Co má Cermat společné s nedostatkem osmiletých gymplů? Ve víceletých gymnáziích vidí rodiče cestu k tomu, jak své studijně nadané dítě fakt vzdělat a zadarmo. Protože veřejné základní školy jsou v takové žumpě, že už to dávno nedokážou. Nyní to postoupilo i na SOŠ, ze kterých se staly učební obory s certifikátem maturitní zkoušky. Proč by ne, když i spousta VŠ produkuje absolventy, kteří toho umí o něco víc, než nic. A my to všechno platíme.
Narážím na fakt kolik bodů je potřeba mít z těch testů v různých regionech, aby byl uchazeč přijat (samozřejmě kdyby to nebyl Cermat, ale test od místního prof. matiky, tak by to bylo úplně stejné, dokonce hůře predikovatelné pro uchazeče) (nebo kdyby vylosovali každého 4. uchazeče s průměrem do 1.2, tak by to bylo ultra nespravedlivé). V Rumburku stačí z testu 40 bodů pro přijetí, v Praze se musí nadrilovat na 80 bodů. Někde jsem četla, že 60 bodů už by mělo stačit na gympl, kromě těch velkých měst. Nevím, na kolik bodů by napsal premiant ten test bez ročního drilu, ale tipuji, že se tím drilem dá nahonit třeba 20 - 40 bodů. Teď, kdo se dokáže nadrilovat na 80 bodů? To už si vymýšlím- odpadnou takové ty velmi pracovité holky, které jsou dobré na jazyky, ale nejde jim matika (ale díky těžké matice na gymplu, pak zvládnou matiku na vysoké škole nebo studují jazyky, na gymplu mají krom matiky jedničky, protože jsou nejpracovitější). Odpadnou chytří kluci flákači, co se nikdy neučili a do páté třídy měli samé jedničky, a začnou se učit až na vyšším gymplu, vysokou školu nedokončí, ale jsou dobří v zaměstnání a mají i díky gymplu pravopis bez chyb. Prostě, že se v Praze nedostávají žáci se 70 body není chyba Cermat, ani základek, ani se to nezlepšilo digitalizací, prostě je příliš moc chytrých dětí dychtících po těžším vzdělání na málo škol a to je mrhání. Samozřejmě ne všechny nadané děti chodí na osmiletý gympl (někteří rodiče třeba preferují odborné školy).
Problém nejsou testy, ale že je v Praze málo osmiletých gymplu na moc deti, oproti jiným částem republiky. Je to vidět na počtu bodu, na kolik se na test musí naučit, aby se dostaly. Proto je možné se v jinych částech republiky neučit a dostat se (tak by to fungovalo, kdyby ta nabídka byla dostatečná, stejně se na tak těžké školy hlásí jen premianti). Ale v Praze jsem slyšela i o vítězi matematické celostátní olympiády, co se odmítl ucit cermat test z matiky,když vyhral tu olympiádu a o bod se nedostal v Praze (zase v jiných částech republiky, kde neni nedostatek osmiletych gymnázií, by se dostal). Ale kopneme si do cermat:-) Mám pocit, že je nevole k vzniku dalších osmiletých gymplu (hurá inkluze), aby mohlo vznikat víc soukromých škol, protoze kde je nesaturované poptávka po kvalitě, tak se najdou rodiče, co budou ochotni platit.
Do Prahy a středočeského kraje se přistěhovaji mladí lidé, často vysokoškoláci, stavi se další a další byty a jejich děti mají horší dostupnost vzdělání než v jiných krajích. V jiných krajích se děti na přijímačky ani nemusí připravovat, sama náročnost studia je odradí. V Praze to hodně nadaných dětí ani nezkusí, šance bez roční intenzivní přípravy je nulová a i sní to je o fous. Není to mrhání dětským talentem?
3
Sledujících
0
Sleduje
3
Sledujících
0
Sleduje
To se ani nedá pochopit. Nic si z toho nedělejte.🙂
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Magistrátu hl. m. Prahy chybí miliardy na nové strední školy. Napr. na Barrandově maji v planu střední školu více jak 30 let. Ministerstvo školství místo, aby hasilo problém, tak odvádí pozornost na přijímačky.