Spořák jsem uváděl jen jako konkrétní příklad toho, co se běžně nazývá "náklad ušlé příležitosti". Jako něco, co se raději v kalkulacích návratnosti nepočítá, protože jen tento faktor to dokáže zásadně "rozhodit" nebo dokonce změnit na reálné nenávratno. Což se samozřejmě prodejcům do krámu nehodí. A klidně vás nechají v tom, že když ročně "ušetříte" 25 tisíc, tak investici 200k máte za 8 let doma, přitom jde o ukázku té, která se nevrátí prakticky nikdy.
Klidně to porovnejme na vašem příkladu - TČ za 500k vs plyn za 150k. Ve druhém případě potřebuji, a to u novostavby budu přehánět, 20MWh plynu na topení (á 1,80 Kč cena komplet) a 2MWh elektriky na TUV (á 6 Kč). Celkový náklad na energie ročně 48.000 Kč. V případě i TUV na plyn jen 44.000 Kč.
U TČ s COP 4 tak potřebuji odpovídající 5,5MWh elektriky (á 6 Kč), takže jsem na 33.000 Kč. Roční úspora na energii proti plynu 11.000 až 15.000 Kč. Při dodatečné investici 350 tis. Kč? Už teď je TČ proti plynu naprosto nenávratné.
A to nepočítám náklad ušlé příležitosti právě z těch 350 tis., co jsem navíc vrazil do čerpadla. I dnes na tom obyčejném spořáku z nich mám 12 tis. Kč úroků za rok, které mohu započítat proti nákladům na energie, takže se u plynu dostávám na 32.000 až 36.000 Kč ročně. A jsem na čísle, které odpovídá provozu TČ, jen s o 70% nižší vstupní investicí. Výsledek - čistá ztráta 350.000 ...
Uváděl jsem to na příkladu novostavby, takže nepočítáte s cenou plynové přípojky, stálým platem za kapacitu, náklady na revize plynu a každoroční servis kotle spojený s čištěním hořáku. Životnost kotle bude také kratší. Je třeba odečíst dotaci na pořízení TČ a případně cenu klimatizace, neboť já mohu TČ v létě využívat i pro chlazení nemovitosti. Uvidíme, jak s cenami energií pohnou emisní povolenky, které budeme již brzy platit v ceně komodity. Rovněž mohu v budoucnu celý systém zefektivnit baterií a FVE, až vzroste její účinnost (a bude nehořlavá). Tohle je jistota. To, že mi někdo bude neustále zhodnocovat vložené prostředky alespoň o 10 % ročně čistého výnosu, je alespoň pro mne fikce. Já skončil u akciových fondů a za dobrý typ budu rád.
A do klimatizace ne? Jen se ptám, protože mi tvrdí dost lidí, že venkovní jednotky jsou pro obě zařízení shodné.
Nemyslel bych si, protože každá pracuje s jiným médiem. Do země jde voda s nemrznoucí příměsí a ta je obecně hůře stlačitelná. V klimatizaci očekávám plyn, pravděpodobně stejný jako v nových ledničkách. Ale třeba mě někdo vyvede z omylu.
Takže BUDE první Zima ... a Vy jste si nevšiml, jaké je zatím teplo (i ve vyšších polohách)? Jestli teď soudíte na JEN poloviční úsporu energie - nechci být špatným prorokem - budete již brzy měnit názor ne-li plakát. Teď byste měl mít vyšší COP než 2!?
Jde o pesimistický odhad. COP zatím 5. Zeptejte se v dubnu.
Přeji vám, aby úrokové sazby vydržely. Plyn je samozřejmě zatím výhodnější než EE. Já to uváděl na příkladu novostavby, takže si odečtěte náklady na plynový kotel a ohřev vody, plynovou přípojku a rozvod, revize, pokud bude komín tak i tyto náklady včetně čištění a revizí. No a životnost kotle neřešíme. Když to sečteme, tak řešíme návratnost 350ti tis. Nemám strach, že by se to nevrátilo.
Ještě dovětek. Existuje nějaký plynový kotel, který umí v létě chladit?
Když mám v dnešní době 500 tis. na obyčejném spořáku, tak mám za rok 15 tis čistý úrok. Když bude tuhá zima, protopím v plynu 40 tis. Vícenáklad na topení touto optikou je 25 tis. za rok. Jaká je pak návratnost TČ za 500 tis.?
Přeji vám, aby úrokové sazby vydržely. Plyn je samozřejmě zatím výhodnější než EE. Já to uváděl na příkladu novostavby, takže si odečtěte náklady na plynový kotel a ohřev vody, plynovou přípojku a rozvod, revize, pokud bude komín tak i tyto náklady včetně čištění a revizí. No a životnost kotle neřešíme. Když to sečteme, tak řešíme návratnost 350ti tis. Nemám strach, že by se to nevrátilo.
Samozřejmě v tomto máte naprostou pravdu. Je to sice nákladnější, ale také daleko efektivnější. Jenže se to nedá použít také všude a firmy častokrát nemají ani zájem toto někomu vysvětlovat. Bohužel!
Ano, v oblasti vodního zdroje, minerálních pramenů a možná ještě v jiných případech nelze, ale jinak je to až nečekaně jednoduché. Docela mě překvapilo, že se vrt dá udělat i pod základovou deskou, takže když se to dobře promyslí, máte vývody přímo vedle TČ.
Jo, to mě taky udivuje, proč klimatizace o jedné venkovní jednotce a dvou vnitřních stojí pod 100 tisíc Kč a tepelko o jedné vnější a jedné vnitřní stojí 300 tisíc. Rozdíl u venkovní jednotky není a u vnitřní je rozdíl ten, že to hřeje do vody a ne vzduchu ... ale 200 tisíc rozdíl je sakra dost.
Protože pouze kompresor do tepelka stojí 50 tis. Kč a víc?
Pokud se bude cena elektřiny nadále zvyšovat, přestanou se T.Č. vyplácet! Pokud vycházela cena KW okolo 2korun tak to ještě šlo. Dnes už se to přestává vyplácet a to ještě při větší zimě účinnost klesá! Tím pádem vzniká vyšší spotřeba, zvlášť u větších domů a kdo nemá plat poslance, tak to brzy neutáhne! Je to jako se vším, nalákat lidi na výhodný zdroj vytápění a pak jim to pěkně omastit. Přesně tak to bylo i s přímotopy!
Proč by měla klesat? Pokud máte vrt, tak je úplně jedno jaká teplota je venku. Stačilo si to na začátku pořádně rozmyslet, které řešení je to pravé.
Nechápu lidi, kteří to odmítají u novostaveb. Mám za sebou 2 zimy s elektrokotlem a tahle bude první s TČ. Po necelém prvním měsíci provozu vidím, že spotřeba EE půjde na polovinu a možná i níž. Celkové náklady na čerpadlo s vrtem byly 500 tis. a při současných cenách EE to mám nejpozději za 8 let doma.
Kolik jste měl původní účet, když ušetříte 40?
To se takhle nedá brát, protože to má každý jinak podle toho jakou smlouvu se mu podařilo uzavřít, a navíc loni bylo odpuštěné POZE. Ale předpoklad je snížení spotřeby na topení a teplou vodu celkem o 60 %. Což při celkové spotřebě 17 MWh a z toho 14 na topení a vodu, by mohlo být kolem 8,5 MWh.
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Proč je ta plná čára u připojovacího pruhu vždycky tak krátká? Kolik se ušetří za barvu? Víc než za zmařené životy určitě ne!