U nás doma říkáme "polský řízek" chlebu nebo rohlíku obalenému ve vajíčku a opečenému. Asi to bude tím, že v Polsku jsem byl na prázdninách v druhé půlce 70-tých let a podle svědectví místních kdo chtěl dostat maso, musel si v 5 ráno stoupnout do fronty před obchod. Už si nepamatuju, jestli se otevíralo v 7 nebo v 8. Kdo přišel později, na toho se už maso zpravidla nedostalo. Teď už je to jistě jiné, ale rodinné označení zůstalo.
měl jsem na mysli např. penicilin izolovaný z plísně (Penicillium), schopnost ničit bakterie je jeho vlastnost která se vyvíjela evolučně jako prostředek boje o zdroje živin právě s bakteriemi, pokud ty získají větší odolnost, měl by podle stejných zákonů posílit i penicilin ve schopnosti ničit bakterie.
Jenomže při výrobě producent penicilinu (plíseň) do styku s bakteriemi vůbec nepřijde a nemusí bojovat o své "místo na slunci". Za umělých podmínek plíseň vyrobí penicilin, lidé tuto látku izolují a rozplní do tablet a injekcí. Pokud byste pěstoval směs bakterií a plísní, mohlo by k evoluci antibiotik dojít. Pak už by to byla jiná molekula a každý úřad pro léčiva v každé zemi by Vám to zakázal vyrábět a prodávat, protože by se jednalo o jinou, zatím neschválenou látku. A následovala by léta testování a schvalování.
Jednu věc nechápu, pokud infekce získávají resistenci na antibiotika, proč tomu není i naopak? Hlavní složka antibiotik je také živý organismus, i ten by se měl podle zákonů evoluce, postupně adaptovat na odolnější bakterie infekcí.
Antibiotikum je sice přírodní produkt, ale nikoliv živý organismus. Nemůže se tedy přizpůsobovat. Je to sloučenina vyrobená živým organismem, ale izolovaná a chemicky čistá. Slivovice taky obsahuje líh - produkt kvasinek, ale živá už není.
Už v názvu je jasné co antibiotika jsou,z latinského anti-proti biotika-životu
Trocha teorie neuškodí: V přírodě kromě symbiózy (dva či více organismů "spolupracují") existuje i antibióza, kdy různé organismy si navzájem "ubližují". První objevené antibiotikum penicilin tvoří plíseň rodu Penicillium a toto antibiotikum tlumí růst nebo přímo zabíjí některé druhy bakterií. A mnoho těchto bakterií způsobuje lidské a zvířecí nemoci. Pro člověka či ostatní živočichy naštěstí penicilin toxický není. Viry (třeba Covid) sem netahejte, ty působí jinak a antibiotika na ně nezabírají.
S tím názvem máte tedy pravdu, ale antibiotika nepůsobí proti jakémukoliv životu, ale proti vybraným skupinám.
Ale zapomínáte na podstatnou věc, co pan Balatka nasliboval v předchozích letech a co zrealizoval? Nic a proto mi přijde směšné, když někdo kdo má sám máslo na hlavě, chce moralizovat druhé.
Jak říkám, neznám pana Balatku ani jeho předvolební sliby. Asi neměl tak hlasitou kampaň jako ANO nebo mi to prostě uniklo. A moralizovat s vlastním máslem na hlavě je bohužel mezi politiky velmi rozšířený jev. A také se politici často snaží odvrátit pozornost od problému tím, že agresivně osobně útočí na oponenta. Což je i tento případ.
To se velmi pletete, ale zrovna od pána Balatky jsem očekával mnohem více než předvedl v minulém volebním období. A pokud chcete plnit sliby ptejte se premiéra, to je slibotechna.
Pana Balatku neznám, nic jsem tedy od něj neočekával. Pokud proti němu máte výhrady, máte k tomu své důvody a máte na to nárok. Připomínat politikům jejich předvolební sliby je záslužné a správné. A to v tomto případě udělal p. Balatka.
Já jsem spokojený penzista, kterému nikdo nic neukradl. A logika vrácení zaplacených daní mi přijde značně ujetá. Za předchozí vlády se neplatily daně ?
Každá vláda vybírá daně. ANO slibovalo, že vrátí to, co Fialova vláda vzala: a to jsou i zaplacené daně. Pokud to nemají v úmyslu (jako že ne), neměli to slibovat.
Výborně pane Balatko, byť nejsem z KV kraje, také by mne zajímalo, co mi vláda vzala a co mi náš exkluzivní hejtman Brabec má vrátit. JO ,kdyby šlo o Burešovu vládu, tak vím, ta mi vzala minimálně všechny iluze.
Psal jsem to jinde: vypočítejte si, kolik jste zaplatil na daních od nástupu současné vlády a chtějte ty peníze poslat zpět na svůj účet.
Pocházím z karlovarské kraje a je to čistý populismus ze strany pana Balatky. Protože pokud by opravdu předvedl tak dobrou práci v předchozím volebním období, tak by seděl na jiné straně stolu! Jde jen o koryta, Kulhánek už jedno dostal a bývalý senátor jé najednou jen zástupce v zastupitelstvu že by spíš pokřivene ego?
