Zřejmě ničemu z toho nevěřil, ale zjistil, že mu to povídání "nese ovoce". No a pak se ukázalo, že si neporadí ani sám se sebou.
Tak jako on se nechovají silní a vyrovnaní jedinci, tak jednají slaboši a zbabělci.
Tohle jsou tak omezený názory… Jasně, psycholog nemůže mít psychické problémy a obvodní lékař nemůže mít angínu. 🙃 A evidentně vůbec neznáte jeho práci, pomohl obrovskému množství lidí. To “ovoce”, o kterém mluvíte… to máte na mysli ty klienty, které bral zadarmo, protože si nemohli dovolit péči, ale potřebovali ji? Nebo ty přednášky a konference, na kterých vystupoval zadarmo, protože pro něj bylo důležitější to téma? To, že znal dokonale teorii a uměl pomoct ostatním, ještě neznamená, že měl patent na život.
Tohle všechno je moc roztomilý, ale co například místo na dětech a rodičích hledat chybu v systěmu. Kdyby nebylo naše školství orientované na výkon sotva co ty děti nastoupí, nemělo by z té školy tolik rodičů obavy a nemělo by tolik dětí potíže. Úplně nesmyslně šlapeme po dětech hned od prvních dnů první třídy, nebereme ohled na vývojové souvislosti. Naprosto nesmyslně máme jako výstup první třídy schopnost číst, přičemž percepce k tomu potřebné dozrávají prokazatelně minimálně o rok později. Problém je celé naše školství, ne odklady...
Proč takové články neustále píší lidé, kteří v životě nečetli jedinou kapitolu vývojové psychologie? Vždycky jsem si říkala, jak jsem ráda, že žiji v zemi, kde to alespoň trochu pochopili. První 2-3 roky jsou pro dítě naprosto klíčové a hrají zcela zásadní roli v celém jeho budoucím životě. Já nerozporuji, že výpadek z práce na 3 roky (nebo i déle) je dlouhá doba a často to pak s sebou přináší potíže. Ano, to je pravda, ale řešení opravdu není strčit naprosto nezralé dítě kamsi pryč od matky na celý den. Ano, já vím, že jsou děti, které to zvládnou. No, ale ta větší polovina dětí ne, určitě ne v jednom roce. Co rodič nezvládne/nedá dítěti do 3 let, už nikdy nedožene.
Dětské skupiny mohou v tomto ohledu pomoci, ale minimálně je potřeba, aby šly ruku v ruce s možností zkrácených úvazků a možností střídání rodičů doma. Ta druhá možnost tu sice je, ale pouze z logistického hlediska, nikoli z toho finančního.
Já jsem zjistila, že chuť na sladké ve velkém ovlivňuje nejenom nuda, únava, ale také skladba našeho jídelníčku. Když jsem se na radu kamarádky zaměřila na to, aby mé jídlo mělo všechny kvalitní složky - teda zdravé tuky, bílkoviny, sacharidy, atd..., tak se mi skutečně chuť na sladké výrazně snížila. Takže bych se zkusila určitě zaměřit celkově na faktory, které chuť na sladké ovlivňují. Pak mi poradila, když mám chuť na nějakou mňamku, opéct toust, na to dát kvalitní arašídové máslo, tvaroh, nakrájený banán a trochu posypat skořicí. Nejsem fanda ořechových másel, ale tohle, když jsem objevila, tak jsem snad týden nejedla nic jiného. 😆 Dobrý recept na nějaké domácí zdravější pečení jsem také doposud nenašla... Synovi nahrazuji cukr převážně banánem, například v domácích brumících, ale jinak se mi bohužel nic neosvědčilo. Držím pěsti, hodně sil!!!
Cituji autora:"To dítě vůbec nemusí být hloupé. Může kolem sebe jen mít učitele, kteří mu nerozumí."
A reaguji: Jistěže, jistěže, to dítě nemusí být v některé oblasti hloupé. Ale také může být totální hlupák ve všech oblastech.
