Bože - jsou manželé? Nebo jen navenek je paní první dámou? Jako manžel snad pan prezident své manželce zaplatí kadeřníka, boty, šaty. Nebo je to takový "škrt"?
Jenže moderní emancipovaná žena nechce být vydržovanou manželkou, které šaty, boty a kadeřníka platí manžel...v tom ji chápu. Takže má možnost to strpět (pardon, ale v 21. století mi to fakt připadá přežité), vyprdnout se na reprezentaci a dělat něco jiného (což asi nechce, protože chce podpořit manžela), nebo zkusit získat náhrady jako jiní (což se teď řeší).
napsala jste to správně , že poděleni se o prezidentské náhrady je velmi gentlemanské gesto.
Pokud by bylo bývalo ŠLO o takové gesto vůči vlastní manželce, snad nebyl problém to TAKTO TO PŘED MĚSÍCEM PREZENTOVAT.
A málokomu by to, že si doma u Pavlů budou rozdělovat peníze v poměru 3:1 nebo 2:1.(což možná už rok dělají) vadilo, mnoho lidí by to snad ani nezaregistrovalo.
Ale když tento návrh (na vznik platu manželky prezidenta) vzešel od MPSV, tak tam se 100% neuvažovalo o tom, že by se jednalo o peníze z prezidentských náhrad !!
Dne 4.10. se o mzdě manželky prezidenta (na ČT 24 ) vyjádřila i M, Pekarová Adamová (hovořila jasně o vztahu K ROZPOČTU a to si myslím , že kdyby šlo jen o PŘESOUVÁNÍ stejné sumy peněz z ,,prezidentské peněženky " do peněženky ,,manželky prezidenta " tak PROČ se zmiňovat o ROZPOČTU?) a to je to, co HODNĚ LIDEM VADÍ , když pak je věc prezidentem ,,vysvětlována" ÚPLNĚ JINAK .
A věřím tomu, že tady už nejde o to zda mzda má být 95000 nebo 50Kč, ale o princip , kdy věřit tomu, že úmysl byl v prvopočátku stejný jak je dnes prezentován NEMŮŽE SNAD NIKDO se průměrným IQ.
Celý prezidentský pár (v podstatě dnes tím, že si budou doma ,,jinak rozdělovat finance") podle mě přišel o hodně % sympatií.
No, přiznám se, že jsem tuto kauzu zaregistrovala až tento týden, kdy začalo internetem kolovat video prezidenta, který to vysvětluje. A to vysvětlení mi přišlo ok. Pak jsem spíš zjišťovala, jak to tedy u nás je s tou první dámou, to, co o tom kdo řekl pár týdnů zpět jsem nezaregistrovala...
Jinak teda dobrovolnictví je hezká věc, ale chápu, že se to může zajídat. Ruku na srdce - Vás by neštvalo mít hromadu akcí a povinností, za které je v důsledku placen Váš manžel a Vám za to neuhradí ani sociální a zdravotní? Navíc myslím, že to má být nastaveno nejen pro Evu, ale i pro budoucí příští dámy...
Je to marné...
Z mého pohledu je od prezidenta nabídka převedení části jeho náhrad na manželku velmi gentlemanské gesto, které je plně v duchu rovnoprávnosti a ocenění práce vlastní ženy. Pokud náklady na ně budou ve výsledku stejné, nevidím důvod, proč by to mělo komukoli vadit. Pokud je první dáma ve své reprezentativní funkci aktivní (a že ona je), nevidím důvod, proč by nemohla být zaplacena (to sociální, zdravotní a započítání do důchodu je úplně ostuda).
Na argument, že si lidé zvolili prezidenta a nikoli první dámu mám protiargument - znám případy, kdy se někdo ve své volbě prezidenta rozhodl (nebo to byl aspoň jeden z faktorů, které byly zohledňovány) na základě potenciální první dámy.
