A už jste to úplně pověsila na hřebík. Já kolikrát marně sháním elektrikáře nebo TZB. Nepotřebuji někdy ani úplně podrobný projekt, stačí kolikrát jen rozvaha a základní příprava. Napište mi na marekblatecky@seznam.cz. Moc děkuji.
Musím vás zklamat, v důchodu jsem už sedm roků a od té doby se hodně změnilo. Já po 25 letech, co jsem byla OSVČ, tak už jsem si ráda odpočinula. Končili jsme, když mi bylo 66 pryč, kolegyním ještě o tři roky víc a tak jsme ten náš domov důchodců zavřely. Teda trvalo to víc jak rok, než nás vypsali z obchodního rejstříku a to jsme se na to zaplatily advokáta. Není to žádná legrace. Já se od té doby věnuju manželovi a rodině, na které jsem celé ty roky neměla pořádně čas. Když jsem šla do penze, vnoučata už byla na gymplu. Tak jim to všem teď vynahrazuju a zvlášť mému zlatému manželovi, který mě velice podporoval. Nemá každá takové štěstí jako já, a to už spolu táhneme padesátý třetí rok. Přeju vám, ať někoho solidního seženete, je to jak hledat jehlu v kupce sena. Ať se vám daří!
To máte naprostou pravdu. Já jsem si troufl na autorizační zkoušky až po 10 letech praxe a to jsem tam stál před komisí, jako malý kluk a styděla jsem se za to že nic nevím, naštěstí to stačil na úspěšné absolvování. Hodně mě irituje, když vás buzeruje nějaká čerstvě vystudovaná Bc. na stavebním úřadě, chce po vás něco a když se ji zeptáte co, tak neví. Třeba chce statiku na RD, tam z 90% není co počítat, Ptám se ji, a co chcete tedy posoudit? Ona říká, no chci statiku. Ale čeho? No prostě statiku, to musíte vědět vy, když jste projektant, říká. Já říkám, pravě protože jsem, tak vím, že tam nic není potřeba počítat, mám to tam i napsané a podepsané. Ona ne, tam musí být statika. A to není jen ve statice, ale různě. Já bych se těsně po škole před projektantem z 30 letou praxí třásl a ani bych nehlesl. Asi je důležité mít sebevědomí a znalosti a respekt je podružný.
Tak umět toho musíte hodně moc a pak každý vidí jen těch 20 deka papíru a diví se, kolik peněz za to chcete. Já si autorizaci nedělala, byla jsem primárně elektrikář, takže každé tři roky školení a zkoušky, ona pověstná padesátka. Vždycky to bylo 30 chlapů a já, byla jsem za exota. Ovšem vždycky jsem měla všechny nové normy, jako správný projektant, a školitel si je ode mě pravidelně půjčoval. Ale kolegyně autorizaci na zdravotně technické stavby samozřejmě měly. Byly jsme tři společnice a měly jsme tři zaměstnankyně, prostě rarita - projekce a žádný chlap. Ovšem naše projektové dokumentace byly vyhlášené, jak na vodoprávních úřadech, tak u stavebních firem. Holt ženská práce. Dnes, když jedu po okrese, tak si říkám - hele náš první zemní vodojem, támhle čovka, tady jsme dělaly vodu i kanál, je to hezký pocit, že po nás něco zůstalo.
A co zdravotní péče? Kolik stojí péče o jednoho pacienta s multirezistentní tuberkulózou ? Také část nových HIV pozitivních je z UA. A co další, co se tu opomněli pojistit a čerpali i nákladnou zdravotní péči a po uzdravení není kam poslat fakturu, protože nejsou k nalezení - zkuste se poptat v nemocnicích, kolik péče jim pojišťovny kvůli tomuto neproplatí. Odkaz
Nepsala jsem o černém kašli!!!
Vy tomu koukám rozumíte. Na ceny má zubař kalkulace. Téměř každý je s cenou pod tou stanovenou kalkulací. Že má ten zubař nějaké náklady, tak to vás nezajímá.. On vám musí nakoupit materiál, to není žádná sranda, nemáte vůbec představu.., zaplatit energie, zařídit dopravu, prádelnu, další věci a na závěr k tomu platí sebe a sestřičku. A že nerozumíte platbě, tak to co pane za vás zaplatí pojišťovna, tak by to ten zubař za vás ještě musel doplatit. Někdy to pojišťovna nezaplatí vůbec, takže tady máte odpověď, proč s pojišťovnou všichni tak rádi dělají.