Je trapné, když někdo obhajuje postižené děti s tím, že mu nerozumí učitelé, totiž pracovníci, školení v pedagogice. Jak skvělá zpráva pro rodiče! Stačí dát hloupé dítě do školy, kde mu budou rozumět, a rázem bude chytřejší.
Za druhé - pokud má dítě už ve škole problémy s rychlostí myšlení, logikou apod., je v budoucí běžné pracovní praxi nepoužitelné. Dejte do ruky kamion někomu, kdo neni schopen rychle pochopit dopravní situaci. Jak to asi dopadne?
To byl příklad. Prostě pokud má někdo problémy při čtení, psaní a orientaci v prostoru, není normální. Přesněji - je hloupější, než jiné děti. Důvod hlouposti je nepodstatný.
A pokud bude dospělý se zkříženou lateralitou své postižení maskovat, může jednou fatálně selhat a způsobit velkou škodu nebo někoho zabít.
Hloupí lidé mají znát své místo a jsou obory, které jim mohou vyhovovat.
Zkřížená lateralita není postižení. Za to vaše názory už ano...
Za to nemůže jen doba, to jsou ty vaše toxický "výchovný" metody. "Nech ho vyřvat, hlavně ho moc nechovej, musí si zvykat, strč ho pod ledovou vodu" atd. atd. Říkám to už roky zastáncům těchto metod - jednou vám to vaše dítě vrátí, přesně tak jak popisujete v článku. 😉 Když rodič ihned po narození ignoruje, že ho dítě potřebuje mít nablízku, proč by dítě nemělo později ignorovat, že ho potřebuje mít rodič nablízku? Sklízíte, co jste si zaseli a dobře vám tak. 😉
No nevím. Jenom si vemte kolik dětí se hlásí na střední školy-69% a na učiliště 11.9% . A to nemluvím o prospěchu, kteří by se ani na střední neměly hlásit. Za nás to bylo jinak a bylo to tak správně. To je jenom malá snůška toho, jak na tom dnešní děti jsou
Co bylo správně? Že spousta chytrých dětí bylo označeno za hloupé a nikdo jim neumožnil se rozvíjet jenom proto, že měly třeba dyslexii? Je v pořádku, že dneska je to v tomhle ohledu jinak, že má větší množství dětí možnost se vzdělávat.
Není nic lepšího, než přivést na svět nechtěné dítě, které kvůli tomu bude od narození vyrůstat s traumatem. A ideálně ještě, když bude kvůli tomu týrané, nebo skončí někde v ústavu. A z toho ústavu se třeba nikdy nedostane, protože homosexuální pár by si ho i vzal a dal mu potřebné zázemí, ale nemůže, nejsou to přece lidi. A tak si později přece jen obstará své místečko - na klinice adiktologie. Tomu se říká boj za krásnější svět.
No a teď si představte, že dřív to matky zvládaly v jeskyních u ohně a vařily čistě na ohni jen to, co si ulovily. To je ale překvapení, že i tahle generace, která se umí akorát neustále plácat po ramenou, také využívala výdobytky moderní doby, co? Navíc je vážně zajímavé, že ta generace, která se dneska tedy tak děsně hroutí, je vychovaná touhle generaci, která všechno zvládala. No kde se jenom stala chyba. 😉
Je úplně jiná doba, nelze to takto srovnávat. Tyhle úhly pohledu jsou nesmírně primitivní a začínají už být dost únavný.
Autorka se podivuje nad stylem a obsahem nesouhlasných reakcí. Pravděpodobně nečte, protože by si tohoto obecného jevu musela být dávno vědoma. Je to samzřejmě smutný jev, ale bohužel existuje. Nicméně autorku to zřejmě zaujalo až tehdy, kdy dostala reakce tohoto typu na vlastní adresu. Ovšem když odhlédneme od nevhodné formy, musím s obsahem nesouhlasných příspěvků jen souhlasit. V jejím textu je tolik na první pohled nesmyslů zabalených do vzletných frází a nijak nepodložených premis, která vydává za nezpochobnitelné pravdy, že nemá cenu je jednu po druhé vyvracet. Mimochodem není na světě jen jediný dětský psycholog, jsou i jiní než Dr.Gábor Maté.