No, když zohledníte nižší perspektivu dožití v případně můžu (takže si průměrně užijí důchodu míň, i když jejich důchod bude zase v průměru vyšší) a to, že dnes hromada lidí nepracuje fyzicky, pak srovnání věku obchodu do důchodu mužů a žen je ok. Jen nevím, k čemu se přiklonit s těmi dětmi...na jednu stranu bezdětné mají více odpracovaných let, na druhou z vlastní zkušenosti musím říct, že těhotenství a porod je pro organismus opravdu náročný a že za ten rok (těhotenství, porod, šestinedělí a první měsíce s miminkem) jsem zestárla mnohonásobně víc než za průměrné roky před tím. Plus neopominutelný fakt je, že děti jsou z pohledu státu budoucí přispivatelé do systému a že to by stát asi zohlednit měl, už jen jako motivační nástroj. Protože těch současná sociální politika moc nemá...
Tento článek nebude příliš populární, protože vytahuje na světlo fakta, kteří mnozí nechtějí slyšet...
K vašemu komentáři, ano z části máte pravdu. Problém ale je, že láska k dítěti a věnování mu čas není nic, za co by měl mít rodič poplácávám po zádech, ale měla by to být norma. Ne důvod k tomu dát dítě do školky, protože se mu pak odpoledne láskyplně věnuji.
Pravda je že dnešní rodiče opravdu nemají na děti čas, zahrnují je všemi možnými hračkami a tablety jen aby byl chvíli klid A považuji to za věc která je úplně v pohodě. Není.
První věc - myslím, že nikdy v dějinách lidstva nevěnovali rodiče veškerý svůj čas a pozornost dětem do 3 let věku. Druhá - nemyslím, že bych já nebo někdo jiný z rodičů chtěl být poplacáván po zádech, jen se ohrazuji vůči té generalizaci...autorka uvede dvě historky dvou současných matek a vydává to za trend celé současné generace rodičů. Ale tak jednoduché to není... dobré i špatné matky byly, jsou a budou.
Třetí věc - školka není odkladiště nebo hlídání, ale součást vzdělávání. Školky navštěvuji poslední 4 roky dost pravidelně (2 děti) a víte co? Děti tam jsou rády - ne, že by nechtěly domů, ale těší se i tam, vypráví zážitky a mluví o kamarádech, málokdy tam vídám plačící děti. Řekla bych, že stejně často jako na hřišti, v obchodě nebo v MHD...
Jako názor je názor...trochu mi vadí, že je to prezentováno jako fakt a to alibistické ohánění se názory odborníků (vybranými...dají se najít i názory opačné), přičemž jsou vytrženy z kontextu nebo vyloženy jinak. Třeba to s tím časem a láskou...umím si představit milující matku, která se svému dítěti po školce plně věnuje, zahrnuje ho láskou, péčí a pozorností, stejně jako matku, která dítě do školky pošle až v povinném předškolním roce, ale i když s ním do té doby je pořád, nevěnuje se mu a nevyjadřuje lásku...teda, nemusím si to představovat, vídám to kolem sebe. A tedy hlavní věc... každé dítě je jiné (ve dvou letech chápat souvislosti nebude asi žádné, ale nemusí každé nutně strádat pár hodin bez maminky). Každý rodič je jiný a každý vztah taky. Tak prosím negeneralizujme a nesuďme, pokud do toho nevidíme... samozřejmě i to je jen názor...
Spousta nepravd v článku... každopádně vám váš přístup možná nevyčtou vaše děti, ale dost možná jejich psychiatr. Pokud jste četla něco o problému "generace sněhových vloček" a rapidně stoupajícím procentu psychických problémů (deprese, poruchy příjmu potravy, sebepoškozování, panické ataky...), možná jste narazila i na teorii, že problémy způsobila hyperprotektivní výchova, která děti nepřipravila i na těžkosti života, jako že je třeba někdo nebude mít rád, že občas budou muset i něco, co se jim zrovna nechce nebo jim moc nejde, nebo že se jim něco nepodaří. Když se těžkosti dávkují, působí jako očkování- dětem není nejlíp, ale za pár dní to přejde a jsou pak silnější. Když je držíte "ve skleníku", první nepříjemnost je skolí mnohem víc, když už jsou třeba v pubertě.
Druhá teorie je o nedostatečné socializaci kvůli covidu (i tomu jdete vstříc), ale mnoho psychiatrů se shoduje na tom, že lockdown dlouhodobý trend jen urychlil. Samozřejmě je to vaše věc, to jen jako rodič, který by ekonomicky měl na výběr říkám, že současné školství nepovažuji za problém...a rozhodně ne za "přetěžování" (spíš naopak).
