No a v tom je ten problem. Na dlouhe streky to neni a na kratke taky ne. To auto by melo idealne behem 8let najet min 250.000 a jit do srotu. Po 10letech bude neprodejne a tezko pouzitelne.
Pane Stehlík, vidíte problém tam kde není.
Se svou aktuální Teslou S jezdím dlouhé i krátké trasy. Aktuálně mám najeto 258 903 km, úbytek kapacity baterky cca 11%. Nevidím nejmenší důvod proč by měla jít do šrotu.
Můj první malobaterkáč, Nissan LEAF už má přes 13 let. Má najeto přes 100 000 km, a baterka je pořád původní. Tam je sice už úbytek kapacity baterie výrazný, ale na popojíždění do práce, z práce a na nákupy pořád stačí a servisní náklady vůči spalovákům co jsem měl předtím jsou zanedbatelné. Jestli umře tak to nebude na to, že jezdí na elektřinu, ale na to, že mu zreziví karoserie.
Nevím. On cybertruck není úplně nejlevnější. A i terorista je jenom člověk - neutrácí tam, kde nemusí. Jistě, dvacet let stará hachle by mohla být v té čtvrti nápadná, ale jde taky o to, jestli CT není ještě nápadnější. Podle mě to prostě náhoda (nebo neopatrnost) byla.
Když si někdo půjčí auto v Coloradu, naloží ho "fireworks mortars, cannisters and other explosive devices" a jede s tím přímo na místo kde to hned po příjezdu vybouchne ... no nevím, ale podle mne náhoda vypadá jinak.
Fico vyhrál v demokratických volbách,takže většina stojí za ním.Je zajímavé,že demonstrace pořádají ve většině případů inteligenti co jsou přesvědčeni o své pravdě a nenaslouchají tomu co chce většina.Tím dávají najevo že nejsou demokraté!!
Od kdy je 22.94% volících většina?
Jeho strana získala 681 017 hlasů co není ani 9% obyvatelů Slovenska!
Mám FVE 13 let a 1cm sněhu znamená vypnuto. Pokud nejde o nadýchaný prašánek, ale ten by to sfouklo. Teď mám další novou FVE a z 12kW je za deště a husté oblačnosti (a to je léto) klidně 900W.
Reagoval jsem na "vyrobí čistou nulu" ... nato aby panel vyrobil nulu potřebuje tmu a tu na povrchu panelu jeden centimetr ani pod mrakem neudělá nezávisle na tom jestli je to prašan nebo mokrý sníh. To, že Vám fotovoltaický měnič při 100W z panelů nenastartuje značí maximálně to, že máte blbý měnič ne, že panely vyrobí čistou nulu. Příště až budete mít kvůli sněhu "vypnuto" vezměte nějaký měřící nástroj změřte kolik cm na těch panelech máte u spodní hrany panelu.
Nerozporuji, že při husté oblačnosti Vám 12 kW elektrárna nemusí vyrobit ani 900W. Dokonce mám zaznamenány i tak husté oblačnosti, že i ta moje 9kWp dávala kolem poledne z panelů pouze pár desítek Wattů - z toho by samozřejmě žádný bezbateriový měnič nenajel a pro něj by to znamenalo "vypnuto", ale to pořád neznamená, že "panely vyrobí čistou nulu".
to nemyslíte vážně běžte nejprve se do školy doučit ( jak dlouho makaj ty akumulátor a jakou maj kapacitu + náklady na výrobu a porovnávat to viz přečerpávačka která tu stojí a maká viz Jedná se o nejvýkonnější vodní elektrárnu v Česku – její instalovaný výkon je 650[1] MW a kapacita 3,7[2] GWh (tento parametr vyjadřuje maximální množství elektrické energie, které lze vyrobit při jednom přečerpacím cyklu; někdy bývá také nazýván „energetická úložná kapacita“).
