(pokračování)
"Letní tábory pro děti též organizovaly firmy za hubičku jako benefit" a "Rodinné rekreace ROH organizovaly firmy za hubičku jako benefit" - to byly rekreace pro členy ROH, ne pro každého zaměstnance. A i ti si museli náklady na ně platit a čekalo se na ně ve frontě.
"Nedostali jste ve firmě padáka za to že jste více nemocný, jdete na operaci, ošetřujete častěji děti"-opět, byla pracovní povinnost a kdo neměl v občance razítko od zaměstnavatele, dopouštěl se trestného činu příživnictví. Bylo za to vězení, běžně.
´´´´´´´´´´´´
Mladí lidé se brali dříve, než dnes a i dříve měli děti, ale často jen proto, že jako svobodná jste nemohla prakticky dostat byt. A i novomanželé na byt čekali, často s dítětem v bytě rodičů. Muži museli navíc na 2 roky na vojenský výcvik, často je odveleli až na druhý konec Československa, plus pánové i poté povinně chodili na vojenská cvičení, která trvala měsíc. Rozvodovost byla vysoká, protože se to nedalo vydržet.
A to už ani nezmiňuju interrupční komise, jistě víte, co to bylo, vy pamětnice zasloužilá.
Vdané ženy neměly pracovní povinnost. Pouze svobodné a rozvedené, po určité době i vdovy.
Pane Loukoto, nějak se ve vašem poněkud zmateném textu ztrácím. Nebyl jste čirou náhodou jednou z těch potrefených estébáckých hus?
StB byla zločinecká komunistická organizace, stejná jako jako nacistické gestapo. Moc dobře tu hnusnou dobu pamatuju, jsem ročník 1946 a celoživotně manuálně pracující.
Nikdo přece nepochybuje o tom, že StB byla zločinecká organizace. O to ve sporu nejde. Jde o to, že AB byl pracovníkem zahraničního obchodu a ti měli u StB nějakou kartu. Důležité je, že AB nikdy, NIKDY nikoho neudal, jak tvrdí i historici. Kdyby udával své kolegy, už by se přece někdo z nich za 35 let ozval a s chutí by si to v médiích s AB vyřídil! Jenže se nikdo neozval. To je smůla, že?
Nadpis zní, že smír inicioval sám Babiš, jako by to bylo něco závadného. A kdo jiný to měl iniciovat? Každý, kde se cítil poškozen zápisem ve svazcích StB, vždycky inicioval své očištění, jinak to ani nejde. Nebo snad všichni zapsaní ve svazcích měli obdržet od vnitra nabídku: Pane/paní, nepřejete si býti vymazán/a? ze svazku StB?
K tomu jen dodám, že Masarykovy domovy v Praze (dnes Thomayerova nemocnice) byly postaveny celé jako domov důchodců i s kinem, hřištěm a tělocvičnou, parky apod., (byly oslavovány letos při 100. výročí jejich otevření za přítomnosti TGM) , a to tak, že tam byly i pavilony pro dlouhodobě nemocné (plíce) nebo lehce postižené děti. Bylo to koncipováno tak, že zdraví důchodci budou děti navštěvovat, číst jim, a děti naopak se budou stýkat a přebírat moudro od starších, že se budou v parku potkávat apod. Mezi tím se bude v personálu pohybovat střední generace.
Pan Čermák píše, že neexistuje nic dobrého na komunismu. Také nechci jeho návrat, ale bez diskusí ho takhle zatratit taky nelze. Právě po roce 1948 se bezprecedentně snížila chudoba. Tisíce dělnických, hornických, hutnických atd. rodin se přestěhovalo z chatrčí do sídlišť (Kladno, Poruba, Litvínov, Most atd.) a v 60.-80 letech výstavba, i družstevní pokračovala. Co jsou to ta sídliště kolem měst? Ta vystavil, pane Čermáku, komunismus! Vy to nevíte? Kolik postavil školek a jeslí? Na to nemyslíte? Po roce 1948 bylo okamžitě zdravotnictví zdarma a již v roce 1946 a 1947 byla zásluhou KSČ přijaty sociální zákony, z kterých těžíme ještě dnes. Kojenecká úmrtnost se u nás snížila v 50. letech, zatímco před první a druhou světovou válkou jsme byly v kojenecké úmrtnosti nejhorší v Evropě oproti západu a Skandinávii. Pane Čermáku, vždyť Vy vůbec neznáte nejmladší historii a pasujete se na soudce. Byly procesy, měnová reforma, to je pravda, ale také si tisíce rodin si polepšily. Na vysoké školy se najednou nahrnuly tisíce studentů z dělnických rodin, které před válkou na studium dětí neměly. A všichni vystudovali dobře, jejich mozek na to měl, ale už nepotřebovali peníze, neboť školství bylo zadarmo. Ti bývalí studenti odvedli za vámi nenáviděného komunismus složitou práci na stavbách přehrad, elektráren, vypočítali stavbu třeba Nuselského mostu atd. Dnes jsou většinou již v domově důchodců, pokud vůbec žijí. ¨Vy s komunismem prostě uděláte jednouchý proces. Je mi Vás líto.
