Se synem jezdím na vandry do přírody se spaním pod širákem od jeho tří měsíců a přijde mi to jako úplně nejpřirozenější a nejkrásnější způsob trávení společného volného času. Příroda je prostě nejlepší herna, učebna, tělocvična, hotel, jídelna i léčebné středisko 🙂 Zahraniční vandry s podporou auta zvládal od půl roku. V šesti přešel po svých Island. V jedenácti dělal turistům "pomocného průvodce" ve finské divočině.
Nevěřím, že si obkladač vydělá 300 000 Kč měsíčně. Možná pokud má obkladačskou firmu a ty peníze mu vydělají jeho zaměstnanci. Spíš mi přijde, že článek má za úkol zblbnout rodiče mladých lidí. Je jasné, že šikovný řemeslník se neztratí. Na druhou stranu, pokud se kluk vyučí, ale zjistí, že prostě zas tak moc šikovný není a ani ho to moc nebaví, tak se lehce ztratí. Zůstane v lepším případě průměrným zaměstnancem za ani ne průměrný plat a změnit obor se specializovaným výučním listem nebude snadné. Chytřejší mi přijde vystudovat něco všeobecnějšího a specializaci, třeba učební obor s výučním listem, si doplnit později flexibilně podle skutečných okolností. Osobně znám vysokoškoláky, které osud zavál k podnikání v technických oborech a oni si dodělali příslušné výuční listy. Měli čas zjistit, co je pro ně nejvhodnější a nejzajímavější, přizpůsobili se a teď opravdu mají ty stovky tisíc měsíčně. Ale nezahrabali se hned v mládí na jednom konkrétním učebním oboru. Znám ale i takové, kteří šli naopak od učebního oboru až k vysoké škole. A ti se mají taky dobře. Prostě to chce širší záběr a víc času na zjištění, co je pro koho to nejlepší a to mladý člověk v 15 letech většinou ještě netuší. Není vždy chytré se co nejdříve vyučit a pak do smrti otročit. Ale každý jsme jiný, takže respektuji i jiné názory a životní dráhy.
Tady ale přece vůbec nejde o zvýšení poplatku o 15 Kč. Tady jde o to vnutit službu lidem, kteří o ni vůbec nemají zájem! Jako když prodejci - šmejdi obtěžují lidi, že bez toho či onoho se neobejdou. Teď budu platit za televizi, která mě nezajímá, příště budu donucena platit za nějaký další nesmysl, který nepotřebuji, jen proto, že někdo má pocit, že se bez toho neobejdu? Je to ještě demokracie nebo už zase totalita, která mi určuje, co musím a co nesmím?
Osobně bych si přála, aby důchody a s tím samozřejmě i povinné platby důchodového pojištění byly zrušeny. Tohle je šílený chaos a vlastně i zneužívání, buzerace a urážení pracujících. Ať si bohatí naspoří samostatně a chudší ať si pořídí více dětí, které se o ně jednou postarají. Bylo to tak celou historii lidstva, než vykutálený stát začal tímto způsobem brát lidem peníze, zaměstnávat asi jinak nezaměstnatelné úředníky a dělat z lidí pitomce závislé na státu.
Známá firma, řidiči a průvodci jsou borečci se sklonem k předvádění se. Na Islandu jen dělají ostudu, nedodržují pravidla. Není to tady jejich první průser, taky se jim tu už povedlo Tatrabus utopit, klienti museli plavat v ledové vodě. Průvodce Adventury mi tady před lety napadl klienta - seniora, protože mu na letišti překážel ve frontě na odbavení. Podle vedení Adventury se prý tak moc nestalo...
Mrzí mě závistivé komentáře na adresu cestujících na Island. Je to naprosto úžasná země, která stojí za poznání. Jen by si lidé měli vybírat cestovku podle kvality a spolehlivosti a ne podle reklam. Adventura láká na svůj Tatrabus. Přitom normálním autobusem 4x4 se dostanete všude tam, kam tím Tatrabusem, není to nic extra. Bohužel některé cestovky zaměstnávají mladé chlapce se sklonem k předvádění se a nebezpečnému riskování. Asi se to lidem líbí více, než slušný, klidný, spolehlivý řidič...
Bohužel CK Adventura je tady na Islandu známá tím, že její řidiči nedodržují pravidla. Jen se předvádějí před svými klienty, jací jsou to borci. Není to jejich první nehoda na Islandu, před lety tu nezvládli brodění jezera a utopili autobus, klienti si zaplavali v ledové vodě. Taky jsem zažila, když průvodce Adventury napadl fyzicky mého osmdesátiletého klienta jen proto, že mu na letišti překážel ve frontě na odbavení. Vedení cestovky to tenkrát zametlo pod kobereček, že prý se tak moc nestalo...
Zdravotnictví je super byznys. V tomhle případě se dorostenkám automaticky předepisuje antikoncepce, kterou se pak cpou spoustu let a pěkně za ni platí. Pak se diví, že miminko nepřichází a platí ještě víc za IVF... O životním stylu, stresu atd. ani nemluvě. Znám ženy 40+, které otěhotněly a porodily úplně v pohodě, jenže taky celkově žijí "nestandardně" v tom dobrém slova smyslu. Ale vždyť se pláče, jak je planeta přelidněná, tak snížení populace je asi dobře, ne? Jen nám tedy zkolabuje důchodový systém, který je ale stejně nepřirozený a jen okrádá pracující, aby dal něco málo potřebným, přičemž většina jde "na náklady systému". Dřív se snad o staré starali mladí a ne stát, bohužel stát tak nemohl prát peníze. Jak je ale možné, že v chudých zemích s porodností evidentně problémy nemají? Neděláme něco celkově špatně?
Přesně takto to fungovalo ve škole mého dítěte. Vedení s tím neumělo či nechtělo nic dělat. Dítě jsem dala na jinou školu a je klid. Bohužel trvalo dlouho, než jsem na problémy přišla, neb dítě nic neřeklo, jen se začalo rychle zhoršovat v prospěchu. Pátrala jsem po příčině a až pak se vše provalilo.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Podle mě by si školy měly řešit přijímací řízení samy, ideálně s ohledem na klíčové předměty a požadavky daného studijního oboru a s přihlédnutím k zájmu uchazečů o konkrétní obor (olympiády, kroužky apod.). Cermat mi přijde jako zbytečná organizace, která jen přispívá k vysávání peněz společnosti i rodičů, stresování dětí i rodičů a mrhání talenty tím, že spousta specificky šikovných dětí propadne na dno jen kvůli dvěma vybraným předmětům.