Milý autore, prodlouženou rukou režimu jsme byli v té době všichni i ti v civilu, byť jsme o to nestáli.
Pohraničníkem se voják základní služby nestal dobrovolně, ale byl tak odveden a zařazen. Hranici hlídali vojáci před signalizační stěnou, nikoliv za ní , z toho je vidět, že jim režim až zas tak nevěřil a že se nejednalo o samé kované spolehlivé soudruhy. Těch bylo mezi 19 letou mládeží v době kdy jsem musel sloužit minimum. Obdivovali jsme zakazovanou západní kulturu rockové muziky, džíny, dlouhé vlasy.
V 70. a 80. letech už moc narušitelů pohraničníci nezastřelili. Výkon pohraniční služby měl svá přísná pravidla. Použití zbraně, bylo až to poslední řešení.
Nelze srovnávat 50., 60., 70. ....... léta, protože se režim nějak vyjel a s ním i ochrana státní hranice.
Nemůžete proto celé období zobecňovat a společně hodnotit.
Pohraničníkem jsem byl v době své základní vojenské služby nerad a nedobrovolně, ale nebylo zbytí.
Nyní, si myslím, že v dnešní době by ochrana hranic EU mohla být důkladnější a preciznější.
Vadí mě, že svým článkem dost zkreslujete historii a atmosféru a ducha té doby, zřejmě proto, že jste ji nezažil. To je asi stejné, jako bych já chtěl psát o období protektorátu.
Záleží, kde ta rodina žije byt / barák, kolik mají děti a jak jsou staré. Protože domácí práce se přece nedělí jen na mamku a tatku, ale ledacos mohou doma vykonat i děti. Pokud rodinu např. tvoří matka, dvě dcery a otec a bydlí ve starém domě, tak je jasné, že táta více dělá kolem domu, než domácí práce. Nebo pokud má taťka casove náročnou práci s vysokým platem, tak je jasné že jeho podíl na domácích prácech bude nižší. To je přece případ od případu a věc domluvy. A jestli jsou někteří chlapi lempli a nemají pořádnou práci, ani se doma o nic nestarají, tak si je v dnešní době ani žádná nevezme. Dnes to už není jako dřív, že se často museli brát po krátké známosti, protože čekali děcko a přes neshody se manželství snažili za každou cenu udržet.
Povinná základní vojenská služba by měla být. Měla by to být základní povinnost občana ke své vlasti. Lidé by neměli mít jen práva, ale i povinnosti. A pokud je naše společnost tak feminizovaná a nedělá rozdíly mezi mužem a ženou, pak by se ta povinnost měla bohužel týkat i žen. Ale to už je jiné téma.
V době války armáda nepotřebuje jen specialisty profesionální vojáky na ovládání složité vojenské techniky, ale i obyčejné vojáky. Jak vidno na Ukrajině, tak je třeba i v průběhu konfliktu doplňovat nemalé ztráty v řadách profesionální armády. Určitě by měli být vycvičeni i na různé živelné pohromy, jako záplavy, atd.
Určitě by ta základní vojenská služba neměla probíhat jako za minulého režimu.
Pane autore, myslíte, že dnes lidé nedělají zdraví škodlivou práci, kdy jim pak nikdo neuzná zdravotní následky ? Pobavte se někdy s lidmi co pracují na směny, třeba v montovanach, ani to bydlení jim to nepřinese. Každá doba je pro obyčejného chudáka na prd, pokaždé trochu jinak, nejhůř však bylo když Vašek K zaváděl u nás kapitalismus, v podobě v jaké na západě už nikde nefungoval. S některými důsledky se potikáme dodnes, např. privatizace bytového fondu a z toho plynoucí nedostatek nájemních bytů. Viz porovnání Praha / Vídeň. Některé západní země mají lepší sociální politiku, než tady byla za komunistů o době po revoluci ani nemluvím.
Když je vleklý konflikt jako na Ukrajině, tak profesionální armáda v opotrebovaci válce nepostačí. Nejsem si jist, zda by všechny členské státy NATO napadené členské zemi skutečně vojensky pomohly, když vidím jak se členské země EU názorově a politický v čase zmítají,
Asi je třeba mít takový systém armády jako Izrael, protože je prověřen mnoha konflikty a osvědčil se.
Dost legrační závěr ,,mluvte spolu, nejste děti na pískovišti ".
Mluvit se dá jen s někým kdo chce naslouchat a přemýšlet nad argumenty druhého. To od autoritářských vůdců, kterým na blahu ani vlastních lidí nezáleží, se očekávat nedá.
Tady platí jen dorovnání síly a protihrozba.
