Requiescat in pace neznamená latinsky “odpočívej v pokoji”, ale “nechť odpočívá v pokoji”. Je to ve 3. osobě.
Nevšimla jsem si nikdy, že by někomu pila krev zkratka RIP kvůli tomu, že si myslí, že je to z anglického “rest in peace”. To by asi nikdy nevkročil na český hřbitov. Což je zrovna u té skupiny lidí, kteří by mohli nad nadužíváním angličtiny brblat, nepravděpodobné, ti ji dobře znají.
Děkuji moc za doplnění přehledu. Fred Sersen do přehledu podle kritérií Novinek skutečně patří, narodil se ve Veselí nad Moravou (Karl Freund ve Dvoře Králové, Tom Stoppard ve Zlíně). Oscara získal 2x za vizuíální efekty, a to za filmy Když nastaly deště (US 1939) a Crash Drive (US 1943). Tím se počet "českých" Oscarů zvyšuje na 15! Zato Emil Kosa Jr. byl český krajan, ale pravděpodobně nikdy nebyl československým občanem. V Československu žil zřejmě jen v letech 1918-21, kdy v Praze studoval Akademii výtvarných umění..Narodil se v Paříži a v době, kdy získla Oscara za vizuální efekty za film Kleopatra (US 1964), byl občanem USA:
Podle Jaromira Olšy, který se tomu tématu během svého konzulátu na západním pobřeží poměrně věnuje, patří mezi další oscarové “krajany” ještě Karl Freund (2 Oscaři), Erich Korngold, Harry Horner a Irwin Kostal.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ta paní neprokázala zhola nic! Jen nepodložené teorie a lži typické od týmu "Richard svatoušek-co by neublížil ani mouše". Ale prohlásit bratra bigamistou, jeho děti za bastardy, uvěznit synovce a sebrat trůn to jo. Ale vraždu příbuzného-tu by nikdy!
Prostě už by se měli přenést přes to že Richard u Boswortu Jindřicha málem zabil-ale on se prostě zvládl bránit líp než všichni očekávali, i když byl Richard mnohem zkušenější bojovník. Možná, že ho vládl dostat z koně-ale nezabil ho, promarnil svoji šanci, a brzy nato ho v té bitvě zabili. Jindřich se stal králem a jako vítěz si vzal princeznu Alžbětu-sestru princů.
A protože Richard prohlásil jejího tatínka bigamistou, maminku courou, ji a sourozence bastardy atd. Tak se nemůžeme divit, že na strýčkovi nenechala nit suchou. Balada lady Bessy je z čeho Shakespear čerpal, když psal svou hru, a upřímně popisuje Richarda ještě hůř.
4 odpovědi
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Akorát tu baladu vůbec nenapsala Alžběta, ale jistý dvořan, sir Humphrey Brereton.
A o obvinění vůči Richardovi má hlavně zásluhu Thomas Moore v rámci úsilí o legitimizaci nároku Tudorovců. Kteří mimochodem velice pečlivě vyhladili všechny žijící Yorky, takže i pokud by princové přežili Tower, Jindřichové VII. a VIII. by se o ně postarali.
1 odpověď