Já jsem zde psal u nás ve výrobě dělalo 6 Ukrajinek a tvrdili co vše v ČR dostali a já nechtěl věřit
Sem to napíšu byl jsem smazán
To se nehodí do krámu propagandě nejhodnějším lidem pod sluncem ....
Určitě nejsem sám co se dozvěděl že poukaz na kočárem pračku ledničku to vše ČR poskytuje těmto lidem
Kdyby jen kočárek! Ale ty děti do toho kočárku se již narodily v ČR, jsou tudíž naši občané, a to i do budoucna. Samozřejmě kvůli sjednocování rodin se občany ČR stanou i rodiče a sourozenci tohoto dítěte a možná přizvou i babi a dědu. No, máme se nač těšit...
Žiju sice v Rakousku, v malém městečku, ale žen zamotaných v hadru se svými rodinkami tu je fakt habaděj, a stánek s kebabem jsem na vánočních trzích nepotkala (píšu pro porovnání). A to máme dvě stanoviště s trhy.
Prosím, sdělte mi, zda příjmení Senčáková je vaše rodné nebo vyvdané. Maminka byla za svobodna Senčáková a byla Slovenka. Děkuji za odpověď.
To mi je lito. My, Cesi, jsme fnukalove. Mne bude za dva mesice 67 a delam to same uz skoro 40 let. Jsem podnikatel. A je to tezka fyzicka prace.
Bavi me to, naplnuje me to a kdyz nejsou zakazky, necitim se dobre. Kdyz je prace, nic me neboli a jsem i dusevne na tom lepe.
Hmmm... Už 40 let podnikáte. A kde? Od r. 89´ uplynulo 35 let. Předtím žádné podnikání nebylo povoleno. Tak vám nevím...
No moje babička vařila pro nějakého pana vrchního radu za první světové války, jako celkem mladá holka. Samozřejmě tam v kuchyni nebyla sama a tak se mnoho věcí naučila a moc ráda na to vzpomínala. Já sice vím jak se vídeňské řízky připravují ale za socialismu jsme si jich moc neužili. Asi proto, že telecí na řízky se v té době vyskytovalo pouze vzácně a pod pultem. A jelikož nikdo z nás nebyl automechanik, zelinář nebo referent v OPBH za účelem protislužby, tak jsme měli smůlu.
I moje maminka byla v té Vídni jako mladé děvče, vybrali si ji z mnoha uchazečů snad proto, že jako Slovenka z dědiny přišla v kroji, tak vypadala nezkaženě a taky nezkažená byla. Ale v té Vídni byla snad jen poslední 2 roky války, zažila tam bombardování Vídně, tak to dobré bylo vyváženo i špatným. Snad proto v Rakousku nechtěla zůstat, přestože ji přemlouvali, byla velmi šikovná a pracovitá. A k tomu telecímu. U nás doma byly telecí řízky dost často, ne snad každou neděli, ale nebyl problém telecí sehnat, a to jsme nebyli ani komunisti, ani jiní papaláši, ani zelináři, ani jiní obchodníci s nedostatkovým zbožím. Jen bylo třeba v pátek nejpozději půl hod. po poledni se postavit do fronty a čekat do té druhé, kdy řezník otvíral. Maminka chodila do práce 5-13, k řezníkovi by se nedostala dřív než 13,30, a to už by toho opravdu moc nedostala. Proto jsem jako žákyně tehdy ještě ZDŠ držela mamince místo a vždy to bylo tak do 5. místa. Tehdy bylo nějak málo vepřového, tak některé "babky" (muže jsem tam neviděla nikdy), když se po otevření prodejny dozvěděly, že vepřové není, odešly, aniž by něco koupily, tak jsme se posunuly na 2. až 3. místo. Tak i na to telecí se dostalo, navíc to kvalitní maso nebylo tak diametrálně cenově rozlišeno, mohli jsme si je dovolit i my, ač jsme patřili po úrazu tatínka spíš k té nižší třídě. A velmi často jsme měli hovězí, dokonce i bifteky z pravé svíčkové. Dnes je sice vše, ale kvalitní hovězí jsem po revoluci snad neměla, je pro mě drahé. Takže báječná doba jak pro koho, pro mě báječná léta pod psa.
Už vám odpověděl pan Bubeníček, já přidám další recept, jak nejvíc chutná mně. Zásadně používám šupináče. Ta práce se vyplatí, kůže pod šupinami je jemná a chutná. Filety z kapra den předem nasolím a pokapu citronem. Druhý den rozškvařím špek (nikoli anglickou slaninu nebo něco podobného), přidám ghí a pak na pánev nasázím ty filety. Opékám z obou stran a je to mňamka. Podávám s bramborami pečenými na sucho ve slupce v troubě, k tomu hlávkový salát.
Jo, a pokud někdo nemá rád špek nebo ho z nějakého jiného důvodu nejí, stačí to ghí, ale to bych ty filety ještě lehce opeořila.
A můžete mi prosím poslat nějaký recept na kapra,jinak než smaženého? Děkuju, delší dobu mi nechutná smažené ale kapra miluju. Díky moc a krásný večer.😉
Už vám odpověděl pan Bubeníček, já přidám další recept, jak nejvíc chutná mně. Zásadně používám šupináče. Ta práce se vyplatí, kůže pod šupinami je jemná a chutná. Filety z kapra den předem nasolím a pokapu citronem. Druhý den rozškvařím špek (nikoli anglickou slaninu nebo něco podobného), přidám ghí a pak na pánev nasázím ty filety. Opékám z obou stran a je to mňamka. Podávám s bramborami pečenými na sucho ve slupce v troubě, k tomu hlávkový salát.
