Příští rok do každé německé domácnosti jeden diesel agregát. Situaci vystihuje výborně napsaná kniha od pana Neffa s názvem Tma. Tam je přesně napsáno co způsobí dlouhodobý výpadek elektřiny.
Koupil jsem 3,8 kW agragát za 5 tis.Kč a jsem připraven, jen mám problém, kde koupitu benzín bez degenerujících eko přísad.
Ono se posledních 20 let nepostavilo skoro nikde v EU, protože byl energie nadbytek a bylo to ekonomicky nerentabilní. Tento problém vznikl po válce, kdy se zemně jaly elektrizovat poslední vesnici a elektřina byla symbolem prosperity. Elektráren se od 50-70let postavilo více než bylo třeba. Ceny elekřiny klesly, a už se další výstavba nevyplatila. Jenže po 50 letech díky konci životsnosti a lokálním konfliktům máme energetickou krizi. Ceny vyletěly nahoru, jenže jen v zimě. V létě je díky solárům energie dostatek. Takže výstavba nových zdroj je pořád ekonomicky +- nic moc. Ale buďte v klidu, v ČR už se rozjela výstavba parolynových elektráten jako náhrada za uhlí. Jejich realizace je poměrně rychlá kolem 3 let.
Kde se prosím začala stavět paroplynová elektrárna? Neptám se kde se s ní plánuje. A máte pro ni zajištěno dostatečné množství plynu? A máte již postavenu přívodní plynovodní linku o dostatečné kapacitě? A máte v místě zajištěnu výrobu dostatečného množství zeleného vodíku, protože dle EU na něj budete miset přejít? Pokud ne tak jsou to jen těšínská jablíčka pro naivní občany.
Asi na to máte příliš zjednodušený pohled. Jaké dvě energetiky? To by mě fakt zajímalo. Uhlí už nebude. Tenhle stabilní zdroj, který navíc uměl měnit výkon a vyrovnávat výkyvy v síti, si můžete škrtnout. A co vám zbyde? Jádro, ale to současné na naší spotřebu nestačí. Vodních elektráren moc není. Takže místo uhlí plyn, je ještě lépe regulovatelný. Protože je ale dražší, je výhodné ho kombinovat se soláry. Abychom nemuseli pálit plyn, když svítí.
Energetika je vždycky nějaký mix. Proklikejte si tady různé státy Odkaz 1 a uvidíte, že to tak mají všude.
Stabilita kmitočtu je daná rozdílem výroby a spotřeby. Proto k sobě soláry potřebují akumulaci, aby ty výkyvy dokázala vyrovnat. Koukněte, kolik solárů mají třeba Němci a taky to (nějak snad) zvládnou.
Množství harmonických dané množstvím malých zdrojů? To o tom fakt nic nevíte. Harmonické dělaly tyristorové měniče, ale ty už jsou v propadlišti dějin. Moderní tranzistorové měniče mají perfektní sinusový průběh. A jejich množství na to fakt nemá vliv.
Po 20 letech praxe energetika, že bych o tom nic nevěděl je úsměvné. I ty nejmodernější měniče fungují ve spínacím režimi, protože by jste je jinak neuchladil, a nejde jen o kvalitu sinusu ale kde máte zaručeno, že mají všechny měniče naprosto shodný kmitočet. A co se týče peněz, tak pokud vybudujete elektrárnu která bude vyrábět jen v noci nebo v zimě tak se do toho bez dotací nedáte, nebo to musí zaplatit odběratel, a to je pokrok?
No myslím, že žádný rozumný člověk nebude tvrdit, že celá energetika může jet jen ze solárů a z větru. Teda může. Někde okolo rovníku, kde svítí a fouká od moře každý den, kde se netopí, není tam průmysl a voda se zcela logicky ohřívá v kolektorech na střeše. Což jim můžeme jen závidět, u nás by to přes zimu zamrzlo.
Soláry jsou dobré jako doplněk k ostatním zdrojům, vždycky to musí být nějaký rozumný energetický mix. Jádro se stálým výkonem, soláry když svítí, k nim akumulace (přečerpávačky jako v Rakousku, nebo baterky) aby byla energie na noc a plynové elektrárny na dobu, kdy víc jak pár dní nesvítí. Typicky v době podzimní inverze.
