Osůbka z polosamoty, co píše a šťourá do věcí a lidí, aby něčím pohnula - a někdy to i vyjde. Ašsko je stálou inspirací, od hororů po publicistiku.
Vaše zaměření na bubliny je podle mne trochu omezující. Ony se ty bubliny dokážou povrchově stýkat i prolínat. A protože jsou lidé často přesvědčeni, že autor píše hlavně autobiograficky, kolegové si prostě nechtěli zkazit a změnit svůj dojem o Vás. Ono to tak totiž u prvotin často bývá (jenom je všichni nevydají). Vezměte to tedy i jako formu poklony, že nehodlali přemítat a případně kritizovat, jak žijete, nakolik vyhovujete jejich obrazu světa.
Otázka druhá, k níž je tu poznámka paní Obloukové, je Váš (celkem dobromyslný) útok na víru. Nejen, že lidé dnes mohou zcela svobodně věřit, v co chtějí (před revolucí byla jakákoliv víra v Boha tolerována jako útěcha starých a nemocných), ale pokud někdo zažije jakési osvícení, prostě mu to najednou nějak sepne a on začne věřit, je v tomto okamžiku dosti nešťastné podsouvat mu ateistický text nebo víru vymlouvat. Pro daného jedince jde o velice krásné intimní období. Někdy se překlopí i do misionaření, protože se dotyčný chce podělit o ty hodnoty, k nimž dospěl. To se holt musí přežít- a pokud dojde i k osobnostnímu rozvoji, nelze, než to také přát.
Vaši knihu neznám, podle textu mohu soudit, že jste dobře vypsaný, s velkou slovní zásobou, držíte linii textu, podle korektorky je to i čtivé. Takže gratuluji k vydání knihy a jistě si své čtenáře najde.
Moc děkuji za případnou připomínku. V Opařanach jsem měl syna. Zemřel už před 20 lety, ale ve Šternberku. Byl už dospělý. Těch psychiatrických lůžek je dnes, neklamou-li mě moje zdroje, o 100.000 míň než před rokem 1989. A "produktivita práce", dá-li se takto říci, poloviční. To předávkovávání psychofarmaky je stále šílené, psychiatři nic jiného ani neumějí. Řádové sestry byly poklady, však také, když 1 odcházela do důchodu, bylo nutné za ni přijmout 2-3 civilní. Láska - to je ten hlavní lék na tyhle nemoci, jak říkával už průkopník léčby schizofrenie MUDr. Ferguson: "Ritalin a láska", to byla jeho slova, ale především činy! Dnes už u nás z toho zbyl jen ten Ritalin a jeho novější formy. Bohužel!
Připomněl jste mi rodinu, kam jsem šla na šetření. Rázní rodiče, klient 38 let, šetření probíhalo v jejich přítomnosti. Přesto jsem dokázala vytvořit bublinu, v níž se mi pán otevřel. Našel víru a jeho rodiče tím opovrhovali. Naštěstí jsem šla od jiné klientky, která mi věnovala Bibličku se svatými obrázky. Věděla, že staré věci sbírám a nechtěla, aby to její dědicové někam vyhodili. Jsme holt ve velmi ateistickém prostoru. Když jsem slyšela matku, co mne "varovala před nesmysly", jako první věc jsem mu vyprávěla o té staré paní. S tím, že mohu ze svatých obrázků něco věnovat - a zeptala se, koho by chtěl. Ježíš to vyhrál a v Bibličce skutečně byl 🙂 Od té chvíle přiznal všechny potíže a toho obrázku se dotýkal s velikou úctou, div neslzel. Rodiče zírali, kolik toho napovídal. Ono se leccos podaří, v každém věku, ale někdy i ten klient musí dozrát. Přiznávám, že znám jednoho, u něhož to trvalo několik let - rozmazlený přepečováním služeb. Jsme stále na začátku.