Já mám recept už skoro 50 let.Náš známý-rybář z Jižních Čech, nám poradil na to a my jinak už neděláme.Kapra do ničeho nenamáčíme a kůži nestahujeme. Načesnekujeme a osolíme. Necháme odležet (nejméně 3 hodiny),nebo i přes noc. Papírovou utěrkou z masa stáhneme mokrý sliz a pak obalíme klasicky v trojobale. Jen mouku používáme polohrubou. Smažím v řepkovém oleji s přidáním sádla. Hotový řízek nechám "okapat" na papírové utěrce. Když jsem jich dělala hodně,dala jsem je ještě do tepla trouby "dojít"
Víťa? Snad ne Vítězslava. To by bylo poprvé, co bych komunikovala se jmenovkyní.
Jako bývalý kuchař (1985-1988 Automat Koruna) a po téměř 50 let rybář, už desítky let tvrdím, že nejlepší kapr ke konzumaci (ten z klasickýho výlovu, nikoli upytlačenej někde v malým rybníku plným smradlavýho bahna!) je ve všech ohledech ten okolo 70 cm (proto jsou taky ti větší všude dražší, než ti menší).
Takže vždy je lepší si koupit jednoho 6 kilovýho, nežli dva tříkilový.
Malí kapři rozhodně nemají oproti těm větším chutnější maso, a navíc mají malé drobné kosti, které jsou velmi otravné a zapichují se v krku doslova všude možně, kdežto velkého kapra s velkými kostmi doma vykostíte zcela bez problémů.
I jako uzení, jsou ti větší chuťově daleko lepší, než ti malí..
Velcí kapři se taky lépe stahují, než ti malí - pokud někdo nemá rád vůni rybiny, tak ho jednoduše stáhne z kůže i se šupinami..
Pokud někdo nemá rád tučné maso, tak je třeba jen na dolní části břicha odřezat tučné části..
Ploutve se nejlépe odstraňují kleštěmi - nejlépe těmi na plech.
Pokud při kuchání kapra omylem propíchnete/proříznete žluč, tak stačí maso jen lehce opláchnout ve studené vodě - stalo se mi to v Koruně snad 200x, a nikdy maso nezhořklo..
Pokud vám zbyla spousta mlíčí/jiker (a neděláte rybí polévku) tak nakládané kapří jikry s cibulí jsou naprostá delikatesa.
A abych nechválil jen kapry - naopak třeba klasický domácí Rybí salát je chuťově mnohokrát (100x) lepší z obyčejných Plotic (malých plevelných ryb), nežli z Kapra..
Ano, ve všem vám dávám za pravdu, jen to stahování z kůže neuznávám. Snad u lysce, tam je kůže tuhá a nepříliš chutná, ale šupináč po odstranění šupin má mnohem lepší chuť než ten stažený.
Bingo ! sůl krásně zpevní maso. Já ho i mírně pocitronuji. Jinakúplně stejný postup . Ještě tedy stahuji kůži. na obalovaném kapru mi nechutná. Když je pak kapr studený, je jak žvýkčka
Nevím, jakého kapra kupujete, pokud lysce, tak ten má fakt strašnou kůži, to věřím, že je lepší ji stáhnout. Zkuste šupináče. Jeho kůže po odstranění šupin je jemná a kaprovi pak dá nezaměnitelnou delikátní chuť.
No mne učila babička, která dělala za císaře pána kuchařku ve Vídni, že má být klasická strouhanka a velmi najemno prosátá.
Mě vařit učila maminka, která rovněž vařila ve Vídni, ale ne za císaře pána, ale za 2. sv. války, a to v rodině španělského konzula. Zatímco v řeznictví stáli lidé na maso fronty a žmoulali přídělové lístky, když vstoupila maminka, zavolala prodavačka dozadu na řezníka: "Španišes ist hier". Německy neumím, tak píšu foneticky, jak mi to maminka vyprávěla. Podala přes pult velkou tašku a arch potravinových lístků a po chvíli odcházela s pnou taškou se závistivými pohledy za zády. Jó, diplomaté a páni politici se mají dobře za všech režimů, dokonce i ve válce. Pro maminku to mělo ten význam, že se pod dohledem zkušené kuchařky naučila vařit i ty největší delikatesy. A vařit naučila i mě, za což jí budu do smrti vděčná.
9
Sledujících
2
Sleduje
9
Sledujících
2
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
USA, stat New York,
Konkretne Long Island.
A vy ponocujete, ja mam podvecer 😉
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
No, hlavně že vy, dnes již Emerikán, nefňukáte a máte se dobře. Přeji vám, ať vám to zdraví vydrží a ať můžete "hákovat" do devadesátky. Jinak hezké svátky i s tím vaším Santa Klausem (u nás se snažili prosadit Dědu Mráze, vypadá stejně, ale nějak se jim to nepovedlo) a do Nového roku ať vám to zdraví vydrží. A přání je upřímné.
1 odpověď