Sleduji diskuzi kolem olympijské kolekce už nějakou chvíli. Jako u jiných témat mě fascinuje tahle potřeba mít ke všemu vyhraněný názor a poměrně agresivně ho prosazovat, případně zesměšňovat názor opačný. Je to tak se vším...průměrný diskutující má názor na přijetí eura (takže je asi ekonom), na politická rozhodnutí vedení státu (politolog vedle politologa), na válečné konflikty, hokej, covid i módu... renesanční osobnosti jedna vedle druhé. Jako mít názor je v pořádku, ale možná by bylo hezké si připustit, že třeba něčemu nerozumíte. A že to, že kolekci vybral MOV mezi 7 nejlepších prostě úspěch je, a že to asi posuzovali lidé s poněkud větším vhledem do módy, než má průměrný Čech...osobně mi ta kolekce přijde výrazně lepší než ty předchozí (které se křečovitě snažily dostat do toho kroj nebo nějaký jiný národní motiv, což úplně nefungovalo), hlavně současná, byť ten nejvíc kontroverzní motiv (ty modré skvrny na bílém pozadí) bych pro jeho výraznost použila v menší ploše, ale to je můj problém se vzory obecně...a vlastně tomu nerozumím 😉 takže jupí, gratuluji olympijské kolekci k mezinárodnímu uznání.
Chodím na brigádu do supermarketu a mám nepřetržitý přehled o tom, kolik co aktuálně stojí. A sladkosti opravdu nejsou dražší než zelenina či ovoce. Nebo už jste zapomněli na kilo paprik za stovku? Půl kila jahod za 70? Ano, okurka může stát i 10 korun, ale musí být právě její sklizeň. Tento týden jsme měli krásné ananasy kus za 30 korun, skoro za hubičku. Odkud nám je přivezli sice nevím, ale domácí určitě nebyly. Naproti tomu kilo domácích jablíček od 40 do 60 korun. To jako vážně? I hrozny vyjdou levněji. Když máte kilo brambor za 15 Kč, víte, že je právě akce. Jinak cena létá kolem 25 korun. Obyčejné zelí kilo za 35 Kč a té práce s ním, než si na něm pochutnáte - pokud si nekoupíte polotovar. Česnek, který je velice zdravý a umí dochutit téměř každé klasické jídlo, se blíží 150 Kč/kg.
A sladkosti? Prakticky denně před zavíračkou snižujeme ceny čerstvého pečiva, včetně toho sladkého. V té době dostanete donut za 7-8 Kč. Nekupte to za ty peníze, že? Já osobně preferuji polomáčené sušenky, klasické sušenky a keksy. Stačí mi jedno balení (100-150 g) a jsem zasycená. Praktické zejména na výletech. Také to mám rychle připraveno k jídlu - stačí rozbalit. A hlavně: Naše tělo potřebuje cukry stejně jako bílkoviny. Problémem není, že je konzumujeme; problémem je jejich množství a kombinace. Takové vepřo-knedlo-zelo je pořád ještě cenově dostupné a je to energetická bomba větší než jedna čokoláda. Jezte klidně nezdravě, ale zmenšete porce na polovinu a jezte častěji; uvidíte za pár týdnů, jaké to má výhody...
Přeji hezký den všem.
Jenže ovoce a zeleninu počítáte na kila, sladkosti na kusy... když to budete brát stejně, tak piškoty jsou cca 200 Kč/kg, polomáčenky 220 Kč/ kg, tatranky 300 Kč/kg. Bohemia chips 350 Kč/ kg. Salám Herkules 400 Kč/ kg. Jako asi namitnete, že tohle přece nejíte po kilech, ale to ovoce a zeleninu obvykle také ne...zrovna ten drahý česnek, tam vám to kilo bude trvat. Takže je to fakt spíš otázka priorit. Ale s tou částí o tom, že jíst můžete vše, jde o četnost a množství, s vámi plně souhlasím...🙂
Hm, tak jsem si myslela, že se dozvím novinky z oboru a dozvěděla jsem se jen to, že autorka článku ví o současném územním plánování úplný prd. Plete pojmy jako pořizování, vydávání a zpracování územního plánu. Obce si navíc mohou pořizovat územní plán sami už dnes (buď k tomu mají úřad nebo si najmou létajícího pořizovatele), už nějaký pátek si obce UP platí ( jako může využít dotační tituly, spolufinancování občanů, investorů nebo Kraje, ale v prvé řadě je to prostě obec). Obec (resp. zastupitelstvo) ty UP taky vydává, jen do toho projednání vstupují dotčené orgány státní správy, oprávnění investoři a veřejnost. V současnosti se to hodně točí kolem TRVALE udržitelného rozvoje, to o čem článek píše zavání tím, že by někdo rád vypustil tu trvalou udržitelnost a nechal to jen o tom rozvoji...A pokud jde o to, co by územnímu plánování nejvíce pomohlo, tak jednak aby ho dělali lidé, kteří mu rozumí (ne že si stavební architekt, který zrovna nemá stavební zakázku "odskočí" k územnímu plánování, byť v současnosti vlastně může) a vyšší odborná způsobilost úředníků, kteří do procesu vstupují.
