Zákonné nastavení bylo celkem správné, než do toho jurečkiho ministerstvo, a zejména on sám osobně, začali vrtat a měnit zákon. Zásluhová část by totiž vzrostla letos při mimořádné valorizaci (která byla velice zvláštním způsobem ořezána), zatímco základní výměra (až) při lednové řádné valorizaci v r. 2024. Bylo to jen o tom časovém posuvu, a o tom, že v rozpočtu nebyly na mimořádnou valorizaci naplánované peníze.
Oni dohodáři jsou/byli většinou studenti, důchodci a mámy na rodičovské, sem tam na pír hodin. Já jako OSVČ občas nějakého dohodáře mám, a stejně tak jedna "spřátelená" s.r.o., které řeším administrativu. Ale končíme s tím, protože pokud máte například jednoho bezproblémového dohodáře, notabene s jasným měsíčním úvazkem, tak doposud to bylo tak, že interně se vedl mzdový list, každý měsíc mu zaměstnavatel poslal odměnu a odvedl srážkovou daň. a jednou za rok vyplnil a poslal FÚ formulář - přehled o sražené a odvedené dani. Jenže podle "nova" jen ta administrativa stoupne (zejména díky komunikaci s ČSSZ) v průměru, vzhledem k počtu výkazů, 14x, samozřejmě pod hrozbou sankce, když neco předepsaným způsobem neohlásíte do osmi dnů.A k tomu ještě úsměsné informační povinnosti... Například tři dny předem písemně informovat o rozvrhu práce. On je totiž drobný problém v tom, že máte-li dohodáře například
Ono by to hlavně chtělo projít si doby od dokončení ZŠ do vzniku invalidity, zda tam není něco co nebylo doloženo, zohledněno atd., případně kde by bylo možné pojištění doplatit, pokud se tím získá další celý rok pojištění, případně odmaže krácení dopočtené doby. Příbuzná měla počátkem r. 2021 velmi nízký ID III. stupně, jen 7000 Kč, náhodou přesně. Když jsem jí ten výpočet zkontroloval, byl proveden početně správně, ale zjistili jsme že má poměrně mnoho dob studia a ÚP které jdou doplatit (kdykoli zpětně), což její manžel po zralé úvaze udělal. Nebyla to sice úplně malá částka (cca 100 tis.), ale od 30.7.2021, tedy data doplacení pojistného, se jí ID zvýšil na 12174 Kč! Nyní má 15502 Kč, což je sice důchod podprůměrný, ale výrazně lepší, než kdyby se neudělalo nic (to by činil 9087 Kč).
Ono je ten zákaz prodeje, tak jsk je udělán, celý trochu na hlavu. V létě jsem nakupoval u Vietnamce v jedné jihočeské vesnici, a přišlo mi divné, že má vedle sebe dvě pokladny. Na jedné účtoval potraviny, na druhé průmyslové zboží, regály měl dle sortimentu oddělené ve dvou propojených velkých místnostech. Když jsem se na to zeptal, říkal že mu ČOIka dala asi před dvěma roky tučnou pokutu, protože prý měl přes 200m2 plochy, a prodával o Vánocích (sám osobně, žádné chudinky zotročené prodavačky). Tak obchod rozdělil podle sortimentu a umístění regálů, průmysl přepsal na manželku (druhá živnost), vzájemně se vykazují jako splupracující osoby, a při další kontrole již byl úřední šiml spokojen... (Že se touto "operací" možná dostali i z plátcovství DPH ponechávám stranou....)
Obávám se, že závěr o růstu popularity DS je poněkud mimoňoidní. Ale jestliže donutí stát plus minus milion OSVČ a několik set tisíc spolků, SVJ atd. k užívání datovek, tak zřízení té osobní už je jen drobnost. Když už třeba já jsem donucen těch pět "služebních" datovek (se sedmi přístupy, neb ty jsou podle role a nikoli osoby) kontrolovat a používat, tak ta pátá "osobní" datovka a osmý přístup už je "brnkačna". A pak vám stejně nějaká kikina z OSSZ pošle skoro devadesátileté imobilní paní místo do datovky papírový dopis doporučeně do vlastních rukou, protože ji nenapadne, že by mohla mít datovku. (Druhá varianta je, že úřednice je lemra líná, která funguje stejně jako předchozích 20 let, a je jí zatěžko si tu datovku vyhledat, ač jí to zákon ukládá.)
Tvrdit bez jakýchkoli konkrétních čísel, že se "předčasný důchod letos nevyplatí", je demagogie. Výpočet důchodu třeba v r. 2026 a později sice nikdo nedokáže ani odhadnout, ale pravděpodobnost výsledného vyššího předčasného dúchodu bez výplaty při pokračování v práci, ve srovnání se řádným důchodem, pokud dosáhnete důchodového věku v r. 2024, a důchod si necháte vyplácet až od jeho dosažení,
je skoro jistá.