Myslím to vážně na základě reálných měření, 15 let praxe s akumulací v akumulátorech na bázi Lithia a svého odborného vzdělání. Než začnete příště pět chválu na Dlouhé stráně tak si tam zajděte na exkurzi, zeptejte se obsluhy na účinnost a na reálné roční náklady na personál a na běžnou údržbu. Pak přičtěte plánované náklady na obnovu opotřebení (které jdou do stovek milionů ročně). Pak si odečtěte z doby provozu, nutné odstávky kvůli větším opravám, kdy je disponibilní výkon nulový a si síť musí poradit bez PVE. Z toho spočítejte reálné náklady za 50 let a přepočtěte na průměrné náklady na každou jednu uloženou MWh energie.
No a pro porovnání si zjistěte jak by místo toho vypadalo bateriové úložiště ekvivalentní kapacity (rozprostřené na stovky nabíjecích center lokálně zajišťující energii pro vysokovýkonné nabíjecí stanice). Jaký by mělo špičkový výkon a jaká by byla jeho spolehlivost, o kolik by klesl disponibilní výkon takového řešení v případě potřeby největšího myslitelného servisního úkonu. Kolikrát menší plochu by bateriové řešení zabralo a jak by probíhala obnova kapacity takového řešení.
Tak a jestli jste to udělal jako já (a pokaždé když má někdo konstruktivní připomínku tak udělám zas), tak se začínáme mít o čem bavit a můžeme diskutovat kde jste udělal ve výpočtech nebo úvahách chybu.
Příště než začnete kritizovat někoho vzdělání tak si doplňte to svoje!
A tohle jste někdy viděl?
Mohu-li doporučit, tak to nejzajímavější je na stranách 11-13 a nepřehlédněte tam tuhle větičku : „Vyšší číslo znamená lepší návratnost. Poměr EROI nižší než 7x znamená, že větrná energie, energie z biomasy a nekoncentrovaná solární energie nejsou ekonomicky životaschopné bez neustálých dotací.“
V té větě není skryto nic jiného, než varování, že investování do OZE je v podstatě klasické letadlo, Ponziho schéma, kdy dotace de facto plní roli nových klientů a jakmile skončí, letadlo zákonitě spadne. Přeloženo do srozumitelštiny, jakmile skončí dotace, tak peníze vložené do tohoto sektoru zmizí v nenávratnu. A ty dotace jednou zákonitě skončí, protože ekonomika v recesi je prostě dlouho produkovat nedokáže a z recese se nedostane bez dostupné levné energie, kterou nikdy OZE namohou zajistit. Kruh se prostě uzavřel. Ostatně co jiného ukázal zásah německého ústavního soudu.
A kdybyste se chtěl dostat až k pochopení základů, tedy samotné energetické gravitací, pak hledejte "Iron Law of Power Density" a to třeba tady
Ten první odkaz jsem si stáhl a s ohledem na odbornost autorů mu moc nedůvěřuji, ale i tak to přečtu. Ten druhý odkaz si podřezává důvěryhodnost tvrzením "solar (10 watts per square meter)" co je víc než 20x méně než aktuální účinnost a i kdybych to přepočítal na průměrný osvit za 8766 hodin (1 rok včetně nocí) tak to v našich zeměpisných šířkách bude 4x více než je energetická výtěžnost na metr čtvereční kterou uvádí. Nicméně zatím co nukleární zdroj lze postavit pouze na několika málo dobře vybraných místech, tak FVE lze stavět na zastavěných ale jinak nevyužitelných plochách (střechy), jako vylepšení již využívaných ploch (parkoviště), nezastavitelných plochách (poušte a některé vodní plochy), nebo kdyby ty předešlé nestačili tak jako optimalizátory výnosu zemědělských ploch (agrivoltaika). Ostatně k vyvrácení jejich tvrzení si stačí spočítat kolik plochy pokryje energetické potřeby lidstva a jak se vyvíjí tržní nedotovaná cena FV panelů která trvale klesá (1:20 za 15 let) a jak se vyvíjí cena fosilních a jaderných zdrojů které trvale rostou rychleji než inflace.
