se výběr dětí zúžil na řízek s brkaší a špagety. Hodně těch dětí totiž mluví o fastfoodu jako o svatém grálu, protože je to podle nich cool a moderní. Ale ve skutečnosti jim to ani nechutná.
Náš mladší taky před pár lety básnil o burgrech z mekáče, tak ho na výletě i dostal. Mohl si vybrat který. Od té doby už nebásní. Stejně tak dopadla pizza. Z oblíbené fastfoodové kuchyně tak nakonec zbyly jen nepikantní stripsy a párek v rohlíku.
2
Sledujících
2
Sleduje
2
Sledujících
2
Sleduje
To Jiří Sovák nezvládl. Zanevřít na svého jediného syna za přestupek, který on sám před léty provedl. Smutná černá skvrna na jeho jménu a památce.
2 odpovědi
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Sovák si to, že v osmdesátých letech zabil autem opilý chodce a ještě ujel od nehody nikdy nepřipustil. Po stížnosti na ministerstvo bylo jeho tehdejší vyšetřování zastaveno, takže Sovák přece nevinný. Něco jako Rolincová. Když se tací lidé vyhnou vězení, i když ne tak, že by byli osvobození z viny, tak jsou přece čistí jako lilium.