Typická babišárna - místo argumentů osobní útoky. Sliby se přece mají plnit, nejen o vánocích.
Ať si každý občan, který platí daně a žije v kraji ovládaném hnutím ANO, spočítá, kolik zaplatil na daních od nástupu Fialovy vlády. Tedy od listopadu 2021. Pak ať požaduje od vedení kraje, aby tuto částku vrátilo na jeho účet. Uvidíme, kolik občanů uspěje.
Jinak Vy ještě nevíte, co znamení zkratka ANO?
No přece Andrej Nás O*jebává.
Ve skriptech na medicíně se učí o tzv biologické délce vztahu. Ten popis na to sedí jak pr na hrnec.
Nevím jak to měřili ...
Spíš bych to považoval za zajímavou teorii utvořenou na základě nepřímých pozorování (kontrolovaný pokus na lidech dělat nelze a pokus na krysách zase nic neřekne o lidech) a osobních názorů a zkušeností autorů. Ale jistě podobné poznámky studium medicíny zatraktivní.
Vymřelí lenochodi byla stromová i pozemní zvířata, ale existovala i jedna obojživelná skupina. Lenochod Thalassocnus obýval pacifické pobřeží Jižní Ameriky a byl plně přizpůsoben dlouhodobému pobytu v mořské vodě. Měl silnou izolační vrstvu podkožního tuku a velmi těžké kosti, které mu umožňovaly potápět se až ke dnu moře, kde spásal mořskou trávu a porosty řas. Nozdry se posunuly nahoru a pohyb ve vodě usnadňoval plochý ocas, jako mají bobři a ptakopyskové. Nic, co byste čekali od lenochoda!
A guinejské prasátko je v němčině mořské prasátko - Meerschweinchen...
Děkuji za vysvětlení a omlouvám se za svou šťouravost. Ale aspoň je jasno.
Mořský lenochod? Co to je? Bohužel jsem to přes google translator nenašel.
Tipuju si, že je to podobně špatný překlad jako jsem někde četl:
gunea pig novináři přeložili jako guinejské prase, ale je to morče. To zmate. Angličané si v podobných pojmenováních libují, vorvaňům říkají spermové velryby (sperm whale, což v nějakém článku přeložili jako "... se vyskytuje ve spermatu velryb"), křen je koňská ředkvička (horse radish) a do podobné skupiny jistě patří i mořský lenochod (sea sloth). Než s tím vylezu na veřejnost, měl bych si to najít a přeložit správně nebo to vynechat.
Pokud se mýlím, prosím opravte mě.
To je víceméně české jídlo. Název dostal po španělském kuchaři Marie Terezie, který jí ho jednou uvařil v Praze a závitek sepnul dvěma párátky (špejlemi), které vypadaly jako ptačí nožky.
U nás se to hned chytlo, ve Španělsku to asi neznají.
Vím, že španělský ptáček je český a ve Španělsku se nevaří. Ale bylo by zajímavé vidět, jak Španělovi chutná a jak případně okomentuje název tohoto jídla.
V komentářích se zapomíná na skutečnou příčinu rozdělení - tou byly zákony o čs. federaci z roku 1968. Jasně se v nich pravilo, že důležité zákony musí schválit jak sněmovna lidu (poslanci volení podle počtu obyvatel v obou republikách, tedy jeden občan měl jeden hlas), tak sněmovna národů (rozdělená na půl mezi Čechy a Slováky, tedy každý Čech měl jeden hlas, každý Slovák hlasy dva). A ještě platil tzv. zákaz majorizace, tedy že projednávaný dokument musí schválit jak česká, tak slovenská polovina sněmovny národů. Slovensko, počtem obyvatelstva 1/3, ekonomickou silou maximálně 1/4, politickou mocí 1/2. Ideální pro vydírání: chcete změnu? tak plaťte!
Pokud voly dopadly odlišně (což se stalo), nebylo možné provést žádnou změnu zákonů, zvolit prezidenta atd.
K zachování Československa by došlo, pokud by se na Slovensku objevila strana s volebním programem: máme nespravedlivé výhody, zrušme zákaz majorizace jako oběť zachování federace. A s tímto programem vyhrát volby! To se nestalo a "rozvod" byl jediná cesta, jak zajistit fungující stát.
Všechny slovenské politické strany se však bily v prsa, jak to těm Čechům ukážou, že zajistí svrchovanost bez samostatnosti, federaci s konfederativními prvky (nebo naopak? už zapomínám) a podobná slovenská špecifika.
Slováci mi tehdy nejvíce připomínali postavu rozvádějícího se manžela z Burianova filmu "Ducháček to zařídí": Manžel se chtěl rozvést a odstěhovat se k mladé milence, ale odmítal rozvod od stolu a lože. Navrhoval rozvod od lože s tím, že bude i nadále docházet na obědy.
0
Sledujících
1
Sleduje
0
Sledujících
1
Sleduje
A proto by bylo vhodné založit úřad, který bude bdít nad správně podanou reklamou. Rozpočet několik desítek miliónů, plat ředitele (nebo radši ředitelky) aspoň 160 tisíc měsíčně, auto, sekretářku (nebo radši sekretáře), šoféra (šoférku) atd. A konečně bude v reklamách pořádek!