Nezlobte se na mne, ale můžete mi vysvětlit jak může někdo platit 30000 za provoz domácnosti a to ještě bez jídla ? Pokud má luxusní velký byt v novostavbě a chce mít zaplaceno daleko dříve než za 30 let tak možná, ale to se na to nemůže vymlouvat jelikož s tím se dá manipulovat. A laskavě mi netykejte !
Milý pane, psala jsem, že máme hypotéku. Částka je hypotéka + režie bytu. V okolí mám mnoho lidí, co mají to samé, leč místo hypotéky platí nájem. 8000 je za jídlo, zatím jsme se nemuseli uskromnit. Nájem řeším z toho důvodu, že donedávna jsme v něm žili - abychom si na tu hypotéku vydělali. A i kdybychom do nájmu šli, místo hypotéky, ale do bytu, ve kterém se odvazim mít dítě, vyšlo by nás to skoro stejně.
Víte, jak jsem už psala - ono to záleží VŽDY na každém jednotlivci. A není to o generaci - já jsem seniorka. Ovšem je to o samostatnosti v myšlení. Píšete "já jsem byla vedená..." Proboha jste dospělá žena, tak co vám je po tom, co vám kdysi vtloukala do hlavy jiná generace? Nebo "Když někdo přijde a je tam nepořádek, můžu za to já?". Proč si to proboha myslíte? Nebo proč si zvete domů lidi, co vám hodnotí, jak máte uklizeno? A když už je zvát musíte (rodiče apod), proč to nepouštíte jedním uchem tam a druhým ven? Víte, psát o tom články opravdu nepomůže, jediné, co pomůže, je právě ta změna myšlení, že vám je jedno, když je doma nepořádek (tím nemyslím špína), že vám je jedno, co o tom říkají nebo si myslí ostatní. Že ženy nebudou buzerovat může kvůli trenkám u postele apod. Jedině tak se něco změní. Ale k rtomu si musí dojít každý sám.
Jenomže ať se nám to líbí nebo ne, společnost vždycky jednotlivce soudí. A ano, já před tím můžu zavřít oči a žít si svůj dokonalý život. 😄 Dokonce mohu přestat zvát domů svoji matku, když mě rozčilují její reakce, ale pokud bych se měla vyhýbat všem lidem, co mě rozčilují, nemohla bych ani pracovat. V rovnosti jsme se dostali tam, kam jsme se dostali, právě tím, že ty "hysterické feministky" nemlčely. A i když se dnes máme dobře, zítra to tak být nemusí. Vemte si, že stát hned vedle nás, vzal ženám volbu rozhodovat se o vlastním těle. A v dalším se ženy večer bojí vyjít na ulici, aby je někdo nepřepadl a neznásilnil. Upřímně doufám, že u nás je dost samostatně přemýšlejících jednotlivců, kteří by nedovolili, aby se to stalo tady. A ano, každý ten jednotlivec ke svým hodnotám a přesvědčením nějak musí dojít sám, ale dojde k nim právě tak, že ho k tomu někdo vede. Protože jsme prostě živočišný druh, který funguje na učení a přejímání věcí od ostatních.
Proč by musela být domácnost rozdělena "spravedlivě"? Se ženou, která hlídá, aby nedělala doma "víc" bych tedy nebyl. To radši línou - domácnost zvládnu sám. Muži toho obvykle moc nepotřebují. Spousta toho, co byla dřív namáhavá práce je dnes relax - pracuje za vás technika ( kterou vymysleli muži 😉 ). Zdá se, že pro mnoho žen je důležité, abyste to jako relax nebrali - je nespravedlivé, když je to namáhá a vy u toho relaxujete. Ono je to vlastně ani tak nenamáhá, ale nebaví je to. A když to nebaví, je nespravedlivé, když muži luxování, praní ... nevadí, nebo si u toho o něčem přemýšlí. Některým ženám asi taky vadí, že muž něco neudělá v době, kterou ona určí.