Paní Věro, tak jak mi vysvětlíte, že chirurg za operativní odstranění dvou příštitných tělísek u mého manžela za vlastní výkon dostal podle pojišťovny něco málo přes 8 tisíc (dle výpisu ze zdravotní pojišťovny) a zubař za dvě menší plomby za hodinu hotové si počítal to samé. A který výkon je náročnější a rizikovější? U té štítné žlázy se může stát mnohem větší malér. Zubaři si říkají o hodně peněz, protože můžou a nikdo jim v tom nebrání.
Děti a vnoučata jsou to nelepší, co jsme o života mohli dostat. Když jsme se brali, čekala jsem první dcerku, stavěli jsme a dluhů jako kvítí. Pak roky šetření každého halíře, ale vše jsme zvládli. Je to o prioritách, a kdo děti nechce, ať je tedy nemá. Jen marně přemýšlím, kdo se jednou o tyto lidi postará, když další generace nebude, tady žádné našetřené peníze nepomohou, když nebudou lidi. Že by se jednou v domově pro seniory starali navzájem o sebe, protože se další generace nenarodily?
Makam fyzicky, nekdy i projektuji ale moje zakazky jsou vetsinou jednoduche. Koupelny, verandy, sadrokarton.. vetsinou delam sam. Je mi 66 a prace me naplnuje. Nekdy mam den, kdy lezu na zebrik snad stokrat. To se pak vecer citim uzasne, prijemna unava. Kdyz neni prace, je to naopak. Mozna jsem divny, na nic si nestezuji. Vsichni moji znami delali do 70 i vice. Tata byl profesor na Pittsburgh University a taky ucil do 70, pak ho vzal Alzheimer a byl konec. Toho se bojim vice nez fyzickych problemu.
Bydlim vetsinu zivota v USA, uplne jina mentalita. V zivote jsem neslysel nekoho fnuknout, na neco si stezovat. Pokud pracuji, hledaji si na tom neco pozitivniho.
Pod timto clankem je vicemene same fnukani, nechapu
Máte štěstí a važte si toho. Ne každému se podaří mít práci, o které může říci, že ho naplňuje. My, ženy, to máme složitější, pokud se vám do toho připlete péče o starší členy rodiny. Pokud nemáte čas si odpočinout, tak vás to semele a i práce, kterou máte rádi, vás unaví. Je skvělé, když si můžete uspořádat práci podle svých možností. Ale hodně lidí to prostě ve fabrikách nemá a navíc pracují za nedůstojné mzdy. Když odešla v 90 letech jako poslední moje mamka, tak jsem se zdravotně rozsypala, po 17 letech postupné péče o oboje rodiče. A to jsme byli zapojení jak manžel, tak obě dcery i bratr. Jak říkala moje babička - když nenecháš krávu odpočinout, tak nejdřív přestane dojit a pak chcípne,
Ve 30 ti když se mi při nehodě zlomil zub a doktor mi řekne oprava, aby jsem neměl ve predudiru, bude stát 20000, jsem je poděkoval, odmítnul odešel. Radši ten zub nemít nezza to dát 20k. Jinak, zuby si necítím téměř vůbec, na dentální hygieně jsem nikdy nebyl a dle zubarky mám až na ten jeden zub, naprosto zdravé zuby, bez jakehokoli kazu nebo vady.
Přesně takto to má můj mladší bratr. Jeho ex ho kdysi přes jeho odpor dotáhla k zubaři, u kterého pracovala. Ten jen konstatoval, že má zuby zdravé.
Muž byl stomatochirurg a vždy říkal, i měl různé studie, jak dentální hygiena některé věci z ní ničí sklovinu zubů.
Není to o tom kolikrát si čistite denně zuby ,ale jak.
A ještě bylo zajímavé, že sám měl i po 50 roce, jen dvě plomby na stoličkách a to amalgám a nikdy nechtěl jiné.
Proč, z důvodu obsahu protizánětlivého stříbra v amalgámu, které ničí bakterie v zubech.
Sama mám v kořenových kanálcích nandané Stříbrné čepy místo výplně a nekazí se mi zaplombované zuby. A cena? Na zub cca 120 Kč. A proč se to nedělá, aby si za kanálek mohli zubaři účtovat přez 1000 Kč+plomba.
Aneb, jak obrat pacienta.
Za jednu stoličku (3 kanálky) jsem dala 14 700, u naší zubařky co odešla do penze, jsem to měla zdarma, u nového takto. Ty ceny jsou brutus, zvlášť pro nás 70+, kteří jsme jako děti a mladí neměli možnost té zubní péče, co je dnes.
