A kde se to tedy v lidech podle Vás bere? Fakt se tenhle pohled snažím pochopit... Stejně jako pohled elektromobily/hybridy jsou k ničemu... Samozřejmě záleží na provozních podmínkách, dovedu si představit situace, kdy skutečně bude mít hybrid stejnou spotřebu jako nafťák, ale dovedu si představit i situace, kdy plug-in hybrid s větší baterií může na krátké vzdálenosti dosáhnout výrazně nižší spotřeby než naftový vůz, protože část cesty ujede čistě na elektřinu. Ale takhle je to se skoro vším, protože když to jenom trochu přeženu (tak mě prosím nechytejte za slovo), nejlepší auto je kombík, protože jednou za rok potřebuju odvézt štafle.
Udeřil jste "hřebíček na hlavičku". Záleží na podmínkách. Myslím, že veřejné dobíječky na tom dost rejžujou...Když "plug-in" nabiju na veřejné dobíječce za 2hodiny za 12Kč/kW, ujedu na to 60km, tak mně vyjde km na 2,80 Kč! Můj nafťák střední třídy žere 4,5 - 5 l/100km. To je cca 1,80 Kč/km. Takže kdo to nabíjí doma a ujede na den do 60km, tomu se to vyplatí. Kdo musí na veřejnou nabíječku, nebo ujede víc, jak 60km na den, tomu ne. I tak, než se vrátí rozdíl v pořizovací ceně, je asi po autu.... ale aby nedošlo k mýlce: ochranu životního prostředí podporuji, taky chci dýchat čistý vzduch. Jen se to nemá dělat "aktivisticky".
Jardo jsi borec, nejlepší český hokejista všech dob. Obdivuji Tě. A obdivuji i to, že ve svém věku dokážeš hrát hokej na této úrovni. Máš světový rekord vstřelení branky v nejvyšší soutěži v tomto věku. Tvá přítomnost v kabině jako hráče je hned vidět ve zlepšeném výkonu celého týmu. Hrej, dokud budeš mít chuť a nenech si hokej znechutit ubohými závistivci. Gordie Howe na konci kariéry taky určitě nebyl "nejlepší na place". Ale v Kanadě ho obdivují dodnes. Zkrátka jiná nátura.
Moc hezky se to četlo 🙂 Ale trochu lituji autora, protože jistě tady v diskusi dostane vynadáno do zelených neomarxistů. U nás mají někteří lidé prostě zafixováno, že čím víc čoudu, tím víc ekonomika. Asi to je pozůstatek všech těch tisíců tun oceli a šedé litiny, které se u nás vyrobily za komunistů. A pokud se někdo snaží udělat cokoliv ekologického (a nemusí to být hned náhrada naftové multikáry elektrickou, ale i obyčejné sázení stromů), tak jim tuhle představu nabourá a hned začnou vytahovat všechny ty grýndýly, které nás ožebračí. Takže pane Slavíku, nenechte se tím zdeptat! 🙂
"čím víc čoudu, tím víc ekonomika" - s tímto názorem jsem se za 57 let svého života nesetkal. Kapku přeháníte. Takové názory byly tak v 50.letech minulého století. Ale musí to dávat smysl. Nezlobte se, ale když hybrid plug-in váží o 400 kg víc, je o 50% dražší a žere kvůli váze stejně jako nafťák, tak mi to nedává smysl. Zdůrazňuji: když žere stejně, taky stejně znečisťuje. A výroba a transport těžkých baterií do výroby a následná likvidace nebude bez eko-stopy.
Čemu nerozumíš ve větě: Přepočet na paritu kupní síly vyjadřuje takový stav, při kterém si lze v obou zemích nakoupit teoreticky stejné množství zboží?
A co má životní úroveň společného s "odtokovou" ekonomikou? Vždyť to je naprostá pitomina 😄
Nebyl jsem to já, kdo vymyslel tohle srovnání, které je jedním ze základních ukazatelů ekonomické úrovně při mezinárodních srovnáních. Životní úroveň se dá hodnotit podle spousty aspektů. Podle kvality životního prostředí, kvality výživy, zdravotní prevence, úrovně zdravotní péče atp. Myslet si, že životní úroveň se vyjádří pouze příjmem, je naivní.
BTW když jsme podle stejného srovnání předběhli Itálii v roce 2020, tak Babišovi všichni tleskali a neslyšel jsem podobné tlachání, jak je takové srovnání nesmyslné.
1) Já jsem Babišovi nikdy netleskal. Ale uráží mne tyhle manipulace, kdy autor buď sám neví, o čem píše, nebo předpokládá, že čtenáře jednoduše oblbne.
2)Když už si tykáme, Vladimíre: HDP = hrubý domácí produkt měří produkt, neboli produkci. Proto se tak jmenuje. Ano, hodnotí "ekonomickou úroveň hospodářství". Ale ne životní úroveň. Tak to nemá být v titulku článku. Ano, životní úroveň se může a často měří pomocí více aspektů. ALE TENTO ČLÁNEK ji hodnotí pouze podle jednoho aspektu - podle HDP. A tvrdí, že životní úroveň je totéž, co HDP.
