Dobrý den, dělám vedoucí školní jídelny a tak vím že velikosti porcí se musí určovat, aby jsme věděli kolik jídla uvařit, ale pak je samozřejmě nejlepší, když si děti u okénka řeknou, kolik toho chtějí nandat. Sami si nabírat oběd, je holý nesmysl. 1. hygiena, 2. poslední by neměli co, 3. vyjedené to co jim chutná(příloha u knedlíků, řízek bez brambor) 4. kuchařky by museli neustále uklízet bordel kolem pultů...). Ten, kdo vymýšlí takové k........., by měl jít na týden do provozu, aby viděl jak to chodí v praxi.
Školní jídelny jsou restauracemi již dnes. Problém je v tom že jsou dotované a při tom konkurují soukromým firmám bez dotací. Křiví se tím trh. Máme školní jídelnu vedle naší restaurace, takže vidím jak část zákazníků z okolních firem, včetně občanů bydlících v blízkosti chodí na jídlo do školy. I nad tím je zapotřebí se zamyslet...
Pokud si někdo myslí že musíme bojovat kvalitou, tak pak nemá vůbec tušení o co zde jde. Mi si účtujeme 125 Kč za meníčko, školní jídelna 75,-. Pak nikoho nezajímá nějaký kvalitativní rozdíl. Jenže mi platíme zaměstnance a energie, školním jídelnám to platí stát.
Dobrý den, 75,- Kč to je cena s energií i s režií na plat kuchařkám. Porce je ve školní jídelně 100g masa v syrovém stavu a kuchařky si vydělají v průměru 18 000,- měsíčně, energie jsou v této částce započítané také. Stát pro cizí strávníky nic nedotuje......
V restauraci je porce masa většinou 150 až 200g a plat kuchaře a číšníka 25 000,- minimálně + energie... Už vidíte ten rozdíl?????
A což takhle trochu porovnat kolik času ti učitelé věnovali tomu, aby se mohli stát učiteli? Na kuchařku vezmou každou dívku, která se přihlásí.
Tady nejde o vzdělání kuchařek, škol kolik jich mají. Jejich práce je zase zařazena mezi těžké práce pro ženy, běžte tahat ty těžké kotle a hrnce běžně taháte víc jak 15 kg. Celé dopoledne se honí, aby to děti měli co nejlepší a pak přijdou rozmlsané děti a jídlo ani neochutnají a odnesou, rodiče pak řeknou já jsem taky ve školní jídelně nejedl.(nežral, fuj) Jděte se fakt bodnout, každý svou práci dělá jak nejlépe umí a nikdy nejde srovnávat práci učitelů, kuchařů, uklízeček ani školníků. Každá práce je potřebná a jeden bez druhého -nikdy nemůže škola fungovat.
Nechci vůbec komentovat učitele, nezávidím jim ani korunu, já bych to dělat v dnešní době nechtěla. Tady jde o ty bez kterých chod školy vůbec nemůže fungovat a to jsou uklízečky, ty jsou mnohdy branné za póvl školy, ale dnes v pandemii mají daleko více práce než jiní. Ony se pohybují mezi dětmi a uklízejí toalety, chodby a třídy, jsou ve stálém kontaktu s viry.
Kuchařky, které každé ráno jdou do práce a nevědí zda budou vařit připravené na 350 obědů nebo vlivem karantény jen 150 a k tomu mají předpisy kterých se musí držet, tak občas kouzlí.
Školníci, bez kterých by nebyl prohrnutý sníh a teplo ve škole.
Tam nahoře na vládě na ně zapomínají a je to fakt škoda. Ať je to ta stará nebo nová vláda, vždyť už do toho mluvili a hlasovali všichni, ale na své platy nezapomněli nikdy.
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Tak to jste velice na omylu. Mým dětem nechutná v jídelně proto, že jsou z domova zvyklá na kvalitní, zdravá jídla. A obalený smažený separát v jídelně jim prostě nechutná. Všechno tam vaří z polotovarů, ale jakých, těch nejlacinějších. Já se jim nedivím, kdo by se patlal s něčím složitým za ty peníze, třeba loupal brambory a dělal z nich kaši, když stačí vysypat pytlík do vody a zamíchat. A vytvořit něco zajímavého za těch pár korun, co rodiče platí, je také nesmysl. Já třeba vůbec nechápu, proč mají skoro pořád maso. Doma rozhodně nevaříme denně maso, máme jednoduchá a levná jídla.
13 odpovědí
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Musím se ohradit, pracuji ve školní jídelně a vše se vaří od základu. Brambory škrábeme, cibuli loupeme....Mám tu zkušenost, že právě školní jídelny, které mají kuchařky maminky od dětí že školy nebo babičky, vaří vždy dobře a od základů. Ale pokud je to nějaký restaurační systém školního stravování- ať se jmenuje jakkoliv dost často právě tam se používají polotovary na kterých se dá více vydělat a ušetřit pracovní sílu.