Nijak nepodložených premis? A které máte na mysli? Já tam jako vystudovaný pedagog žádnou nevidím. 😉 A ano, existují i jiní psychologové a velká část z nich s Gáborem souhlasí, protože... A teď se podržte... Má ty informace podložené výzkumy. 😉
Výborný příspěvek, bohužel jsem si jista, že tu traumatizovanou bariéru velké části naší společnosti prostě neprorazí. Denně kolem sebe vidím lidi, kteří mají i v dospělosti problém regulovat své emoce, nejsou schopni navazovat a udržovat funkční vztahy, mají potíže se zdravím, jsou toxičtí pro své okolí, ale! Přežili jsme, no ne. 😏 Tak proč konečně pochopit tu vývojovou psychologii a dělat to lépe, když tohle je roky ověřený recept... na duševní mrzáctví. 😏
No, s radostí půjdu proti proudu. Občas mám pocit, že je benevolentní výchova něco jako Jára Cimrman. Je to takový žijící mýtus mezi námi. Jsem pedagog s desetiletou praxí, rodič a kamarádka dalších mnohých rodičů. Ano, potkala jsem děti, které byly nevychované a směly všechno. No možná bych je za ty roky dokázala i spočítat. 😏 Opravdu to není každé druhé nebo snad rovnou každé dítě, jak mají tyhle rádoby chytré články napovídat. Spousta lidí mluví o tom, jak se dneska děti nevychovávají jenom proto, že o tom mluví všichni ostatní. Nicméně když se jich zeptám, kdy naposledy viděli takovýto děsný příklad, jak článek uvádí, tak už koktají. 😏 Je to asi stejná věta jako "každé druhé dítě má dnes ADHD". Za 10 let praxe mi prošly pod rukou 2 děti, které skončily nakonec s touto diagnózou. DVĚ. Na ulici/v obchodě/herně jsem tím NIKDY neslyšela žádného rodiče své dítě omlouvat. Ale každé druhé dítě má dnes ADHD. 😅 No a v neposlední řadě si celá řada lidí plete pojmy a dojmy - totiž neumí rozlišit projev nevychovanosti od projevu nezralého mozku, který prostě jenom nedokáže regulovat své emoce. Začínám si myslet, že celý problém je pouze v tom, že už prostě jenom nechceme vychovávat děti bitím, řvaním a vydíráním a to neumí někteří zkousnout. 😏
Hlavní myšlenka autora není špatná, určitě je potřeba děti vést k tomu, aby si vážily věcí, a že nemohou mít vše, na co si ukáží. Ale ne každé dítě brečící u hračkářství je rozmazlené. To je tak nějak normální reakce nevyzrálého mozku. A zadruhé už je z článku cítit ten opačný extrém výchovy - mocenská.
Takhle přesně mám naučené své děti. Žádné trauma z toho neměly, prvních pár nocí jsem je dávala spát hodně unavené a hodně rychle se naučily. Ženské, které to tak nemají a uspavají i ve čtyřech letech věku dítěte budou plivat jed, jak je to špatné a stresující. Kdyby viděly mé smějící a mávající dítě když odcházím z pokojíčku, asi by je kleplo.
