To je víceméně české jídlo. Název dostal po španělském kuchaři Marie Terezie, který jí ho jednou uvařil v Praze a závitek sepnul dvěma párátky (špejlemi), které vypadaly jako ptačí nožky.
U nás se to hned chytlo, ve Španělsku to asi neznají.
Vím, že španělský ptáček je český a ve Španělsku se nevaří. Ale bylo by zajímavé vidět, jak Španělovi chutná a jak případně okomentuje název tohoto jídla.
V komentářích se zapomíná na skutečnou příčinu rozdělení - tou byly zákony o čs. federaci z roku 1968. Jasně se v nich pravilo, že důležité zákony musí schválit jak sněmovna lidu (poslanci volení podle počtu obyvatel v obou republikách, tedy jeden občan měl jeden hlas), tak sněmovna národů (rozdělená na půl mezi Čechy a Slováky, tedy každý Čech měl jeden hlas, každý Slovák hlasy dva). A ještě platil tzv. zákaz majorizace, tedy že projednávaný dokument musí schválit jak česká, tak slovenská polovina sněmovny národů. Slovensko, počtem obyvatelstva 1/3, ekonomickou silou maximálně 1/4, politickou mocí 1/2. Ideální pro vydírání: chcete změnu? tak plaťte!
Pokud voly dopadly odlišně (což se stalo), nebylo možné provést žádnou změnu zákonů, zvolit prezidenta atd.
K zachování Československa by došlo, pokud by se na Slovensku objevila strana s volebním programem: máme nespravedlivé výhody, zrušme zákaz majorizace jako oběť zachování federace. A s tímto programem vyhrát volby! To se nestalo a "rozvod" byl jediná cesta, jak zajistit fungující stát.
Všechny slovenské politické strany se však bily v prsa, jak to těm Čechům ukážou, že zajistí svrchovanost bez samostatnosti, federaci s konfederativními prvky (nebo naopak? už zapomínám) a podobná slovenská špecifika.
Slováci mi tehdy nejvíce připomínali postavu rozvádějícího se manžela z Burianova filmu "Ducháček to zařídí": Manžel se chtěl rozvést a odstěhovat se k mladé milence, ale odmítal rozvod od stolu a lože. Navrhoval rozvod od lože s tím, že bude i nadále docházet na obědy.
To už je problém specialistů. Když dokázali DNA Jana Lucemburského...
Jan Lucemburský jako král má svoji hrobku a ta zůstala jakž takž neporušená a popsaná od jeho pohřbu. To se u panského kočího a jeho ženy předpokládat nedá. I dnes, když nezaplatíte nájem na dalších 10 let, hřbitovní správa Váš hrob zruší a pronajme místo někomu jinému. Nevím, jak to chodilo v 19. století.
Především ve městech býval nedostatek čisté a nezávadné vody. Pít zředěné víno nebo pivo bylo ve skutečnosti mnohem jistější.
A to víno se ředilo čím ? Nebo vodu na zředění vína si převařili a bez toho vína by ji pít nemohli ? Nebo ty škaredé bakterie to víno nerozdýchaly ?
To víno se ředilo tou závadnou vodou. Ale víno je kyselé (a asi ve středověku jim zkyslo ještě častěji než dnes) a bakterie často kyselé prostředí nesnášení a hynou. Takže máte pravdu, škaredé bakterie to víno nerozdýchaly.
Ono to není typické jen pro Rusy: Adolf Hitler nechal při noci dlouhých nožů zlikvidovat svého dosud nejbližšího spolupracovníka Ernsta Rohma a část stranických milicí SA. Rudolf Slánský, dlouholetý přítel a spolupracovník Klementa Gottwalda, dopadl za jeho vlády taky takhle špatně. Mnozí příbuzní současného severokorejského vůdce Kima třetího jsou už rovněž po smrti. Vraždy bratrů nastupujícího sultána byly v Osmanské říši téměř oficiální součástí korunovace. A naši dávní Přemyslovci se taky mezi sebou oslepovali, kleštili a nakonec vraždili. Absolutní moc a touha si ji udržel prostě k takovému chování vedou.
Proboha, tím se nechci bolševiků zastávat!
A ještě jsem zapomněl na francouzské revolucionáře a asi i mnoho dalších .....
Jsem-li dobře informován, tak podle (jednoho z možných) výkladů židovské víry mají židé čekat na Mesiáše (Spasitele, podle křesťanů to byl Kristus) a ten je zavede do země zaslíbené. Stát Izrael tím, že na Mesiáše nečekal, je podle nich proti duchu židovského náboženství. Pravověrní židé tak neuznávají stát Izrael, což je docela paradox. Ale nebrání jim to přijímat od něj sociální dávky. Divím se jenom, že s tím více neoperují nepřátelé Izraele, ale tímto jim neradím, snad to nečtou.
Pokud se v něčem mýlím, opravte mě, prosím.
No však já taky, narozen v 60. letech, žil za normalizace. A za takovýto vtip bych měl průšvih(velký, s možností vyloučení) na škole, v práci by stranická organizace dokázala udělat peklo, ale u soudu by obvinění asi neprošlo. Komunisti dokázali být o to záludnější.
Jiná byla doba v 50. letech a jiná za normalizace (70. - 80. léta). Padesátá léta nepamatuju a za normalizace těch soudně odsouzených za vtip bylo asi opravdu minimum. A je asi těžké je dohledat, skryly se za paragrafy o pobuřování či výtržnictví, což mohla být i rvačka v hospodě.