3)A co má životní úroveň společného s "odtokovou" ekonomikou? Vysvětlím Ti to, Vladimíre. Německá firma má pobočku v ČR. Zatímco velkou část zisku z pobočky v ČR si "vytáhne" - odteče do Německa, z německého závodu si vytáhne významně méně, protože to odbory nedovolí. Proto tam za stejnou práci mají 2x vyšší plat - a tedy 2x vyšší životní úroveň, než v ČR. Samozřejmě životní úroveň ve smyslu, jak jsem psal výše. Nepleť do toho, že jim tam leze víc ještěrek, nebo něco takového...
My jsme si přes ty všechny lži opozice, jak je u nás všechno nejdražší, polepšili oproti loňsku o 1%, Poláci zůstali na svých 80% a Maďaři, které nám neustále dávají za vzor ti jediní "chytří", kteří všemu rozumí nejlépe, si o 1% pohoršili. Spousta lidí bude zklamaných, ale potvrdila se slova Petra Fialy. Oproti okolním zemím si nevedeme špatně 👍 Děkujeme vládě, že poslouchala opravdové odborníky a nedala se maďarskou cestou! 👏🏻
Já nevyčítám nic současné vládě, naopak. Ale jsem zklamán z celkového vývoje, kdy za 35 let jsme se Německu přiblížili nepatrně - mají 2,5 násobek našich mezd a potraviny, elektřina, PHM, třeba lyže, auta prakticky ve stejně ceně jako my. /Škodovka je v Německu levnější, jak u nás/ Odkaz 1
Pro srovnání životní úrovně se porovnává tzv. spotřební koš, který zahrnuje celou velkou řadu běžných výdajů v domácnosti (potraviny, nájmy, PHM, a různé služby). A pokud celou hodnotu tohoto spotřebního koše porovnáme s mediánem průměrné mzdy, tj. mzdy, kterou bere většina zaměstnanců, pak je rozhodně současná životní úroveň vyšší nejen před rokem 1989, ale i před rokem 2019. To je fakt, který nelze oddiskutovat. Řada lidí toto nechce pochopit, neboť na co by si mohli každé ráno zanadávat. Takže hodnota 91% průměru EU je zcela realistická.
Až na tu poslední větu s Vámi souhlasím. Ale ta poslední věta nesedí. Na 90% máme cenovou hladinu. Jenže uváděné Španělsko, které je dle HDP za námi, má průměrnou mzdu 28 360Eur/rok, kdežto v ČR je 19 176Eur/rok.
Hm, další z řady těch, kteří nerozumí významu textu 😄 A přitom by si člověk myslel, že významu hrubý domácí produkt (HDP) na obyvatele vyjádřený ve standardech kupní síly není složité rozumět.
Srovnání HDP na obyvatele a podle parity kupní síly bývá označováno za jednu z nejpřesnějších metod srovnání životní úrovně. Zachycuje totiž nejen rozdílnou velikost zemí, ale i rozdílnost cenových hladin mezi zeměmi. Zjednodušeně řečeno má například jedna česká koruna v každé zemi jinou sílu - v závislosti na kurzu a místních cenách. Samotné srovnání v korunách by pak nebylo férové. Přepočet na paritu kupní síly (PPS) tyto rozdíly stírá: vyjadřuje takový stav, při kterém si lze v obou zemích nakoupit teoreticky stejné množství zboží.
Kdo nerozumí významu textu - o tom bychom se mohli přít. Než začnete s ironickými poznámkami, přečtěte si titulek. Že má větší vypovídací hodnotu HDP /nebo GDP/ po přepočtu na hlavu, není spor. Že je třeba přepočet dle cenové hladiny - tedy v paritě kupní síly - o tom také není spor. Ale pokud chápeme "Životní úroveň v ČR" jako jakousi míru toho, jak materiálně dobře se má průměrný občan, tak HDP není "jedna z nejpřesnějších metod srovnání životní úrovně". HDP měří hodnotu výroby. Tečka. Jak se mají lidé materiálně dobře jednoduše vyjádří průměrný příjem /lépe medián/ na hlavu v paritě kupní síly. Ale ne HDP.
Pojem "Životní úroveň v ČR" si myslím, že většina chápe jako "materiální blahobyt průměrného občana". Ale to nemá s HDP v paritě na hlavu mnoho společného. HDP uvádí, v jaké hodnotě se v ČR vyrobí zboží a služby. Ale v jaké míře se "majitelé výrobních prostředků" podělí se zaměstnaci o zisk - tedy kolik dají na výplaty - tedy v jakém blahobytu průměrný občan žije - to závisí více na vyjednávacích schopnostech zaměstnance, odborů, na tom, kolik majitel investuje, kolik vyvede do zahraničí apod. Jednoduše: velikost výroby nerovná se velikost blahobytu. Tento blud nám "rádobyekonomé" cpou pořád dokola.
Nesmíte věřit tolik západní propagandě 😉 .Divné že se třeba důchodci z Německa ve velkém nestěhují k nám, ale do Maďarska, když je to u nás o tolik lepší 🤔
1) v jak "velkém" se Němci stěhují do Maďarska? Máte objektivní pravdivé informace?
2) u nás v pohraničí Němci kupují chalupy taky ve velkém
3) že je pro Němce levněji v Maďarsku, ještě neznamená, že Češi v Česku se nemají lépe, než Maďaři v Maďarsku
4) vliv může mít např. podnebí, termální lázně
2
Sledujících
0
Sleduje
2
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
No a proč tak vypěnil?
3 odpovědi
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Jestli to nebyl rasismus....!