A Evropa si za to může sama. Jak dlouho skoro každá fabrika vyráběla v Číně, neboť to pro ně bylo ekonomický výhodné. Čína vše okoukala, kopírovala a nakonec zdokonalila. A zemi, kde si průměrný dělník u pásu vydělá měsíčně 2 až 3000,- Kč, skutečně konkurovat nejde. Takže za vším je třeba hledat nenažranost majitelů firem.
Ano. A taky dostávají jen misku rýže denně, všichni chodí v modrých montérkách, jezdí maximálně na kole a žijou v chatrčích. A všechno jenom kopírují. Jojo, přesně tak to v Číně vypadá. Je vidět, že máte přehled.
Kdyby se zapad nenechal vydirat russkym jadernym bububu, uz by na Ukrajine nebyl jeden russky vojak.
Jako že by šel Západ (tedy asi i my, třeba vy sám nebo váš otec/syn, podle věku) dobrovolně do války za nějakou Ukrajinu, se kterou nemá žádnou smlouvu? Tak pokud vám to válčení tak chybí, klidně tam můžete vyrazit hned. Prezident vám jistě dá abolici předem. A vdova na vás pak bude hrdá, že měla doma chrabrého chlapa.
Tady je snad něco špatně.
Cena celého díla je podle tohoto článku zhruba 710 milionů Kč. Roční úspora pak 17.7 mil.,takže teoretická "návratnost" je 40 let. Jinými slovy v reálu nikdy, protože ty úspory zdaleka nevydělají ani na úrok.
Další podivnost je v ceně. FVE má mít výkon 1 MW, a bude bez akumulace. Rozumná cena, za kterou se dá dnes postavit taková větší FVE a ještě přiměřeně vydělat je kolem 20 tis. Kč/kW, tedy kolem 20 milionů za 1 MW.
Kde je tedy rozdíl do těch 710 milionů celkové ceny? Jistě hodně z toho bude dělat i nějaké to zateplení atd. Ale tolik ?!?
Opravdu je ten podnik spravován s péčí řádného hospodáře? Co na to NKÚ? Tohle by snad mohlo padat do jeho kompetencí.
Naši předkové odlesňováním získávali zemědělsky využitelnou půdu, což zvyšovalo jejich blahobyt a umožňovalo uživit víc lidí. Proč by to v Amazonii mělo být jinak?
Povídačky, jak se jim kdysi žilo dobře v pralese a jak se dobře uživili - to jsou opravdu jenom povídačky. Kolik lidí se takto v pralese mohlo uživit? A kolik lidí musí jejich země uživit dneska?
A ty "plíce Země" jsou z podobné škatulky. Pomiňme, že skutečné plíce kyslík spotřebovávají, nikoli produkují. Ale hlavně už bylo mnohokrát vyvráceno, že by deštné pralesy nějak zásadně přispívaly k pohlcování CO2 a produkování kyslíku. Tamní porosty jsou maximálně v rovnováze. Takže kolik uhlíku z atmosféry pohltí růstem zeleně, tolik pak zase vyprodukují hnilobnými procesy po odumření těch rostlin.
Kdysi to řekl nějaký brazilský prezident: když chcete pralesy, tak si je vysaďte u vás v Evropě. A měl pravdu.
Dobré rozhodnutí, podle mě.
Ta auta najezdí dost, takže se uplatní levné provozní náklady. V případě potřeby to má obrovský přebytek výkonu, což se může hodit. Navíc s tím asi furt jezdí po městě a (doufám) i pomalu (aby taky něco viděli), což je pro BEV paráda a pro ICE špatný provozní režim. A hlavně to v tom městě nesmrdí.
Požár vypukl ve středu odpoledne. V 16:18 už tady o tom byl článek.
Takže novináři dokázali případ "vyšetřit" během nějaké půl hodiny, samozřejmě bez osobní přítomnosti v objektu, kam by je jistě hasiči zatím nepustili.
Klobouk dolů před tak schopnými vyšetřovateli.
Na fotce hoří střecha domu. Ale novinář už ví a vypouští do éteru, že požár způsobily baterky FVE.
Překvapuje mně že na umístění baterií není nějaký předpis od hasičů, energetiků..
představa že bateriové úložiště začne hořet a má se hasit je děsná, předpokládal bych povinnost jej umístit zvenčí objektu s nehořlavou úpravou aby nemohly plameny proniknout do objektu a jiná technická řešení, ovšem v současnosti jsou firmy zabývající se realizaci FTV schopný instalovat kamkoliv, třeba do ložnice, mluvím z vlastní zkušenosti, kdy jsem předinstalačního technika TENAURu před časem vyhodil...
Je to tak. Na všechno by měl být závazný předpis.
Občas hoří třeba baterky v telefonech. Takže i tady by na to měl být předpis. Oděv by měl být vybavený plechovou schránkou a mobil by měl být umístěná zásadně v ní. A vybavený automatickým hasicím zařízení. Při telefonování by mezi uchem a telefonem měla být umístěná nehořlavá přepážka, a vedle by měl stát člověk s hasicím přístrojem v pohotovosti, aby mohl okamžitě zasáhnout.
Kdyby to mělo zachránit jediného uživatele, tak to za to stojí, že. S tím můžou nesouhlasit jen proruské sv.ně, jak by nám vysvětlil plukovník Foltýn. A pak ještě zkrachovanci a samozvanci.