Jen na okraj. Když jsem ty výchozí parametry autora článku ukázal hostinskému ve vsi, kde mám chalupu, smál se až se za břicho popadal. Ono sto hostů z den, s průměrnou útratou 300 Kč, se dá (možná) očekávat ve městech nad 5000 obyvatel (pokud tam část zaměstnanců místních podniků a úřadů chodí na obědy), nebo v sezoně v turistických centrech (Praha je jasná) , ale v obcích kde žije méně než 1000 lidí včetně kojenců a důchodců ani omylem. A jelikož v obcích pod 2000 lidí žije 40 % obyvatel ČR (a například na Vysočině je to 60 %), je zřejmé, že článek je "velmi teoretický", ač v určitých případech může být relevantní. Ono je dobré posuzovat konkrétní podmínky toho kterého podniku. Vesnickým hospodám například mnoho dodavatelů doveze pivo, zeleninu či maso pouze proti platbě v hotovosti, a současně většina bank zrušila, zejména v menších městech, hotovostní pokladny, přičemž bankomaty jsou typicky ve městech nad 3000 lidí, takže jinak než od zákazníků se provozovatel podniku k hotovosti dostává jen obtížně a s vícenáklady na dopravu. (Například v Milevsku (8250 obyvatel) má hotovostní přepážku už jen (jedna jediná) pošta, banka žádná. Shrnuto - nechme rozhodování zda kartu či hotovost na zákaznících a podnikatelích, oni se s tím nějak vyrovnají.
Ach jo. Když se vystudovaná překladatelka, tlumočnice, filoložka a básnířka, která dělá politickou kariéru, pouští do řešení daňové problematiky, s argumentem že "ekonomové (něco) odhadují...", nejsem si jistý, že ona je zrovna ta správná osoba do smysluplné diskuze. Ony i ty "odhady" některých ekonomů jsou docela na palici. To, že někdo dobře rozumí makroekonomii nutně neznamená, že rozumí také ekonomice na podnikové úrovni.. (Nedávno jsem zaznamenal, jak jedna členka NERVu srovnávala odvody při příjmu zelináře - zaměstnance ve výši 1 250000 Kč ročně (tedy 104166 Kč/měs.!!!) a OSVČ stejné profese.... Evidentně základní neznalost reality.)
Hmm, zrovna mám před sebou vyúčtování služeb za celé SVJ, největší nedoplatky jsou 8796 Kč a 5753 Kč, v obou případech jde o pětičlenné rodiny. Jinak jsou nedoplatky a přeplatky kolem 1 - 2 tisíc a přibližně v rovnováze. Ale také jsme zálohy upravovali během roku 2x, podle vývoje cen. Ono je potřeba se starat a reagovat na vývoj cen, což platí jak pro "konzumenty" služeb, tak pro správce domů.
Možná by nebylo od věci, pokud se týká sexu, méně vytěžovat "cízí" studie z přeci jen poněkud odlišného kulturního (i náboženského) prostředí, jmenovitě z USA nebo UK, a více řešit, jak to je u nás. Z mého pohledu již nemladého muže soudím, že pro české dámy je (dobrý) sex častěji než mnohde v zahraničí cílem, nežli prostředkem k zajištění "dobrého bydla". A také jsou méně stydlivé říci si o to, co se jim líbí. A většina mužů, pokud nemají IQ tykve, zpravidla ráda vyhoví....
Je úsměvné, když se jeden z prvních a velmi významných výrobků tzv. "těžké chemie" označuje za "ekologický prostředek", a smutné, že se na "zahrádkářském webu" objeví doporučení použít anorganickou chemikálii s vysokým obsahem sodíku "na zahradě". Sodík zhoršuje fyzikální a chemické vlastnosti půdy peptizací koloidů a Na2CO3 (uhličitan sodný) vede k zasolení půd. A tady redaktorka Myslíková doporučuje, rovnou na zahradu "narvat" hydrouhličitan sodný....
2
Sledujících
0
Sleduje
2
Sledujících
0
Sleduje
Hmmm... Já jsem OSVČ od r. 1992, odvody jsem měl někdy také jen minimální (těžko platit více, když není "zisk", neb fakturace není výdělek), ale důchod mám nadprůměrný. Pravda, nad průměrem jsem jen asi o 1500 Kč, ovšem s uznanými 47 roky pojištění, což je zřejmě podstatné, neb v mém případě procentní výměra za každý rok pojištění je letos asi 370 Kč/měs. (Pokud bych odskotačil do důchodu o tři roky dříve, jako to udělala, protože mohla, většina mých vrstevnic, měl bych ten důchod o více než jedenáct stovek menší při stejných odvodech....) "Odvody" jsou jen jeden parametr, druhý, často důležitější, je uznaná doba pojištění.
1 odpověď