Rozhodně souhlasím s tím, že štědrovečerní večeře by měla být výjimečná a měl by se k ní člověk obléct jinak než do běžného domácího oblečení, ale zase oblek mi přijde už moc. Ten aspoň podle mě patří do společnosti. Jako protimluv mi přijde pokyn nemluvit o smutných věcech, ale v proslovu zmínit ty co nás opustili a nemůžou být v tu slavnostní chvíli s námi. Odchod milovaného člověka přece smutný je nebo ne? Ať si každý udělá Vánoce a štědrovečerní večeři podle svých představ. Pro mě je důležitější atmosféra a to, že jsem s blízkými než to v čem budu oblečená, kde bude sklenička a příbor a kdo dostane první své jídlo.
trapně se necítím, reagovala jsem na komentář že by se mělo dítěti říkat, že mu něco nejde a vyjádřila jsem svůj názor.
Lidé obecně podceňují dětskou inteligenci. Myslíte si, že dítě nevidí svoje mantinely? Ale když ho podpoříme, i když není v tuto chvíli vynikající a pochválíme za každé zlepšení, určitě mu uděláme lepší službu než kritikou.
Proč bych se měla cítit trapně za názor? Cestu do Vaší duše jsem nepodnikla ani v budoucnu nemám v úmyslu podnikat. Jen jsem se ptala, kolik jste četla odborných knih a to jste nechala bez odpovědi. Nemám ráda řeči o sněhových vločkách, každý z nás v některé oblasti sněhovou vločkou. Jen někteří lidé obzvlášt v příspěvcích -ted to nemyslím na vás, ale obecně-mají pocit že jsou lepší, výkonnější a pracovitější a odolnější a já nevím v čem ještě lepší než dnešní mladí lidé. Podléhají sebeokouzlení a neumí mít sebereflexi. A to je špatně, řekla bych jim-kdo je bez chyb hod kamenem.
Samozřejmě pokud je proč tak je naprosto v pořádku dítě pochválit. Poslední dvě věty Vašeho příspěvku mi mluví z duše. Právě proto, aby člověk nepodlehl sebeoklouzneni měl by vědět, že je naprosto v normální nebýt ve všem nejlepší a nikdo to po něm ani nechce. Jinak jsem chtěla studovat psychologii a několikrát jsem byla přednášejícími pochválena za svůj přehled i názory a když jsem byla nucena studium ukončit říkala paní na studijním, že je to škoda, že moje výsledky nejsou špatné takže asi úplně pitomá nebudu i když osobně si nemyslím, že bych byla nějak extra chytrá. Tolik k Vašemu dotazů ohledně toho kolik odborných znalostí mám.
Není to pseudoproblém. Je to nastavením společnosti. Já toto mapuji už delší dobu a je to tak jak pisatelka udává. Brblání o tom jak moc má člověk práce, zkrátka zabírá. A popravdě, mně se to taky příčí. Tak si ostatní vyslechnu a tím to končí. Svojí práci si udělám a často i něco navíc, ale nehodlám to demonstrativně každému sdělovat na potkání.
Vyvracet Vám názor nebudu. Jen si myslím, že existují větší problémy a starosti než okolí, které mele o tom samém pořád dokola. Udělala bych to přesně jak říkáte vyslechnout a pustit z hlavy.
A nevadí to pisatelce i z jiného důvodu než že je neustálé omílání okolí o přepracovanosti otravné? Trochu mi to přijde, že problém je v tom, že ona se ,, pochlubit,, nestihne. Ale to opravdu může být jen můj pocit a nerada bych někomu křivdila. Tohle řešit mi totiž přijde trochu jako pseudo problém. A jak se v článku píše jak jsou její svobodné kamarádky v práci upřednostňované tak já mám úplně opačnou zkušenost. Jako svobodná bezdětná se tak trochu automaticky předpokládalo, že kdykoliv můžu zaskočit když kolegyni onemocní dítě, je třeba zůstat dýl nebo pozměnit obsazení směny například kvůli návštěvě lékaře.