Děkuji za Vaše vzpomínky. V časech, kdy jste začínala v Praze, jsem já jako celkem zkušená soc. pracovnice měla nabídky na práci tamtéž, v různých službách, hlavně pro seniory, což byla moje parketa - už jsem vystupovala i na konferencích a byla na ně zvána. Jenže právě ten plat! Těžko bych uživila dvě domácnosti. Tady kolem mne práce nebyla. Podobně jako jsem viděla problémy kolegyň a několika málo kolegů s jejich dost ostrými nadřízenými. Znala jsem několik zařízení, která proslula tím, že tam pilulky zobali všichni pracovníci. Na straně druhé jsme všechny milovaly smysluplné semináře a školení, včetně přestávek na cokoliv. Hodně zkušeností jsme si předaly, hodně jsme se podpořily, i když jsme nemluvily konkrétně o své situaci (většinou jsme znaly i okolní ředitele, nebylo potřeba). A také jsme nevěděly, jestli někdo nedonáší. Je pravda, že třeba kolegyně na obou školách (studium kombinované) měly doma nějakou sociální situaci, takže věděly na vlastní kůži, o čem to je. Jedna od druhé jsme se učily také ten základ, že klientovi pomoc nabízíme, podpoříme jej, ale necháme, aby činil svá, i nevhodná, rozhodnutí. Proto dnes mohu mluvit o úspěších, i když daný klient několikrát spolupráci vzdal - a přišel na to, že ji radši přijme. Moji učitelé říkali, že se nás, SP, společnost bojí, protože dokážeme vidět dál. Ono na tom něco bude, ale ohledně peněz? Spíš si s námi nevědí rady. A ten strach, že své práci rozumíme líp, než šéfové, je tam taky.
No jo - neodsuzuje senátora Hrabu, naopak je dobře, že na tento problém poukazuje. Jen se ptám: KDO těm, zřejmě duševně nemocným, chudákům pomůže v reálu? A chtějí to opravdu?
Proč nikdo neřeší, že jejich způsobem života trpí okolí? Zkuste se posadit na lavičku v místech, kde se tyhle podivné osoby vyskytují - no to nechcete, že? Jenže pokud vás bolí nohy, jdete dlouho a nesete zavazadlo, lavička by se hodila, na krátké nabrání sil.
Já vím, že je prkotina, ale od maličkostí se začíná!
JAK těmhle lidem pomoci, když sami asi nechtějí?
JAKÉ to má možnosti řešení?
Hodně pomáhá terénní práce, chráněné bydlení, režim dne. Je to na dlouhé lokty, ale podpora a pomoc existují, bohužel v dost omezené míře. Lepší by byla prevence, finanční gramotnost a podobně, což se už, zaplaťpánbu, děje i na ZŠ. Ohledně laviček - již roky tvrdím zodpovědným osobám, že lavičky po 50 metrech jsou minimum. Ten argument o bezdomovcích a zpovykané mládeži je všudypřítomný, jenže kde je laviček opravdu dostatek, sedne si každý. Města prostě na takovou samozřejmost kašlou, podobně jako na dostatek odpadkových košů (ano, bordel bývá i u nich,ale častěji na zemi, když široko daleko nic není). A k tomu, samozřejmě, patří práce městskáčů. Když v Chebu pouhým otravováním šlapek policií tyto vystrnadila policie v devadesátkách z ulic, proč by to nešlo i jinde v podobných případech? To celé pohraničí "bezmocně" brečelo a v Chebu pouze použili to, co měli po ruce. Dokonce s nimi šéfové bordelů i spolupracovali...
Nevim,precetl jsem prvni tri pribehy.U vsech stejny pripad.
Financni negramotnost,je videt ze ne kazdy kdo ma penize,je chytry.
Prvni par mel vic nez dost casu zajistit se na stari tak aby bylo i naty dovolene.
Druha pani nakupovala
Muzikant si zivot prosustroval sam
A pani se taky mohla nejakym dilem koupenym na aukci zajistit.
Vpodstate ti lidi jen prosustrovali jmeni a ted se divi
Paní by se nějakým dílem z aukce zajistila, měla jich plný barák - ovšem spadlo to do dědictví i s potvrzeními o prodeji a prostě byla vyhozena. Není jediná. Takhle končí i matky s dětmi, když si páníček, co nepotřebuje papír na lásku, vezme domů nový model a púlodí další dítka. Na azyláku jsme tomu říkaly "vánoční úklid". Na svátky bývalo plno - a ty matky byly skutečně bezdomovkyněmi.