Kvalita zubů je z větší části daná geneticky. Já mám třeba v 58 letech všechny své zuby, kromě jednoho moudráku, co mi už vyrostl zkažený a jednoho, co jsem si kdysi vyrazila, a dvě plomby. Zubní hygienu dodržuji, ale jen základní - 2x denně vyčistím, a tečka. Můj první muž si čistil zuby po každém jídle, dělal kolem nich všelijaké serepetičky, v životě si po jejich vyčištění večer nedal do úst nic, jen čistou vodu, ani limonády se nenapil, přesto byl každou chvíli u zubaře s nějakým problémem.
U nás to samé, starší bratr pomalu kartáček z pusy nevyndal a už má částečnou náhradu, ten mladší je toho názoru, že čistění zubům škodí a vyčistí si je jen občas a má dvě plomby z dětství. U mě se na zubech podepsalo první totálně od začátku do konce prozvracené těhotenství, ještě dva roky po porodu jsem se při čištění zubů dávila a k zubaři chodila s torekanem. Jsem tak půl na půl, hodně korunek a skoro každý zub spravený. Je nám 70+, tak uvidím, co bude dál. My jsme v mládí takové možnosti neměli, doba pokročila, ovšem ty zuby to dost odnesly.
Nestraste, ja makam a v unoru mi bude 67.
A jaky je rozdil mezi penzi a praci? Prace me naplnuje, kdybych byl doma, mohl bych se nudit a chatral bych urcite
Hodně záleží na práci, kterou děláte. Také jsem pracovala i v důchodu, byla jsem OSVČ projektantka, tak jsem si pak po 60 mohla to pracovní tempo určit sama, protože se pomalu hlásily všechny ty přechozené nemoci hlava už taky nebyla tak bystrá jako ve třiceti. Navíc jsme měli postupně na starost oboje rodiče, a to byl záhul, to nám taky nepřidalo, Ovšem moje dcery, zdravotní sestry, které čeká ten pozdější odchod do penze a které makají ve špitále od 18, kdy vyšly ze zdrávky, tak ty prohlásily, že nebudou v práci ani o vteřinu dýl. Až budou mít nárok na odchod do důchodu, každá bude mít odpracováno skoro 48 let a kdyby se sečetly všechny přesčasy, tak ještě nějaký rok navíc.
Tak hodně lidí už tu v 67 nebude, když se podíváte na zdravotní stav obyvatelstva. A další umřou za pár let po nástupu do penze. Skoro to vypadá, že s tím ti, co tu novelu navrhli, počítají. Já jsem z relativně odolné generace, je mi 73, ovšem z naší maturitní třídy je už 10 spolužáků po smrti a další jsou na tom zdravotně špatně. Maturovalo nás 27. A nemyslím si že to bude lepší.
Paní Evo moc s Vámi souhlasím, ale hlavně byli jsme mladí a i ti dnešní malincí to vidí jinak než my dospělí.Vnoučci se na ně vysloveně těší nám dospělým už to tak nepřipadá jsem ročník 54.Pěkné vánoce
Moc děkuju, v dobrém závidím malá vnoučátka, ta moje zlatíčka jsou už 24 a 26 roků. Také vám přeju krásné vánoce a dobrý příští rok.
Fronty na stromečky? U nás jich bylo plné náměstí, ležely vyrovnané pěkně v řadách. Chodila jsem je vybírat s bratry a vždycky jsme donesly ten největší, na který jsme narazili. Na půlnoční jsem chodívala s mamkou, v kostele na varhany krásně hrál ředitel hudebky a zpíval i pěvecký sbor. V kostele byl velký betlém přes celou chrámovou loď s postavami téměř v životní velikosti. Jsem r.1951. Moc prosím ty mladé pisálky - nepište o tom, co jste sami nezažili!!! Děkuju.
Tragéd jste vy. O 150 km dál ten barák s 8 patry ve dřevě můžete postavit. Z chodby bytového domu rovnou do obýváku s kuchyní můžete také. V tomhle není norma závazná. 😉
Pravda, normy závazné nejsou. Ale kryjou vám záda, když se něco podělá. Je zábavné, že vražda je promlčená za 15 let, ale když se vám něco pos.... , tak vás budou tahat po soudech ještě v 80, viz trojská lávka v Praze. My jsme s kolegyněmi šly do penze a hooodně jsme s bály jednoho vodojemu. Tak snad vydrží, než umřeme. Měly jsme projekční firmu na zdravotně technické stavby.
2
Sledujících
0
Sleduje
2
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Tam jde o logiku, ne o dogma. Nepochopili by
1 odpověď
1
Sledujících
1
Sleduje
1
Sledujících
1
Sleduje
No právě, je jednodušší chodit s transparenty a vykřikovat hesla. Ono studium techniky a něco vymyslet, na to oni nemají. Jejich přínos k ochraně klimatu rovná se nule.