Války se nevedou kvůli fosilním zdrojům, ale kvůli všem zdrojům obecně. Kdyby byly skutečně důležité zdroje vítr a slunce, tak by se vedly války kvůli nim. Jako že se nevedou a nikdy asi nepovedou, Snad jediné války kvůli slunci mohou nastat, až lidi osídlí meziplanetární prostor, protože tam slunce není občasný zdroj, ale trvalý zdroj energie 24/7.
Imperialistům, jako je Putin, nebo podobně zaměřené Číně je jedno, o jaké zdroje válčí, hlavně když to jsou zdroje podstatné pro rozvoj a zvětšování jejich státu a jejich nedostatek omezí konkurenční státy a jejich rozvoj.
A v katastrofách nebo li počtu úrazů a úmrtí budou brzy občasné zdroje vést, pokud nevedou už nyní, protože jako rozprostřené zdroje využívající nízké koncentrace energie vyžadují pro svou stavbu, údržbu a a obsluhu na jednotku výkonu, například vyprodukovanou MWh, mnohem víc lidí než fosilní i jaderné zdroje. Proto taky s souvislosti s občasnými zdroji bude i víc nehod a neštěstí.
By mne zajímalo, jak by se vedla válka kvůli slunci 🙂
Jinak s názorem na imperialisty a jejich pohnutky s Vámi souhlasím. Žel o fosilní zdroje válčí (možná ne vždy otevřeně) i demokratické země.
Se spolehlivosti mikrozdroje mám po víc než 15 letech provozu opačnou zkušenost, nicméně můj případ není zrovna směrodatný protože to mám jako odbornost i hobby, takže si na výsledek Vaší predikce a následnou statistiku budeme muset dalších 30 let počkat.
Neekonomika fotovoltaiky není v panelech, ale v tom, že potřebuje pro skutečně kvalitní dodávku elektřiny spoustu dalších externalit.
A opravdú klesla 1:20, opravdu jeden 500 watt panel byl před 15 lety tak za 50 tisíc?
V roce 2008 kdy jsem stavěl svou FVE Odkaz stál 1 monokrystalický panel 210W při nákupu 44 kusů 22000Kč. A to jsem té době docela bojoval o nižší cenu.
Každé z řešení má své plusy i mínusy a nemůžeme automaticky některé zatracovat... Nechtělo se mi to moc hledat ale trochu rozvinu Vaši myšlenku s porovnáváním. Za referenční vezmeme PVE Dlouhé stráně a baterkové úložiště Královské Poříčí u Sokolova. Dlouhé stráně stály v roce 1996 nějakých 6,5mld a což je po započítání inflace v dnešní hodnotě peněz cca 17mld a uloží 3,7GWh. Baterka nějakých 100milionů a uloží 7,5MW.Po přepočtení na jednu uloženou kWh to vychází na nějakých 2,9 násobek uložené ekektřiny na jednotku peněz ve prospěch přečerpávačky. Samozřejmě tento poměr očekávám, že v rámci technologckého vývoje bude klesat. Zkusme se podívat na životnost. u úložiště dost záleží na počtu nabíjecích a vybíjecích cyklů a protože nejsem elektro jen odhadnu 20 let vs 100 let u přečerpávačky, tak asi nebudu daleko, takže opět vede PVE. Účinnost energetického cyklu budu trochu vařit z vody, ale našel jsem statistiku z USA, která říká že v roce 2023 byla průměrná účinnost místních bateriových úložišť 82% a PVE 79% což si troufám říct je srovnatelné a ani u nás to nebude výrazně jinak...Co se týká nákladů na údržbu a provoz samozřejmě yhrají skorobezúdržbové baterky, ale v celkových nákladech to bude plivanec...
Nezatracuji PVE, ale bateriové úložiště se navzdory vyšším pořizovacím nákladům stává už teď v rámci celého životního cyklu levnějším a s rozvojem elektromobility bude čím dál výhodnější. Navíc PVE se hodí k vykrývání špiček trvajících hodiny a při krátkých startech její účinnost výrazně padá.
