Hlavní důvod, proč tam Fico jel, je zoufalá snaha odvrátit pád svojí vlády. Ten nastane poté, co se příští rok prudce zvednou ceny plynu pro spotřebitele na Slovensku. Současný model zkřivených cen byl postaven takto - odebírat levnější plyn z Ruska a ten dále zlevnit využitím výnosů z přepravních poplatků plynu procházejícího přes Slovensko dále na západ. Takto dotované ceny plynu skončí 1. ledna a Fico přestane být pro Slováky užitečný.
To zdražení jde ale na vrub Zelenskému, nikoli Ficovi.
A naše slavná estébákova vláda se žvanilem Kájou nás svou absolutní neschopností dostala ze 73%ní závislosti na plynu z HnuSSka až na 99%.
.
V roce 2013, ještě před zahájením války mezi Ruskem a Ukrajinou (2014) a následnou anexí Krymu Ruskem, byly do projektu společného zájmu EU zařazeny dvě nová plynová propojení Česka s okolními státy: do Polska s názvem Stork II a do Rakouska s názvem BACI, které měly být realizovány v letech 2017–2020.[1] Sobotkova vláda následně vyjednala spolupráci s Polskem podpisem memoranda v roce 2016 s tehdejší polskou premiérkou Beatou Szydłovou. Polsko v té době začalo stavět LNG terminál ve Svinoústí a cílem společného projektu bylo umožnit dodávky plynu do Česka i z jiných nalezišť, než jen z Ruska.[2]
V roce 2019 projekt nečinností Babišovy vlády ztratil šanci na zisk evropské dotace 75 % z ceny.[2][3] Tehdejší vlastník a provozovatel české distribuční sítě Net4Gas následně upustil od plánů na stavbu tohoto plynovodu. Bohuslav Sobotka následně poukazoval na to, že premiér Babiš se tak zřejmě snažil vyhovět orientaci zahraniční politiky prezidenta Miloše Zemana na Rusko. Jaroslav Míl jako vládní zmocněnec pro jádro na energetickou bezpečnost při jednáních s premiérem Babišem a ministrem Havlíčkem neúspěšně upozorňoval s tím, že stavba plynovodu z Polska a dále přes Česko do Rakouska je v zájmu České republiky. Energetický expert Vladimír Štěpán poukazoval na to, že projekt není komerční, ale má na něm mít bezpečnostní zájem Česko. Exministr Havlíček naopak z ukončení projektu obvinil Polsko.[2]
.
Zkuste si přečíst i tohle.
Měli by dat zpět do zákonu že musí být označeno značkou měření rychlosti , začátek a konec a radar by chytal jen ty skutečně nepoučitelné. Bezpečnost kterou se ohání by byla vyšší v dané oblasti. Vydělané peníze z radarů by neměli chodit do rozpočtu obci ale do státního rozpočtu a transparentně rozdělit na sport nebo potřebným kteří potřebuji třeba na operaci a nemusí dělat sbírky. S tím by asi souhlasíli všichni snad
Současně by měli dát do zákona, že když je značka, musí být i radar.
Nemáte pravdu a máte špatnou paměť. Putin vždycky vyhrožoval zavíráním plynového kohoutu a nejen to, ale ho i zavíral, aby zvedal jeho spotovou cenu. Kvůli tomu zkrachovala Bohemia Energy, a ceny elektřiny vylétly na několikanásobek.To si opravdu nepamatujete? Válku začal až asi za rok poté. Takže Rusko se vždy chovalo jako vyděrač vědomo si svého monopolu.
To ale není vydírání. Nasmlouvané kontrakty Gazprom plnil spolehlivě a na spotový trh dodával tolik, aby docílil co nejvyššího zisku. Že někdo nechtěl smlouvy je jeho problém.
Někteří Ukrajinci, zejména z levobřežné Ukrajiny, si zřejmě nejsou jisti, že stojí za to zemřít za současnou Ukrajinu. A v Rusku nevidí zase takovou bestii, jak se nám i jim snaží vylíčit oficiální media.
Podle některých velice hrubých odhadů má Ukrajina cca 11 milionů mužů, mrtvých a raněných je cca 600 tisíc, takže rezervy jsou.
1
Sledujících
1
Sleduje
1
Sledujících
1
Sleduje
Zelenský si tak trochu kálí do vlastního hnízda. Ukrajina není v plynu soběstačná a rozdíl dováží sice papírově ze Západu, ale fakticky z Ruska. Pokud Ukrajina zavře kohoutky z Ruska, bude nucena brát plyn ze Západu a ocitne se na konci, nikoli začátku, potrubí. Navíc Rusové nebudou mít důvod šetřit potrubí a zásobníky, které nepoužívají, tak jim to začnou likvidovat stejně jako elektrárny.