Kdyby to měl namontované od firmy, kryla by to pojistka té firmy. Ušetřil. tak se pojišťovna nepřetrhne. To je jako kdybyste se proháněla po silnici autem bez STK. Škoda půjde za vámi
Ne, není to stejné. Pravidelnou TK předepisuje zákon, a musí ji vykonat STK s příslušným certifikátem.
Ale žádný zákon neříká, že si uživatel nemůže postavit FVE vlastními silami. Vy víte, jestli ten člověk měl nebo neměl platné zkoušky dle zákona 250/2021 Sb. a podle nařízení vlády č. 194/2022 Sb. ? Pokud měl, tak měl plné právo si dané zařízení namontovat sám.
Udělal to perfektně, vystavil si na to certifikát, revizní zprávu a proto mu to pojišťovna zaplatí. Pak je ale číčovina, aby mu lidi dával peníze, zacvakne to pojistka
Pravděpodobně zacvakne. Ale pojistka nikdy nepokryje všechno. O to víc v inflační době, kdy stavební materiály letěly a letí nahoru.
Ale především ta sbírka je na okamžitou pomoc. Pojišťovny s plněním nikdy nespěchají.
A jestli to udělal perfektně nebo ne já nevím. A s celkem velkou pravděpodobností si troufnu tvrdit, že to nevíte ani vy.
Revizní správu neměl, o tom se psalo. Víte co je předmětem takové revize FVE? Schválně si to někdy zkuste zjistit. Ne, třeba správné fungování BMS (pokud zrovna v tom byl problém) do ní nepatří.
Přímo v článku se píše, že to bylo podomácku montované majitelem, což jste "omylem" přehlédla. Pokud jste alespoň trochu inteligentní, dokážete si článek přečíst znovu a dokážete si přečíst i jiné články. Majitel prostě chtěl ušetřit a chtěl si komponenty smontovat sám. Nezpochybnitelně to zvoral a úspěšně tak zničil celý svůj dům. Je pro Vás skutečně tak náročné to pochopit? Jste schopna si dohledat veřejně přístupné informace? Jste jedna z těch potrefených husiček, která si po domácku něco zbastlila a až se něco podělá, tak jen natáhne ruku?
Zajímavé. Zejména to slovo "bezpochyby".
No evidentně máte křišťálovou kouli v dobrém technickém stavu.
Ano, majitel chtěl ušetřit a smontoval si to sám. A z toho automaticky plyne, že to udělal špatně? Viděl jsem někdy na vlastní oči instalace, které dělají některé "profesionální firmy"?
Píšete o hledání veřejně dostupných informací. Ale ty oficiální všechny vycházejí z jediného zdroje. Ze závěrů (odfláknutého) vyšetřování hasičů. Případně pak ze svědectví lidí, kteří se pokoušeli požár hasit ještě před příjezdem hasičů. A ty právě vypovídají něco jiného, než co vyplývá z toho hasičského šetření.
Naučila jsem se číst
" Baterie byla podle předchozího vyjádření hasičů smontována podomácku samotným majitelem nemovitosti,"
Ale taky dost možná to byl hodný soused kutil, co to namontoval i zbytku vesnice
A co jako? Že si uživatel poskládal baterku sám, tak z toho plyne, že to udělal špatně?
Já to nevím. Možná to opravdu udělal špatně, neosadil BMS nebo ji špatně nastavil, neměl dobře utažené svorky a vyhřál mu to přechodový odpor nebo co já vím co. Ale nevím to. A předpokládám, že to nevíte ani vy. Ale o to víc máte jasno.
Přesně dle pravidla "čím míň o problematice vím, tím je mi vše jasnější", že?
Hasiči to vyšetřování pořádně odflákli. Nadějné je, že se toho chce chytit jedna organizace, které se skutečně pořádným vyšetřováním zabývá. Tak se snad časem opravdu dozvíme co se tam skutečně stalo a proč.
Tento komentář byl smazán uživatelem.
Vyšetřování řeklo: "Požáru a výbuchu podle ní předcházelo poškození článků v bateriovém úložišti fotovoltaického systému vlivem neobjasněné provozně-technické závady."
Tak která část z toho je ta hrubá nedbalost? Ta "neobjasněná provozně-technická závada" ? Nebo snad ten článek vyrobil ten člověk sám a vyrobil ho špatně?
No, evidentně máte nějaké lepší informace než hasiči.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Bude zajímavé, jak to bude celkově ekonomicky vycházet. A vidím to spíš dost skepticky.
Samozřejmě záleží na výši prémie za flexibilitu. U stávajících velkých akumulačních zdrojů (přečerpávačky) je poměrně vysoká, někde kolem 3-násobku prostého rozdílu mezi levnou nákupní a drahou prodejní cenou. Ale tady si z toho jistě výrazný díl nechá ten agregátor, tedy Delta Green.
Pokud bude prémie nízká, tak nebude stát zato do toho jít. Ale lepší bude si obchodovat sám na spotu, a mít tak pod vlastní kontrolou kdy a za kolik prodávám. A hlavně vědět, že pro sebe si vždy nechám elektriky dost, protože vlastní spotřeba je vždy nejdražší. Ono jistě i při tom poskytování flexibility bude možné nastavit nějaké meze kolik si agregátor může vzít. Ale bude to zřejmě fixní hodnota. Tedy nebude možné reagovat na dlouhodobě předem nepředvídatelné události (velké prádlo, nějaké velké odběry třeba při stavební činnosti, vaření na svatbu, nebo jen špatné počasí atd.).