Když si dáte u nás Bún Cha, dostanete většinou maso, ale Cha je něco jako karbanátek, masový knedlík, prostě výrobek z mletého (posekaného) masa. Že Bún jsou nudle snad psát nemusím. Správně by to měly být nudle s masovými kuličkami nebo prostě s něčím z mletého masa. Tak to často dostanete ve Vietnamu. V Sapě dělali a snad ještě dělají Bun Cha La Lot - masové knedlíčky zabalené v listech pepřovníku lalot.
Co je komu do toho, kdo a na jakou oslavu někam jde. Názorově se můžeme lišit, ale proč nenávist a závist tahat do soukromého života. Pan Turek je velice inteligentní a chytrý člověk a dobře ví, co se sluší a patří. Na oslavu byl pozván a každý slušný člověk to neodmítne. Zajímavé je, že kritikům vadí minulost Miloše Zemana, ale minulost současného prezidenta je vůbec nezajímá a slepě přijímají kritiku současných vládních lhářů na adresu Miloše Zemana. Jen největší ubožáci a zaslepenci mohou něco takového kritizovat.
Tak nejen chytrý, dokonce i inteligentní. To už je vražedná kombinace. Kdyby ještě měl i charakter, byl by skoro dokonalý.
Ve Vietnamu proti šíření komunismu bojovaly i stovky Čechoslováků. Mmm nejsou to ti, na které bychom uplatnili nadčasový paragraf o nepovolené účasti v cizí armádě?
Ale oni byli odsouzeni za službu v cizí armádě. Určitě ti, kteří padli do zajetí a byli vráceni do Československa. Jako Němček, Hašek. Dostali kolem 2-3 let. Většina jich odešla před rokem 1948. Byli trochu inspirací pro film Černý prapor.
Když chce někdo přestat kouřit, v první řadě bych mu položila otázku, ať si představí sám sebe za 10 let v situaci, kdy je mu opravdu dobře, třeba na nějaké oslavě. Má v té představě v ruce cigaretu? Jestli ano, nemá smysl aby přestával, protože v hlavě nosí, že to není napořád, ale jen krátká pauzička.
Když poslouchám sousedy, jak bylo v Egyptě s all inclusive, tak to radši Vietnam. Když je teplo, tak minimálně v jižním Vietnamu se skoro vše odehrává venku, resp. pod střechou, nejméně jedna stěna je otevřená. Není nic neobvyklého vidět v jídelnách, bistrech nebo "restauracích" běžet myš nebo vidět ještěrky na stropě.
Jó, takový padák musím musím mít! Sestřelí vás nad hranicí našeho (ČSSR) státu a s tím padákem v pohodě přistanete 57 km od místa sestřelu v bezpečí! Proč něco takového nemá naše současná armáda? Mám na mysli aféru s padáky pro armádu před lety. Ciao všem!
Ne padák, ale letadlo poškozené letadlo mohlo uletět 60 kilometrů, než byl pilot nucen se katapultovat.
A propos,
nejedna se o obycejne vietnamce - jsou to komunisticky severovietnamci co
sem byli komunistama poslany za odmenu...
Jizni vietnamci co bojovali proti komunisticke diktature - zde nejsou ani nahodou.
To se pletete. Většina zdejších Vietnamců prý pochází ze severu, údajně nejvíc z okolí Hanoje, ale jsou tu i z jihu. Třeba paní u nás ve večerce pochází z Da Nangu.
Autor článku by si mohl přečíst definici biologické zbraně. Agent Orange nebyla zbraň biologická, ani žádná jiná. Byl to běžný defoliant. Něco, co způsobí odlistění vegetace asi není úplně neškodné k přírodě, rozhodně ale neměl mít takové důsledky. Nezabíjelo to vegetaci, třeba spodní vrstva džungle obrůstala znovu velmi rychle.
Dioxin se do Agent Orange (a do některých dalších z tzv. Duhových herbicidů) dostal s jednou ze složek, 2,4,5-T, kterou někdy mohla být kontaminována chybou při výrobním procesu. Američané nakupovali tuto látku od několika výrobců. Do Vietnamu se bohužel přes překupníky dostal i výrobek ze Spolany, která prokazatelně problémy při výrobě 2,4,5-T měla a má nejspíš i doteď. I když důsledky jsou tragické, nebyl to úmysl.
Já tu historii dobře znám. Spojené státy držely v Jižním Vietnamu u moci zkorumpovanou pravicovou diktaturou. Podívejte se na tento zajímavý dokument. Odkaz
Dívám se na autory, Joe Galloway ok, novinář co zažil Ia Drang, ale Spiro Agnew není moje krevní skupina.
Článek je úplný blábol. Válka ve Vietnamu byla úplně nesmyslná a neměla žádnou logiku. Ho Či Min bojoval za nezávislost Vietnamu proti Francouzům a šlo mu hlavně o osvobození své země. Amerika tam neměla, co dělat. Beztak tu válku prohráli a ničeho nedosáhli.
Nejspíš jste nikdy neslyšel "dominovém efektu", který vyslovil tuším Eisenhower, že když do rukou komunistů padne Vietnam, padne jim do rukou i zbytek jihovýchodní Asie. Vietnamci sice vedli nacionalistický boj, ale velmoci si z toho udělali boj za šíření a potlačování komunismu.
Vietnam byl rozdělenou zemí, kde v jedné části vládli komunisté a snažili se ovládnout druhou část země. A té pomáhali Američané. Ta pomoc byla postupná, ale Američané se angažovali stále více, až to budí zdání, že tam bojovali sami. Většina lidí toho o válce ví velmi málo, v jejich představách si chtěli Američané podrobit celý Vietnam.
Ve Vietnamu byla občanská válka, bolševický sever podporovaný Kremlem a kapitalistický jih podporovaný Unií Ameriky. Sověti uměli svoji přítomnost ve Vietnamu lépe skrývat a vyhráli. Dnes ve Vietnamu vládne komunistická strana, nejlepší vztahy má s USA (!).
V podpoře severu nesmíte zapomenout na Čínu, která byla se Sovětským svazem rozkmotřená. Tyhle dva státy soupeřily, k jaké verzi komunismu se VDR přikloní.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Aby stě sa ňeposrali chalani..řešení voj. konfliktu..jinými prostředky..se to v diplomacii označuje..ibaže sťe o tom zatial nepočuli...😜
5 odpovědí
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
"Řešení voj. konfliktu jinými prostředky", o tom jsem vážně neslyšela. Asi nějaká slovenská specialita. Znám Clausewitzův výrok "Válka je pouze pokračování politiky jinými prostředky".