NE, není to to samé. Čištění koryta má smysl třeba v zemědělské krajině abyste ochránil pole před jarním táním (malá povodeň KAŽDÝ ROK).
Ale rozhodně vám vykácení dřevin a pár lopat písku ze dna neochrání statisícové město před tisíciletou povodní!
Takže konkrétně MĚSTA musí mít vybudované hráze proti KATASTROFÁLNÍM (= vzácným) povodním a zároveň musí blokovat výstavbu na územích která hrázemi ochránit nejdou.
Ve Španělsku udělají rozumnou věc, pokud se budou řídit tím KDE a JAK si ta voda vymlela nové koryto. Protože voda podléhá fyzikálním zákonům. A fyzikální zákony hlasováním v parlamentu nepřehlasujete.
A musí být vybudovaný FUNKČNÍ varovný systém, včetně informování občanů a pravidelných "zkoušek sirén" a cvičných schůzek krizových štábů.
Jaký kácení dřevin, na břehu ať si roste co chce, ale koryto, to je potřeba prohloubit na předpokládaný povodňový průtoky! Protože jestli jsi si nevšiml, tak všechno to bahno v ulicích se neobjevilo samo od sebe, ale bylo vyplavený z rozvodněných řek! Jenže ty si budeš dál mlít tu svou, takže se měj.
Ale prdlačky!
Tam to vymlelo na spoustě míst DVAKRÁT ŠIRŠÍ A HLUBŠÍ koryto než vůbec byla původní řeka.
JEDINÉ co se u tak KATASTROFÁLNÍHO živlu dá udělat, je pokusit se ochránit obydlené oblasti pomocí vyvýšených hrází, varovat VČAS obyvatele aby utekli/vylezli do patra a do budoucna nestavět v záplavových územích.
Tak jako se to udělalo, přinejmenším u některých velkých měst, v ČR od roku 1997 - já mohu mluvit za Olomouc, kde ta opatření jsou vidět a MAJÍ smysl.
... takže zvětšení dostupné kapacity průtoku? A co jiného je vyhrabání hlubšího koryta!
Vždyť vůbec nic nevíme - jak ten program pomoci funguje, jaké jsou podmínky pomoci, jak je to administrativně náročné, atd, atd.
Třeba rodina o pomoc žádala a byla odbyta, nebo byly čekací doby moc dlouhé....je toho hodně, o čem nemáme ani páru.
Ale vy stoprocentně víte že stát nic neudělal, a to úmyslně.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Tvůj názor nikoho normálního nezajímá.