Až tohle bude fungovat, tedy akumulace dokáže zpracovat veškerou přebytečnou energii, tedy i ta energie přes den v létě bude mít svojí (nezápornou a nenulovou) cenu a přestane se lidem říkat, jak jejich soláry přetěžují síť a přestanou se jejich přetoky do sítě omezovat, pak teprv bude čas uvažovat o těch velkých FVE na polích. Které už teď staví ČEZ, zatím co novým solárníkům omezuje přetoky do sítě. Odkaz 1 Odkaz
A až (pokud vůbec někdy) té energie ze solárů bude opravdu velký nadbytek, bude teprv mít smysl bavit se o těžkém průmyslu poháněném vodíkem. Ale to spíš těžký průmysl zrušíme a železo budeme vozit z Číny s pocitem, že my jsme eko.
Má to ale jeden problém, budou vám současně fungovat dvě energetiky ale obě jen na 50 procent, tudíž dvakrát dráže.
A to nemluvím o stabilitě kmitočtu a množství a počtu harmonických v síti daných velkým počtem malých paralelních zdrojů.
ale oželím, to je radši pošlapu a hodím do popelnice...anebo že bych vzala prázdné petky sebou na výlet? pěkně ráno do práce, hezky se projedou mhd, pak se zase pěkně projedou do obchodu a tam je možná někde vrátím, ve frontě s ostatními chudáky s plnými taškami petek. Ne, za to mi těch pár korun vážně nestojí.
No a právě o to jde, ne o ekologii ale o peníze.
Kolik jich bylo loni po zásahu bleskem a samovznícením? A kolik způsobených člověkem?
Jinak souhlasím, měl by jste tu výplň občas použít….
Jsou ještě dvě příčiny lesních požárů. Jednak je to munice, která po 75 letech degraduje a je náchylná k samovznícení a pak skleněné střepy ze starých smetišť, která jsou v lese u každé vesnice. Stačí že se vyhrábnutý střep správně natočí a slunce se o zapálení postará.
U nás v práci likvidovali kotelničku, neb tam měl být azbest vše postříkali, zaplachtovali a stálo to balík. Ten azbest měl být na těsnění čerpadla, ale to bylo 2 roky nové.
Na druhou stranu, když se před pár lety bouraly ohromné sklady mezi P3 a P10 ze 60.let tak tam dle stavebního úřadu P3 žádný azbest nebyl.
Je význačné, kolik natvrdlých Čechů je stále přesvědčeno, že antropogenní oteplování klimatu je hoax a spiknutí "zelené lobby". Je to vidět i z diskuse..
Přitom Česko je z hlediska emisí přepočtených na osobu jeden z největších znečišťovatelů planety.
Je dále charakteristické, kolik lidí se vzteká kvůli faktům - viz toto vlákno diskuse.
Říká se, že potrefená husa nejvíce kejhá.. Tato diskuze to ukazuje ve vší nahotě..
Protože tu ještě máme průmysl, který jste ještě nestačili zničit!
tak a teď to ještě inteligentní Češi budou házet do směsnýho, aby z toho ten Rakušák, Polák, Slovák a Němec nemohl nic vyrobit. Takže díky naší chytrosti si
1.) zbytečně zaplatíme víc ještě za PETláhev, není výrobní surovina, musí se dělat z nového dražšího matroše což cenu navýší...
2.) připlatíme za odpad, páč přece nebudem recyklovat něco, co díky naší blbosti využívají jiné státy
3.) zaneřádíme si prostředí PETodpadem však je to přece naše zem !
Zlatý český ruce, kam se hrabe na nás EU !
Omyl, recyklování vyjde dráž a do nové petky ho lze použít jen 30% aby se nezhoršila kvalita výsledného produktu.
0
Sledujících
2
Sleduje
0
Sledujících
2
Sleduje
Kvalita kontaktního zvuku byla příšerná, to by v době když jsem pracoval v rozhlase neprošlo. Herecké výkony princezen byly na úrovni amatérského souboru. Celkově byl vidět omezený rozpočet.