Takže, cítím, že se mnou není něco v pořádku a místo léčení jsem radši na ulici? Jsou ti lidé svéprávní? Tak je to jejich chyba. Jak se k těm duševním poruchám tak najednou dostali? Drogy? Pokud by to měli již od narození, pravděpodobně by se to řešilo již v dětství. Nebo neberou léky? Jejich chyba. Jak říkám, vždy je zodpovědnost na každém.
Nebo si mohu hrát na oběť a obviňovat za svůj stav všechny ostatní..
Je známo, že se duševně nemocní necítí s léky komfortně. Jsou často "oblblí" a kdo by nechtěl jasnější mysl? Nebo být skoro geniální během mánie? Bývají přitom neuvěřitelně šťastní... Jenže deprese to vystřídá mnohem silněji. Jsou prostě ve stavu, kdy není dostatečně silný náhled na potřebu léčby - a kdo, prosím pěkně, sám o své vlastní vůli zobe všechno předepsané? Ani duševně zdraví lidé ne. Často ani pod léky nedokážou odolat chytrákům a podvodníkům za příslib výhod nebo prostě kvůli pocitu, že je někdo přátelsky přijímá. Jsou dobrým terčem, ať už jim vyčítáme cokoliv.
Vy jste paní Mudrová asi nečetla ten příspěvek p. senátora celý. On nepíše nic o tom, že nechce těm lidem pomoci. Chce, aby stát pomohl těm, kteří o to stojí, stejně jako lidé, které uvádíte ve vašich příbězích. Ale jsou případy, kdy ta pomoc prostě není možná, oni o ní nestojí. Takže pak podle vás necháme zbytek lidí šikanovat těmito individui a budeme se tvářit, že je to takhle v pořádku a budeme si říkat, jak je fajn, když je můžeme všichni společně živit? Jednou mě před supermarketem oslovila se žádostí o nějaké drobné partička feťáků celkem 3x během té půl hodiny, co jsem byla nakoupit. Hlavní mluvčí byl mladý muž cca 30 let. Když jsem mu řekla, že já pro peníze chodím do práce, tak se mi vysmál, že to není nic pro něj. Fajn, v tom případě, ať nesomruje a živí se třeba kořínky.
Přesně tak, máte pravdu, chybí nám jistá ochrana před chytráky, co obtěžují. Málo se ve všech směrech uplatňuje pravidlo rovnováhy práv a povinností. Chceš něco, chovej se slušně. Jinak zmiz. A ano, jsou lidé, kterým je dobře v rámci osobní naprosté svobody, ale i ti dokážou oslovit neziskovku, když je jim ouvej. Dokážou se z toho kruhu i vymanit. S podporou, ovšem. A ta se teprve rozvíjí na všech úrovních. Proto je velice snadné do toho problému rychle spadnout. Stačí náhlá nemoc... Nevypsala jsem všechny příběhy, ale provázela jsem hodně lidí maléry, dost podobnými těm uvedeným.
Jenže on to stát dlouhá léta platil - do 1989. Mudrlanti typu MUDr. Höschla ovšem vymysleli, že by ti lidé měli být doma a mít pouze ambulantní péči. Jenže - zkuste dneska sehnat psychiatra a když už se vám to podaří, nemáte žádnou záruku, že to nebude druhý Cimický. Ohledně vlády s Vámi plně souhlasím. Ovšem - vůdce opozice, miliardář, pořád prosazuje, aby se tam či onde přidalo, sám však ze svého toho moc nedává, spíš vysává dotace.
Protože jsem měla i praxi v tomto oboru, dovoluji si poznamenat, že žádná sláva před r. 1989 to nebyla. Například jsme rozeznali "chroniky", o něž pečovaly a vychovaly je ještě jeptišky - pracovité a dost srovnané, od dětí třeba z Opařan s podobnou, ne-li stejnou Dg. To bývala zfetovaná až zvířátka, slintající v koutku a zuřivá, když nebylo tišidlo... Vím to díky úvahám diskutujících lékařů nad novými příjmy.