Je taky rozdíl mezi fyzickou námahou a psychickou "vyšťaveností" . Psychicky dokáží "vyšťavit" děti.
Ten článek, na který je odkaz v textu- dělal z mužů jakési trubce. Jen zoufalec by chtěl mít doma takovou ženu - s takovým pohledem na svět. Taky mi to přišlo trochu jako "kyselé hrozny" - jiní muži, než ti, které haní o ní zřejmě nestojí. Nemá co nabídnout muži, který hospodyňku nepotřebuje. Není ani chytrá, ani milá a ani sexuálně přitažlivá .
I já jsem říkala, že článek je možná nešťastně napsaný. Ale i tak mě zaráží ta šílená zloba, co od některých lidí plyne. Jakoby to pro ně bylo strašně osobní, jakoby paní lidi urážela. A k vašemu názoru, že muži nepotřebují hospodyňky - ano, většina mužů je dnes stejně schopná v domácnosti jako ženy. Jenomže když se podíváte na ty komentáře... Tak si kolikrát říkáte, že to komentují muži, kteří právě spíš chtějí služky než partnerky. To mě zarazilo, ne samotný článek. A nejhorší na tom je, že jim právě některé ženy ještě dodávají, jak to dřív měly těžší a že dnes to je vlastně tak jednoduché. Jenomže ono je to jednodušší i pro ty muže. Pokoušela jsem se říct, že se vše zlepšuje, máme se dobře (ač plno lidí tento názor nemá), ale mnohdy stačí právě to nepochopení z úhlu lidí, kteří to měli jinak. Já to nemám, že bych partnerovi počítala, co udělal on a co já 😄 ale z nějakého důvodu to stále soudí lidé v mé blízkosti. To je pro mě problém.
Dovolím si s vámi polemizovat ohledně tvrzení, že víc domácích prací dělají ženy. Jo, pokud píšete o svém dětství, máte pravdu, ale článek, na který reagujete byl o dnešku. A dnes to má každá žena doma tak, jak si to zařídí, tedy jakého si vybere partnera, jak se s ním domluví na chodu rodiny. Jsem seniorka, ale když jsme se kdysi v 80. letech s manželem brali, domluvili jsme se na rozdělení domácích prací (do které nepatří samozřejmě jen úklid, vaření a praní, ale i údržeba, věci kolem auta, zahrady atd.) - a to rozdělení nám vydrželo dodnes. A podobně to měla nemalá část mých známých - ovšem je fakt, že to byli většinou inteligentní lidé s VŠ vzděláním. Na druhou stranu znám i dnes několik rodin, kde oběma vyhovuje, že manžel vydělává daleko víc peněz, což samozřejmě stojí daleko víc času než manželčina šesti či osmihodinová práce, a proto je logické, že když on pracuje 10-11 hodin, ona ty 2-3 hodiny, o které je mín v zaměstnání, stráví prací doma. A to nemluvím o tom, že řada žen (většinou těch starších) tráví "domácími pracemi" spoustu času zcela zbytečně, jen proto, že MUSÍ mít pořád vypiglovanou domácnost - a pak si stěžují. jak je to nespravedlivé.