Ve vašich výpočtech jste udělal největší chybu při účinnosti energetického cyklu PVE která je standardně 70%, max 75%. Malé bateriové úložiště má sice účinnost kolem 80% tak jak uvádíte, ale ty velké jsou běžně přes 90%. A těch 20% rozdílu pouze na energetíckých ztrátách stojí za životnost víc než je cena úložiště. Když přičtete k nákladům na PVE servisní náklady 400 milionů ročně tak za to postavíte náhradu za klesající kapacity bateriového úložiště.
No, fungují při vyšších teplotách, tudíž tam je větší náročnost na použitémateriály i chlazení. Voda na chlazení už nestačí.
Jinak by umožnily nejenom spotřebovat vyčerpané jaderné palivo a tím v podstatě zásdně omezit potřebu jaderných úložišť, ale taky spotřebovatvíc než milion tun uranu 238 , který je odpad z obohacování uranu a využít k produkci energie i thorinum.
A v současnosti jich je či bylo postavených asi kolem dvaceti a pár z nich už funguje v komerčním provozu. Jestli teď jsou příliš drahé, tak brzo nebudou, Ale stejně elektřina z OZE je při započítání všech externalit, které jsou nutné při větším procentuálním zastoupené OZE v distribuční síti postavit a provozovat, výrazně dražší než elektřina z jaderných zdrojů.
Zajímavé, že u množivých reaktorů kde cena za 30 let neklesla použijete argument "jestli teď jsou příliš drahé, tak brzo nebudou" a u fotovoltaiky kde cena panelů za posledních 15 let klesla víc než 1:20 a dál klesá tvrdíte, že jsou a budou neekonomické.
Jako vypouštění CO2, které zvyšuje úrodu plodin i jejich odolnost proti suchu?
Chápu, že CO2 vidíte jako spásu našeho zemědělství 🙂 ale zeptejte se i těch které už teď ohrožuje stoupání hladin oceánů nebo stoupající teplota.
Nicméně myslel jsem spíš katastrofy při těžbě a přepravě, ale hlavně ty války které se kvůli fosilním zdrojům už teď vedou.
u nás je cca 50% OZE na méně než 5% výkonu, takže opravdu Občasné Zdroje Energie.
Navíc nemáme moře, takže větrníky jsou limitované a bydlet vedle větrníku opravdu nechcete - aůle možná cesta by byla přestěhovat všechny ekoaktivisty co nejblíže větrníkům a ono by je to přešlo.
A sluneční svit taky nic moc, nejsme ve španělsku. Ted zrovna vyrábí kulový
O jakých 50 procentech OZE u nás píšete? Nepleťte si špičkovou hodnotu FVE s její kapacitou výroby.
Když chcete někoho stěhovat co nejblíže větrníkům, možná by Vám prospělo kdybyste se přestěhoval do blízkosti nějakého zdroje energie, který preferujete Vy. Já doslova bydlím přímo pod zdrojem energie který preferuji.
Co se týká slunečního svitu v našich podmínkách: to co dopadne na střechu domku ve kterém bydlím bohatě stačí na jeho provoz i v zimním období. A při současných cenách FV panelů (méně než 2000Kč za 450Wp) je cena elektřiny i bez dotace a bez prodejů přebytků levnější než z ČEZu.
Kde jsou hloupí a zeleně pobláznění, tak ho zalijí do skla. Jinde obvykle zůstává v chladicích bazénech JE, protože ve skutečnosti je palivo vyčerpáno jenom z pár procent. Plus další násobné množství energie se dá získat zpracováním toho paliva v množivých reaktorech.
V těch chladících bazénech zůstává jen než jeho aktivita klesne na úroveň aby se dalo dál zpracovat. Zeptejte se v JE kolik stojí provoz těch bazénů.
Ano tu pohádku o množivých reaktorech jsem slyšel poprvé před více než 30 lety ... "až se zvládne technologie množivých reaktorů tak aby byl jejich provoz komerčně únosný tak budeme mít energie dostatek" ... uteklo 30 let a nevím o jediném množivém reaktoru kterého vybudování a provoz by byl levnější než obnovitelné zdroje.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Jop, fér point. Ale pořád to nebyl "lepšolidní sluníčkář", byl to trumpoid veterán co se s ním rozešla manželka.
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Souhlas 🙂