Kolik odbornych knih jste cetla a vyvoji detske psychiky. Pokud dite podporite, muze dosahnout sveho maxima. Pokud mu budete rikat, jak je nemozne, nepodporite ho, ale znechtite mu vzdelavani.
Predpokladam, ze s "chytrolinem" vaseho kalibru nema smysl diskutivat. Ocividne jste o problematice nikdy nic odborneho necetla. Jak si vubec dovolujete bez odbornych znalosti psat komentar o tom co detem prospiva? Nechapu to.
Děkuju za zcela jistě odborný výklad a cestu do mojí duše. Píšu snad někde, že se dítě nemá podporovat? Pokud byste věnovala čas a přečetla si i zbytek diskusního vlákna nemusela jste se ,,ztrapnit,,. Samozřejmě, že svoje dítě budu ve vzdělání podporovat, ale je mi jasné, že s největší pravděpodobností nebude génius, kterému půjde všechno raz dva a určitě mu nebudu tvrdit, že to tak je. Pokud mu nějaký předmět nepůjde ráda s ním budu trénovat, aby dosáhl co nejlepších výsledků.
Stýská se vám po lidech s páteří? Co to znamená? Já myslel že člověk s páteří není křivý a nelže. Vzhledem k tomu že současného premiéra nazyváte hnusem tak už moc nechápu kým by jste ho chtěl nahradit.
U vás to ale pravděpodobně bude znamenat že člověk s páteří je bývalý STBák, udavač a chrlič populistických lží. Nebo ten druhý co nás už několik let straší uprchlíky a v politice je také jen kvůli byznysu? A nebo dokonce ta komunistická špindíra co má tu drzost brát si do pusy lidská práva?
Zprávy z České kotliny, co by to mělo být? Kolik brambor sklidili na Vysočině a kolik piva vyrobili v Plzni? Že plníme plán na 120% ? Nebo ne tak složitě a stačilo by dávat zprávy kde mají slevy na rum a pivo? Děkuji, takovou TV si moc dobře pamatuji z dob do roku 1989.( až na ty slevy)
A nebo více černé kroniky jako na Primě?
Mladá generace sice už televizi moc nesleduje ale doufám že alespoň všichni přijdou k volbám a budou eliminovat staré struktury jako jste vy, které by nejraději zas kolem republiky natáhly ostnatý drát a zavedli "pořádek" a cenzuru.
Defektní jste vy a ne ČT.
Defektní je každý jako vy kdo má potřebu řešit životy jiných - nenávist LGBT, kdo si neváží svobody . Defektní je každý kdo se nechce smířit s tím že už není rok 1970!
Napsal jste to v podstatě správně a pod většinu bych se s klidným svědomím podepsala.
Jakože když vám třeba v nové práci nepůjde práce s programem, příjdou do firmy cizí lidé, ideálně v nějakých maskách a před všemi vás zesměšní, pěkně zdůrazní co děláte blbě a ještě vás třeba dají do pytle. To byste opravdu v takové práci zůstala?
Tak samozřejmě jde i o formu jakou se kritika podá. Článek na mě bohužel působil tak, že jakákoliv kritika je špatně.
Nikde nepíšu, že by se flákačům měly dávat jedničky. I když slovo flákač mi u dětí přijde zvláštní, u nich je to z velké části ovlivněno tím, jak se jim věnuje okolí. A o tom to přesně je, každý vedoucí pracovník nebo učitel by k lidem měl přistupovat individuálně, každý jsme jiný, chápeme jiným způsobem, máme jiný styl učení se. Asi je jasné, že lepší motivace je formou: "Pepo, v češtině jsi šikovný, matika je horší, pojď mi říct, v čem ti můžu pomoct, abychom to zlepšili...", než stylem "Tohle ti prostě nejde a když se nezlepšíš, potrestám tě...". Srovnávání se zákony není dobré. U zákonu je naprosto jasně definováno, co nesmíte udělat a když to uděláte, co přijde, tečka. Proces učení se nových znalostí je mnohem komplikovanější a individuální.
