Neuvěřitelně odporný a nevkusný. Především ty pokojové stěny byly vrchol nevkusu. Nejšílenější byly ty leštěné, což bych přirovnal k sádrovému trpaslíkovi na zahradě. Na venkově trůnil na vrcholu stěny ještě další kýč a to Lenin v říji. Vlastně jelen v říji. A uprostřed každé stěny jako oltář, byl televizor, kde jsme si mohli libovolně přepínat mezi dvěma programy. Na 1. programu nám recitovala soudružka Švorcová a na 2. programu dávali Setkání se sovětskými umělci. To bylo doslova peklo.
Ráda sleduji reality na YouTube, objevují se mi z VB, Nizozemska apod. - mnohde jsou podobné stěny jako byly u nás, v Anglii navíc u nich oblíbené koberce tzv. "angličáky" ( plyšové, dovážené z ČR ) ... Každá doba má prostě svoje ... A byly doby, kdy nebyl ani 1. ani 2. program, protože nebyla žádná televize a doby, kdy nebylo ani rádio. - tedy doslova peklo :-)
Když půjdeme dále do historie, např. do období mezi válkami, tak byla většina bytů bez koupelen se společným záchodem na chodbě nebo na pavlači. A co dělnické kolonie a domky na venkově? No, a když půjdeme ještě dál? Města neměla vodovod, chodilo se pro vodu do kašny, ani kanalizaci, a produkty metabolismu se vylévaly z oken na na chodník ... Pořád vycházejí články o době socialismu - už je to nuda ...
K autorovi článku se musím vyjádřit: "Bože, kam jsi duši dal!" Tábory byly většinou pro děti zaměstnanců podniků, nevím, že by něco organizovaly školy, ale nemusím vědět vše, ale co vím, tak žádné popisované "pionýrské" činnosti se tam neprovozovaly, koupali jsme se, chodili na výlety, sportovali, plnili "bobříky" apod., šátek jsem s sebou ani neměla... Dobře je v tom článku tak akorát rozcvička ... Proč pořád někdo píše jak bylo za socialismu, když i tom ví prdlajs?
A jak se bydlelo za První republiky? Kolik lidí bydlelo v krásných bytech nebo dokonce ve vilách? Domy byly většinou pavlačové, kuchyňka, malý pokojík, koupelna nikde, záchod pro všechny na konci pavlače .Taky dělnické kolonie, to byla paráda, že? A na venkově? Domky, mnohdy se slepicemi v kuchyni, záchod na hnojníku, bez elektřiny ... Já nevím, proč pořád někoho baví psát "jak se bydlelo za socializmu" ...
Je přežitek jít do kina, divadla, když je vše možné sledovat z domova? Je přežitek jet vlakem, když jsou auta? Je přežitek jít k doktorovi, když je možné poradit se na dálku a mobilem se dá poslat recept? Je přežitek jít si koupit boty do obchodu, když je možnost objednávky v e-shopu? Je přežitek jít na kafe do kavárny, když jsou domácí kávovary?
Většina lidí to motá - LDN, Domov pro seniory, dům s pečovatelskou službou - neřeší rozdíly, ale novináři by měli mít jasno a nepsat bláboly ... Dům s pečovatelskou službou je dům s malými byty, s bezbariérovým přístupem a s pečovatelskou službou přímo v domě nebo poblíž - jsou to městské byty ( byty zvláštního určení), platí se nájemné městu, plus vyžádáné potřebné pečovatelské služby (třeba ze začátku jen obědy ) ...
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
V šedesátých letech jsme mívali doma u rodičů řízky, ptáčky, pečené kuře, sekanou, pečené vepřové, vařené nebo dušené hovězí, k večeři často šunku, párky. Později ve své rodině to bylo podobné. Maminka nebyla typ na dlouhé fronty, já také ne, nikdy jsem nestála "hodiny"... Žila jsem jinde?
2 odpovědi