Mě už táhne na 70 a v podstatě celý můj život na sebe mirime jadernými zbraněmi, akorát jsme přešli z východního tábora do západního v době krátkého uvolnění mezinárodního napětí. Za nemohoucí Evropu tu černou práci zastrašování dělá USA, otázkou je, jak dlouho bude ještě ochotná.
Pokud se to takto stalo, tak doufám že to dámy dotáhnout do konce, a pan ředitel nezůstane bez trestu.
Článek je v pasážích o důvodech odmítnutí pana ředitele trochu legrační.
Očekával bych, že hlavním důvodem odmítnutí bude manželská věrnost.
Takhle čtenář může spekulovat, že kdyby pan ředitel byl pohlednější, sympatičtější, starší, nebo nevím jaký, nebo že by neznaly osobně jeho manželku, že by nebyl odmítnut.
Touto poznámkou nechci v žádné případě popisovany příběh zlehčovat.
Šikana byla. Záleželo jen na tom jaký lidský materiál se kde sešel a kolik měli vojáci času na šikanu. Sloužil jsem u PS. Na pohraniční brigádě mazacka vojna byla. Největší vydlabanci v té době sloužili na velitelské rotě, tak tam byla šikana dost brutální. Já jsem sloužil na spojovací rotě, tam se taky naši mazáci snažili o šikanu, protože ji sami zažili, ale tomuhle ročníku to nebylo vlastní, spíš se do toho nutil. Stačilo se 1. rok postarat o úklid a chodit na rozcvičku, atd., aby oni měli 2. rokem pohodu. To samé jsem jako mazák vyžadoval já. Neměl jsem potřebu někoho ponižovat.
Horší asi bylo, když byli někde spurni bažanti, co nechtěli přijmout pravidlo, že voják 1. rokem maká. To je pak mazaci museli zlomit. 2. rokem už se měl celkem dobře, po službě už jsme měli volno na nějakou zábavu v rámci kasáren.
V té době, kdy já jsem sloužil, tak už i byly snahy z vedení brigády mazáctví potírat a zlikvidovat.
Po 4 letech jsem byl na cvičení u jiné pohraniční brigády a tam už asi mazáctví vymýtili. Odvrácenou tváří bylo, že na důstojníky všichni kašlali. Měli tam nějakou úklidovou sobotu, vojáci byli rozdeleni do skupin a kazda dostala nějaký úkol. Sotva důstojník odešel tak si vojáci sedli a nikdo nedělal. Pak přišel důstojník, seřval je, tak chvilku dělali a když odešel, tak si zas sedli. Za nás mazáci vždy dohlédli, aby se potřebná práce udělala. Vojáci z povolání nebyli většinou žádní velcí inteligenti a byla to jejich volba živobytí. Na druhou stranu byli v podstatě chudáci, protože v tý práci v rámci služebního poměru byli skoro pořád a i je pořád nadřízený seřvaval
Já bych to nezesmesnoval. Píši že mají být,,baterky" nasazeny na trať Veřovice - Studénka. Znám ji, bydlím v blízkosti a jezdím tam občas. Tam mě to docela dává technický smysl. Část tratí je totiž pod trolejemi a část nikoliv a její délka je proto vhodná, myslím že se to stihne za jízdy v pohodě dobíjet. Část trati, a to ze Štramberka do Veřovic je v lese a ve Veřovicich už jsou Beskydy, tak jen dobře, že tam vlak nebude smrdět a bude méně hlučný. Navíc ty lidi si tam nový soupravy zaslouží, tam ještě jezdí hrozný hujdy. Myslím že elektrické vlaky mají i větší zrychlení při rozjezdu ze stanice, tak by to mohlo přinést zkrácení času.
Já jsem dojížděl 30 let. Po revoluci to bylo nejhorší, všude se propouštělo, málo kde se přijímalo. Jezdil jsem nejdříve 26 km do prace, pak když to krachlo tak 45 km, zkoušel jsem busem, vlakem, nakonec už jsem to nedával, tak autem. Pak se mě podařilo najít práci jen 13 km od domova, kam jsem přes jaro, léto, podzim mohl jezdit i na kole, to mě dávalo smysl, byť jsem šel finančně i postavením dolů. Ale stálo mě to za to. Měl jsem cestou z práce pohyb a po práci čas na rodinu a záliby. Škoda, že zaměstnavatel neumožňoval občas práci z domova.
0
Sledujících
1
Sleduje
0
Sledujících
1
Sleduje
Zpráva je bez bližších informací. Ale mladí přistěhovalci prý vytváří gangy a vyřizují si mezi sebou účty, z různých důvodů.
Až v dnešní době mě dochází, že ta železná opona smysl měla 😂.