Ano s naprostou většinou toho co píšete můžu s klidným svědomím souhlasit, ale mě prostě ten článek vyzněl tak, že děti se nemají jakkoliv kritizovat a říkat jim, že něco nezvládají. To mi přijde špatně. Tím bych debatu ukončila. Myslím, že obě máme důležitější věci na práci než se navzájem na internetu přesvědčovat, která má pravdu. Přeju hezký den
říct jim to ano to je v pořádku,ale "žalovbatů to čertům? to může vymyslet jen učitelka...
Proč hned žalování? Aby hra na Mikuláše měla řekněme správný efekt a dítě uvěřilo, že svět dobra a zla v podobě Mikuláše a čerta existuje musí vědět něco co se o dítěti běžně neví a může to vědět jen málo lidí.
Vás by motivovalo, kdyby před vás nastoupil váš šéf s tím, že buď se v něčem zlepšíte nebo vás někam zamkne? Nebo před ostatními kolegy začal vyčítat, že v něčem jste úplně neschopná? Nebo by vám spíš pomohlo, kdyby si s vámi v klidu sednul, probral co a jak, zkusil najít řešení, které bude vyhovovat? Děti jsou vnímavé a nejsou hloupé, samy vidí, že jim oproti ostatním třeba něco nejde. Není potřeba je vyzdvihovat do nebe, ale chtít po někom zlepšení výsledků na základě strašení, vyhrožování a shazování před ostatními, to dělá jen zakomplexovaný hlupák, co si své mindráky potřebuje léčit na ostatních.
No úplně bych neřekla, že upozornění na nedostatky je shazování, ale souhlasím, že i způsob jakým se to udělá je důležitý. Co svět světem stojí fungoval princip odměny a trestu. Dokonalým příkladem je zákon. Budete ho dodržovat nic se nestane. Porusite ho půjdete do vězení. Není to taky určitá forma strašení? Ve škole je to podobné když se dítě bude dobře učit dostane dobrou známku. Ano ne všem dětem jde učení, ale v tom případě je třeba ocenit jeho snahu a říct nevadí že nemáš jedničky, ale snažíš se, děláš maximum. Dávat i flakacum jedničky jen aby se necítilo odstrkované je podle mě nevyvhovne a špatné.
Proti mikulášské tradici nemám nic, ale pranýřovat dítě za to, že mu něco nejde je nesmírně hloupé. To, že mu něco nejde neznamená, že nemá talent na něco dalšího, proč vyzdvihovat to, v čem se mu nedaří? Rozhodně nejsem pro volnou výchovu, ale negativní motivace je k ničemu.
Ano každý máme talent a něco jiného. A vyzdvihnout ve škole to co mu nejde právě proto, aby se tomu věnovalo a zlepšilo se. Pokud i přes snahu mu nějaký předmět nepůjde tak se nic neděje. Je podle Vás správné nechat dítě flákat a spoléhat na to, že mu učitelka stejně dá dobrou známku protože by se cítilo odstrkované?
Ano zlatou střední cestu… ale tam rozhodně nepatří strašení …
Tak ono je strašení a ,,strašení,,. I dítě musí vědět, že každé chování má své následky a za některé přijde trest. Většina dospělých dodržuje zákony protože má nad sebou pomyslného strašáka ve formě trestu. Taky nás straší když porusis zákon jdeš do basy. Ano jsou děti, kterým učení moc nejde, ale v tom případě je třeba mu říct vím, že ti nejde učení ale vidím že se snažíš tak nevadí když nemáš samé jedničky. Horší je nechat dítě se flákat a spoléhat na to, že mu učitelka stejně dá jedničku aby se necítilo odstrkované. To podle mě není správné ani výchovné.
Jakože prvňák bude žít v iluzi? Se proberte… první půlrok se prvňáčci teprve rozkoukávají, a nikde není psáno, že ten co zatím zaostává, nebude jednou věhlasný specialista… takové strašení malých dětí a ještě takovým způsobem jak je popisováno je za hranicí … a nemá to se sněhovými vločkami nic spojeného
Vy se proberte. Samozřejmě, že když budu dítěti tvrdit, že něco umí a nebude to pravda bude žít v iluzi. A je jedno jestli je v první třídě nebo už na střední škole. Přehnané chválení není dobré stejně jako když se nechválí vůbec. Je třeba najít nějakou střední cestu a vhodný způsob s ohledem na konkrétní dítě.