Já velice gratuluji, že jste se s manželem dokázali skvěle dohodnout 🙂 Tak je to správně. Chtěla jsem spíše poukázat na to, že ač se svět mění, role se vyrovnávají, stále tam zůstává ten pohled jiných generací a to, že vyrovnané to ještě není. Já si nestěžuji na svůj život. Spíš na to, že ač tomu sama nevěřím, stále cítím určitý nátlak, že bych měla věci dělat lépe, že trenky mého muže u postele jsou obrovský problém. Jak říkám, článek měl být k tomu zamyšlení. Já vydělávám jen o málo míň, než manžel. Domácnost máme peněžně 50/50. Ale já byla vycvičená k tomu, abych myla vanu a podobně. On to teď nějak přebírá. A ano, je to o tom, jak se lidé dohodnou. Ale pořád... Když ke mně domů někdo přijde a je tam nepořádek, co udělal manžel (který má stejně volného času jako já)... A můžu za to já? Říkám, že věci se mění, ale stále chápu ty ženy, co si stěžují 🙂 protože třeba nemají toho správného manžela a možná ještě horší matku 😄 nebo taky třeba tchýni, ale tu já mám skvělou
Ono už nějakou dobu je velice těžké získat tu správnou kvalifikaci, aby člověk mohl ve zdravotnictví dělat práci, kterou umí. Například pokud chcete být VŠ pracovník v laboratoři, čeká vás dlouhá cesta. Většina těchto odborníků studovala na přírodovědeckých fakultách. Zatím je v ČR snad jen jedna vysoká škola, která má tento obor v repertoáru a zároveň je akreditována do zdravotnictví. Což pro většinu znamená, že po pěti letech vysokoškolského studia se snaží do laborek dostat a je jim řečeno, že nejsou zdravotníci a tudíž jim nemůže být dáno toto zařazení. Když mají štěstí, zaměstnají je jako JOP, či dělníka ve zdravotnictví. Pak si půl roku dodělávají kurz na IPVZ za skoro 30K, kde se učí věci, které už dávno znají, ale potřebují ještě jeden papír. Po absolvování mohou nastoupit na své vysněné místo, za které pobírají kolem 30K hrubého. Plus je jistě budou nadřízení nutit, aby šli ještě do specializace, která zabere minimálně další čtyři roky, ale spíš šest, neboť aby laboratoř dostala akreditaci, musí zaměstnávat dostatek specializovaných VŠ pracovníků. Po získání specializace se dotyčnému dostane více povinností za stejné peníze. No není to krásné?
33
Sledujících
2
Sleduje
33
Sledujících
2
Sleduje
Takový článek napíše vysokoškolák (soudím z toho vystudovaného biologa)? Ukecaná změť myšlenek. (Možná je text známkou psychických problémů a ta žena využila Seznam jako vrbu?)
Jen mě zaujala mantra mladých: Vytvořte nám podmínky pro výchovu dětí, umožněte nám získat hezký byt a dobrý plat, a my pak ustoupíme ze své obsese užívat si bez dětí až do 35 let a děti mít budeme dříve.
Jenže tak to v kapitalismu nefunguje, v něm je třeba, aby se lidé uměli postarat sami o sebe.
Mládež se svou vizí bude muset počkat na návrat socialismu, o který usilují liberální levičáci, unie a částečně i naše vláda. Pak už budou daně tak vysoké, že opět budeme mít všichni stejně (a možná zase čekat ve frontě na banány). Protože naše období socialismu fakt znamenalo, že pěkný byt (ovšem jen v paneláku) mohl mít skoro každý, a porodnost byla slušná (ovšem proto, že z nudy lidi v těch pěkných bytech vyráběli jedno dítě za druhým).
Ovšem až se dnešní mládež ocitne v socialistickém skanzenu, předpovídám, že ji bude chybět zase něco jiného - a děti to nebudou.
3 odpovědi
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ale o tom já přece nepsala. Víte, vždycky je to něco za něco. Pokud se ode mě očekává, že moje návratnost pro společnost je v plození dětí, které budou dále společnost podporovat, musí k tomu být podmínky. To, že děti chci a zaplatím si za to, aby se měli dobře, je moje věc. Nikdo nemá právo mě do toho nutit a říkat, že bezdětní jsou nějak méněcenní. Poukazuji právě na ten špatný systém. Představa, že nás zaplatí další generace, je špatně. Každý do státní kasy přispívá (no každý slušný pracující), systém by měl být nastaven tak, aby bylo možné z té kasy stát financovat.