Dříve byla žena v domácnosti. Starala se o rodinou. Muž dokázal zabezpečit rodinou sám.
V které době to "dříve" bylo? Vy nevíte o tom, že už za Habsburků a za první republiky byly zaměstnány tisíce dělnic např. v textilkách, v oděvním průmyslu atd.? Byly to matky s dětmi, které mj. hlídaly sousedky nebo babičky. Stát neřídil a neplatil tyhle opičárny zvané "sousedské hlídání." Zlaté jesle a školky s plnou péči za socialismu.
Protože jsem staršího věku, mé rodiče ani nenapadlo zabývat se tím, abych si večer uvědomovala vlastní tělo. Na čtení pohádek neměli čas. Zkrátka jdi do postele, je nejvyšší čas, Dobrou noc. Já opakovala taky Dobrou noc, to bylo povinné. Ráno zase Dobrejtro. A maminka: Dobrejtro. Proč to dneska tak jednoduše nejde? Děti si mají uvědomovat své tělo, ale večerní a ranní pozdrav, ten neznají.
Jak je to možné, že v metru na nástupištich nejsou instrukce pro cestující, jak mohou zastavit vlak !!! Téměř nikdo o červeném tlačítku neví. Za smrt pána může ředitel.
Tak já o tom tlačítku vím od chvíle, kdy začalo jezdit metro. A často jsem si říkala, třeba i v nedávné době, když si čekání na vlak krátím chozením sem tam, proč podél nástupiště nejsou výrazné nápisy a šipky ve smyslu: "V případě nebezpečí 10 m vlevo (vpravo) zmačkněte tlačítko. " Nikdo ze zaměstnanců Metra tento zlepšovací návrh asi nepodal a ředitelé, náměstci se nestarají. Takže tlačítko je i nadále šikovně utajeno.
Po křestním jménu této úžasné paní doktorky je pojmenován časopis pro ženy. To jsem dlouho také nevěděla..
Ten kdo vám tuto informaci dal, si snad z vás dělal legraci. Časopis Vlasta začal vycházet v lednu 1947, zrodil se z rozhodnutí KSČ a soudružky o Vlastě Kálalové nic nevěděly. Kdyby se spisovatelka Borská zcela náhodou nesetkala s někým, kdo jí znal (píše o tom v knize) , tak o ní nevíme dodnes, bohužel.
Autor píše, že AHS byla nenávistná, ale sám píše tak nenávistně, až z něj jde hrůza.
Jinak je v článku mnoho nedoložených věcí. Jak autor ví, že AHS nesnášela Horákovou? On s ní mluvil? Že je to ve filmu? Režisér si ve filmu hodně vymýšlel, proč ne tohle. AHS Horákovou nenáviděla, ale zároveň ji přemlouvala do KSČ? To se snad vylučuje. AHS se skutečně 2x vdala, ale s prvním manželem porodila 3 děti, z toho 2 děti ji zemřely na podvýživu, 3. dceru jí vychovávali příbuzní na Moravě. Celý život se s ní stýkala a z poslaneckého platu jí možná přilepšovala. Kdyby se autor narodil v takové bídě jako AHS, možná by byl daleko "nenávistnější." AHS udělala i mnoho dobrého, především sociální zákony, např. zestátnění porodnice v Podolí apod. Z mnoha jejich schválených poslaneckých návrhů žijeme dodnes. To asi autor neví. Taky neví, že spíše Horáková se zajímala o vstup do KSČ hned v květnu 1945, jak vzpomíná Marie Švermová. Já tomu věřím. Byla odmítnuta, tak se mohla stát nepřítelkyní KSČ. Že se Horáková stala terčem výhružek od AHS? Jakých výhružek, kdy a co řekla? Ví to autor, nebo si ve své vlastní nenávisti pouze vymýšlí?
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Není to napsáno, jaký pocit má porodní asistentka a lékař. Jsou celou dobu sehnutí ke gauči, nebo gauč je na vysokých nohách. Mohl by mi to někdo přiblížit? Rodila jsem před mnoha a mnoha lety, takže mě zajímá i pohled zdravotnického personálu.
1 odpověď