Vy opravdu nejste normalni zena, toto se stat memu diteti, tak za sebe nerucim.Me nejake pitome tradice vubec nezajimaji,rodice k nam domu nikdy Mikulase s certy nepousteli a my s manzelem jsme to take nedelali.Jak si toto ve skole muze nekdo dovolit.
Proč bych nebyla normální? Když si pořádně přečtěte co jsem napsala tak pochopíte, že nejsem pro přehnané strašení, ale když jeden večer v roce přijde Mikuláš s andělem dítě obdarovat trochou sladkostí a jako protipól k dobru zlý čert s přiměřeným chováním nevidím na tom nic strašného. A že souhlasím s tím aby se dětem narovinu říkalo, že něčem nevynikají? To mám například tvrdit že dítě je druhý Picasso když sotva nakreslí rovnou čáru?
Autorka nepsala nic o tom, ze by měly děti žít v iluzi, jak jsou dobré. Ale je nesmysl věřit, že to, co motivuje k lepšímu výkonu, je strach (z pekla, z pětky, z toho že se někdo na ně bude zlobit....). To, co pomáhá člověka posouvat je kvalitní zpětná vazba - tedy zhodnocení toho, co dítěti už jde, a informace o tom, kde ještě potřebuje pracovat. Rozhodně má pro dítě větší smysl, když si s ním učitelka popovídá, že už dobře počítá, ale ve čtení potřebuje více trénovat a pomůže mu, když mamce každý večer přečte pět vět z oblíbené knížky. Oproti tomu zkušenost, že ho strachy rozplače čert, protože mu čtení nejde rozhodně nepovede k lásce ke čtení....
No nenapsala to přímo takhle, ale podstata je stejná - dětem se nesmí říct, že v něčem nevynikají aby je to nedemotivovalo. Ano souhlasím, že forma jakou se mu to řekne musí být přiměřená, ale je blbost nerict to vůbec.
S přehnaným strašením rozhodně nesouhlasím, ale pokud se tahle vlastně pěkná tradice provozuje s rozumem a citem není to nic proti ničemu. Taky mě v článku zaujalo rozhořčení autorky, že si někdo dovolil říct o některých žácích, že jim něco nejde a je to demotivující. Jenže když dítě nebude vědět, že něco nezvládá jak se očekává a bude žít v iluzi, že vlastně je dobrý co ho donutí nedostatky dohnat a zlepšit se?
Přísahat na dědovu smrt, to je bizár. Ta i mě byla podezřelá č. 1 Už od počátku jsem ji nefandil. Ale na druhou stranu: Pokud to vyhrála, tak se Tuňákovi vysměji. Víc naivního a pošetilého hráče jsem tam neviděl. Proto chci, aby to vyhráli zrádci. 😄 😄
Ano taky si říkám jak jí to můžou baštit, ale evidentně účel světí prostředky. Možná právě proto, že je to tak jednoduché a v podstatě hloupé to na spoluhráče zafungovalo.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
vždy jednám s prodavačkami slušně, i když mám špatný den, usměji se na ně a nikdy se mi, to co popisuje paní, nestalo. V obchodě jsem pracoval několik let, vím o čem ta práce je. Respekt by měl být vždy oboustranný. Autorku neznám, proto nemohu soudit, jak se chová k lidem ve svém okolí.....
1 odpověď
15
Sledujících
0
Sleduje
15
Sledujících
0
Sleduje
Ano napsal jste to přesně. Respekt musí být oboustranný. Není možné aby si zákazník dovolil k prodavačce všechno a ona se nemohla ozvat. Většina zákazníků jsou normální lidi ale zažila jsem i zajímavé exempláře. Třeba jeden pán už od vchodu na mě začal ječet dělej uřízni mi půlku chleba nebo jsem měla u pultu frontu on předběhl a začal mi nadávat ať si pohnu, že se tu jen na pultu válím. Takové chování opravdu nebudu tolerovat a tvářit se, že je to v pořádku.