Ohledně domácí péče vidím velké úskalí v malé podpoře daných rodin, protože klient si strašně rád nárokuje práva, aniž by hodlal mít i jisté povinnosti. Moc se divili, když jsem otevřeně mluvila před nimi a rodinou "z moci úřední" o povinnosti platit to či ono. Bohužel proti dávce příspěvku na péči jsou posudkáři dost zaměření a potom si klient nemůže platit vhodnou službu. A ano, znám lidi, co dokážou fungovat i v omezeném klasickém zaměstnání s takovou podporou, zvládají i chráněné bydlení. Chodila jsem na kontroly...
Popisujete případy, kdy se lidé dostali do obtížných situací - ale na ulici NESKONČILI. A proto je u velké části lidí život na ulici skutečně "volba". Neuměli si během života zajistit dobré vztahy s širokou rodinou a přáteli, co by jim pomohli (třeba jen tím že nepomohli jiným), nebyli ochotni udělat něco proto, aby se "ze srabu" dostali, protože jednodušší bylo řešit to alkoholem nebo drogrami, nebyli ochotni přestat pít, aby dostali místo v azylovém domě nebo ubytovně atd. atd.
Ještě jednou - píšu že jde o "velkou část", jistě existují i výjimky.
Byl to především příklad, jak snadné je se na ulici dostat - ostatně muzikant z vyššího postu státního úředníka se tam na pár let dostal. A nevěřte dobrým vztahům v rodinách, například od zadlužených lidi utíkají, jako kdyby byli stižení morem. Taková ta klasika, že máma uživí kolik dětí, ale jakákoliv smečka dětí neuživí jednu mámu.
Upřímně mi přišlo směšné bezdomovce trestat vězením. Nemám aktuální přehled o komfortu českých věznic. Nicméne hlavním gro vězení je omezení svobody a kontaktu. Což vlastně bezdomovci jsou už na ulici. Jen budou mít jídlo 3x denně a nebudou muset shánět kam složit hlavu. Nejnáročnější na tom je odvyknutí od návykových látek, jejichž užívání bývá mezi nimi rozšířené. Jenže není než umístit bezdomovce do vězení za trest lepší ho umístit do azyláku se sociálními pracovníky? Počkat, tam taky absolutně nejsou místa a už vůbec ne kapacita 1-2 přítomných sociálních pracovníků provést odvykačkou často agresivné jedince. My selháváme v prevenci a násdledně v podpoře a jako řešení přijde někdo s trestáním? Jak pokrokové.
Mně se hned vybavilo několik příběhů (knihy, film), kdy se tulák snažil v zimě dostat do vězení právě pro to teplo a podobně. V současnosti třeba ve Valdicích zrušili seniorské oddělení, protože chybí personál. A takové oddělení není ve věznicích běžné, takže jsou různě rozstrkaní a protože jsou staří, hrozí šikana a podobně...
Nepochopím, jak se lidi rouhají, to mají v dnešním konzumu ještě pořád málo? To zapomněli, nebo jsou tak hloupí, nebo až tak vlevo, že popírají v čem jsme žili ? To se dnes mají tito rouhači tak špatně, že dokola musejí popírat nedostatky socialismu, nadávají na dnešní systém, na vládu, a opěvují socialistické výdobytky? Když na režim co byl nadávám, kritizuji, vysvětluji, s těmito to nemá význam, když na závěr mi píší, že jsem ten nejhorší převlečený komunista, ach jo, komunisty nemám rád, nebyl jsem ani v SSM. Nerozumím, co to je za lidi. Většina cen krom nájemného a odvozu odpadu... je v porovnání k dnešním platům nižší nebo stejná. Doháníme západ v konzumu, ale platy ne, mzda musí být podložená prací.
Mějte se moc hezky, krásné Vánoce, a hodně zdraví.