Nekleplo, ony totiž vědí, jak funguje mozek a mechanismus traumatu, a že smějící se a mávající dítě není důkaz toho, že ho tyto metody nijak nepoznamenaly. 😉
Proč dostávají takoví lidé prostor, aby vyjadřovali svůj názor formou článku? Takový množství hoaxů. O spánku dětí by se fakt neměl vyjadřovat někdo, komu chybí i elementární znalosti. Asi nejvíc mě "pobavila" věta, že si autorka nevšimla, že by její děti byly traumatizované z tohoto přístupu. Ano, jistě, jsou totiž ještě dost malé. Pojďme si popovídat až jim bude 30 a budou neschopni navazovat a udržovat funkční vztahy. To je totiž ten velice častý důsledek těchto metod. A to je jen jeden příklad, ke schopnosti seberegulace, kaši na dobrou noc a podobným nesmyslům se radši vyjadřovat nebudu...
Přesně, jestli rodiče dětí se o ne nechtějí/ ne nemůžou starat třeba ze zdravotních důvodů/ starat a napíšou je na prarodiče, tak ať na ně platí prarodičům alimenty. Proč by jsme na to měli všichni přispívat. A stojí to míň než v dětském domově. Tak se podívejme kolik je v dětském domově sirotků. Mizivé procento, většinou mají oba rodiče. Tak proč na ně neplatí. Dostávají snad rodiče něco navíc z titulu starostlivosti o dítě?
Ono ani ne, že by nechtěli nebo nemohli, oni prostě jenom vědí, že tohle je způsob, jak vytlouct ze státu další peníze 🙈
Aha, takže ti v životě nepracující spoluobčané, co celý den postávají na náměstí, cpou se fasfoodem, mají značkové oblečení a jezdí v lepším autě než já, ti se mi jenom zdají? A taková běžná praktika - přepsat dítě do péče babičky, která bude následně pobírat peníze, o tom také autorka článku nikdy neslyšela? Nějak nerozumím tomu, co se autorka tohoto článku snaží dokázat. Možná by bylo dobré se podívat do terénu někdy. 😉
Vážená influercentko Angie, dle článku, který jsem si přečetl tak s Vámi bych určitě děťátko nechtěl. Je stále vidět, že jste mladá a nechci být vulgární; nezkušená. Nejde o porod, ale ty keci okolo. Porod je pro všechny ( asi ne) normální lidi ten nejhezčí zážitek na světě. Dejme ti na sítě a" blbci jako já "zvedneme 👍 jak jste šikovní. Přeji vám a rodině hlavně zdraví a snad přijde i rozum.
Takto to vypadá, když někdo nemá ani trochu soudnosti - když chlap napíše, že porod je ten nejhezčí zážitek na světě. Jasný, ty příšerně ukrutný bolesti, stavy vyčerpání, pocity, že to nemůžete zvládnout, ty jsou opravdu nádherný. 👍 A to nemluvím o komplikacích po porodu...
12
Sledujících
0
Sleduje
12
Sledujících
0
Sleduje
Za sebe si myslím, že žádné dítě ještě nezemřelo hlady a žízní, pokud muselo nějakou tu minutu počkat než s rodičem projde obchodem a ten rohlík a pití zaplatí. Že křičí a vzteká se? Dělá to doma taky, když maminka nedá na stůl jídlo ve chvíli kdy si zamane, že křičí a vzteká se? Až bude dospělý, bude muset v restauraci taky nějakou tu chvilku počkat, než přinesou na stůl. Nebo ztropí scénu, když se jídlo před ním neocitne v okamžiku objednávky? Popravdě nerozumím přístupu pisatele článku - kdyby šlo o život zachraňující lék, který musí být podaný přesně na minutu... Ale v případě rohlíku a limonády je jednání tatínka mnohem podivnější, než požadavky rozmazleného dítěte.
5 odpovědí
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Já zase nerozumím vašemu porovnávání ohledně dítěte v obchodě a dospělého v restauraci. Malé dítě nemá vyzrálý mozek a trvá poněkud dost dlouho než je schopno odložit uspokojení. To je poněkud zásadní rozdíl mezi batoletem a dospělým člověkem. Někdy mě baví ty představy o tom, že sotva se dítě narodí, musí být schopno uvažovat a chovat se jako dospělý člověk. 🫠
2 odpovědi