Tak ještě jeden postřeh od mého kolegy z Baraky (Barakah NPP v Abu Dhabi). Korejci si velice váží toho, kdo platí jim. O to horší je to s těmi, kteří jsou placeni Korejci. S jakoukoli firmou, která bude placena Korejci bude jednáno jako s nickou (slušně řečeno). Tak, je to jejich kultura, to je třeba respektovat. Na druhou stranu, české firmy jsou zvyklé být členy sdružení za trvalou výstavbu elektrárny. Žádný z osvědčených triků na zvyšování nákladů na Korejce neplatí. A naopak, české firmy se poučí, jak být snadno přiveden pokraj bankrotu s hloupě sepsanou smlouvou. Být českými firmami, počkal bych, až elektrárna vypadne ze záruky. Vzhledem k nízké ceně, lze očekávat, že brzy dojde k obnově elektrárny kousek po kousku.
Podle článku mi přijde, že ten chaos v terminologii je čím dál tím větší. I narcis má kognitivní empatii. Kdo tedy nemá žádnou? Jedině psychopat. Pravdou je, že je to tzv. "na spektru", je to rozmáznuté a není ostrá hranice. Někdo je empatický více a někdo méně a někdo jen když chce. Empatie je základním předpokladem pro spolupráci.
Rozvoz jídla je spíše znakem ekonomické nerovnosti. Je to službička stejně jako třeba sekání trávníku, roznášení novin atd.. V USA bývalo roznášení novin první brigádou středoškoláků. V Egyptě je rozvoz jídla na motocyklu první prací mladého muže, pokud nesežene jinou práci. Vývoj společnosti je v cyklech. Dejme tomu, že na začátku jsou si všichni vesměs rovni. Potom začne hospodářská soutěž, základní pilíř tržního hospodářství. V okamžiku, kdy už není kde brát, kdy už mají bohatí vše a chudí nic, soutěž se zpomaluje. Pokud se tedy v Čechách ve zvýšené míře objevují kurýři jídla, znamená to jen, že Čechy překročily určitou mez ekonomické nerovnosti.
Svět už je za vrcholem křivky průmyslové výroby a jedna složka, která tvoří hodnotu peněz začíná selhávat. Proto je to s návratností problematické. Musí se tedy slibovat méně a pomocí salámové metody dotáhnout výdaje na skutečnou úroveň. Tedy, pokud si politická reprezentace neudělá z výstavby elektrárny věčnou malou domů. Co postavili Korejci mimo Koreu? Jen Barakah v Abu Dhabi. A reference jsou špatné. Mnoho zařízení se muselo po roce provozu koupit znovu a jinde. Kdyby byl rozdíl v ceně mezi nejdražší nabídkou a nejlevnější nabídkou do 20% lze to ještě pochopit. Ale když je rozdíl kolem 60%, je to divné. Mluvím o Barace. Tak, slibem nezarmoutíš, to známe.
Smartwings se loni nechytily. S Egyptair jsem přiletěl a zase poletím zpět. V letadle jsme byli jen dva Češi. Ty lety jsou jen přes léto.
Pokud se slunce neodráží od vašeho zlata na všechny strany, pokud, nemáte na sobě tričko s nápisem "Miluji Izrael", nefotíte si boj Egypťanů o svůj denní chléb a naopak pokud ukážete špetku pokory, tak budete v Káhiře v pohodě.
To jsem nedávno dopoledne přijel z mnichovského letiště do Freisingu na nádraží abych pokračoval vlakem domů. Freising je menší městečko, asi jako Rokycany. Jízdenku mi prodala číňanka, kafe a preclík mi prodala maročanka. Všech 6 sedadel v hale bylo obsazeno černochy. Nějaký arab se neustále potuloval po nádraží a nic dobrého mu z očí nekoukalo. A potom, potom přijel vlak a kolem mě se prohnala celá Afrika, Asie a Ukrajina. Přísahám při Prorokově [peace be upon him] vousu, tam nebyl jediný němec.
Ve Švédsku nejsou nevěstince. Leda by je ilegálně provozovali imigranti z jihu třeba v Malmö nebo Gothenburgu. Žena přistižena při prostituci se dostane do spárů sociálky, je poslána na převýchovu, dostane byt, auto, práci a vychovatelku pro děti. Ale už jsem tam pár let nebyl. Možná, že už je Švédsko zkažené.
Kolem roku 1990 měla jedna žena v Gaze 8 dětí, v současné době jsou to jen čtyři. Smutné. Je třeba si uvědomit, jak zoufalá situace byla ve středověké Evropě po velkém moru, kdy nedostatek poddaných vedl k neúměrnému zvýšení jejich hodnoty až tak, že se o ně panstvo nedůstojně přetahovalo. Věřím, že až se situace v Gaze uklidní, bude výpadek rychle dohnán.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Opět musím připomenout zkušenosti mého kolegy z výstavby elektrárny Barakah, kterou mají Korejci pod palcem. Říká mi "Tak hodně štěstí." Na veřejnost prosakuje, že jim popraskal kontejnment na všech čtyrech blocích a pojistné ventily se ukázaly být nefunkční. Jak znám arabskou mentalitu, tak je to opravdu jen špička ledovce. Večer upozorníte na zmetek a ráno vám řeknou, že je to opravené a zakryté, takže už to nikdy nikdo nezkontroluje. Opravu, která normálně trvá dva dny, jsou schopni zvládnou za noc. Tak jsou rychlí. Korejci se prý k tomu, koho platí, tedy k dodavatelům, chovají hrozně. Na druhou stranu, k tomu, kdo je platí se chovají neuvěřitelně hezky. Naši představitelé z nich musí být pokaždé na větvy, když se s nimi setkají. A může to být dobrá zkušenost pro české dodavatele. Uvidí, že členství ve spolku za trvalou výstavbu elektrárny je k ničemu. A do mysli se mi vkrádají slova známého zbojníka: "Na holiach vatry horia! Hore hlavy bedač, nám patrí zem, raz si tu elektráreň opravíme!" Nebo tak nějak.