Přeji i Vám co nejhezčí svátky a dobré dny poté... Já tedy v SSM byla, měla jsem díky tomu i možnost seberealizace (měla jsem hodně mindráků a "správnou" výchovu) a bylo kruté po revoluci slyšet, jak matka domlouvala příbuzným, ať přede mnou jenom chválí, že je pro mou budoucnost lepší být zapálená... Já tedy moc nebyla, já už přemýšlela, jak by co šlo napravit. Včetně uvedených příhod (nebylo jednoduché domluvit a zorganizovat ani ten odběr krve). Bylo velice hořké se to dozvědět. A to byl strejda v Jáchymově! Mámin bratranec utekl do Kanady, teta se legálně vystěhovala do SRN, děda byl legionář... Tutlali to :-(
Každá doba něco špatného přináší, rozporovat článek je zbytečné, tak to opravdu zhruba bylo. Životní prostředí v severních Čechách, bylo opravdu otřesné, včetně zdravotních problémů, také se tam někde vyplácelo tzv pohřebné, když se někdo přistěhoval. Dnešní doba není lehká, ale je každopádně lepší. Na druhou stranu, ideálně bych vzal to lepší z minulosti a současnosti, jenže to by asi úplně nefungovalo.
Samozřejmě. Máte pravdu. Jak jsem psala v úvodu, článek reagoval na podivuhodné příspěvky pod jiným a obecnějším článkem jiného autora. Také paměť selektuje a ráda zmizíkuje to, co se nehodí. Nejsem jiná. Pamatuji toho mnohem víc, zkrátka jsem se ocitla v zajímavých situacích, ostatně stopy toho bývají v mých dalších článcích...
A věříte tomu, že dnes je to lepší? Po mých zkušenostech s hospitalizací táty tomu nevěřím. To, co tam bylo za sestry byste nechtěla zažít ani ve zlém snu.
Bohužel vím. To, jak se i vymyslel systém s děláním Bc., byla pěkná blbost. Byly jsme velmi schopnými odbornicemi, říkali nám, že na úrovni felčara v Rusku (tam byli i ve vedení malých nemocnic...). A během praxe jsem měla několik nástupních zkoušek. Moje praktická maturita měla i část, kde jsem musela objasnit další možnosti pacienta, jeho zájmy, výhledy na volnočas... Já během těch tří hodin na pokoji dokázala zjistit i to, že paní neumí číst a psát 🙂 A měla moji "oblíbenou" cukrovku, vysvětlila jsem její typ a o co jde... Později jsem mohla v pohodě pomáhat na zkoušky holce v nuláku.
Ono taky záleží na naplněnosti lůžek. Mě hospitalizovali s kovidem, byl jsem bez problémů tak jsem se zeptal proč. Prý že budu dostávat antivirotika, která se smí podávat jen v nemocnici. Po třech dnech, jsem byl propuštěn a z propouštěcí zprávy jsem vyčetl, že jediná antivirotika byl paralen.
Síla...
59
Sledujících
0
Sleduje
59
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Když maturovala v r. 1978 (stejně jako já) tak jaksi nemohly vědětm co bylo ve zdratovnictví v 60. letech. A protože jsem tu dobu zažila, tak vím, že má ve všem pravdu - a o spoustě věcí z jiných oborů navíc ani nevěděla. Třeba o rakovinotvorných látkách v potravinách, které se ani NESMĚLY sledovat a testovat (bifenyly v mléce apod)
3 odpovědi
Osůbka z polosamoty, co píše a šťourá do věcí a lidí, aby něčím pohnula - a někdy to i vyjde. Ašsko je stálou inspirací, od hororů po publicistiku.
1
Sledujících
0
Sleduje
Osůbka z polosamoty, co píše a šťourá do věcí a lidí, aby něčím pohnula - a někdy to i vyjde. Ašsko je stálou inspirací, od hororů po publicistiku.
1
Sledujících
0
Sleduje
Pamatuji, že v mých pražských časech medici říkali mléku tekutý hnis, protože to měli při výuce s mikroskopem... A u Apolináře si nějaký lékař dělal statistiku, kdy po silné české antikoncepci (Antigest a Biogest) a za jak dlouho se musí dělat konizace čípku s prekancerózami. Byly to hlavně holky po dvacítce, co ji braly od osmnácti. Po třech letech... Kamarádka z nuláku se mi sesypala, když jí umřela jedna vrstevnice v náruči a všechno to z ní tehdy vypadlo - ověřila jsem si u našich doktorů, že tomu tak je... Nikdy se to nezveřejnilo, samozřejmě.