Mě zase připadá vtipné, že píšou "broskvová tvářenka" a hned na úvodní fotce je růžová (s fialovým podtónem), z těch ukázaných jsou broskvové tak dvě...pokud jde o tvářenku jako takovou tak dobrý, taky ji používám pro jednoduché líčení i místo stínu, ale kdybych si měla vybrat jen jednu věc, co na líčení použiju, tvářenka to nebude...
Kdyby Libor Macháček žil s výplatou, nebo důchodem 15.000.- Kč měsíčně, tak by určitě mluvil jinak. Aby si udržel zaměstnání a svůj plat, tak musí mluvit i to, čemu možná sám nevěří. Kdyby se lidé měli dobře, tak nebudou stávkovat a demonstrovat. Premiér ČR Petr Fiala vždy mluví pravdu, ale pokaždé za několik týdnů, nebo měsíců mluví jinak a někdy dokonce proti tomu co dříve sám říkal. Pravdou je, že za současné vlády došlo k nepříjemným změnám a rozprodeji majetku státu zahraničním podnikatelům. Stát žije většinou z daní, protože peníze z podniků, které vlastní zahraniční podnikatelé, tečou do zahraničí. A kdo nedodržuje volební sliby, to je hodně lidem jasné.
No jo, máme se fakt bídně...
Staněk si mysli,že to co říká on je vždy pravda, ale ta je úplně jinde.On ví o čem mluví, ale s takovou blbou nánou jako je Nerudová se diskutovat ani nedá Ona je blbka!!!!!!!
Mně třeba připadá celkem úsměvné, když prof. ing. Danuši Nerudovou, PhD. označí za "blbku" Bc. Filip Turek, který se profiluje jako závodník a influencer...a taky podnikatel, prodávající za covidu "protivorovou elektorniku". On možná chápe chytrost jako vychcanost, v tom bude asi napřed...
Zlato bez účasti Rusů, je jako vítězství v krajském přeboru mládeže!
To má fakt obrovskou hodnotu....ano, NATO mistrovství a to se ani tak nemuseli oblékat!...🧐
Tenhle názor už jsem slyšela, tak jsem se schválně dívala, jestli Rusové tak dominovali MS v posledních letech...a víte co? Za posledních 10 let vyhráli jen 1x (2014), za to 4 x Kanada, 2 x Finsko a 2 x Švédsko...tak si myslím, že silné týmy tam byly...
2
Sledujících
0
Sleduje
2
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Náhrady na reprezentaci jsou určeny pro prezidenta a jeho ženu, alespoň podle vyjádření bývalého hradního kancléře. Jestli si je nechá na jednom účtu nebo je rozdělí na dva, je zcela na nich a nechápu, proč k tomu potřebuje zákon. Pokud jde o pojištění, Pavlova žádnou funkci nevykonava, oficiálně je ženou v domácnosti. Pokud chce, aby jí to šlo na duchod, může si pojištění platit sama, jako to dělají ostatní.
2 odpovědi
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Hm, vyjádření bývalého hradního kancléře má asi takovou váhu...jako názor kohokoli tady v diskuzi. Navíc je to očividně jen jeho dojem - viz §§ 14-16 zákona 236/1995 Sb., Zákon o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce představitelů státní moci a některých státních orgánů a soudců a poslanců Evropského parlamentu. O první dámě tam není ani slovo.