Jako bych zakázal sedět na dvou a více židlích (různé důležité funkce našich rádoby zastupitelů a poslanců) tak bych zakázal pobírat mzdu i důchod. Chceš mít důchod tak nepracuj, chceš pracovat tak neber důchod. To je jako ty dvě židle!
Tak to bylo za komančů. Jak byste ale řešil zkrácené úvazky důchodců? A navíc by se část pracujících důchodců přesunula do šedé ekonomiky.
Řekl bych, že nízká porodnost je problém celého západního světa.
Časový rozvrh vzdělávání je asi nastaven dobře. Maturanti končí cca v 19ti letech a mohou do práce. Zaměstnávat mladší než 18tileté je beztak komplikované.
Absolventi filozofických fakult nám asi důchody nezachrání. Takový historik je z pohledu ekonomiky státu naprosto bezcenný. Hůř. Celý život jen stojí peníze a jestli studoval 5 nebo 25 let je jedno. Ve finále si pak ještě sedne na stará kolena do parlamentu a začne rozhodovat o věcech, kterým nerozumí.
Maturanti končí cca v 19 letech, mají-li odklad, tak ve 20. Odklad má dnes řádově desítky procent žáků. Proč ale v USA či v Británii (mám tam příbuzné) končí už v 17? A VŠ je tam rovněž kratší. Stále si myslím, že u nás je školní docházka zbytečně dlouhá a odklady nástupu do školy by se měly zrušit. A školství takto negativně ovlivňuje poměr pracující/důchodci.
Jestli jsou například historici a další filozofové zbyteční nebo ne, je na jinou diskuzi. Učitele dějepisu asi potřebujeme.
Z některých pramenů vyplývá, že ledňáček v točenici (točenice = šátek, či závoj, spirálovitě stočený, s uzlem dole a volnými cípy.) byl osobní znak Václava IV a byl použit při jím založeném rytířském Řádu točenice, který uděloval svým oblíbencům.
Děkuji. A vzpomínám si, že kolem ledňáčka byl šátek s uzlem, tedy točenice. To by byl hezký a originální státní znak.
Ono to není jen o důchodech a důchodcích. Ze srovnání života s ostatními zeměmi (laicky) mi vychází další věci, které poměr pracující/důchodci ovlivňují:
České ženy rodí málo dětí, průměr na jedu ženu je asi 1.7 dítěte. Chlapi nerodí vůbec.
Prodlužujeme čas, který mladí lidé stráví ve škole. Kdysi (v 50. a 60. letech) nastupovaly do první třídy děti, které v daném kalendářním roce dovršily 7 let, tedy děti narozené v září až prosinci nastoupily ještě před svými 7. narozeninami. Pak to školství (nevím kdy) změnilo na nástup po dovršení 7. let - do první třídy šly děti narozené září až srpen. Jedné třetině se nástup do práce posunul o rok.
Základní škola trvala 8 let, pak se to prodloužilo na 9, pak zase 8, nyní opět 9 let. O rok déle ve škole, o rok méně v práci.
Střední všeobecné vzdělávací škola, před svým přejmenováním na gymnázium, trvala 3 roky, gymnázium je nyní čtyřleté. Průmyslovky byly čtyřleté už dříve. Základní + střední všeobecná škola s maturitou trvala kdysi 11 let, pak 12, nyní 13 let. Opravdu je toto prodloužení nutné?
Vysoká škola u nás trvá 5 let, v mnoha zemích jsou zvláště humanitní obory 3 - 4 leté. Můj otec po válce absolvoval Filozofickou fakultu UK za 4 roky a dostal titul PhDr. Dnes po 5 letech se mnoho studentů s titulem Mgr. nespokojí a pokračují s cílem získat doktorát. Cambridge vyplivne "hotového" historika za 3 roky, naše univerzity potřebují 5 let.
Do toho postupně přišly odklady: většinou je zařizují rodiče s cílem získat pro své dítě výhody. Větší a chytřejší dítě má lepší postavení v kolektivu. Další zkrácení doby v práci.
Přemýšlím, čím to, že my matky z pravěku jsme neměly ani myčky, ani automatické pračky, ani mikrovlnky, ale ani ani ty psychické problémy?🤔😁
Ony hlavně v té době nebyly počítače ani chytré telefony, takže ženy i muži měly na domácnost více času. A dnes je mezi ženami ḿóda zaujímat pózu "já jsem strašná chudinka", zatímco dříve se nezvládnutá domácnost brala jako důkaz neschopnosti. A rovněž nebyla masívní reklama, která ženám neustále vnucuje, že musí být ve všem dokonalé. Ale dokonalý není nikdo.
0
Sledujících
1
Sleduje
0
Sledujících
1
Sleduje
Mořský lenochod? Co to je? Bohužel jsem to přes google translator nenašel.
Tipuju si, že je to podobně špatný překlad jako jsem někde četl:
gunea pig novináři přeložili jako guinejské prase, ale je to morče. To zmate. Angličané si v podobných pojmenováních libují, vorvaňům říkají spermové velryby (sperm whale, což v nějakém článku přeložili jako "... se vyskytuje ve spermatu velryb"), křen je koňská ředkvička (horse radish) a do podobné skupiny jistě patří i mořský lenochod (sea sloth). Než s tím vylezu na veřejnost, měl bych si to najít a přeložit správně nebo to vynechat.
Pokud se mýlím, prosím opravte mě.